18 лютого 2020 року м. Житомир справа № 240/12533/19
категорія 112040201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Семенюка М.М.,
з участю секретаря судового засідання Капустинської Г.О.,
представника позивача Кацюка В.М., відповідача Колихана Р ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Житомирського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення адміністративно-гоподарських санкцій та пені,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 на користь Житомирського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів суму адміністративно - господарських санкцій та пені в розмірі 24891, 67 грн.
В обґрунтування позову зазначає, що ФОП ОСОБА_2 норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю - штатних працівників облікового складу за 2018 рік, передбачений ч. 1 ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", не виконав у кількості 1 робочого місця.
Ухвалою від 27.12.2019 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яка розглядається за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.
Відповідач подав письмовий відзив на позовну заяву (а.с. 31), в якому просив відмовити в задоволенні позову з тих підстав, що позивач пропустив строк звернення до суду з позовом; надає послуги з ремонту автомобілів, а дана робота потребує для найманих працівників фізичне навантаження.
Позивач надав відповідь на відзив (а.с. 35-37), в якому зазначив, що оскільки ФОП ОСОБА_2 звернувся до відділення Фонду після проведеної Управлінням Держпраці у Житомирській області перевірки, а саме 19 грудня 2019 року і в цей день зареєструвався як роботодавець, що використовує найману робочу силу середньообліковою чисельністю штатних працівників за рік 8 і більше осіб, а разом з тим подав звітність форми №10-111 "Звіт про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю", з якого виплаває, що роботодавець, як суб'єкт господарювання не дотримався у 2018 році встановленого Законом нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у кількості одного робочого місця, за що Законом передбачена відповідальність у вигляді застосування до роботодавця адміністративно-господарських санкцій, то датою виникнення у відділення Фонду підстав звернення з позовними вимогами до суду та датою відрахування трьохмісячного терміну є 19 грудня 2019 року.
В судовому засіданні:
- представник позивача просив позов задовольнити в повному обсязі;
- відповідач визнав позов повінстю.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, Управлінням Держпраці у Житомирській області проведено перевірку позивача щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства про зайнятість населення, зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю, за результатами якої складено акт № 06-15-006/0098 (а.с. 38-44), яким закріплено наступні порушення: ФОП ОСОБА_2 не зареєстрований у Житомирському обласному відділенні Фонду соціального захисту інвалідів; звіт до Житомирського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів за 2018 рік не надано; норматив робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю ФОП ОСОБА_2 не виконується (1 особа).
Позивач 17.12.2019 подав до Житомирського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2018 рік (за формою № 10-ПІ), згідно якого середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу відповідача впродовж 2018 року становила - осіб, з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність - осіб, а кількість інвалідів штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" - 1 особа. Середньорічна заробітна плата штатного працівника становить 45209,09 грн. (а.с. 13).
19.12.2019 Фондом направлено відповідачу претензію №24/19 за невиконання нормативу робочих місць по працевлаштуванню осіб з інвалідністю у 2018 році, якою запропоновано перерахувати адміністративно-господарських санкцій у сумі 24846,47 грн. (а.с. 15).
У зв'язку із невиконанням претензії у добровільному порядку, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Основи соціальної захищеності інвалідів в Україні, гарантування їм рівної з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними здібностями і інтересами врегульовано Законом України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21.03.1991 року №875-XII (Закон №875-XII).
Статтею 18 Закону № 875-XII визначено, що забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.
Підбір робочого місця здійснюється переважно на підприємстві, де настала інвалідність, з урахуванням побажань інваліда, наявних у нього професійних навичок і знань, а також рекомендацій медико-соціальної експертизи.
Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.1, 2 ст.19 Закону №875-XII для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Згідно зі ч.1, 2 ст.20 Закону № 875-XII підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.
Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.
Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Відповідно до п.4 ч.3 ст.50 Закону України "Про зайнятість населення" від 05.07.2012 №5067-VI роботодавці зобов'язані своєчасно та в повному обсязі подавати територіальним органам центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, інформацію про попит на робочу силу (вакансії).
Пунктом 2.1 Порядку надання форми звітності №3-ПН "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)", затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 31.05.2013 № 316 (Порядок №316) встановлено, що інформація за даною формою подається за наявності у роботодавця попиту на робочу силу (вакансії) не пізніше 10-ти робочих днів з дати відкриття вакансії (й). Датою відкриття вакансії є наступний день після створення робочого місця чи припинення трудових відносин з працівником, робоче місце якого стає вакантним, або дата, починаючи з якої може бути укладений трудовий договір з найманим працівником.
Оскільки Порядок №316 набрав чинності 12 липня 2013 року, а тому з цієї дати встановлено обов'язок підприємств подавати форму 3-ПН не пізніше 10-ти робочих днів з дати відкриття вакансії.
Проте, матеріалами справи підтверджено, що такий обов'язок відповідачем не виконувався, оскільки звіт було подано лише 17.12.2019, тоді як вакансія була відкрита в 2018 році (а.с. 13), до 17.12.2019 відповідачем звіти не подавалися (а.с. 17).
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 31.07.2019 у справі №806/1615/17, а згідно ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку про задоволення позову та наявність підстав для стягнення з відповідача адміністративно-господарських санкцій.
Щодо твердження відповідача, що позивачем пропущено строк звернення, то суд не приймає їх до уваги, так як строк звернення до суду повинен відраховуватися з 19.12.2019 (дня подання звіту), оскільки до даного часу відповідач не був зареєстрований в Житомирському обласному відділенні Фонду соціального захисту інвалідів (а.с. 38-44).
На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов Житомирського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (вул. Домбровського, 38, м. Житомир, 10003, код 20401066) до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , номер НОМЕР_1 ) задовольнити.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 на користь Житомирського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції та пеню в сумі 24891, 67 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Семенюк
Повне судове рішення складене 21 лютого 2020 року