21 лютого 2020 року Справа № 160/11690/19
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді: Луніної О.С., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Український науково - дослідний та проектно - розвідувальний інститут промислової технології » до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,-
21.11.2019 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державного підприємства «Український науково - дослідний та проектно - розвідувальний інститут промислової технології » (код ЄДРПОУ 14310483) (далі - Позивач) до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 39394856) (далі- Відповідач), в якому позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати Податкове повідомлення-рішення №0045705541 від 10.06.2019 року, прийняте Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області, яким на Державне підприємство «Український науково - дослідний та проектно - розвідувальний інститут промислової технології» накладено штраф за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних у розмірі 135 244, 33 грн.
В обґрунтування позову позивачем зазначено, що за наслідком проведеної Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області камеральної перевірки з питань своєчасності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, складених за грудень 2017 року, січень,березень,травень,серпень - грудень 2018 року,березень 2019 року відповідачем прийнято податкове повідомлення - рішення від 10.06.2019 року № 0045705541 (форми "Н"), за яким на позивача накладено штраф у сумі 135 244, 33 грн., за порушення термінів реєстрації податкових накладних.
Із винесеним податковим повідомленням - рішенням позивач не погоджується, вважає його протиправним та таким, що підлягає скасуванню судом, оскільки зазначеним рішенням до підприємства застосовано штраф за порушення строку реєстрації податкових накладних, що не надаються отримувачу (покупцю).
Всі податкові накладні охоплюються виключенням, вказаним безпосередньо в п. 120-1.1 ст. 120-1 Податкового кодексу України (далі - ПК України), а тому штрафна санкція у відношенні до Позивача застосовуватися не може.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.11.2019 року відкрито провадження в адміністративній справі № 160/11690/19 та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення(виклику) сторін на 26.12.2019 року.
08.01.2020 року відповідач надав відзив на адміністративний позов, в якому проти позову заперечив та вказав, що за результатами камеральної перевірки Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області встановлено несвоєчасну реєстрацію ДП «Український науково - дослідний та проектно - розвідувальний інститут промислової технології» податкових накладних у період за грудень 2017 року, січень,березень,травень,серпень - грудень 2018 року, березень 2019 року, за що на підприємство оскарженим податковим повідомленням - рішенням накладений штраф за порушення, передбачене статтею 120-1 Податкового кодексу України.
Представник відповідача у відзиві на адміністративний позов вказав, що для звільнення від відповідальності, передбаченої пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України необхідна наявність двох обов'язкових складових: податкова накладна не повинна надаватись отримувачу (покупцю) та, водночас, повинна бути складена на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою). Проте, спірні податкові накладні, зазначені в акті перевірки, не звільнені від оподаткування та не оподатковуються за нульовою ставкою, а тому у суду відсутні підстави для скасування податкового повідомлення-рішення від 10.06.2019 року № 0045705541 (форми "Н").
Суд, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення справи по суті, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права, вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню з таких підстав.
Як встановлено судом та підтверджується наявними матеріалами справи, Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області проведено камеральну перевірку з питань своєчасності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, складених за грудень 2017 року, січень,березень,травень,серпень - грудень 2018 року, березень 2019 року, результати якої оформлені актом від 14.05.2019 №26392/631-04-36-55-05-21/14310483.
Під час перевірки встановлено порушення позивачем термінів реєстрації по тридцяти податковим накладним, складеним у період: за грудень 2017 року, січень,березень,травень,серпень - грудень 2018 року, березень 2019 року на загальну суму податку на додану вартість 462406,66 грн., у числі порушення строку реєстрації: до 15 календарних днів - на загальну суму ПДВ 80486,24 грн., від 16 до 30 календарних днів - на загальну суму ПДВ 56303, 18 грн., від 31 до 60 календарних днів - на загальну суму ПДВ 143118,17 грн., від 61 до 365 календарних днів - на загальну суму ПДВ 182 499, 07 грн., детальний перелік яких наведений в акті камеральної перевіркивід 14.05.2019 року № 26392/63104-36-55-05-21/14310483.
Позивач, не погодившись з актом перевірки подав до ГУ ДФС у Дніпропетровській області заперечення до акту камеральної перевірки.
Відповідчем надано відповідь про розгляд заперечень, в якій зазначено, що висновки, викладені у акті правомірні, відповідають нормам чинного законодавства та залишаються без змін.
У зв'язку з зазначеним, відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 10.06.2019 року № 0045705541 (форми "Н"), за яким на позивача накладено штраф у сумі 297846,43 грн., за порушення п. 120-1.2 ст. 120-1 Податкового кодексу України - за порушення термінів реєстрації податкових накладних.
02.07.2019 року позивачем подано До Державної фіскальної служби Українри скаргу на податкове повідомлення-рішення від 10.06.2019 року № 0045705541.
За результатом розгляду скарги Державна фіскальна служба прийняла рішення про результати розгляду скарги, згід но з яким, скаргу залишено без задоволення, податкове повідомлення-рішення - без змін.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.(ст. 1 Податкового кодексу України)
Відповідно до вимог пп.75.1.1 п. 75.5 ст. 75 Податкового кодексу України встановлено, що предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.
Тобто, предметом камеральної перевірки може бути своєчасність реєстрації податкових накладних виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.
Відповідно до пункту 201.10 статті 201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку-продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Так, пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів.
Системний аналіз статті 201, пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) дає підстави для висновку про те, що порушення платником податку на додану вартість граничного строку реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних є підставою для застосування до такого платника штрафу, за виключенням випадку порушення строку реєстрації податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю) та складена на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.
Тобто, для звільнення від відповідальності, передбаченої пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), необхідна наявність двох обов'язкових складових: податкова накладна не повинна надаватись отримувачу (покупцю) та, водночас, повинна бути складена на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою).
Така правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 04 вересня 2018 року у справі №816/1488/17 та в постанові від 07 лютого 2019 року у справі №808/3250/17.
Отже, конструкція зазначеної норми не передбачає можливості іншого її тлумачення, як про це помилково зазначив представник позивача.
Згідно з положеннями Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зокрема пунктом 8 якого визначено, що при складанні податкових накладних, особливості заповнення яких викладені в пунктах 10-15 цього Порядку, у верхній лівій частині таких накладних у графі "Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини" робиться помітка "X" та зазначається тип причини:
01 - Складена на суму збільшення компенсації вартості поставлених товарів/послуг (для податкових накладних, особливості заповнення яких викладені в пункті 13 цього Порядку);
02 - Складена на постачання неплатнику податку;
03 - Складена на постачання товарів/послуг у рахунок оплати праці фізичним особам, які перебувають у трудових відносинах із платником податку;
04 - Складена на постачання у межах балансу для невиробничого використання;
05 - Складена у зв'язку з ліквідацією основних засобів за самостійним рішенням платника податку;
06 - Складена у зв'язку з переведенням виробничих основних засобів до складу невиробничих;
07 - Складена на операції з вивезення товарів за межі митної території України;
08 - Складена на постачання для операцій, які не є об'єктом оподаткування податком на додану вартість;
09 - Складена на постачання для операцій, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість;
10 - Складена з метою визначення при анулюванні реєстрації платника податку податкових зобов'язань за товарами/послугами, необоротними активами, суми податку за якими були включені до складу податкового кредиту та не були використані в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності;
11 - Складена за щоденними підсумками операцій;
12 - Складена на постачання неплатнику, в якій зазначається назва покупця (для податкових накладних, особливості заповнення яких викладені в пункті 10 цього Порядку);
13 - Складена у зв'язку з використанням виробничих або невиробничих засобів, інших товарів/послуг не в господарській діяльності;
14 - Складена отримувачем (покупцем) послуг від нерезидента;
15 - Складена на суму перевищення бази оподаткування, визначеної відповідно до статей 188 і 189 Податкового кодексу України, над фактичною ціною постачання.
В інших випадках у верхній лівій частині податкової накладної тип причини не зазначається (нулі, прочерки та інші знаки чи символи не проставляються).
Відповідно до пункту 16 Порядку до графи 8 податкових накладних вноситься - код ставки податку на додану вартість, за якою здійснюється оподаткування операцій з постачання товарів/послуг, що постачаються.
Зокрема, у графі 8 зазначається код ставки: 20 - у разі здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню за основною ставкою; 7 - у разі здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню за ставкою 7 відсотків; 901 - у разі здійснення операцій з вивезення товарів за межі митної території України, що підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою; 902 - у разі здійснення операцій з постачання на митній території України товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою; 903 - у разі здійснення операцій з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування.
Судом встановлено, що податкові накладні, які зареєстровані позивачем з порушенням граничного строку, встановленого пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, містять тип причини складання « 02», « 04», « 09», код ставки податку на додану вартість "20 %", що свідчить про те, що податкові накладні складені на постачання товарів/послуг для операцій, що оподатковуються податком на додану вартість за звичайною ставкою.
За таких обставин, суд доходить висновку про правомірність застосування контролюючим органом до позивача штрафних санкцій на підставі пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України.
Суд, перевіривши податкове повідомлення - рішення від 17 січня 2019 року №0004435741 (форми "Н") Головного управління ДФС у Дніпропетровській області на відповідність положенням ч. 2 ст. 2 КАС України дійшов висновку, що відповідачем надано достатні докази, які свідчать про те, що оскаржене податкове повідомлення-рішення від 10.06.2019 року № 0045705541 (форми "Н") прийнято в межах повноважень податкового органу та у спосіб, що передбачений Конституцією та Законами України, обґрунтовано та правомірно, а отже позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню судом.
Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 139, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову Державного підприємства «Український науково - дослідний та проектно - розвідувальний інститут промислової технології» (бульвар Свободи, 37, м. Жовті Води, Дніпропетровська обл., 52204, код ЄДРПОУ 14310483) до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області(вул. Сімферопольська, буд. 17-а, м. Дніпро, 49000, код ЄДРПОУ 39394856) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.С. Луніна