Рішення від 21.02.2020 по справі 160/9494/19

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 лютого 2020 року Справа № 160/9494/19

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді: Луніної О.С., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Дослідне господарство «Руно» Національної академії аграрних наук України» до Затишнянської сільської ради Криничанського району Дніпропетровської області про визнання протиправним та не чинним рішення,-

ВСТАНОВИВ:

30.09.2019 року Державне підприємство «Дослідне господарство «Руно» Національної академії аграрних наук України» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Затишнянської сільської ради Криничанського району Дніпропетровської області, в якій просить суд:

- визнати протиправним та нечинним Рішення Затишнянської сільської ради Криничанського району Дніпропетровської області від 21.06.2019 року №02-33/VII «Про встановлення ставок та пільг зі сплати земельного податку на 2020 рік Затишнянської сільської ради Криничанського району Дніпропетровської області код згідно КОАТУУ 1222082700» в частині встановлення на землі сільськогосподарського призначення, нормативно грошову оцінку яких проведено (незалежно від місцезнаходження) для юридичних осіб ставки податку в розмірі 3% від нормативно - грошової оцінки.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що рішення Затишнянської сільської ради Криничанського району Дніпропетровської області від 21.06.2019 року №02-33/VII ухвалено з порушенням Конституції Українита чинного законодавства, чим порушено права та законні інтереси позивача, оскільки цим рішенням було незаконно встановлено ставку оподаткування для земель сільськогосподарського призначення у розмірі 3 відсотків від нормативно - грошової оцінки. Вважає, що Затишнянська сільська рада в межах наданих повноважень з встановлення ставок земельного податку незаконно ввела в дію нові ставки податку з 01 січня 2020 року щодо земель сільськогосподарського призначення, з огляжу на нормі ч. 1 ст. 274 Податкового кодексу України. Прийняття незаконного рішення Затишнянською сільською радою порушило права та законні інтереси позивача, які полягають у встановлені необґрунтованої ставки оподаткування за земельні ділянки сільськогосподарського призначення.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.10.2019 було прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 24.10.2019 року, встановлено сторонам строк на подання відзиву на позов та зобов'язано відповідача оприлюднити оголошення про відкриття провадження у цій справі.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила задовольнити позов з підстав, зазначених у позові.

Відповідач своїм правом на надання відзиву на позовну заяву не скористався.

Відповідно до статті 162 частини 6 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

У судове засідання, призначене на 21.01.2020 року сторони не з'явились, повідомлені належним чином.

Представником позивача подано клопотання про розгляд справи за її відсутності.

За приписами ч. 1 ст. 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Згідно ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Згідно ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про можливість розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що Державне підприємство «Дослідне господарство «Руно» Національної академії аграрних наук України» (52363, Дніпропетровська обл., Криничанськй район, село Затишне, вул.Леніна, 17, код ЄДРПОУ 00846286) є юридичною особою, зареєстрованою в Єдиному державному реєстрі.

Державне підприємство «Дослідне господарство «Руно» Національної академії аграрних наук України» є землекористувачем на праві постійного користування земельних ділянок за кадастровими номерами: 1222082700:01:001:0392 площею 827,3487 га; 1222082700:01:001:0173 площею 129,125 га; 1222082700:01:001:0174 площею 1262,9015 га; 1222082700:01:001:0175 площею 715,5573 га; 1222082700:01:001:0176 площею 648,5163 кв.м.; 1222082700:01:001:0177 площею 2767,3883 га; 1222082700:01:001:0178 площею 1579,8057 га; 1222082700:01:001:0179 площею 3508,5574 га., які знаходяться на території Затишнянської сільської ради Криничанського району Дніпропетровської області та сплачує земельний податок.

З них, земельні ділянки з кадастровими номерами 1222082700:01:001:0176, 1222082700:01:001:0177, 1222082700:01:001:0178, 1222082700:01:001:0179 відносяться до земель з цільовим призначенням: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Загальна площа земельних ділянок, які перебувають у позивача на праві постійного користування та знаходиться в межах Затишнянської сільської ради, складає 11443,4004 га.

Рішенням від 21.06.2019 року №02-33/VII «Про встановлення ставок та пільг зі сплати земельного податку на 2020 рік Затишнянської сільської ради Криничанського району Дніпропетровської області код згідно КОАТУУ 1222082700» впроваджується ставка податку у розмірі 3% від нормативної (грошової) оцінки земельної ділянки.

Не погодившись із вказаним рішенням позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Засади організації та діяльності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 №280/97-ВР.

Частиною 1 статті 69 закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування відповідно до Податкового кодексу України встановлюють місцеві податки і збори. Місцеві податки і збори зараховуються до відповідних місцевих бюджетів у порядку, встановленому Бюджетним кодексом України з урахуванням особливостей, визначених Податковим кодексом України.

Положенням статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос. (ч. 2 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні")

Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід'ємною частиною протоколу сесії ради. (ч. 3 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні")

Рішення сільської, селищної, міської ради у п'ятиденний строк з моменту його прийняття може бути зупинено сільським, селищним, міським головою і внесено на повторний розгляд відповідної ради із обґрунтуванням зауважень. Рада зобов'язана у двотижневий строк повторно розглянути рішення. Якщо рада відхилила зауваження сільського, селищного, міського голови і підтвердила попереднє рішення двома третинами депутатів від загального складу ради, воно набирає чинності. (ч. 4 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні")

Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію. (ч. 5 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні")

Виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради. (ч. 6 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні")

У разі незгоди сільського, селищного, міського голови (голови районної у місті ради) з рішенням виконавчого комітету ради він може зупинити дію цього рішення своїм розпорядженням та внести це питання на розгляд відповідної ради. (ч. 7 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні")

Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку. (ч. 10 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні")

Однак, всупереч вимогам статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України відповідач не надав доказів, що оскаржуване рішення відповідача прийнято з дотриманням процедури прийняття відповідного рішення, визначеної Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", а саме, оприлюднення у відповідних засобах масової інформації.

В порушення частини 3 статті 13 закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" пропозиції громадян за результатами громадських слухань не розглядалися відповідачем. Відсутня інформація щодо проведення громадських слухань стосовно проекту вказаного рішення.

Статтею 57 Конституції України визначено, що кожному гарантується право знати свої права і обов'язки. Закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, мають бути доведені до відома населення у порядку, встановленому законом. Закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, не доведені до відома населення у порядку, встановленому законом, є нечинними.

Відповідно до підпункту 12.3.4 пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу України рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування встановлених місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Крім того, відповідно до статті 21 Закону України "Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації" від 23.09.1997 №539/97-ВР діяльність місцевих органів державної влади та органів місцевого самоврядування висвітлюється в друкованих засобах масової інформації регіональної та місцевої сфери розповсюдження.

За змістом статті 22 Закону України "Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації" рішення органів місцевого самоврядування публікуються в офіційних виданнях (відомостях, бюлетенях, збірниках, інформаційних листках тощо) та друкованих засобах масової інформації відповідних органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Недержавні друковані засоби масової інформації мають право оприлюднювати офіційні документи органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до законодавства України і на засадах, передбачених укладеною угодою між цими органами та редакціями друкованих засобів масової інформації.

Затишнянська сільська рада Криничанського району Дніпропетровської області не надала суду доказів офіційного оприлюднення рішення від 21.06.2019 року №02-33/VII у друкованих засобах масової інформації.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Суд встановив, що рішення відповідача від від 21.06.2019 року №02-33/VII прийняте з порушенням порядку та процедури, визначених законами України "Про місцеве самоврядування в Україні", «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".

Відповідно до частини 4 статті 264 Кодексу адміністративного судочинства України право оскаржити нормативно-правовий акт мають особи, щодо яких його застосовано, а також особи, які є суб'єктом правовідносин, у яких буде застосовано цей акт.

Оскільки спірне рішення в частині встановлення ставки податку за земельні ділянки для сільськогосподарського призначення, у розмірі 3% нормативної грошової оцінки, визначає обов'язки позивача як платника податку, то останній має право на оскарження цього рішення.

Що стосується доводів позивача про те, що рішення суперечить вимогам Податкового кодексу України, судом встановлено наступне.

Відповідно до пункту 8.3 статті 8 Податкового кодексу України, до місцевих належать податки та збори, що встановлені відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, визначених цим Кодексом, рішеннями сільських, селищних, міських рад та рад об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, у межах їх повноважень і є обов'язковими до сплати на території відповідних територіальних громад.

У відповідності до пункту 10.1.1 статті 10 Податкового кодексу України, земельний податок, як складова податку на майно, відносить до місцевих податків і зборів.

Згідно з пунктом 27.1 статті 27 Податкового кодексу України, граничною ставкою податку визнається максимальний або мінімальний розмір ставки за певним податком, встановлений цим Кодексом.

Відповідно до пункту 269.1 статті 269 Податкового кодексу України, платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.

Приписами статті 274 Податкового кодексу України визначено ставки земельного податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено.

Оскаржуваним рішенням 21.06.2019 року №02-33/VII встановлено ставку земельного податку на землі сільськогосподарського призначення, нормативно грошову оцінку яких проведено (незалежно від місцезнаходження) для юридичних осіб в розмірі 3% від нормативно - грошової оцінки.

Відповідно до пункту 274.1 статті 274 Податкового кодексу України, ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 3 відсотків від їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, а для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, а для лісових земель - не більше 0,1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.

Зважаючи на те, що Податковим кодексом України встановлені граничні розміри ставок земельного податку для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, то встановлені ставки у рішенні Затишнянської сільської ради Криничанського району Дніпропетровської області від 21.06.2019 року № 02-33/VII «Про встановлення ставок та пільг зі сплати земельного податку на 2020 рік Затишнянської сільської ради Криничанського району Дніпропетровської області код згідно КОАТУУ 1222082700» в розмірі 3% від нормативно - грошової оцінки суперечать вимогам пункту 274.1 статті 274 Податкового кодексу України та є незаконними.

Відповідно до вимог статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вище викладене, суд дійшов до висновку, що відповідач не виконав вимоги чинного законодавства України щодо офіційного оприлюднення Рішення про встановлення ставок і пільг зі сплати земельного податку на 2020 рік та прийняв рішення з порушенням Податкового кодексу України.

Отже, оскаржуване рішення прийняте не у спосіб, визначений Конституцією та законами України, а відтак є протиправним та підлягає скасуванню.

Згідно з частиною першою статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

За подання позову Державне підприємство «Дослідне господарство «РУНО» Національної академії аграрних наук України» сплатило судовий збір у розмірі 1921,00 грн., які підлягають відшкодуванню за рахунок бюджених асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 139, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Державного підприємства «Дослідне господарство «Руно» Національної академії аграрних наук України» до Затишнянської сільської ради Криничанського району Дніпропетровської області про визнання протиправним та нечинним рішення - задовольнити.

Визнати протиправним та нечинним Рішення Затишнянської сільської ради Криничанського району Дніпропетровської області від 21.06.2019 року №02-33/VII «Про встановлення ставок та пільг зі сплати земельного податку на 2020 рік Затишнянської сільської ради Криничанського району Дніпропетровської області код згідно КОАТУУ 1222082700» в частині встановлення на землі сільськогосподарського призначення, нормативно грошову оцінку яких проведено (незалежно від місцезнаходження) для юридичних осіб ставки податку в розмірі 3% від нормативно - грошової оцінки.

Стягнути на користь Державного підприємства «Дослідне господарство «Руно» Національної академії аграрних наук України» (вул. Леніна, 17, село Затишне, Криничанськй район, Дніпропетровська обл., 52363, код ЄДРПОУ 00846286) судові витрати у розмірі 1921,00 грн. (одна тисяча дев'ятьсот двадцять одна грн.) за рахунок бюджетних асигнувань Затишнянської сільської ради Криничанського району Дніпропетровської області (вул. Центральна, буд. 9, село Затишне, Криничанськй район, Дніпропетровська обл., 52363, код ЄДРПОУ 04525053).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.С. Луніна