про зупинення провадження у справі
17 лютого 2020 року ЛуцькСправа № 140/3746/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Денисюка Р.С.,
при секретарі судового засідання Матящук Л.Р.,
за участю представника позивача Ярмонова С.П.,
представника відповідача Голядинця М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання представника відповідача про зупинення провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання відмови неправомірною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинські області, відповідач) про визнання неправомірною відмови щодо проведення перерахунку ОСОБА_1 , як потерпілому від Чорнобильської катастрофи (1-а категорія) основної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно до статей 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи із мінімальної пенсії за віком, яка застосовується відповідно до статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого Законом України «Про державний бюджет України» на відповідний рік; зобов'язання здійснити перерахунок основної пенсії, відповідно до частини 4 статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як потерпілому від Чорнобильської катастрофи (1-а категорія), інваліду 3-ї групи у розмірі шести мінімальних пенсій за віком, яка застосовується відповідно до статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого Законом України «Про державний бюджет України» на відповідний рік, за період з 04.10.2005 по 13.11.2007 та як потерпілому від Чорнобильської катастрофи (1-а категорія), інваліду 2-ї групи в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, яка застосовується відповідно до статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого Законом України «Про державний бюджет України» на відповідний рік, за період з 14.11.2007 по 24.04.2019, з урахуванням виплачених сум; зобов'язати провести перерахунок додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, відповідно до статті 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як потерпілому від Чорнобильської катастрофи (1-а категорія), інваліду 3-ї групи у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, яка застосовується відповідно до статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого Законом України «Про державний бюджет України» на відповідний рік, за період з 04.10.2005 по 13.11.2007 та як потерпілому від Чорнобильської катастрофи (1 категорія) інваліду 2 групи в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, яка застосовується відповідно до статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого Законом України «Про державний бюджет України» на відповідний, за період з 14.11.2007 по 24.04.2019, з урахуванням виплачених сум.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 23.12.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) суддею одноособово (а.с. 1).
В подальшому ухвалою суду від 15.01.2020 ухвалено розгляд справи проводити в судовому засіданні з викликом сторін, судове засідання призначено на 10:00 год. 29.01.2020 (а.с. 180).
У судових засіданнях оголошувалися перерви розгляді справи до 12:30 05.02.2020 та до 12:00 год. 17.02.2020 (а.с. 192, 195).
17.02.2020 на адресу суду від відповідача надійшло клопотання про зупинення провадження у цій справі до набрання законної сили рішенням Великої Палати Верховного Суду у справі № 510/1286/16-а.
В судовому засіданні представник відповідача заявлене клопотання підтримав та просив суд його задовольнити.
Представник позивача щодо зупинення провадження у справі заперечив.
Суд, розглянувши заявлене клопотання, заслухавши думку учасників справи, дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, дійшов висновку про те, що вказане клопотання належить задовольнити, провадження у справі - зупинити, з таких мотивів та підстав.
Відповідно до пункту 5 частини другої статті 236 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об'єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду - до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції.
Судом встановлено, що ухвалою Великої Палати Верховного Суду від 26 червня 2019 року у справі №510/1286/16-а прийнято до розгляду справу за позовом ОСОБА_1 до Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії. Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку про обґрунтованість позиції Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду щодо існування виключної правової проблеми, яка полягає у необхідності формування відповідних правових позицій, для чого потрібно надати відповіді на такі питання:
1. Чи можуть судами застосовуватися у спорах стосовно соціального захисту (для обмеження розміру належних особі сум соціальних виплат) шестимісячні строки звернення до суду, встановлені процесуальним законом - КАС України (стаття 99 у редакції, що діяла до 15 грудня 2017 року, та статті 122 в редакції, що є чинною на сьогодні), якщо предметом спору є неотримання особою регулярних (щомісячних тощо) соціальних виплат, які суб'єкт владних повноважень з власної вини не виплачував фізичній особі або виплачував у неповному розмірі?
2. Чи можуть суди застосовувати строки звернення до суду, встановлені процесуальним законом - КАС України (стаття 99 у редакції, що діяла до 15 грудня 2017 року, та статті 122 в редакції, що є чинною на сьогодні), для фактичного встановлення строкових меж (може граничних меж) триваючого правопорушення у сфері реалізації соціальних прав та відповідно цим строком обмежувати доступ особи до суду?
3. Чи може бути факт нездійснення перевірки особою, якій державою призначено пенсію або інші постійні соціальні виплати, правильності нарахування уповноваженими суб'єктами владних повноважень конкретних сум таких виплат або невчасне звернення з відповідним позовом до адміністративного суду підставою для судового захисту її прав лише у межах останніх шести місяців, що передують даті звернення до суду?
4. Чи можуть суди не застосовувати відповідний процесуальний строк, а відповідно до частини шостої статті 7 КАС використовувати як аналогію закону до всіх зазначених вище спорів положення частини другої статті 87 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-ХІІ “Про пенсійне забезпечення”; статті 46 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-ІV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та статей 51, 55 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, а деяких інших осіб”, в яких міститься норма, згідно з якою нараховані (первинно встановлені за відповідною заявою фізичної особи) суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком?
Частиною п'ятою статті 242 КАС України встановлено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
З огляду на предмет позову у даній справі, а також враховуючи порушене відповідачем у відзиві на позовну заяву питання дотримання строку звернення до суду, встановлення початку перебігу такого строку, його застосування в даній адміністративній справі, суд дійшов висновку про необхідність зупинення провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням Великої Палати Верховного Суду у справі №510/1286/16-а.
Керуючись пунктом 5 частини другої статті 236, статтями 248, 256 КАС України, суд
Клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі задовольнити.
Провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання відмови неправомірною та зобов'язання вчинити дії зупинити до набрання законної сили рішенням Великої Палати Верховного Суду в адміністративній справі №510/1286/16-а.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 256 КАС України та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя Р.С. Денисюк
Повний текст ухвали складено 21.02.2020