про залишення позовної заяви без руху
21 лютого 2020 року ЛуцькСправа № 140/951/20
Суддя Волинського окружного адміністративного суду Сорока Ю.Ю., вивчивши позовну заяву фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Управління з питань праці виконавчого комітету Луцької міської ради про визнання протиправною та скасування постанови,
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернулася з позовом до Управління з питань праці виконавчого комітету Луцької міської ради про визнання протиправною та скасування постанови №1172 від 10.09.2018 про накладення штрафу.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Позовна заява підлягає залишенню без руху з таких підстав.
Згідно із частиною першою статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно частини другої статті 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
З матеріалів долучених позивачем до позовної заяви вбачається, що нею оскаржується постанова Управління з питань праці виконавчого комітету Луцької міської ради №1172 від 10.09.2018 про накладення штрафу в розмірі 111 690 грн., в той час як з позовом до суду звернулася лише 20.02.2020, тобто з пропуском визначеного законом строку.
При цьому, в позовній заяві позивач не зазначає коли саме вона дізналася про існування вищевказаної постанови, тобто про порушення її прав.
Частиною першою статті 123 КАС України передбачено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Відповідно до частини шостої статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску. Проте позивачем такого клопотання не додано, як і доказів поважності пропуску строку звернення до суду.
Позивач просить суд поновити строк звернення до суду для оскарження постанови Управління з питань праці виконавчого комітету Луцької міської ради №1172 від 10.09.2018 про накладення штрафу в розмірі 111 690 грн., проте не наводить аргументованих доводів поважності пропуску строку звернення до суду.
Таким чином, позивачу необхідно подати заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду із наведенням підстав поважності пропуску такого строку, а також надати докази на підтвердження таких обставин.
Крім того, згідно ч.7 ст.161 КАС України до заяви про визнання індивідуального акта протиправним чи адміністративного договору недійсним додається також оригінал або копія оспорюваного акта чи договору або засвідчений витяг з нього, а у разі відсутності акта чи договору у позивача - клопотання про його витребування.
Всупереч вимогам ч.7 ст.161 КАС України, позивачем до матеріалів позовної заяви не долучено оригіналу або копії оспорюваного акта, в даному випадку постанови Управління з питань праці виконавчого комітету Луцької міської ради №1172 від 10.09.2018 про накладення штрафу.
Представник позивача у позовній заяві зазначає, що не зміг отримати копію постанови про накладення штрафу №1172 від 10.09.2018, хоча й звертався до Управління з питань праці виконавчого комітету Луцької міської ради та у відділ ДВС із відповідними заявами.
Проте, на підтвердження викладеним обставинам не надає письмових доказів, які б підтверджували факт його звернення та не можливість надання копії постанови Управління з питань праці виконавчого комітету Луцької міської ради №1172 від 10.09.2018.
Згідно з частинами першою, другою статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Оскільки позовна заява не відповідає вимогам статті 160, 161 КАС України, її слід залишити без руху, надавши позивачу строк на усунення недоліків, який не може перевищувати десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху шляхом зазначення дати отримання оскаржуваної вимоги або подання до суду заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду із наведенням підстав поважності пропуску такого строку та надання доказів на підтвердження таких обставин, а також надання суду копії постанови Управління з питань праці виконавчого комітету Луцької міської ради №1172 від 10.09.2018 про накладення штрафу.
Керуючись статтями 161, 169, 171, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Позовну заяву фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Управління з питань праці виконавчого комітету Луцької міської ради про визнання протиправною та скасування постанови, залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз'яснити, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк позовну заяву і додані до неї документи будуть повернуті позивачу.
Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Ю.Ю. Сорока