Ухвала від 21.02.2020 по справі 803/2375/14

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про заміну відповідачів в адміністративній справі

21 лютого 2020 року ЛуцькСправа № 803/2375/14

Волинський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого-судді Андрусенко О. О.,

суддів Костюкевича С. Ф., Ковальчука В. Д.,

при секретарі судового засідання Савчук О. І.,

за участю позивача ОСОБА_1 ,

представника позивача Сафулька С. Ф.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання представника позивача про заміну відповідачів в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства доходів і зборів України, Ягодинської митниці Міндоходів, Державної казначейської служби України про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на посаді, стягнення середньомісячного заробітку за час вимушеного прогулу та моральної шкоди,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Міністерства доходів і зборів України, Ягодинської митниці Міндоходів, Державної казначейської служби України про визнання протиправними та скасування наказу Міністерства доходів і зборів України від 29 жовтня 2014 року № 2159-о «Про звільнення ОСОБА_1 » та наказу Ягодинської митниці Міндоходів від 29 жовтня 2014 року № 466-0 «Про оголошення наказу Міністерства доходів і зборів України від 29 жовтня 2014 року № 2159-о», поновлення на публічній службі - в податковій міліції та на посаді заступника начальника оперативного управління боротьби з контрабандою та митними правопорушеннями Ягодинської митниці Міндоходів з 29 жовтня 2014 року, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та моральної шкоди у розмірі 250000 грн.

Ухвалою суду від 19.02.2015 року провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства доходів і зборів України, Ягодинської митниці Міндоходів, Державної казначейської служби України про визнання протиправними та скасування наказів, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та моральної шкоди зупинено до вирішення Верховним Судом України питання стосовно внесення до Конституційного Суду України подання щодо конституційності окремих положень Закону України «Про очищення влади» та до прийняття Конституційним Судом України рішення за наслідками розгляду такого подання.

У свою чергу, ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 29.01.2020 року провадження у даній справі поновлено.

18.02.2020 року представником позивача подано до суду клопотання про заміну відповідачів, а саме Міністерство доходів і зборів України замінити його правонаступником Державною митною службою України, Ягодинську митницю Міндоходів на належного відповідача і правонаступника - Волинську митницю Держмитслужби, Державну казначейську службу України в частині вимог про стягнення моральної шкоди замінити на відповідача Міністерство доходів і зборів України в особі правонаступника - Державну митну службу України та Ягодинську митницю Міндоходів в особі належного правонаступника - Волинську митницю Держмитслужби.

У підготовчому засіданні 21.02.2020 року позивач та його представник підтримали дане клопотання.

Суд, заслухавши представника позивача, дослідивши письмові докази, дійшов висновку про необхідність заміни відповідачів їх правонаступниками з огляду на наступне.

Відповідно до частини першої статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.

Судом встановлено, що відповідно до Указу Президента України «Про деякі заходи з оптимізації системи центральних органів виконавчої влади» № 726/2012 від 24.12.2012 року було утворено Міністерство доходів і зборів України.

Згідно із пунктами 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про ліквідацію Міністерства доходів і зборів» від 01.03.2014 року № 67 ліквідовано Міністерство доходів і зборів, припинено здійснення заходів щодо реорганізації Державної податкової служби та Державної митної служби, що розпочаті відповідно до Указу Президента України від 24.12.2012 року № 726 «Про деякі заходи з оптимізації системи центральних органів виконавчої влади».

Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про утворення Державної фіскальної служби» від 21.05.2014 року № 160 утворено Державну фіскальну службу як центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України, реорганізувавши Міністерство доходів і зборів шляхом перетворення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 року №1200 утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України внаслідок реорганізації Державної фіскальної служби шляхом поділу. Постановлено, що Державна податкова служба та Державна митна служба є правонаступниками прав та обов'язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності. Державна фіскальна служба продовжує здійснювати повноваження та виконувати функції у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики у сфері державної митної справи, державної політики з адміністрування єдиного внеску, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску до завершення здійснення заходів з утворення Державної податкової служби та Державної митної служби.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 04.12.2019 року №1217-р «Питання Державної митної служби» погоджено пропозицію Міністерства фінансів щодо можливості забезпечення здійснення Державною митною службою з 08 грудня 2019 року покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 06 березня 2019 року №227 «Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України» повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної митної політики, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування законодавства з питань державної митної справи.

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 року №227 затверджено Положення про Державну митну службу України, відповідно до пункту першого якого Державна митна служба України (Держмитслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів. Держмитслужба реалізує державну митну політику, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування законодавства з питань державної митної справи.

Підпунктом 1 пункту 5 Положення про Державну митну службу України визначено, що Держмитслужба з метою організації своєї діяльності: здійснює добір кадрів в апарат Держмитслужби, на посади керівників та заступників керівників її територіальних органів, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери її управління, організовує роботу з підготовки, спеціалізації та підвищення кваліфікації посадових осіб і працівників Держмитслужби; бере участь у формуванні державного замовлення на підготовку та підвищення кваліфікації фахівців у сфері державної митної справи.

Таким чином, з 08.12.2019 року функції і повноваження Державної фіскальної служби з реалізації державної митної політики здійснює Державна митна служба України.

З урахуванням того, що однією із вимог позивача є зобов'язання поновити його на посаді заступника начальника оперативного управління боротьби з контрабандою та митними порушеннями, суд вважає за можливе замінити первісного відповідача Міністерство доходів і зборів України його правонаступником - Державною митною службою України.

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України «Про утворення територіальних органів Державної фіскальної служби України та визнання такими, що втратили чинність, деяких актів КМУ» (далі Постанова №311) від 06.08.2014 року №311 утворено територіальні органи ДФС та прийнято рішення про реорганізацію територіальних органів Міністерства доходів і зборів шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів ДФС, зокрема, утворено Волинську митницю ДФС, реорганізувавши Ягодинську митницю Міндоходів.

З метою реалізації Постанови №311 наказом Міністерства доходів і зборів України «Про реорганізацію окремих митниць Міндоходів» від 06.11.2014 року №25 було розпочато реорганізацію Ягодинської митниці Міндоходів та визначено строк її проведення шість місяців з дня опублікування повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи.

У свою чергу, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 02.10.2019 року №858 «Про утворення територіальних органів Державної митної служби», утворено Волинську митницю Держмитслужби, шляхом приєднання до відповідних територіальних органів Державної митної служби.

Відповідно до Додатку 2 наведеної вище постанови КМУ Волинська митниця ДФС реорганізовується у Волинську митницю Держмитслужби. Водночас суд зауважує, що Волинська митниця Держмитслужби є правонаступником усіх прав та обов'язків Волинської митниці ДФС.

15.11.2019 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі - ЄДР) внесений запис про проведення державної реєстрації юридичної особи - Волинської митниці Держмитслужби, код ЄДРПОУ 43350888.

27.11.2019 року до ЄДР внесений запис про те, що Волинська митниця ДФС перебуває в стані припинення за рішенням засновників.

Відтак, оскільки з 15.11.2019 розпочато виконання Волинською митницею Держмитслужби функцій і повноважень Волинської митниці ДФС, що припиняється, з реалізації державної митної політики, суд дійшов висновку про необхідність заміни відповідача - Ягодинської митниці Міндоходів її правонаступником Волинською митницею Держмитслужби у зв'язку із функціональним правонаступництвом.

Крім того, також підлягає до задоволення клопотання представника позивача в частині щодо заміни первісного відповідача Державної казначейської служби України в частині вимог про стягнення моральної шкоди на Міністерство доходів і зборів України в особі правонаступника - Державної митної служби України та на Ягодинську митницю Міндоходів в особі належного правонаступника - Волинську митницю Держмитслужби, оскільки, на думку позивача, саме протиправними діями Міністерства доходів і зборів України в особі правонаступника - Державної митної служби України та Ягодинської митниці Міндоходів в особі правонаступника - Волинської митниці Держмитслужби було завдано моральну шкоду ОСОБА_1 .

Керуючись статтями 52, 243 ч. 3, 248 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Клопотання представника позивача про заміну відповідачів у справі задовольнити.

Допустити у справі заміну первісного відповідача Міністерство доходів і зборів України його правонаступником Державною митною службою України (04119, місто Київ, вулиця Дегтярівська, будинок 11Г, ідентифікаційний код 43115923).

Допустити у справі заміну первісного відповідача Ягодинську митницю Міндоходів її правонаступником Волинською митницею Держмитслужби (44350, Волинська область, Любомльський район, село Римачі, вулиця Призалізнична, будинок 13, ідентифікаційний код 43350888).

Допустити у справі заміну первісного відповідача Державну казначейську службу України в частині вимог про стягнення моральної шкоди на Міністерство доходів і зборів України в особі правонаступника - Державної митної служби України та на Ягодинську митницю Міндоходів в особі правонаступника - Волинської митниці Держмитслужби.

У зв'язку із заміною відповідачів підготовче судове засідання відкласти на 11:00 годину 12.03.2020 року.

Встановити відповідачам - Державній митній службі України та Волинській митниці Держмитслужби строк для подання відзиву на позов - п'ятнадцять днів з дня вручення їм ухвали про заміну відповідачів у справі, який повинен відповідати вимогам частини другої статті 162 КАС України.

Копію ухвали направити учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 256 КАС України та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення.

Головуючий-суддя О. О. Андрусенко

Судді С. Ф. Костюкевич

В. Д. Ковальчук

Повний текст ухвали складено 21.02.2020.