Рішення від 18.02.2020 по справі 902/745/19

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ

"18" лютого 2020 р. Cправа № 902/745/19

Господарський суд Вінницької області у складу судді Матвійчука Василя Васильовича, розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом: Дочірнього підприємства "Козятинський Райагроліс" ВОКСЛП "Віноблагроліс" (вул. П.Орлика, 10, м. Козятин, Вінницька область, 22100)

до: Фізичної особи - підприємця Бублик Леонтини Цезарівни ( АДРЕСА_1 )

про стягнення 16 113,10 грн.

за участю секретаря судового засідання Стафійчук І.С.,

представників сторін:

позивача не з'явився;

відповідача не з'явився

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

На розгляд Господарського суду Вінницької області надійшла позовна заява №93 від 30.08.2019 Дочірнього підприємства "Козятинський Райагроліс" ВОКСЛП "Віноблагроліс" про стягнення з Фізичної особи - підприємця Бублик Леонтини Цезарівни заборгованість за Договором № 13/1 від 01.07.2016 в розмірі 16 113,10 грн, з яких: 9 378,40 грн - сума заборгованості за Договором; 5 894,49 грн - борг з урахуванням індексу інфляції; 840,21 грн - 3% річних. Також позивач просив стягнути судові витрати по справі, що складаються з витрат по сплаті судового збору та витрат на професійну правничу допомогу адвоката у розмірі 5 611,31 грн., з яких : 4000 - складання позовної заяви та 1611,31 грн - 10% від суми задоволених (заявлених) позовних вимог.

Ухвалою суду від 06.09.2019 за вказаним позовом відкрито провадження у справі №902/745/19 з призначенням до розгляду за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 01.10.2019.

04.02.2020 у даній справі прийнято рішення, яким позов Дочірнього підприємства "Козятинський Райагроліс" ВОКСЛП "Віноблагроліс" задоволено частково. Ухвалено стягнути з Фізичної особи - підприємця Бублик Леонтини Цезарівни 9 378 грн 40 коп. - боргу; 840 грн 21 коп. - 3% річних; 3 542 грн 58 коп. - інфляційних нарахувань та 1 640 грн 61 коп. - витрат зі сплати судового збору. В решті позову відмовлено.

Оскільки представником позивача до закінчення судових дебатів подано заяву від 19.11.2019 про те, що докази понесених витрат на правничу допомогу будуть подані протягом п'яти днів після ухвалення рішення, суд, приймаючи рішення у справі, розподіл вказаних витрат у цій частині не здійснював.

Відповідно до ч. 2 ст. 221 ГПК України судом призначено судове засідання для вирішення питання про вказані судові витрати позивача на 18.02.2020, встановивши йому строк для подання до суду доказів про понесені витрати на професійну правничу допомогу - п'ять днів з дня проголошення вступної та резолютивної частин рішення.

Відповідно до ч.8 ст. 129 ГПК України, розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).

Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п'яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.

У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.

Згідно з ч.2 ст. 221 ГПК України, для вирішення питання про судові витрати суд призначає судове засідання, яке проводиться не пізніше п'ятнадцяти днів з дня ухвалення рішення по суті позовних вимог.

У випадку, визначеному частиною другою цієї статті, суд ухвалює додаткове рішення в порядку, передбаченому статтею 244 цього Кодексу (ч.3 ст. 221 ГПК України).

07.02.2020 представник позивача подав до суду заяву № б/н від 07.02.2020 про прийняття додаткового рішення про стягнення з відповідача на користь позивача витрат на професійну правничу допомогу загальною сумою 5 611,31 грн, яка складається з: 4000,00 грн - за складання позовної заяви та 1 611,31 грн - 10 % від суми задоволених позовних вимог. До заяви додано акт №6 від 04.02.20020 приймання-передачі наданої правової допомоги, платіжне доручення № 2446 від 04.02.2020 про сплату 1 611,31 за надання правової допомоги.

У судове засідання 18.02.2020 представники учасників не з'явились, хоча про дату, час та місце призначеного судового засідання були повідомлені належним чином, зокрема, рішенням суду, яке направлялося рекомендованою поштовою кореспонденцією.

Відповідно до ч. 4 ст. 244 ГПК України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.

З огляду на вказане, суд дійшов висновку про розгляд питання розподілу понесених позивачем судових витрат за відсутності представників учасників.

Розглядаючи питання щодо розподілу судових витрат на професійну правничу допомогу в розмірі 5 611,31 грн, суд дійшов наступних висновків.

Учасники справи мають право користуватися правничою допомогою (ч. 1 ст. 16 ГПК України).

Представництво у суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом (ч. 2 ст. 16 ГПК України).

Згідно ч. 3 ст. 123 ГПК України, до витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; пов'язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов'язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.

Пунктом 1 частини 1 статті 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" визначено, що адвокат - це фізична особа, яка здійснює адвокатську діяльність на підставах та в порядку, що передбачені цим Законом.

Так, у матеріалах справи міститься копія свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, виданого 20.02.2019 Савченко Інні Анатоліївні № 2 та ордер на надання правової допомоги серія ВН №105014 від 30.08.2019 (а.с. 25, 26).

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об'єднання) зобов'язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов'язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.

Адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги (ч.1 ст.26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність").

Відповідно до частини 3 статті 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" при встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.

Відповідно до частин 1-4 статті 126 Господарського процесуального кодексу України, витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.

Для цілей розподілу судових витрат: розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

На обґрунтування заявленого розміру витрат на правову допомогу, представником позивача подано, укладений 11.06.2019 між Савченко Інною Анатоліївною (адвокат) та Дочірнім підприємством "Козятинський Райагролісгос" ВОКСЛП "Віноблагроліс" (клієнт, позивач) Договір про надання правової допомоги №8/19 (а.с. 23).

Відповідно до п.п. 1.1. Договору адвокат бере на себе зобов'язання надати правову допомогу в обсязі та на умовах, передбачених цим Договором, а Замовник зобов'язаний оплатити замовлення у порядку та строки обумовлені сторонами.

За умовами Розділу 3 Договору, за правничу допомогу, передбачену в п.п.1.2 Договору замовник сплачує адвокату винагороду в розмірі визначеною Додатком № 1 до цього Договору (п.3.1. Договору).

Пунктом 4.1-4.2. Договору сторони визначили, що розмір оплати адвоката при наданні правової допомоги, а також умови та порядок розрахунків, визначаються сторонами в додатках до цього Договору. За домовленістю сторін, оплата правової допомоги може здійснюватися також у вигляді передоплати або авансу.

20.08.2019 сторони підписали додаток № 2 до Договору № 8/19 від 11.06.2019, яким визначили суму та порядок оплати гонорару, відповідно до якого вартість послуг складається суми 4000,00 грн - вартість складання позовної заяви та 10% від суми задоволених позовних вимог. В даному додатку сторони, крім іншого, погодили порядок приймання-передачі правової допомоги. Зокрема, правова допомога вважається наданою після підписання акту приймання - передачі наданої правової допомоги, який підписується сторонами та скріплюється печатками ( за наявності) (п.6.1 Договору).

Факт наданих послуг підтверджується наявним в матеріалах справи актом № 6 приймання-передачі наданої правової допомоги від 04.02.2020 (а.с. 179), а їх оплата довідкою від 29.08.2019, з якої вбачається, що директором Дочірнього підприємства "Козятинський Райагроліс" ВОКСЛП "Віноблагроліс" оплачені послуги надання правової допомоги за договором від 11.06.2019 № 8/19 на загальну суму 4000,00 грн та платіжним дорученням № 2446 від 04.02.2020 на суму 1611,31грн (а.с. 26,180).

Вирішуючи питання про розподіл витрат, пов'язаних з наданням правничої допомоги адвокатом, суд враховує, що розмір гонорару визначається за погодженням адвоката з клієнтом. Суд не має право втручатися у правовідносини адвоката та його клієнта.

Водночас, для включення всієї суми гонорару та фактичних витрат у відшкодування за рахунок відповідача має бути встановлено, що такі витрати позивача були необхідними, а розмір є розумний, виправданий, що передбачено у ст.126 ГПК України та у ст. 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність". Тобто, суд зобов'язаний оцінити рівень адвокатських витрат, що мають бути присуджені з урахуванням того, чи були такі витрати понесені фактично, але й також - чи була їх сума обґрунтованою.

Згідно ст.15 ГПК України, суд визначає в межах, встановлених цим Кодексом, порядок здійснення провадження у справі відповідно до принципу пропорційності, враховуючи: завдання господарського судочинства; забезпечення розумного балансу між приватними й публічними інтересами; особливості предмета спору; ціну позову; складність справи; значення розгляду справи для сторін, час, необхідний для вчинення тих чи інших дій, розмір судових витрат, пов'язаних із відповідними процесуальними діями, тощо.

Враховуючи те, що сторонами було визначено розмір оплати гонорару, який складається з фіксованої суми 4000,00 грн за складання позовної заяви та 10% від суми задоволених позовних вимог, представник позивача в заяві про винесення додаткового рішення просить стягнути крім фіксованої суми 4000,00 грн також і 10% від суми задоволених позовних вимог, яка згідно його розрахунку складає 1611,31грн.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши обсяг послуг, що були надані адвокатом позивачу при підготовці ним позову до суду та представленні інтересів позивача під час розгляду даної справи, зважаючи, що відповідачем не було подано до суду обґрунтованого клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката у розмірі суми, що є меншою від заявленої позивачем до відшкодування, господарський суд вважає, що витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 5 611,31 грн по даній справі є обґрунтованими та співрозмірними об'єму наданих і отриманих позивачем юридичних послуг.

Проте, зважаючи на часткове задоволення судом заявлених у позові вимог, господарський суд дійшов висновку, що витрати на професійну правничу допомогу підлягають відшкодуванню позивачу за рахунок відповідача пропорційно розміру задоволених позовних вимог, а саме в розмірі 4 792,27 грн.

За таких обставин, заява Дочірнього підприємства "Козятинський Райагролісгос" ВОКСЛП "Віноблагроліс" № б/н від 07.02.2020 про ухвалення додаткового рішення про відшкодування витрат на правову допомогу підлягає частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст. 7, 8, 10, 11, 13, 14, 15, 18, 42, 45, 46, 73, 74, 76, 77, 78, 79, 86, 91, 123, 126, 129, 221, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 242, 244, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Заяву Дочірнього підприємства "Козятинський Райагролісгос" ВОКСЛП "Віноблагроліс" № б/н від 07.02.2020 про ухвалення додаткового рішення про відшкодування витрат на правову допомогу задовольнити частково.

2. Стягнути з Фізичної особи - підприємця Бублик Леонтини Цезарівни ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) на користь Дочірнього підприємства «Козятинський Райагроліс» ВОКСЛП «Віооблагроліс» (місцезнаходження юридичної особи: вул. Жовтнева, буд. 153, с. Козятин, Козятинський район, Вінницька область, 22109; поштова адреса: вул. П. Орлика, буд. 10, м. Козятин, Вінницька область, 22100, код ЄДРПОУ 36022359) 4 792 (чотири тисячі сімсот дев'яносто дві) грн 27 коп. - витрат на правову допомогу.

3. Примірник повного додаткового судового рішення надіслати учасникам справи рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення.

Згідно з приписами ч.1 ст.241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Згідно з положеннями ч.1 ст.256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення до Північно-західного апеляційного господарського суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне додаткове рішення складено 21.02.2020.

Суддя Матвійчук В.В.

віддрук. прим.:

1 - до справи

2 - позивачу (вул. П.Орлика, 10, м. Козятин, Вінницька область, 22100)

3 - відповідачу ( АДРЕСА_1

Попередній документ
87734202
Наступний документ
87734204
Інформація про рішення:
№ рішення: 87734203
№ справи: 902/745/19
Дата рішення: 18.02.2020
Дата публікації: 24.02.2020
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Господарське
Суд: Господарський суд Вінницької області
Категорія справи: Господарські справи (до 01.01.2019); Майнові спори; Розрахунки за продукцію, товари, послуги; Інші розрахунки за продукцію
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Призначено склад суду (25.05.2020)
Дата надходження: 25.05.2020
Предмет позову: стягнення 16 113,10 грн.
Розклад засідань:
20.01.2020 11:00 Господарський суд Вінницької області
18.02.2020 10:00 Господарський суд Вінницької області
11.06.2020 14:30 Північно-західний апеляційний господарський суд