Справа № 588/218/20
3/588/98/20
20.02.2020 року м. Тростянець
Суддя Тростянецького районного суду Сумської області Линник О.С., з участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
розглянувши справу про адміністративне правопорушення за матеріалами, що надійшли з Тростянецького відділення поліції Охтирського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Сумській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця с. Сої Липоводолинського району сумської області, непрацюючого, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , раніше до адміністративної відповідальності не притягувався,
за частиною 1 статті 130 КУпАП,
ОСОБА_1 12.02.2020 о 20 годин 21 хвилині в м. Тростянець по вул. Вознесенська керував автомобілем ВАЗ 21011, д.н.з. НОМЕР_2 , з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме нестійка хода, запах алкоголю з ротової порожнини, від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку у медичному закладі та за допомогою Драгера відмовився у присутності двох понятих, чим порушив вимоги п.2.5 Правил дорожнього руху України, за що передбачена відповідальність за ч.1 ст.130 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_1 12.02.2020 о 21 годин 04 хвилині в м. Тростянець по вул. Вознесенська, 59 керував автомобілем ВАЗ 21011, д.н.з. НОМЕР_2 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння, різкий запах алкоголю з порожнини рота, нестійка хода, від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку у медичному закладі та за допомогою Драгера відмовився у присутності двох понятих, чим порушив вимоги п.2.5 Правил дорожнього руху України, за що передбачена відповідальність за ч.1 ст.130 КУпАП.
ОСОБА_1 у судовому засіданні свою провину визнав повністю, факт скоєння правопорушення не заперечував.
Статтею 245 КУпАП визначено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Під всебічним, повним та об'єктивним з'ясуванням всіх обставин справи необхідно розуміти максимально повне дослідження події, яка відбулась, шляхом відібрання пояснень у особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, залучення свідків та вчинення інших необхідних процесуальних дій.
Статтею 280 КУпАП встановлено, що посадова особа при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Стаття 130 КпАП України передбачає відповідальність зокрема відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Відповідно до Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС України 09.11.2015 № 1452/735, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 року за № 1413/27858 (далі - Інструкція) пунктом 2 передбачено, що огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Згідно п.3 вказаної інструкції ознаками алкогольного сп'яніння є: а) запах алкоголю з порожнини рота; б) порушення координації рухів; в) порушення мови; г) виражене тремтіння пальців рук; ґ) різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; д) поведінка, що не відповідає обстановці.
Відповідно до пункту 6 розділу І Інструкції огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі - спеціальні технічні засоби); лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Факт вчинення правопорушення ОСОБА_1 що мало місце 12.02.2020 о 20 годині 11 хвилин, підтверджується протоколом БД №388187 від 12.02.2020 в якому зазначено, що ОСОБА_1 12.02.2020 о 20 годин 21 хвилині в м. Тростянець по вул. Вознесенська керував автомобілем ВАЗ 21011, д.н.з. НОМЕР_2 , з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме нестійка хода, запах алкоголю з ротової порожнини, від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку у медичному закладі та за допомогою Драгера відмовився у присутності двох понятих, чим порушив вимоги п.2.5 Правил дорожнього руху України, за що передбачена відповідальність за ч.1 ст.130 КУпАП.
У протоколі у своїх письмових поясненнях ОСОБА_1 пояснив, що він сьогодні випив, після чого керував автомобілем, їхати у лікарню відмовляється, подальший рух йому заборонено.
У письмових поясненнях свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , долучених до матеріалів справи вбачається, що у їх присутності ОСОБА_1 ухилився від дачі письмових пояснень, підпису у протоколі про адміністративне правопорушення. Також у їх присутності ОСОБА_1 було роз'яснено ст.63 Конституції України та ст.268 КУпАП. Крім того, у присутності вказаних свідків ОСОБА_1 відмовився пройти огляд на стан сп'яніння як на місці зупинки, так і в медичному закладі.
Того ж дня відносно ОСОБА_1 було складено постанову про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.121 КУпАП.
Згідно запису відеофайлу на оптичному носії вбачається, як 12.02.2020 о 20 годині 20 хвилин працівниками поліції за перехрестям по вул. Вознесенській в м. Тростянець було зупинено автомобіль під керуванням ОСОБА_1 , оскільки у нього були ознаки алкогольного сп'яніння, його запросили до райвідділу. Однак ОСОБА_1 пояснив, що буде чекати кума. У присутності двох свідків відносно нього склали протокол за ч.1 ст.130 КУпАП, вилучили посвідчення водія та видати тимчасовий талон.
Факт вчинення правопорушення ОСОБА_1 , що мало місце 12.02.2020 о 21 годині 04 хвилини, підтверджується протоколом БД №388205 від 12.02.2020 в якому зазначено, що ОСОБА_1 12.02.2020 о 21 годин 04 хвилині в м. Тростянець по вул. Вознесенська, 59 керував автомобілем ВАЗ 21011, д.н.з. НОМЕР_2 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння, різкий запах алкоголю з порожнини рота, нестійка хода, від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку у медичному закладі та за допомогою Драгера відмовився у присутності двох понятих, чим порушив вимоги п.2.5 Правил дорожнього руху України, за що передбачена відповідальність за ч.1 ст.130 КУпАП.
У письмових поясненнях у протоколі про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 надав письмові пояснення про те, що він сьогодні випив 1 л пива, після чого керував автомобілем, їхати в лікарню відмовляється.
У письмових поясненнях свідків ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , долучених до матеріалів справи вбачається, що у їх присутності ОСОБА_1 відмовився пройти огляд на стан сп'яніння як на місці зупинки, так і в медичному закладі. Також у їх присутності ОСОБА_1 було роз'яснено ст.63 Конституції України та ст.268 КУпАП.
З відеофайлу на оптичному носії вбачається, як 12.02.2020 як за автомобілем під керуванням ОСОБА_1 слідує автомобіль патрульної поліції. Після його зупинки до водія підходить поліцейський та просить надати для перевірки документи. Водій пояснює інспектору, що він відсторонений від керування та зобов'язується не керувати автомобілем. Потім інспектор запитав у водія, чи той вживав алкогольні напої, на що ОСОБА_1 відповів, що ні. Інспектор пояснив водію, що від нього чути запах алкоголю та у нього нестійка хода. Потім у присутності двох свідків інспектор запропонував ОСОБА_1 пройти огляд на стан сп'яніння, на що той відмовився, та роз'яснив йому ст.63 Конституції України та ст.268 КУпАП.
Отже, вказані докази відповідають вимогам ст.251 КУпАП, які суд приймає як належні і допустимі.
Відповідно до ч.2 ст.36 КпАП України якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом, стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
З огляду на вказане, оскільки у провадження суду надійшли одночасно матеріали відносно ОСОБА_1 за двома правопорушеннями, тому доцільний їх одночасний розгляд і справу № 588/218/20 провадження №3/588/98/20 необхідно об'єднати зі справою № 588/219/20 провадження №3/588/99/20.
Таким чином вважаю, що у діях водія ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого за ч.1 ст.130 КУпАП, те є підстави для застосування стягнення за цим законом і відповідно до статті 33 КУпАП враховую характер вчиненого правопорушення, яке є небезпечним правопорушенням, оскільки санкцією частини цієї статті передбачено безальтернативні стягнення, а тому на ОСОБА_1 необхідно накласти адміністративне стягнення у виді штрафу у визначеному у санкції розмірі з позбавленням права керувати транспортними засобами, оскільки останній має посвідчення водія серії НОМЕР_3 від 19.02.2005, яке вилучено.
Відповідно до статті 40-1 КУпАП необхідно стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у дохід держави.
На підставі викладеного та керуючись статтями 33, 36, 40-1, 283, 284 КУпАП України, суддя -
Об'єднати справу №588/218/20 провадження №3/588/98/20 зі справою №588/2019/20 провадження №3/588/99/20 та присвоїти єдиний номер справи №588/2018/20 провадження №3/588/98/20.
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 600 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 10200 (десять тисяч двісті) грн. 00 коп. з позбавленням права керування транспортними засобами строком на один рік.
Стягнути із ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 420(чотириста двадцять) грн. 40 коп. у дохід держави.
Штраф має бути сплачений не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу.
Постанова про накладення адміністративного стягнення підлягає зверненню до виконання протягом трьох місяців з дня винесення постанови. У разі оскарження постанови перебіг строку давності зупиняється до розгляду скарги.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сумського апеляційного суду через Тростянецький районний суд Сумської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя О.С. Линник