61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901, UA628999980313141206083020002
17.02.2020 Справа № 905/1774/15
Господарський суд Донецької області у складі судді Харакоза К.С.,
розглянувши матеріали заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія горизонт», м.Київ,
про заміну сторони виконавчого провадження у справі №905/1774/19,
у справі за позовом Публічного акціонерного товариства “Всеукраїнський банк розвитку”, м.Київ,
до відповідача Публічного акціонерного товариства “Українська залізниця” в особі регіональної філії “Донецька залізниця” Публічного акціонерного товариства “Українська залізниця” (правонаступник Державного підприємства “Донецька залізниця”, м.Донецьк),
про стягнення заборгованості в сумі 3497999,33 доларів США,
за участю представників сторін:
від заявника - не з'явився,
від позивача - не з'явився,
від відповідача - не з'явився.
Рішенням господарського суду Донецької області від 10.11.2015р. по справі № 905/1774/15 позовні вимоги Публічного акціонерного товариства “Всеукраїнський банк розвитку”, м. Київ до Державного підприємства “Донецька залізниця”, м. Донецьк задоволено частково, стягнуто з Державного підприємства “Донецька залізниця” заборгованість за поточними процентами у розмірі 27764,02 доларів США, заборгованість за простроченими процентами у розмірі 280725,09 доларів США.
На виконання вищевказаного рішення суду 18 грудня 2015 року видано наказ.
Ухвалою суду від 27.12.2016 замінено відповідача у справі № 905/1774/15, Державне підприємство “Донецька залізниця” на правонаступника - Публічне акціонерне товариство “Українська залізниця” в особі регіональної філії “Донецька залізниця” Публічного акціонерного товариства “Українська залізниця”.
04.02.2020 до господарського суду Донецької області надійшла заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія горизонт» №01-10/300120-1 від 30.01.2020 про заміну сторони виконавчого провадження №50767221 з примусового виконання наказу №905/1774/15 виданого господарським судом Донецької області 18.12.2015, а саме стягувача - Публічне акціонерне товариство «Всеукраїнський банк розвитку» на його правонаступника - Товариство з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія горизонт».
Ухвалою суду від 07.02.2020 призначено заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія горизонт» про заміну сторони виконавчого провадження у справі №905/1774/15 до розгляду в судовому засіданні на 17.02.2020 року.
Заявник, позивач та відповідач в судове засідання 07.02.2020 не з'явилися.
Відповідно до приписів ч.3 ст.334 Господарського процесуального кодексу України неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.
Суд, розглянувши подану заяву, дослідивши матеріали справи, прийшов до висновку про задоволення заяви про заміну сторони виконавчого провадження з огляду на наступне.
30.10.2019 між Публічним акціонерним товариством "Всеукраїнський банк розвитку" (Банк) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія Горизонт" (Новий кредитор), керуючись ст.ст. 6, 512, 627 Цивільного кодексу України та Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", відповідно до результатів відкритих торгів (аукціону), оформлених протоколом електронних торгів №UKR-2019-04 від 12.09.2019, укладено договір про відступлення права вимоги, за змістом якого Банк відступає Новому кредитору належні Банку, а Новий кредитор набуває права вимоги Банку до позичальників, майнових та фінансових поручителів, зазначених у Додатку №1 до договору, надалі за текстом - Боржники, включаючи права вимоги до правонаступників Боржників, спадкоємців Боржників або інших осіб, до яких перейшли обов'язки Боржників, за кредитними договорами договорами поруки, договорами застави, з урахуванням усіх змін, доповнень і додатків до них, згідно реєстру у Додатку №1 до договору (Основні договори). Новий кредитор сплачує банку кошти у сумі та у порядку, визначені договором.
Додатком №1 до Договору відступлення прав вимоги сторонами було погоджено реєстр дебіторської заборгованості, права вимоги за якими відступаються. До вказаного реєстру, зокрема, внесено кредитний договір №ККPOSKD.991040.026 від 30.04.2013, укладеним між ПАТ "Всеукраїнський банк розвитку" та Державним підприємством "Донецька залізниця".
За договором Новий кредитор в день укладення цього договору, але в будь-якому випадку не раніше моменту отримання Банком у повному обсязі коштів, відповідно до пункту 4 цього договору, набуває усі права кредитора за Основними договорами, включаючи право вимагати належного виконання Боржниками зобов'язань за Основними договорами, сплати Боржниками грошових коштів, процентів, штрафних санкцій у розмірах, вказаних у Додатку №1 до договору. Права кредитора за Основними договорами переходять до Нового кредитора у повному обсязі та на умовах, які існують на момент відступлення права вимоги, за виключенням права на здійснення договірного списання коштів з рахунку/рахунків Боржників, що надане Банку відповідно до умов Основних договорів.
Відповідно до п.4 договору сторони домовились, що за відступлення прав вимоги за основними договорами, відповідно до договору Новий кредитор сплачує Банку грошові кошти у сумі 14 269 878,36 грн. без ПДВ.
Згідно з п.4.1. договору ціна відступлення сплачена новим кредитором банку до моменту набуття чинності цим Договором на підставі протоколу електронних торгів №UKR-2019-04 від 12.09.2019, складеного за результатами відкритих торгів (аукціону), переможцем яких став новий кредитор.
Сплата ціни Договору відступлення прав вимоги додатково підтверджується платіжним дорученням №39 від 04.10.2019 на суму 14 269 878,36 грн.
Договір набуває чинності з дати його підписання сторонами і скріплення відтисками печаток сторін. Сторони домовились, що усі витрати, пов'язані із укладенням і нотаріальним посвідченням цього договору покладаються на Нового кредитора (п.6.5 договору).
Отже, за договором про відступлення права вимоги №148 від 30.10.2019 Публічним акціонерним товариством "Всеукраїнський банк розвитку" було передано Товариству з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія Горизонт" право вимоги за кредитним договором №ККPOSKD.991040.026 від 30.04.2013, стягнення за яким є предметом даної справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 52 Господарського процесуального кодексу України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу.
Згідно із ч. ч. 1, 2 ст. 334 Господарського процесуального кодексу України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець.
Частиною 5 статті 15 Закону України "Про виконавче провадження"передбачено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення прав і обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Статтею 512 Цивільного кодексу України передбачені підстави заміни кредитора у зобов'язанні, зокрема, кредитор у зобов'язанні може бути замінений іншою особою внаслідок передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги).
Частиною 1 статті 513 Цивільного кодексу України передбачено, що правочин щодо заміни кредитора у зобов'язанні вчиняється у такій самій формі, що і правочин, на підставі якого виникло зобов'язання, право вимоги за яким передається новому кредиторові.
Відповідно до ст. 514 Цивільного кодексу України до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов'язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно зі ст. 516 Цивільного кодексу України заміна кредитора у зобов'язанні здійснюється без згоди боржника, якщо інше не встановлено договором або законом. Якщо боржник не був письмово повідомлений про заміну кредитора у зобов'язанні, новий кредитор несе ризик настання несприятливих для нього наслідків. У цьому разі виконання боржником свого обов'язку первісному кредиторові є належним виконанням.
Відповідно до ст. 517 Цивільного кодексу України первісний кредитор у зобов'язанні повинен передати новому кредиторові документи, які засвідчують права, що передаються, та інформацію, яка є важливою для їх здійснення. Боржник має право не виконувати свого обов'язку новому кредиторові до надання боржникові доказів переходу до нового кредитора прав у зобов'язанні.
Таким чином, з огляду на вищевикладене, відступлення права вимоги являється передачею права вимоги первісного кредитора новому кредиторові на підставі укладеного між ними правочину. При цьому, заміна кредитора саме у зобов'язанні допускається протягом усього часу існування зобов'язання, якщо це не суперечить договору та не заборонено законом.
Аналізуючи вищевикладені встановлені судом обставини, суд приходить до висновку про обґрунтованість та задоволення заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Горизонт» про заміну сторони правонаступником, подану в рамках розглянутої справи.
Керуючись ст.ст. 52, 232, 234, 235, 334 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд ,-
Заяву №01-10/300120-1 від 30.01.2020 Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія горизонт», м.Київ про заміну сторони правонаступником задовольнити.
Замінити сторону (стягувача) Публічне акціонерне товариство "Всеукраїнський банк розвитку" (01135, м.Київ, вул. Чорновола В'ячеслава, 25, ідентифікаційний код юридичної особи - 36470620) його правонаступником - Товариством з обмеженою відповідальністю “Фінансова компанія горизонт” (01033, м.Київ, вул. Шота Руставелі, буд. 44, оф. 104; ідентифікаційний код юридичної особи 39013897) у виконавчому провадженні з примусового виконання наказу Господарського суду Донецької області від 18.12.2015 про стягнення з Державного підприємства “Донецька залізниця”, м. Донецьк (83001, м.Донецьк, вул.Артема, 68, ідентифікаційний код юридичної особи - 01074957) на користь Публічного акціонерного товариства "Всеукраїнський банк розвитку" (01135, м.Київ, вул. Чорновола В'ячеслава, 25, ідентифікаційний код юридичної особи - 36470620) заборгованість за поточними процентами у розмірі 27764,02 доларів США, заборгованість за простроченими процентами у розмірі 280725,09 доларів США.
Ухвала набрала законної сили з моменту її оголошення та відповідно до підпункту 17.5 пункту 17 Розділу XI "Перехідні положення" Господарського процесуального кодексу України може бути оскаржена в апеляційному порядку через Господарський суд Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня набрання нею законної сили.
Повний текст ухвали складено та підписано 17.02.2020.
Інформацію щодо справи можна отримати на інформаційному сайті http://www.reyestr.court.gov.ua, веб-порталі “Судова влада України” (dn.arbitr.gov.ua).
Суддя К.С. Харакоз