Рішення від 13.02.2020 по справі 161/628/20

Справа № 161/628/20

Провадження № 2/161/1316/20

ЛУЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 лютого 2020 року Луцький міськрайонний суд Волинської області

в складі: головуючого - судді Пушкарчук В.П.

при секретарі Загоровській І.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Луцьку цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача: ОСББ"Наливайка 6А" про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування та зустрічним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача: ОСББ "Наливайка 6А" про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача: ОСББ "Наливайка 6А" про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 померла мати - ОСОБА_4 . Спадкодавець ОСОБА_4 була членом житлово-будівельного кооперативу №24 та виплатила повністю пайові внески за квартиру АДРЕСА_1 . Однак, за життя не встигла оформити документи на дану квартиру. Після смерті ОСОБА_4 відкрилась спадщина на належне їй майно, до складу якого увійшла квартира АДРЕСА_1 , загальною площею 64,6 кв. м.

26.03.2019 року державним нотаріусом Першої Луцької державної нотаріальної контори Севрюковою О.В., винесено постанову, якою у видачі позивачу свідоцтва про право на спадщину за законом на квартиру АДРЕСА_1 відмовлено у зв'язку з відсутністю правовстановлюючих документів на спадкове майно.

На підставі викладеного просить визнати за ОСОБА_1 право власності на спадкове майно, а саме: на 1/2 частку квартири АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Разом з тим, 12.02.2020 року відповідач ОСОБА_2 до суду подала зустрічний позов до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача: ОСББ "Наливайка 6А" про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування.

Ухвалою Луцького міськрайонного суду від 13.02.2020 року прийнято зустрічний позов до спільного розгляду з первісним позовом.

Зустрічний позов мотивований тим, що ІНФОРМАЦІЯ_3 помер її чоловік ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2 померла мати її чоловіка ОСОБА_4 .

Спадкоємцем за законом є її покійний чоловік, ОСОБА_5 , який проживав в АДРЕСА_1 . і помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , оскільки прийняв спадщину шляхом проживання на день смерті спадкодавця ОСОБА_4 разом за однією адресою.

ОСОБА_2 та відповідач ОСОБА_1 , як спадкоємці першої черги після смерті ОСОБА_4 звернулись до нотаріуса з заявою про право на спадщину за законом про що державним нотаріусом Першої Луцької державної нотаріальної контори Севрюковою О.В. заведено спадкову справу № 267/2018, що підтверджується витягом про реєстрацію в Спадковому реєстрі № 54741374 від 15.01.2019 року.

26.03.2019 року державним нотаріусом Першої Луцької державної нотаріальної контори Севрюковою О.В., відносно квартири, винесено постанову, якою у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на квартиру АДРЕСА_1 відмовлено у зв'язку з відсутністю правовстановлюючих документів на спадкове майно, що підтверджується постановою від 26.03.2019 року.

На підставі викладеного, просить суд визнати за ОСОБА_2 право власності на спадкове майно, а саме: на 1/2 частку квартири АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Представник позивача ОСОБА_6 в судове засідання подав заяву про розгляд справу у його відсутності. Просив первісний позов задовольнити. Проти задоволення зустрічного позову не заперечував та його визнав.

Відповідач надала суду заяву про розгляд справи у її відсутності. Проти задоволення первісного позову не заперечувала та його визнала. Зустрічний позов підтримала, просила його задовольнити.

Третя особа в судове засідання не з'явилася, хоча належним чином була повідомлена про час та місце розгляду справи.

Розгляд справи здійснювався за відсутності осіб, які беруть участь у справі, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, що відповідає вимогам ч. 2 ст. 247 ЦПК України.

Дослідивши та оцінивши представлені докази в справі, суд приходить до висновку, що первісний позов та зустрічний позов підлягають до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданого відділом реєстрації актів цивільного стану Луцького міського управління юстиції 16.01.2007 року (а.с. 13).

ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 , виданого Луцьким міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Волинській області 17.03.2018 року (а.с. 10).

Факт родинних стосунків між ОСОБА_1 та ОСОБА_4 підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 , актовий запис 350, виданого Луцьким міським відділом ЗАГС Волинської області, 13.02.1980 року (а.с. 14).

Спадкодавець ОСОБА_4 була членом житлово-будівельного кооперативу №24 та виплатила повністю пайові внески за квартиру АДРЕСА_1 . Даний факт підтверджується довідкою за вих. № 01/12 від 16.12.2019 року, виданою головою правління ОСББ «Наливайка 6а» ОСОБА_8 . Однак, за життя не встигла оформити документи на дану квартиру, що стверджується довідкою № 3478 від 30.10.2019 року виданою КП «Волинське обласне Бюро технічної інвентаризації».

Внаслідок смерті ОСОБА_4 відкрилась спадщина на належне їй майно. До складу спадкового майна, яке залишилось після смерті ОСОБА_4 , увійшла квартира АДРЕСА_1 , загаьною площею 64,6 м2, що підтверджується технічним паспортом на об'єкт нерухомого майна.

Спадкоємцем за законом за ст. 1261 ЦК України є ОСОБА_1 , ОСОБА_5 (який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 ), оскільки прийняли спадщину шляхом проживання на день смерті спадкодавця ОСОБА_4 разом за однією адресою, що підтверджується довідкою про склад сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб № 58370 від 19.10.2019 року виданою Департаментом ЦНАП Луцької міської ради та довідкою про зняття з реєстрації місця проживання мого чоловіка ОСОБА_5 № 4932 від 17.07.2018 року.

26.03.2019 року державним нотаріусом Першої Луцької державної нотаріальної контори Севрюковою О.В., винесено постанову, якою у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на квартиру АДРЕСА_1 відмовлено у зв'язку з відсутністю правовстановлюючих документів на спадкове майно, що підтверджується постановою від 26.03.2019 року.

Відповідно до вимог статей 1216, 1217 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Статтями 1268-1270 ЦК України визначено, що спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду з правилами позовного провадження.

Згідно з ст. 1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.

Частиною 1ст. 328 ЦК України встановлено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом (ч. 2 ст. 328 ЦК України).

Відповідно до ст. 346 ЦК України, смерть власника є однією з підстав припинення права власності.

Під час судового розгляду встановлено, що спадкодавцю за життя належала квартиру АДРЕСА_1 .

Однак, нотаріус при видачі свідоцтва про право власності на незавершений будівництвом житловий будинок виніс постанову про відмову у вчиненні цієї нотаріальної дії, оскільки у позивача відсутні оригінали правовстановлюючих документів на неї.

Таким чином, оцінивши зібрані та досліджені в судовому засіданні докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що слід визнати право власності на спадкове майно за спадкоємцями.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 76, 77, 81, 82, 263, 265, 354 ЦПК України, ст.ст. 183, 358, 364, 379, 380, 382 ЦК України, суд,

ВИРІШИВ:

Первісний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача: ОСББ"Наливайка 6А" про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на спадкове майно, а саме: на 1/2 частку квартири АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Зустрічний позов ОСОБА_2 до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача: ОСББ "Наливайка 6А" про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_2 право власності на спадкове майно, а саме: на 1/2 частку квартири АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Рішення може бути оскаржене до Волинського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги в тридцятиденний строк з дня проголошення рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Луцького міськрайонного суду

Волинської області В.П. Пушкарчук

Попередній документ
87708928
Наступний документ
87708930
Інформація про рішення:
№ рішення: 87708929
№ справи: 161/628/20
Дата рішення: 13.02.2020
Дата публікації: 25.02.2020
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Луцький міськрайонний суд Волинської області
Категорія справи: Цивільні справи (з 01.01.2019); Справи позовного провадження; Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них; за законом.
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Розглянуто (13.02.2020)
Дата надходження: 14.01.2020
Предмет позову: визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування
Розклад засідань:
13.02.2020 14:30 Луцький міськрайонний суд Волинської області