Рішення від 19.02.2020 по справі 766/21759/17

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 лютого 2020 р.м. ХерсонСправа № 766/21759/17

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Морської Г.М., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Акціонерного товариство "Херсонська теплоелектроцентраль" до Виконавчого комітету Херсонської міської ради за участю третьої особи - ОСОБА_1 про визнання нечинним та скасування п.2.2 рішення постійної діючої комісії з розгляду питань відключення від мереж центрального опалення від 15.08.2017 р.,

встановив:

12.12.2017 року акціонерне товариство "Херсонська теплоелектроцентраль" (далі-позивач) звернулося до Херсонського міського суду Херсонської області із адміністративним позовом до виконавчого комітету Херсонської міської ради (далі-відповідач), за участю третьої особи - ОСОБА_1 (далі- третя соба), в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати п. 2.2 рішення постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання та встановлення індивідуального джерела опалення від 15.08.2017 р. в частині надання дозволу ОСОБА_1 на відключення від мереж центрального опалення та влаштування індивідуальної системи опалення за адресою: АДРЕСА_1 , зобов'язання третьої особи виконати будівельно-монтажні роботи та здійснити замовлення проектної документації;

- судові витрати по справі покласти на відповідача.

Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 13.12.2017 р. відкрите провадження по справі.

Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 21.10.2019 р. адміністративна справа передана за підсудністю для розгляду до Херсонського окружного адміністративного суду.

21.01.2020 р. дана справа надійшла до Херсонського окружного адміністративного суду та протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями головуючим суддею визначено Морську Г.М.

Ухвалою від 24.01.2020 року прийнято до провадження та розгляд справи визначено проводити за правилами спрощеного позовного провадження, судове засідання призначено на 14.02.2020 р. о 11:00 год.

На зазначену дату позивач в судове засідання не з'явився, надіслав до суду клопотання, у якому просив розглядати справу в порядку письмового провадження.

Представник відповідача та третя особа у судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомили.

Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 205 КАС України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі: 1) неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Виходячи з вищевикладеного, суд вважає можливим розглянути справу в порядку письмового провадження.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що згідно рішення виконавчого комітету Херсонської міської ради № 628 від 20.10.2009 року ПАТ "Херсонська ТЕЦ" є виконавцем комунальних послуг із централізованого опалення (ЦО). 15.08.2017 року на засіданні постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання та встановлення індивідуального джерела опалення було вирішено надати дозвіл ОСОБА_1 на відключення від мереж ЦО та ГВП та влаштування індивідуальної системи теплопостачання за адресою: АДРЕСА_1 . Зобов'язано ОСОБА_1 виконати будівельно-монтажні роботи у міжопалювальний період, здійснити замовлення проектної документації та виконання відповідних робіт у виконавця, який має на це відповідні дозвільні документи. Вказаний дозвіл оформлений витягом з протоколу від 15.08.2017 року.

Позивач вважає рішення комісії про надання дозволу на відключення від системи централізованого опалення необґрунтованим та неправомірним, зокрема в зв'язку з відсутністю рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення, підтриманого всіма власниками приміщень у житловому будинку.

13.01.2019р. відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, у якому заперечив проти позову, посилаючись на наступне. Так, згідно вимог законодавства у сфері теплопостачання, споживач має право відмовитись від користування послугою центрального опалення та розірвати договір за умови, якщо це можливо існуючими технічними умовами. Така можливість регламентується Порядком відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж центрального опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затверджений наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства від 22.11.2005 р. №4. Пунктом 1.3 Порядку визначено, що об'єктом відокремлення від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання є, зокрема, квартира. Вказує, що підставою для відмови у наданні дозволу на відключення об'єкта відокремлення є неможливість забезпечення, у разу відключення об'єкта відокремлення, безперервної роботи інженерного обладнання сусідніх будинків (секцій, під'їзду) або їх окремих приміщень згідно з висновком теплопостачальної організації. Відповідач зауважує, що позивачем до постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань відключення споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання та встановлення індивідуального джерела опалення не подано жодних висновків щодо неможливості забезпечення, у разі відключення об'єкта відокремлення, безперебійної роботи інженерного обладнання сусідніх будинків (секції, під'їзду) або їх окремих приміщень. Також під час засідання Комісії представник позивача жодним чином не обґрунтував позицію АТ "Херсонська ТЕЦ" з приводу неможливості відключення квартири за адресою: АДРЕСА_1 . Зважаючи на відсутність негативного висновку позивача, члени Комісії на засіданні проголосували за надання третій особі дозволу на відключення об'єкта відокремлення від мереж ЦО. На підставі викладеного, просить відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Дослідивши письмові матеріали справи, заяви по суті, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають повному задоволенню, виходячи з наступного.

Акціонерне товариство "Херсонська теплоелектроцентраль" створене Міністерством палива та енергетики України відповідно до Указу Президента України від 15.06.1993 року № 210 "Про корпоратизацію підприємств".

Метою діяльності АТ "Херсонська ТЕЦ" є виробництво та постачання електричної та теплової енергії. Відповідно до Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Товариство здійснює види діяльності 35.30 Постачання пари, гарячої води та кондиційованого повітря.

З метою забезпечення реалізації прав споживачів на відмову від отримання послуг із центрального опалення і гарячого водопостачання та встановлення індивідуального джерела опалення 19.08.2014 року виконавчий комітет Херсонської міської ради прийняв рішення №212 "Про утворення постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання та встановлення індивідуального джерела опалення" (далі-Комісія).

15.08.2017 року на засіданні постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання та встановлення індивідуального джерела опалення вирішено надати ОСОБА_1 дозвіл на відключення від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання та влаштування індивідуальної системи теплопостачання квартири за адресою: АДРЕСА_1 та зобов'язано ОСОБА_1 виконати будівельно-монтажні роботи у міжопалювальний період, здійснити замовлення проектної документації та виконання відповідних робіт у виконавця, який має на це відповідні дозвільні документи (сертифікат, ліцензія).

Дане рішення Комісії оформлене протоколом від 15.08.2017 року, пунктом 2.2. якого вирішено надати ОСОБА_1 дозвіл на відключення від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання.

04.09.2017 року третя особа звернулася до АТ "Херсонська ТЕЦ" із заявою про надання дозволу та видачу проектної документації на влаштування індивідуальної системи теплопостачання.

Листом від 28.09.2017 року № 06-2/2057 АТ "Херсонська ТЕЦ" повідомила ОСОБА_1 про відсутність у ТЕЦ правових підстав та технічної можливості щодо надання технічних умов на відключення від централізованого опалення будинку, а самовільне відключення мереж централізованого теплопостачання будинку заборонено.

Надаючи оцінку правомірності прийняття відповідачем спірного рішення, суд вважає за необхідне врахувати наступні обставини та положення законодавства.

Згідно зі статтею 24 Закону України “Про теплопостачання” споживач теплової енергії має право на вибір одного або декілька джерел теплової енергії чи теплопостачання, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 затверджено Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення (далі - Правила № 630).

Відповідно до пункту 25 зазначених Правил № 630 відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.

На виконання приписів пункту 25 зазначених правил, наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року № 4 затверджено Порядок відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання. Цим порядком визначено процедуру відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води житлового будинку (секції, під'їзду) або його окремих приміщень при відмові споживачів від послуг централізованого опалення та постачання гарячої води.

Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 6 листопада 2007 року № 169 до Порядку відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання були внесені зміни, загальний зміст яких зводиться до можливості відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води лише цілого житлового будинку, а не його окремих приміщень.

Так, відповідно до пункту 2.1 Порядку відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП.

До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.

Згідно з пунктом 2.2 Порядку відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання комісія, після вивчення наданих власником (власниками) документів, у місячний строк приймає рішення щодо відключення від мереж ЦО і ГВП, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації.

Пунктом 2.2.2 Порядку відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання передбачено, що підставою для відмови у наданні дозволу на відключення від мереж ЦО і ГВП є невиконання умов, визначених у пунктах 2.1 та 2.2 цього Порядку.

Таким чином, зі змісту вказаних норм убачається, що необхідною умовою для прийняття Комісією рішення про відключення багатоквартирного будинку від мереж ЦО і ГВП є наявність протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП.

При розгляді постійно діючою міжвідомчою комісією з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання та встановлення індивідуального джерела опалення заяви третьої особи було відсутнє рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення, підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку по м. Херсон, вул.Тираспільська, буд. 60а.

В зв'язку з цим, відповідно до п.п. 2.2.2. Порядку це є підставою для відмови третій особі у наданні дозволу на відключення від мереж ЦО і ГВП, оскільки має місце невиконання умов, визначених у пунктах 2.1 та 2.2 цього Порядку.

Позивачем надано до матеріалів позову Порядок відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання при відмові споживачів від цих мереж та встановлення індивідуального джерела опалення, затвердженого рішенням виконкому Херсонської міської ради від 19.08.2014р. № 212.

Суд зазначає, що вищезазначений Порядок № 212 не відповідає вимогам Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року № 4, що унеможливлює його застосування при вирішенні як заяви третьої особи так і подібних.

Вищенаведена позиція суду повністю співпадає з правовою позицією Верховного Суду, що викладена у постановах від 19.06.2018 року у справі № 766/13874/17 та від 27.02.2018р. у справі № 234/1116/16-а.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку про порушення постійно діючою міжвідомчою комісією з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання та встановлення індивідуального джерела опалення вимог Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005 р. № 4, яким не передбачено можливості відключення окремих квартир житлового багатоквартирного будинку, а отже п.2.2 протоколу постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання та встановлення індивідуального джерела опалення від 15.08.2017р. в частині надання дозволу ОСОБА_1 на відключення від мереж центрального опалення та влаштування індивідуальної системи опалення у квартирі АДРЕСА_2 та зобов'язання її виконати будівельно-монтажні роботи та здійснити замовлення проектної документації, є протиправним та підлягає скасуванню.

Статтею 90 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Статтею 77 КАС України, встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до п.1,2 ч. 2 ст. 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У разі задоволення позову суд може прийняти рішення про:

1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;

2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

Оскільки позивач оскаржує акт індивідуальної дії, то позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання протиправним та скасування спірного рішення.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати п. 2.2 рішення постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання та встановлення індивідуального джерела опалення від 15.08.2017 в частіші надання дозволу ОСОБА_1 на відключення від мереж ЦО та влаштування індивідуальної системи опалення у кв. АДРЕСА_2 та в частині зобов'язання ОСОБА_1 виконати будівельно-монтажні роботи та здійснити замовлення проектної документації.

Стягнути з виконавчого комітету Херсонської міської ради (код ЄДРПОУ 04059958, 73003 м. Херсон, проспект Ушакова, 37) на користь АТ “Херсонська теплоелектроцентраль” (код ЄДРПОУ 00131771, 73036, м. Херсон, Бериславське шосе, 1) судові витрати в сумі 1600,00 грн. (одна тисяча шістсот) грн.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Г.М. Морська

кат. 108060200