Рішення від 19.02.2020 по справі 540/2591/19

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 лютого 2020 р.м. ХерсонСправа № 540/2591/19

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Морської Г.М., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі - відповідач), у якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління пенсійного фонду України в Херсонській області щодо не нарахування та виплати пенсії ОСОБА_1 з урахуванням страхового стажу 41 рік 2 місяці 8 днів починаючи з 12.01.2005 року;

- зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Херсонській області нарахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 з урахуванням страхового стажу 41 рік 2 місяці 8 днів починаючи з 12.01.2005 року по 26.12.2017 рік.

Ухвалою від 06.12.2019 р. у справі відкрито провадження усправі, визначено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвалою від 06.02.2020 р. позовну заяву залишено без руху, надано позивачу строк для усунення недоліків, а саме надати заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду та вказати обставини, які можуть бути враховані судом, як поважні для поновлення пропущеного строку із наданням відповідних доказів.

13.02.2020 р. позивач надала до суду заяву про усунення недоліків позовної заяви.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

При вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п'яти днів з дня отримання відзиву (ч.7 ст.262 КАС України).

Згідно з ч.2 ст.262 КАС України, якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів.

Статтею 258 КАС України передбачено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що справа підлягає розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 14.05.2019 р. року звернулась до відповідача з заявою про нарахування та виплату їй пенсії з урахуванням страхового стажу 41 рік 2 місяці 8 днів починаючи з 12.01.2015 року по 26.12.2017 року.

У відповіді на звернення Головне управління ПФУ у Херсонській області відмовило у задоволенні клопотання з посиланням на те, що здійснити перерахунок з більш раннього строку підстав немає.

Позивачка вважає зазначене рішення протиправним, оскільки відповідач неправомірно не врахував страховий стаж 41 рік 2 місяці 8 днів, починаючи з моменту набрання законної сили абзацу 2 ст.28 ЗУ «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2005 рік» та деяких законів України» від 25.03.2005 р. №2505-IV. У зв'язку із зазначеним та, з посиланням на норми Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про пенсійне забезпечення», просить суд задовольнити позов в повному обсязі.

24.12.2019 року відповідач надіслав відзив на позовну заяву, в якому не погоджується з вимогами позивача, з огляду на наступне. Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Фонду з 25.11.1988 та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон), страховий стаж на момент призначення складав - 27 років 4 місяці 29 днів. При перерахунку пенсії за нормами Закону України “Про пенсійне забезпечення” стаж було зараховано по 31.12.1991 та складав 31 рік 2 місяці 26 днів. За особистими заявами позивача від 02.07.1993 р., 31.01.1994 р., 02.08.1996 р., стаж перераховувався та склав 40 років 7 місяців 25 днів. З прийняттям Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2005 рік” та деяких законів України” страховий стаж позивача з 12.01.2005 відкореговано та склав 40 років 8 місяців 02 дні, коефіцієнт страхового стажу 0,40667. За особистою заявою від 26.12.2017 позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2018 з додаванням до стажу періоду роботи, набутого після попереднього перерахунку, та за результатами перерахунку склав 41 рік 02 місяці 08 днів. Відповідач зазначає, що згідно п. 1.5. «Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р.за № 1566/11846 заява про перерахунок пенсії, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії. Відповідно до Порядку днем звернення за перерахунком пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.

Додатково, відповідач вважає пропущеним строк звернення ОСОБА_1 до суду .

Підсумовуючи викладене, відповідач просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, відзив відповідача, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 з 25.11.1988 року перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України та отримує пенсію за віком, обчислену відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», загальний страховий стаж становив 27 років 4 місяці 29 днів.

Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, на підставі ЗУ «Про внесення змін до ЗУ «Про державний бюджет України на 2005 рік» та деяких законів України» 12.01.2005 року проведено перерахунок пенсії позивача, страховий стаж склав 40 років 8 місяців 2 дні (за результатами перерахунку стаж позивача було зараховано по 31.07.1996 рік).

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2018 р., після якого страховий стаж було зараховано по 04.02.1997 р. та склав - 41 рік 2 місяці 8 днів.

Не погодившись із зазначеним рішенням позивач звернулася до суду із вказаним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд вважає за необхідне врахувати наступні обставини та положення законодавства.

За змістом статті 98 Закону України “Про пенсійне забезпечення” від 05.11.1991 року № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII) перерахунок пенсії провадиться на підставі документів про вік, стаж, заробіток та інших, наявних на час перерахунку в пенсійній справі, а також додаткових документів, поданих пенсіонером на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії у зв'язку з введенням у дію цього Закону (про стаж роботи, заробіток, сімейний стан та інші), то пенсія знову перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців перед поданням додаткових документів і не раніше ніж з дня введення в дію цього Закону.

З 01.01.2004 р. набув чинності Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058-IV). Згідно зі ст.43 цього закону, перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Для перерахунку пенсій, призначених до набрання чинності цим Законом, враховується заробітна плата (дохід), з якої було раніше обчислено пенсію, за документами, наявними в пенсійній справі, або за вибором пенсіонера - заробітна плата (дохід) за період, передбачений абзацом першим частини першої статті 40 цього Закону. При цьому заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається відповідно до частини другої статті 40 цього Закону із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2002 рік.

Статтею 28 Закон № 1058-IV передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. За кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більше ніж на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.

За наявності страхового стажу меншої тривалості, ніж передбачено частиною першою цієї статті, пенсія за віком встановлюється в розмірі, пропорційному наявному страховому стажу, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком.

Мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.

Судом встановлено, що на підставі ЗУ «Про внесення змін до ЗУ «Про Державний бюджет України за 2005 рік» та деяких законів України» Головним управлінням ПФУ у Херсонській області з 12.01.2005 р. проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 та зараховано страховий стаж по 31.07.1996 р., загальний розмір якого склав 40 років 8 місяців 2 дні.

Також, після особистого звернення позивача 26.12.2017 р. пенсійний орган провів перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 р. з додаванням до страхового стажу періоду роботи до 04.02.1997 р. За результатами такого перерахунку загальних страховий стаж позивачки склав 41 рік 2 місяці 8 днів.

Із зазначеного вбачається, та не заперечується пенсійним органом, що наявність у позивача трудового стажу з розрахунку 41 рік 2 місяці 8 днів ще під час попереднього перерахунку пенсії.

За таких обставин суд вважає протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо неврахування страхового стажу позивача 41 рік 2 місяці 8 днів при проведені перерахунку пенсії з 12.01.2005 р.

Разом з тим, суд не погоджується із твердженням пенсійного органу щодо пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду з огляду на наступне.

Частинами першою та третьою статті 122 КАС України встановлено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Отже, КАС України передбачає можливість встановлення іншими законами спеціальних строків звернення до адміністративного суду, а також спеціального порядку обчислення таких строків.

Предметом спору у даній справі є визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо не врахування страхового стажу починаючи з 12.01.2015 р.

Зважаючи на те, що пенсія за своєю правовою природою є єдиним джерелом існування пенсіонера, доходом та власністю (матеріальним інтересом, захищеним статтею 1 Першого протоколу до Конвенції), суд вважає, що до спірних правовідносин необхідно застосовувати частину першу статті 122 КАС України та при визначені права позивача на звернення до адміністративного суду керуватися строками, визначеними в інших законах, зокрема, законах України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

В Конституції України закріплено, що людина визнається найвищою соціальною цінністю в Україні, яка є соціальною і правовою державою, в якій визнається і дію принцип верховенства права (статті 1, 3 та 8).

Статтею 46 основного Закону встановлено, що громадяни України мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх, зокрема, у старості та в інших випадках, передбачених законом; це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків фізичних та юридичних осіб, бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Право на соціальний захист відноситься до основоположних прав і свобод, які гарантуються державною і, за жодних умов не можуть бути скасовані, а їх обмеження не допускається, крім випадків, передбачених Конституцією України (статті 22 та 64).

Відповідно до статті 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії; нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Системний аналіз даної статті дає підстави дійти до висновку, що у ній містяться два строкових обмеження стосовно виплат пенсії за минулий час: три роки - для особи, яка не отримувала нараховану пенсію з власної вини; без обмеження строку - для особи, яка не отримувала нараховану пенсію з вини відповідного суб'єкта владних повноважень.

Слід зазначити, як встановлено судом вище, не нарахування та виплата пенсії позивачу з урахуванням стажу 41 рік 2 місяці 8 днів є протиправною дією суб'єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України у Херсонській області.

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що у разі порушення законодавства про пенсійне забезпечення органом, що призначає і виплачує пенсію, адміністративний позов з вимогами, пов'язаними з виплатами сум пенсії за минулий час, у тому числі сум будь-яких її складових, може бути подано без обмеження будь-яким строком.

Аналогічний правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду від 24.04.2018 року у справі № 646/6250/17.

Згідно з частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Вирішуючи спір, суд також враховує, що орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (див. рішення у справі "Суомінен проти Фінляндії" (Suominen v. Finland), № 37801/97, п. 36, від 1 липня 2003 року).

Таким чином, відповідачем не доведено правомірність та обґрунтованість не нарахування та виплати пенсії позивачу з урахуванням страхового стажу 41 рік 2 місяці 8 днів починаючи з 12.01.2005 р., а тому позовні вимоги підлягають задоволенню..

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, місцезнаходження: 73005, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6) щодо не нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) з урахуванням страхового стажу 41 рік 2 місяці 8 днів починаючи з 12.01.2005 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, 73005, м. Херсон, вул. 28 Армії,6) нарахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) з урахуванням страхового стажу 41 рік 2 місяці 8 днів починаючи з 12.01.2005 року. по 26.12.2017 рік.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний

строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Г.М. Морська

кат. 112010200