Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
12 лютого 2020 р. № 520/11937/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Волошина Д.А.,
за участю секретаря судового засідання - Суховарової О.А.,
представника відповідача - Потапенко І.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Колос" до Головного управління ДПС у Харківській області про скасування наказу, -
Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Колос" звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд скасувати наказ Головного управління ДПС у Харківській області від 22.10.2019 року №1386 "Про проведення документальної планової перевірки СТОВ "Колос" (код за ЄДРПОУ 00706786).
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 05.11.2019 р. СТОВ «Колос» отримало від Головного управління ДПС у Харківській області супровідний лист, в якому було повідомлення від 22.10.2019 р. за №102 про проведення планової перевірки позивача та копія наказу від 22.10.2019 року №1386 "Про проведення документальної планової перевірки СТОВ "Колос". Позивач вважає дії відповідача протиправними, а наказ прийнятим з порушенням норм діючого законодавства, оскільки згідно оскаржуваного наказу перевірку призначено на 11.11.2019 тривалістю 20 діб, а направлення на перевірку та наказ на проведення перевірки було отримано позивачем 05.11.2019 р., тобто за 6 днів до початку проведення документальної планової перевірки, що свідчить про недотримання 10 денного строку повідомлення суб'єкта господарювання про здійснення планового заходу державного нагляду (контролю).
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 12.11.2019 р. відкрито провадження у даній справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 03.12.2019 р. об 11:30 год.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 14.01.2020 р. закрито підготовче провадження та справа призначена до судового розгляду по суті на 29.01.2020 р. о 12:15 год.
У судове засідання представник позивача повторно не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений своєчасно та належним чином, що підтверджується матеріалами справи.
Представник відповідача в судовому засіданні наполягав на розгляді справи по суті у зв'язку з повторною неявкою представника позивача, згідно наданого до суду відзиву на позов заперечував проти задоволення позовних вимог, оскільки оскаржуваний наказ був виданий на підставі затвердженого ДФС України плану-графіка проведення документальних перевірок платників податків на 2019 рік, який сформовано відповідно до Порядку №524 та оприлюднено на офіційному веб-порталі Державної фіскальної служби України 22.12.2018 р., отже, є законним та винесеним відповідно до вимог чинного законодавства.
Відповідно до ч.1 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
З огляду на приписи ч.1 ст.205 КАС України, суд приходить до висновку, що повторна неявка в судове засідання позивача не перешкоджає розгляду справи по суті.
Вивчивши доводи адміністративного позову, вислухавши думку представника відповідача, з'ясувавши обставини, які мають значення для правильного вирішення справи, проаналізувавши норми матеріального права, які належить застосувати до спірних правовідносини, судом встановлено наступне.
Головним управлінням ДПС у Харківській області на підставі п.п.20.1.4 п. 20.1 ст.20, п.41.1 ст.41, п.61.1, 61.2 ст.61, п.п.62.1.3 п.62.1 ст.62, п.п.75.1.2 п.75.1. ст.75, ст.77, ст.82 Податкового кодексу України та на підставі затвердженого Державною фіскальною службою України плану-графіка проведення документальних перевірок платників податків на 2019 рік, який було оприлюднено 22.12.2018 р. на офіційному веб-порталі Державної фіскальної служби України та до якого було включено позивача, було винесено наказ №1386 від 22.10.2019 р. «Про проведення документальної планової перевірки СТОВ "Колос" (код за ЄДРПОУ 00706786).
Вказаний наказ №1386 від 22.10.2019 р. разом з повідомленням про проведення перевірки №102 від 22.10.2019 р. було направлено засобами поштового зв'язку на адресу Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Колос" 24.10.2019 р., що підтверджується копією фіскального чека, наявного в матеріалах справи. (а.с.23).
Згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, позивач наказ №1386 від 22.10.2019 р. «Про проведення документальної планової перевірки СТОВ "Колос" отримав 31.05.2019 р. (а.с.22).
Відповідно до долученого до матеріалів справи листа заступника директора АТ «Укрпошта» від 13.12.2019 р. №21-06/397 на запит позивача, рекомендований лист №6130110194768 згідно пояснень начальника ВПЗ Шелестове та книги для запису реєстрованих відправлень ф.8 вручений 05.11.2019 р. уповноваженій особі СТОВ "Колос", однак, при оформленні бланку повідомлення про вручення рекомендованого листа №6130110194768 начальником відділення поштового зв'язку Шелестове через неуважність помилково зазначено дату вручення 31.10.2019 замість 05.11.2019. (а.с.36).
11.11.2019 року посадові особи Головного управління ДПС у Харківській області з метою проведення документальної планової виїзної перевірки прибули за місцезнаходженням Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Колос", однак, директором підприємства позивача Костенко С.С., відмовлено у допуску до проведення перевірки.
На підставі відмови представника позивача у допуску до проведення перевірок, посадовими особами Головного управління ДПС у Харківській області складено акт від 11.11.2019 №1173/20-40-0503-08/00706786 «Про відмову в допуску до проведення документальної планової виїзної перевірки».
Відтак, не погодившись з наказом Головного управління ДПС у Харківській області від 22.10.2019 року №1386 "Про проведення документальної планової перевірки СТОВ "Колос" (код за ЄДРПОУ 00706786), позивач оскаржив його до суду виключно з підстав вручення наказу не за 10 днів до проведення перевірки.
Згідно з ч.2 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Згідно п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Відповідно до вимог п.п.75.1.2 п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України, документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.
Згідно п.77.1 ст. 77 Податкового кодексу України, документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.
План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.
Відповідно до пп. 14.1.164 п. 14.1 ст.14 Податкового кодексу України, план - графік документальних виїзних перевірок - перелік платників податків, що підлягають плановій перевірці контролюючими органами у відповідний період календарного року.
Згідно з п.77.2 ст.77 Податкового кодексу України, до плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.
Відповідно до абз. 3 п. 77.2 ст. 77 Податкового кодексу України, порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Пунктом 1 розділу І Порядку формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 02.06.2015 №524 (далі - Порядок №524), план-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки. Оновлення річного плану-графіка здійснюється у разі його коригування.
При цьому, п.2, 3 розділу І Порядку №524 передбачають, що формування (коригування) планів-графіків територіальних органів Державної фіскальної служби України (далі - територіальні органи ДФС) здійснюється у порядку, встановленому у розділах ІІІ-V цього Порядку.
Формування (коригування) планів-графіків здійснюється засобами інформаційно-телекомунікаційних систем Державної фіскальної служби України (далі - ДФС).
Проекти річних планів-графіків складаються територіальними органами ДФС не пізніше 01 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки, квартальних планів-графіків - не пізніше 20 числа останнього місяця поточного кварталу засобами інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС.
Разом з проектом плану-графіка (коригування плану-графіка) формуються інформаційно-аналітичні довідки за кожним платником податків з використанням інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС.
Після остаточного узгодження проектів планів-графіків (коригування планів-графіків) територіальні органи ДФС надають департаментам аудиту та податків і зборів з фізичних осіб засобами автоматизованої інформаційної системи Управління документами плани-графіки (коригування планів-графіків) з відповідними додатками та обґрунтування підстав включення платника податків до плану-графіка (коригування плану-графіка).
Відповідно до п.5 розділу І Порядку №524, план-графік складається із планів-графіків територіальних органів ДФС та затверджується Головою ДФС.
Затверджений план-графік є обов'язковим для виконання всіма підрозділами територіальних органів ДФС.
Належну якість формування плану-графіка та його коригування забезпечує територіальний орган ДФС, який сформував план-графік (коригування плану-графіка).
Відповідно до вимог п. 77.4 ст. 77 Податкового кодексу України, про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.
Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.
Судом встановлено, що станом на момент прийняття оскаржуваного наказу, позивача було включено до плану-графіку проведення планових документальних перевірок на 2019 рік, який був належним чином затверджений та оприлюднений на офіційному сайті ДФС. (а.с.34).
Окремо, суд зазначає, що приймаючи наказ про проведення планової перевірки платника податків, контролюючий орган не уповноважений перевіряти обґрунтованість включення такого платника податків до плану-графіку проведення планових документальних перевірок. Достатньою умовою для прийняття такого наказу є наявність платника податків у відповідному плані-графіку.
При цьому, представником позивача не зазначено жодних доводів щодо відсутності підстав для прийняття оскаржуваного наказу.
За таких обставин, суд доходить висновку, що позивач фактично не виявив незгоди із включенням СТОВ "Колос" до плану-графіку проведення планових документальних перевірок на 2019 рік, водночас, позивач оскаржує наказ Головного управління ДПС у Харківській області від 22.10.2019 року №1386 "Про проведення документальної планової перевірки СТОВ "Колос" (код за ЄДРПОУ 00706786) з підстав недотримання відповідачем 10 денного строку повідомлення суб'єкта господарювання про здійснення планового заходу державного нагляду (контролю).
Суд зауважує, що зазначені позивачем доводи не свідчать про протиправність спірного наказу від 22.10.2019 року №1386 "Про проведення документальної планової перевірки СТОВ "Колос", а лише можуть бути підставою для недопуску фахівців контролюючого органу до проведення перевірки.
Таким чином, враховуючи включення позивача до плану-графіку проведення планових документальних перевірок на 2019 рік (належним чином затвердженого та оприлюдненого на офіційному сайті ДФС), Головне управління ДПС у Харківській області, приймаючи наказ від 22.10.2019 року №1386 "Про проведення документальної планової перевірки СТОВ "Колос" (код за ЄДРПОУ 00706786), діяло на підставі чинного законодавства та в межах наданих повноважень.
Відповідно до частини першої статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що оскільки судовим розглядом не встановлено порушень прав чи інтересів позивача при винесенні спірного наказу від 22.10.2019 року №1386 "Про проведення документальної планової перевірки СТОВ "Колос", то в задоволенні адміністративного позову слід відмовити.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Колос" (вул. Сватівська, буд. 49, м. Куп'янськ, Харківська обл., 63702, код 00706786) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61027, код 43143704) про скасування наказу - залишити без задоволення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст судового рішення складено 20 лютого 2020 року.
Суддя Д.А. Волошин