Рішення від 20.02.2020 по справі 520/14222/19

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 лютого 2020 р. № 520/14222/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чудних С.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду із позовом, в якому просив суд:

- визнати незаконним та скасувати помилковий розрахунок пенсії (Протокол №22 від 16.08.2018) Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова щодо неврахування при призначенні пенсії складових заробітної плати (надбавки за класний премії та інші виплати) за період з 01.08.2013 по 31.07.2018 (надбавки за виконання важливої роботи, премії та індексації) на загальну суму 754267,90 грн та показників коригування вищезазначених виплати;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести донарахування та виплачувати в повному обсязі без обмеження граничного розміру виплати пенсії (з урахуванням раніше виплачених сум) пенсію ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (код НОМЕР_1 ) з 16.08.2018 з розрахунку 60 відсотків від розміру заробітної плати згідно Довідки про складові заробітної плати, виданої Прокуратурою Харківської області (оклад, ранг, вислуга) №18-314 від 03.08.2018 (посадовий оклад 6226,00 грн, надбавка за класний чин 2200,00 грн, надбавка за вислугу років 2490,40 грн) на загальну суму 10916,40 грн, та згідно Довідки про складові заробітної плати, виданої Прокуратурою Харківської області №18-314 від 03.08.2018 (надбавки за виконання важливої роботи, премії та індексації) на загальну суму 754267,90 грн із застосуванням показника коригування вищезазначених виплат (з 01.07.2013 оклад 1570,00 грн класний чин - 130, з 01.12.2015 - оклад 1965,00 грн, класний чин - 130 грн, з 29.01.2015 оклад 1444,00 грн, класний чин - 130 грн, з 01.12.2015 оклад 1804,00 грн, класний чин - 130 грн, з 14.08.2015 оклад 1379,00 грн класний чин - 130 грн, з 13.10.2015 оклад 1444,00 грн, класний чин - 130, з 01.12.2015 оклад 1804,00 грн, класний чин - 130 грн, з 15.12.2015 оклад 2048,00 грн, класний чин - 130 грн, з 06.09.2017 оклад 5660,00 грн, класний чин - 2200 грн), без обмеження розміру заробітної плати для розрахунку пенсії;

- визнати незаконним та скасувати рішення №103 від 10.12.2019 про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 РНОКПП НОМЕР_1 ;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок з 06.12.2018 та проводити виплати перерахованої пенсії без обмеження граничного розміру виплати пенсії ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 РНОКПП НОМЕР_1 , виходячи з 60 % від суми заробітної плати згідно довідки, виданої Прокуратурою Харківської області №18-315 від 23.10.2019 про заробітну плату за грудень 2018 року в розмірі 42888,67 грн без обмеження граничного розміру заробітної плати для розрахунку пенсії, та виплатити різницю недоотриманої пенсії за 12 місяців однією сумою без відстрочення виплати.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що розрахунок пенсії (Протокол №22 від 16.08.2018) є помилковим, оскільки відповідачем не враховано при призначенні пенсії таких складових заробітної плати (надбавки за класний премії та інші виплати) за період з 01.08.2013 по 31.07.2018 (надбавки за виконання важливої роботи, премії та індексації) на загальну суму 754267,90 грн та показників коригування вищезазначених виплати. Крім того, 06.12.2019 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області з заявою про проведення перерахунку пенсії, виходячи з 60 % від суми заробітної плати згідно довідки, виданої Прокуратурою Харківської області №18-315 від 23.10.2019 про заробітну плату за грудень 2018 року в розмірі 42888,67 грн без обмеження граничного розміру заробітної плати для розрахунку пенсії. Проте, відповідач протиправно відмовив позивачу у проведенні такого перерахунку, у зв'язку із чим ОСОБА_1 звернувся до суду за захистом своїх прав.

Ухвалою суду від 20.01.2020 відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.

Представником відповідача 03.02.2020 надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі та зазначив, що згідно до частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Однак, на момент звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії відповідний нормативний акт КМУ не прийнято.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що позивач працював в органах прокуратури та набув право на пенсію за вислугою років, у зв'язку з чим з 16.08.2018 отримує пенсію за вислугу років, призначену на підставі ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" у розмірі 60% розміру середнього заробітку посади прокурора, що підтверджується протоколом № 22 від 16.08.2018.

Як вбачається з матеріалів справи, прокуратурою Харківської області надано позивачу довідку про складові заробітної плати, виданої (оклад, ранг, вислуга) №18-314 від 03.08.2018, відповідно до якої посадовий оклад - 6226,00 грн, надбавка за класний чин - 2200,00 грн, надбавка за вислугу років - 2490,40 грн, всього загальна сума - 10916,40 грн, та довідку про складові заробітної плати (надбавки за виконання важливої роботи, премії та індексації) №18-314 від 03.08.2018, відповідно до якої застосовується показник коригування вищезазначених виплат, а саме: з 01.07.2013 оклад 1570,00 грн, класний чин - 130 грн, з 01.12.2015 - оклад 1965,00 грн, класний чин - 130 грн, з 29.01.2015 оклад 1444,00 грн, класний чин - 130 грн, з 01.12.2015 оклад 1804,00 грн, класний чин - 130 грн, з 14.08.2015 оклад 1379,00 грн. класний чин - 130 грн, з 13.10.2015 оклад 1440,00 грн, класний чин - 130 грн, з 01.12.2015 оклад 1804,00 грн, класний чин - 130 грн, з 15.12.2015 оклад 2048,00 грн, класний чин - 130 грн, з 06.09.2017 оклад 5660,00 грн, класний чин - 2200 грн, всього загальна сума - 754267, 90 грн.

У квітні 2019 року ОСОБА_1 звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою, в якій просив надати письмові пояснення з приводу суми призначеної пенсії та привести розрахунок пенсії у відповідність до вимог статті 86 Закону України "Про прокуратуру".

У відповідь на звернення позивач отримав лист-відповідь Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області у якому зазначалося, що відповідач використав для розрахунку лише одну із наданих довідок про заробітну плату, посилаючись на листи-роз'яснення Пенсійного фонду України, щодо призначення пенсії в порядку статті 86 Закону України "Про прокуратуру".

Так, судом встановлено та не заперечувалось сторонами по справі, що відповідачем не включено до розрахунку пенсії довідку прокуратури Харківської області про складові заробітної плати (надбавки за виконання важливої роботи, премії та індексації) №18-314 від 03.08.2018, відповідно до якої застосовується показник коригування вищезазначених виплат, а саме: з 01.07.2013 оклад 1570,00 грн, класний чин - 130 грн, з 01.12.2015 - оклад 1965,00 грн, класний чин - 130 грн, з 29.01.2015 оклад 1444,00 грн, класний чин - 130 грн, з 01.12.2015 оклад 1804,00 грн, класний чин - 130 грн, з 14.08.2015 оклад 1379,00 грн. класний чин - 130 грн, з 13.10.2015 оклад 1440,00 грн, класний чин - 130 грн, з 01.12.2015 оклад 1804,00 грн, класний чин - 130 грн, з 15.12.2015 оклад 2048,00 грн, класний чин - 130 грн, з 06.09.2017 оклад 5660,00 грн, класний чин - 2200 грн, всього загальна сума - 754267, 90 грн.

Також, судом встановлено, що 06.12.2019 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою про перерахунок пенсії та надав довідку, видану прокуратурою харківської області № 18-315 від 23.10.2019 про заробітну плату за грудень 2018 року.

Як вбачається з матеріалів справи, прокуратурою Харківської області надано позивачу довідку про фактично нараховану заробітну плату за грудень 2018 року № 18-315 від 23.10.2019 на посаді прокурора Холодногірського відділу Харківської місцевої прокуратури № 2 у розрізі складових: посадовий оклад - 5660,00 грн, надбавка за класний чин - 2200,00 грн, надбавка за вислугу років - 2490,00 грн, надбавка за виконання особливо-важливих завдань (ОВЗ) - 7641,48 грн, щомісячна премія - 24125,24 грн, разом - 42888,67 грн.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області №103 від 10.12.2019 ОСОБА_1 відмовлено у проведенні перерахунку пенсії, у зв'язку зі тим, що на даний час механізм перерахунку пенсій, призначених відповідно до статті 86 Закону України "Про прокуратуру" не визначений.

Не погоджуючись з вказаним рішенням та діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

По суті спірних правовідносин, суд зазначає наступне.

Щодо позовних вимог в частині визнання помилковим розрахунку пенсії в частині неврахування при призначенні пенсії складових заробітної плати (надбавки за класний премії та інші виплати) за період з 01.08.2013 по 31.07.2018 (надбавки за виконання важливої роботи, премії та індексації) на загальну суму 754267,90 грн та показників коригування вищезазначених виплати, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 86 Закону України "Про прокуратуру" пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат на 60. Коригування зазначених виплат проводиться із застосуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу та надбавок до нього. Посадовий оклад, надбавки за вислугу років під час призначення пенсії враховуються в розмірах за останньою займаною посадою прокурора, встановлених на момент виникнення права на перерахунок пенсії за вислугу років.

Поряд із тим, відповідачем не включено до розрахунку пенсії довідку прокуратури Харківської області про складові заробітної плати (надбавки за виконання важливої роботи, премії та індексації) №18-314 від 03.08.2018, відповідно до якої застосовується показник коригування вищезазначених виплат, а саме: з 01.07.2013 оклад 1570,00 грн, класний чин - 130 грн, з 01.12.2015 - оклад 1965,00 грн, класний чин - 130 грн, з 29.01.2015 оклад 1444,00 грн, класний чин - 130 грн, з 01.12.2015 оклад 1804,00 грн, класний чин - 130 грн, з 14.08.2015 оклад 1379,00 грн. класний чин - 130 грн, з 13.10.2015 оклад 1440,00 грн, класний чин - 130 грн, з 01.12.2015 оклад 1804,00 грн, класний чин - 130 грн, з 15.12.2015 оклад 2048,00 грн, класний чин - 130 грн, з 06.09.2017 оклад 5660,00 грн, класний чин - 2200 грн, всього загальна сума - 754267, 90 грн.

Суд зазначає, що розмір виплаченої ОСОБА_1 заробітної плати за період з 01.08.2013 по 31.07.2018, зазначений у довідках про складові заробітної плати №18- 314 від 03.08.2018 повністю співпадає з даними персоніфікованого обліку застрахованих осіб, на всі суми виплаченої заробітної плати нараховані та сплачені страхові внески, що є безумовною підставою для врахування цих виплат при призначенні пенсії.

Крім того, суд звертає увагу, що саме довідка прокуратури Харківської області про складові заробітної плати (надбавки за виконання важливої роботи, премії та індексації) №18-314 від 03.08.2018, яка не врахована відповідачем при призначенні пенсії, містила у собі дані заробітної плати позивача за 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за призначенням пенсії.

Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідач при розрахунку пенсії ОСОБА_1 протиправно не врахував довідку про складові заробітної плати (надбавки за виконання важливої роботи, премії та індексації) №18-314 від 03.08.2018, відповідно до якої застосовується показник коригування вищезазначених виплат, а саме: з 01.07.2013 оклад 1570,00 грн, класний чин - 130 грн, з 01.12.2015 - оклад 1965,00 грн, класний чин - 130 грн, з 29.01.2015 оклад 1444,00 грн, класний чин - 130 грн, з 01.12.2015 оклад 1804,00 грн, класний чин - 130 грн, з 14.08.2015 оклад 1379,00 грн. класний чин - 130 грн, з 13.10.2015 оклад 1440,00 грн, класний чин - 130 грн, з 01.12.2015 оклад 1804,00 грн, класний чин - 130 грн, з 15.12.2015 оклад 2048,00 грн, класний чин - 130 грн, з 06.09.2017 оклад 5660,00 грн, класний чин - 2200 грн, що призвело до заниження її розміру.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку з метою захисту порушеного права ОСОБА_1 є зобов'язання відповідача здійснити розрахунок моєї пенсії з дати первинного звернення (16.08.2018) з розрахунку 60 відсотків від повного розміру заробітної плати згідно довідки про складові заробітної плати, виданої (оклад, ранг, вислуга) №18-314 від 03.08.2018, відповідно до якої посадовий оклад - 6226,00 грн, надбавка за класний чин - 2200,00 грн, надбавка за вислугу років - 2490,40 грн, всього загальна сума - 10916,40 грн, та довідку про складові заробітної плати (надбавки за виконання важливої роботи, премії та індексації) №18-314 від 03.08.2018, відповідно до якої застосовується показник коригування вищезазначених виплат, а саме: з 01.07.2013 оклад 1570,00 грн, класний чин - 130 грн, з 01.12.2015 - оклад 1965,00 грн, класний чин - 130 грн, з 29.01.2015 оклад 1444,00 грн, класний чин - 130 грн, з 01.12.2015 оклад 1804,00 грн, класний чин - 130 грн, з 14.08.2015 оклад 1379,00 грн. класний чин - 130 грн, з 13.10.2015 оклад 1440,00 грн, класний чин - 130 грн, з 01.12.2015 оклад 1804,00 грн, класний чин - 130 грн, з 15.12.2015 оклад 2048,00 грн, класний чин - 130 грн, з 06.09.2017 оклад 5660,00 грн, класний чин - 2200 грн, всього загальна сума - 754267, 90 грн та зобов'язання провести відповідні виплати недоотриманої пенсії.

Щодо позовних вимог в частині визнання незаконним та скасування рішення про відмову у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 , суд зазначає наступне.

За приписами статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з нормою статті 22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих на час призначення пенсії позивачу визначався статтею 86 Закону України від 14.10.2014 №1697-VII "Про прокуратуру" (надалі - Закон №1697-VII).

Відповідно до частини 2 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII, пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Частиною 13 статті 86 Закону України "Про прокуратуру", визначено, що пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті, призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це органами.

Згідно з частиною двадцятою статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII від 14.10.2014 (в редакції Закону України від 28.12.2014 №76-VIII), умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

На час спірних правовідносин умови і порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінетом Міністрів України не визначено.

Посилання відповідача, викладені в рішенні про відмову в перерахунку пенсії позивача, відносно відсутності механізму регулювання умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури суд відхиляє, з огляду на наступне.

Слід зазначити, що постановою Верховного Суду від 24.04.2019 (справа №826/8546/18) було залишено без змін рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.11.2018 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 31.01.2019 у справі №826/8546/18 щодо визнання протиправною бездіяльності Кабінету Міністрів України в частині неприйняття порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, як це передбачено ч.20 ст.86 Закону №1697 VII та зобов'язання Кабінет Міністрів України протягом 30 днів з дня набрання рішенням законної сили вжити заходів та прийняти рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури.

Верховним Судом у вищевказані постанові констатовано, що Кабінет Міністрів України протягом тривалого часу ухиляється від прийняття рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, необхідність прийняття яких Законом №1697-VII покладено саме на останнього, що у свою чергу, призвело до неможливості пенсійними органами провести перерахунок пенсій працівникам прокуратури та численних звернень пенсіонерів до суду щодо оскарження таких дій територіальних управлінь Пенсійного фонду України.

З наведеного слідує, що оскільки бездіяльність Кабінету Міністрів України визнана судом протиправною, умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури не визначені, а відтак можна констатувати не врегулювання законодавством України окремих відносин пенсійного забезпечення працівників органів прокуратури в частині забезпечення їх права на перерахунок раніше призначеної пенсії.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", яка набрала законної сили 06.09.2017, було підвищено посадові оклади та надбавки за класний чин прокурорсько - слідчим працівникам.

Враховуючи те, що Кабінетом Міністрів України не вжито заходів на реалізацію вищенаведеної норми, виходячи із приписів ст.46, 92 Конституції України права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані, суд вказує, що позивач має право на перерахунок пенсії, з огляду на дію постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", оскільки, у такому разі мають застосовуватися норми, що визначали умови та порядок перерахунку пенсії, які діяли на момент її призначення позивачу. А враховуючи відсутність нормативного акту, який би регулював умови та порядок перерахунку раніше призначених пенсій працівникам прокуратури, суд вважає за можливе застосувати до спірних правовідносин Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", оскільки вказаними порядками врегульовано подібні правовідносини, що виникають у зв'язку з виникненням у особи права на перерахунок пенсії.

Так, згідно Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України від 27.12.2005 №1566/11846, встановлено, що з метою перерахунку призначеної пенсії до Управління пенсійного фонду подається заява встановленого зразка.

За приписами п-п.2,3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45) на підставі зазначеного в п.1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Враховуючи подання позивачем заяви про перерахунок пенсії з довідкою прокуратурою Харківської області за №19-45-03 вих-18 від 19.02.2019, відмова відповідача здійснити перерахунок пенсії, що викладена в рішенні №51 від 21.02.2019, є протиправною.

Згідно викладеного у рішеннях Конституційного Суду України (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 №5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій) розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їхнього пенсійного забезпечення виникають на момент звернення за призначенням пенсії.

Так, Конституційний Суд України сформулював чітку правову позицію, згідно з якою Конституція України відокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема належать громадяни, які відповідно до ст.17 Конституції України перебувають на службі в органах прокуратури. Необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що їх служба пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей, а тому це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

При цьому, посилання відповідача, викладені в рішенні про відмову в перерахунку пенсії позивача та у відзиві на позов, відносно відсутності механізму регулювання умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури суд до уваги не приймає, з огляду на наступне.

Відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики ЄСПЛ", суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Згідно висновків Європейського суду з прав людини перша та найважливіша вимога ст.1 Першого протоколу полягає в тому, що будь-яке втручання публічної влади в право на мирне володіння майном має бути законним: друге речення п. 1 дозволяє позбавлення власності лише "на умовах, передбачених законом", а пункт 2 визнає, що держави мають право здійснювати контроль за користуванням майном шляхом введення в дію "законів" (рішення у справах "Амюр проти Франції", "Колишній король Греції та проти Греції" та "Малама проти Греції". "Майном" може бути як "існуюче майно", так і активи, включаючи вимоги, стосовно яких особа може стверджувати, що вона має принаймні "легітимні сподівання" на реалізацію майнового права ( п.83 рішення від 12.07.2001 у справі "Ганс-Адам 11 проти Німеччини"). "Легітимні сподівання" за характером повинні бути більш конкретними, ніж просто надія й повинні ґрунтуватися на законодавчому положенні або юридичному акті, такому як судовий вердикт (рішення у справі "Копецький проти Словачини").

У даних правовідносинах легітимні сподівання позивача на перерахунок пенсії передбачені законодавством, тобто, є конкретними, отже, на них поширюється режим "існуючого майна".

Також, Європейський суд з прав людини у рішенні від 24.04.2015 за заявою №38667/06 у справі "Будченко проти України" наголосив, що відсутність механізму реалізації законодавчого положення становить втручання у право заявника за ст.1 Першого протоколу до Конвенції.

Отже, відсутність нормативного документу, і регулювання умов і порядку перерахунку пенсій не може позбавити позивача, гарантованого Конституцією і Законом України "Про прокуратуру" права, оскільки встановлене та наявне право на перерахунок призначених працівникам прокуратури пенсій не може бути нівельоване у зв'язку з тим, що органи влади України не встановили порядку, за яким зазначена гарантія повинна бути дотримана та реалізована.

Суд звертає увагу, що пунктом 4 частини 15 ст.86 ЗУ "Про прокуратуру" встановлено максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Вказана норма втрачає чинність з 01.01.2018, а тому не має застосовуватися при перерахунку пенсії позивача, починаючи з 01.01.2018.

Отже, у суду є правові підстави для задоволення адміністративного позову у повному обсязі.

З врахуванням вищевикладеного, повно і всебічно з'ясувавши обставини, які мають значення для правильного вирішення справи, оцінюючи наявні в справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні на предмет належності, допустимості та достовірності кожного доказу окремо, а також достатності та взаємного зв'язку доказів у їх сукупності, як того вимагає процесуальне законодавство, проаналізувавши норми матеріального права, які належить застосувати до спірних правовідносини, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню.

Згідно частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (пл. Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код 14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати незаконним та скасувати розрахунок пенсії, оформлений протоколом №22 від 16.08.2018 щодо неврахування при призначенні пенсії складових заробітної плати (надбавки за класний премії та інші виплати) за період з 01.08.2013 по 31.07.2018 (надбавки за виконання важливої роботи, премії та індексації) на загальну суму 754267,90 грн та показників коригування вищезазначених виплати.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести донарахування та виплачувати в повному обсязі без обмеження граничного розміру виплати пенсії (з урахуванням раніше виплачених сум) пенсію ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (код НОМЕР_1 ) з 16.08.2018 з розрахунку 60 відсотків від розміру заробітної плати згідно Довідки про складові заробітної плати, виданої Прокуратурою Харківської області (оклад, ранг, вислуга) №18-314 від 03.08.2018 (посадовий оклад 6226,00 грн, надбавка за класний чин 2200,00 грн, надбавка за вислугу років 2490,40 грн) на загальну суму 10916,40 грн, та згідно Довідки про складові заробітної плати, виданої Прокуратурою Харківської області №18-314 від 03.08.2018 (надбавки за виконання важливої роботи, премії та індексації) на загальну суму 754267,90 грн із застосуванням показника коригування вищезазначених виплат (з 01.07.2013 оклад 1570,00 грн класний чин - 130, з 01.12.2015 - оклад 1965,00 грн, класний чин - 130 грн, з 29.01.2015 оклад 1444,00 грн, класний чин - 130 грн, з 01.12.2015 оклад 1804,00 грн, класний чин - 130 грн, з 14.08.2015 оклад 1379,00 грн класний чин - 130 грн, з 13.10.2015 оклад 1444,00 грн, класний чин - 130, з 01.12.2015 оклад 1804,00 грн, класний чин - 130 грн, з 15.12.2015 оклад 2048,00 грн, класний чин - 130 грн, з 06.09.2017 оклад 5660,00 грн, класний чин - 2200 грн), без обмеження розміру заробітної плати для розрахунку пенсії.

Визнати незаконним та скасувати рішення №103 від 10.12.2019 про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 РНОКПП НОМЕР_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок з 06.12.2018 та проводити виплати перерахованої пенсії без обмеження граничного розміру виплати пенсії ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 РНОКПП НОМЕР_1 , виходячи з 60 % від суми заробітної плати згідно довідки, виданої Прокуратурою Харківської області №18-315 від 23.10.2019 про заробітну плату за грудень 2018 року в розмірі 42888,67 грн без обмеження граничного розміру заробітної плати для розрахунку пенсії, та виплатити різницю недоотриманої пенсії за 12 місяців однією сумою без відстрочення виплати.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (пл. Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код 14099344) судовий збір у сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн 40 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.О.Чудних