Рішення від 20.02.2020 по справі 440/4104/19

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 лютого 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/4104/19

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Костенко Г.В., розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРЕЙН ТРАНС" до Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області, Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпеки) про визнання протиправною та скасування постанови.

ВСТАНОВИВ:

28 жовтня 2019 року Товариство з обмеженою відповідальністю "АГРЕЙН ТРАНС" (надалі - ТОВ "АГРЕЙН ТРАНС", позивач) звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області (надалі - відповідач-1) про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу № 158178 від 08 жовтня 2019 року.

Позов обґрунтований тим, що постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу № 158178 від 08 жовтня 2019 року винесена Управлінням Укртрансбезпеки у Полтавській області з порушенням положень Закону України "Про автомобільний транспорт" та Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08 листопада 2006 року, оскільки позивач здійснював внутрішні перевезення, для яких наявність тахографа є необов'язковою, а ведення та пред'явлення до перевірки протоколу перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу при здійсненні таких внутрішніх перевезень не передбачено законодавством. Крім того, інспектор проігнорував пояснення водія ТОВ "АГРЕЙН ТРАНС" ОСОБА_1 щодо ведення ним індивідуальної контрольної книжки відповідно до пункту 6.3 Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку України №340 від 07 червня 2010 року.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 04 листопада 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи, залучено до участі у справі в якості другого відповідача - Державну службу України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпеку) (надалі - відповідач-2), а також призначено судове засідання.

Відповідач позов не визнав та у відзиві на позовну заяву (а.с.63-68), зазначив, що в ході рейдової перевірки транспортного засобу марки SCANIA д.р.н. НОМЕР_1 , який перебуває у користуванні позивача на підставі договору фінансового лізингу №8902108 від 04 червня 2019 року, інспекторами Укртрансбезпеки встановлено, що у водія транспортного засобу, обладнаного цифровим тахографом, у водія відсутня особиста картка водія, передбачена пунктом 3.3 Інструкції використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті, затвердженої наказом Міністерства транспорту та зв'язку України №385 від 24 червня 2010 року, чим порушено вимогу абзацу третього частини першої статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт". Вказане порушення зафіксовано в акті №190107 від 16 вересня 2019 року, зі змістом якого ознайомлено водія, однак водій відмовився підписувати акт та надавати письмові пояснення. Повідомлення про розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт було направлено позивачу рекомендованим поштовим відправленням. На розгляд справи позивач або уповноважена ним особа не з'явилися та письмових пояснень з додатковими документами чи заперечень не надали, а тому розгляд справи відбувся без їх участі. Постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу №158178 від 08 жовтня 2019 року направлена позивачу на його зареєстровану адресу та вручена йому 15 жовтня 2019 року. Обов'язковість наявності у водія, який керує транспортним засобом, обладнаним тахографом, особистої картки водія передбачено положеннями статей 18, 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" та Інструкцією використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті, затвердженою наказом Міністерства транспорту та зв'язку України №385 від 24 червня 2010 року.

29 листопада 2019 року від позивача до суду надійшла відповідь на відзив (а.с.91-100), в якій позивач зазначив, що згідно із наказом Міністерства транспорту та зв'язку України №350 від 07 червня 2010 року (з урахуванням змін) Укртрансбезпеці доручено забезпечити здійснення перевірок щодо наявності встановлених тахографів виключно на транспортних засобах, яким здійснюються міжнародні автомобільні перевезення. Враховуючи, що згідно з товарно-транспортною накладною №269578 від 16 вересня 2019 року ТОВ "АГРЕЙН ТРАНС" здійснювалось перевезення в межах України, обов'язок ведення та пред'явлення до перевірки протоколу адаптації тахографа до транспортного засобу та роздруківки даних його роботи у водія був відсутній. Крім того, відповідач не повідомив належним чином ТОВ "АГРЕЙН ТРАНС" про розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт.

Позивач у судове засідання не з'явився, надав до суду заяву про розгляд справи у порядку письмового провадження (а.с.127).

Представник відповідача у судове засідання з'явився. Просив відмовити у задоволені позову.

На підставі приписів статті 205 та 209 Кодексу адміністративного судочинства України справу розглянуто у порядку письмового провадження без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

Відповідно до загальнодоступних відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Товариство з обмеженою відповідальністю "АГРЕЙН ТРАНС" (ідентифікаційний код 38052610, місцезнаходження: вул. В.Пугачова, буд. 6, оф.405, м. Кременчук, Полтавська область, 39627) зареєстровано як юридичну особу 08 лютого 2012 року.

Відповідно до Свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_2 (а.с.12)/ транспортний засіб Scania Р420, номер шасі НОМЕР_3 , реєстраційний номер НОМЕР_4 , рік випуску - 2012, зареєстрований 11 вересня 2019 року на праві власності за ТОВ "АГРЕЙН ТРАНС".

Згідно із Товаро-транспортною накладною №269578 від 16 вересня 2019 року (а.с15), автомобільний перевізник ТОВ "АГРЕЙН ТРАНС" здійснював перевезення вантажу (соняшнику) на автомобілі марки Scania (реєстраційний номер НОМЕР_4 ) з пункту навантаження: с. Веселе Харківської області в пункт розвантаження: м. Новомосковськ Дніпропетровської області, водій - ОСОБА_1 .

На підставі направлення на рейдову перевірку №029492 від 16 вересня 2019 року старшими державними інспекторами відділу державного контролю та нагляду за безпекою на транспорті Управління Укртрансбезпеки в Харківській області ОСОБА_2 та ОСОБА_3 16 вересня 2019 року о 14:36 проведено перевірку транспортного засобу марки SCANIA, д.р.н. НОМЕР_4 , серія і номер свідоцтва про реєстрацію НОМЕР_2 , під керуванням водія ОСОБА_1 (посвідчення водія серії НОМЕР_5 від 07.08.2019) (а.с.74,76,77).

За результатами перевірки складено акт №190107 від 16 вересня 2019 року (а.с.73), в якому зафіксовано порушення ТОВ "АГРЕЙН ТРАНС" вимог статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме: надання послуг з перевезення вантажу згідно з товарно-транспортною накладною транспортним засобом, обладнаним цифровим тахографом, без оформлення роздруківки даних роботи тахографа за 16 вересня 2019 року (особистої картки водія), передбаченої пунктом 3.3 Інструкції використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті, затвердженої наказом Міністерства транспорту та зв'язку України №385 від 24 червня 2010 року.

Згідно з записом у вказаному акті №190107 від 16 вересня 2019 року водію роз'яснено суть порушення, однак від підпису та надання пояснень він відмовився (а.с.73).

Повідомлення про розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, в якому зазначено дату, час та місце розгляду справи, а саме: у приміщенні Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області з 10:00 год до 12:00 год 08 жовтня 2019 року (а.с.76)/, надіслано Управлінням Укртрансбезпеки у Полтавській області на адресу ТОВ "АГРЕЙН ТРАНС" рекомендованим поштовим відправленням №3600807392172 - 27 вересня 2019 року та вручено адресату - 04 жовтня 2019 року, що підтверджується списком згрупованих поштових відправлень №1393, фіскальним чеком від 27 вересня 2019 року та інформацією відстеження посилок із сайту Укрпошти (а.с.78-79).

08 жовтня 2019 року начальником Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області Димкарем В.Р. винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №158178 від 08 жовтня 2019 року (а.с.72), якою до ТОВ "АГРЕЙН ТРАНС" на підставі абзацу 3 частини першої статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" застосовано штраф у сумі 1700,00 грн.

Примірник вказаної постанови разом із супровідним листом Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області №59100/33-1/24-19 від 10 жовтня 2019 року надісланий 11 жовтня 2019 року ТОВ "АГРЕЙН ТРАНС" рекомендованим поштовим відправленням №3600807436137 та вручений адресату 15 жовтня 2019 року, що підтверджується списком згрупованих поштових відправлень №1577, фіскальним чеком від 11 жовтня 2019 року та інформацією відстеження посилок із сайту Укрпошти (а.с.80-81).

Не погодившись із прийняттям постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №158176 від 08 жовтня 2019 року, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та доводам учасників справи, суд виходить з наступного.

Засади організації та діяльності автомобільного транспорту в Україні визначено Законом України "Про автомобільний транспорт" №2344-III від 05 квітня 2001 року /далі - Закон №2344-III/.

За визначеннями, наведеними у статті 1 цього Закону, автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами; вантажні перевезення - перевезення вантажів вантажними автомобілями; рейдова перевірка (перевірка на дорозі) - перевірка транспортних засобів суб'єкта господарювання на маршруті руху в будь-який час з урахуванням інфраструктури (автовокзали, автостанції, автобусні зупинки, місця посадки та висадки пасажирів, стоянки таксі і транспортних засобів, місця навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, контрольно-вагові комплекси та інші об'єкти, що використовуються суб'єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту); внутрішні перевезення - перевезення пасажирів і вантажів між населеними пунктами, розташованими на території однієї держави; внутрішні перевезення - перевезення пасажирів та/чи вантажів територією України без перетину державного кордону України; водій - особа, яка керує транспортним засобом і має відповідне посвідчення встановленого зразка; міжнародні перевезення пасажирів і вантажів - перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом з перетином державного кордону.

Отже, ТОВ "АГРЕЙН ТРАНС" є автомобільним перевізником в розумінні Закону України "Про автомобільний транспорт", про що свідчить відповідний запис в товарно-транспортній накладній №269578 від 16 вересня 2019 року.

Відповідно до статті 6 Закону №2344-III загальне державне регулювання діяльності автомобільного транспорту здійснює Кабінет Міністрів України відповідно до своїх повноважень.

Реалізація державної політики у сфері автомобільного транспорту здійснюється через центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.

Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, здійснює, зокрема, державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм та стандартів на автомобільному транспорті.

Державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Рейдові перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом здійснюються шляхом зупинки транспортного засобу або без такої зупинки посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та його територіальних органів, які мають право зупиняти транспортний засіб у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України. У разі проведення позапланових і рейдових перевірок автомобільний перевізник, що буде перевірятися, про час проведення перевірки не інформується.

Постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08 листопада 2006 року затверджено Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті /далі - Порядок №1567/, який визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб'єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами.

Згідно з пунктом 2 вказаного Порядку державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб'єктів господарювання (далі - транспортні засоби), що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.

Пунктом 3 Порядку №1567 встановлено, що органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансбезпека, її територіальні органи.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №103 від 11 лютого 2015 року /далі - Положення №103/, Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.

Згідно з пунктом 8 Положення №103 Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання забезпечення діяльності Державної служби з безпеки на транспорті" №592 від 26 червня 2015 року утворені структурні підрозділи апарату Служби за переліком згідно Додатку 3, зокрема, Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області та Управління Укртрансбезпеки у Харківській області.

Отже, Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області та Управління Укртрансбезпеки у Харківській області є територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що забезпечують реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, які уповноважені здійснювати державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм та стандартів на автомобільному транспорті, зокрема, шляхом здійснення рейдових перевірок та притягнення до відповідальності за порушення законодавства про автомобільний транспорт.

Згідно з пунктом 4 Порядку №1567 державний контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Відповідно до пунктів 12, 14-15, 19-21 Порядку №1567 рейдова перевірка додержання суб'єктом господарювання вимог, визначених пунктом 15 цього Порядку, здійснюється на підставі щотижневого графіка.

Рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об'єктах, що використовуються суб'єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.

Під час проведення рейдової перевірки перевіряється, зокрема, наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.

Рейдова перевірка проводиться у строк, зазначений у направленні на перевірку.

Виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму.

У разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.

Матеріалами справи підтверджується, що рейдову перевірку транспортного засобу марки SCANIA д.р.н. НОМЕР_4 , який належить позивачу, проведено посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Харківській області на підставі направлення на рейдову перевірку №029492 від 16 вересня 2019 року згідно з щотижневим графіком проведення рейдових перевірок Управління Укртрансбезпеки у Харківській області у період з 16 вересня 2019 року по 20 вересня 2019 року. За результатами перевірки складено акт №190107 від 16 вересня 2019 року, в якому зафіксовано порушення ТОВ "АГРЕЙН ТРАНС" вимог статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме: надання послуг з перевезення вантажу згідно з товарно-транспортною накладною транспортним засобом, обладнаним цифровим тахографом, без оформлення роздруківки даних роботи тахографа за 16 вересня 2019 року (особистої картки водія), передбаченої пунктом 3.3 Інструкції використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті, затвердженої наказом Міністерства транспорту та зв'язку України №385 від 24 червня 2010 року. Згідно з записом у вказаному акті водію роз'яснено суть порушення, однак від підпису та надання пояснень він відмовився.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що Управлінням Укртрансбезпеки у Харківській області дотримано вимоги щодо порядку проведення та оформлення результатів рейдової перевірки позивача.

Відповідно до пунктів 25-27 Порядку №1567 справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення. Справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням. У разі неявки уповноваженої особи суб'єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі.

Матеріалами справи підтверджується, що повідомлення про розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт вручено адресату (ТОВ "АГРЕЙН ТРАНС") - 04 жовтня 2019 року.

Таким чином, суд відхиляє аргумент позивача про неповідомлення його про розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт.

Крім того, у постанові від 01 березня 2018 року у справі №820/4810/17 Верховний Суд зазначив, що відсутність особи під час розгляду справи про накладення адміністративно-господарського штрафу не позбавляє особу спростовувати вину у суді та у зв'язку з цим не може бути самостійною підставою для скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу.

Також пунктом 27 Порядку №1567 передбачено, що за наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5, а пунктом 29 Порядку №1567 - що копія постанови видається не пізніше ніж протягом трьох днів після її винесення уповноваженій особі суб'єкта господарювання під розписку чи надсилається рекомендованим листом із повідомленням.

З матеріалів справи слідує, що 08 жовтня 2019 року начальником Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області Димкарем В.Р. винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №158178 від 08 жовтня 2019 року, примірник якої разом із супровідним листом №59100/33-1/24-19 від 10 жовтня 2019 року надісланий Управлінням Укртрансбезпеки у Полтавській області ТОВ "АГРЕЙН ТРАНС" на адресу, внесену до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, та врученмй адресату - 15 жовтня 2019 року.

Таким чином, Управлінням Укртрансбезпеки у Полтавській області виконаний обов'язок щодо направлення суб'єкту господарювання примірника постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №158176 від 08 жовтня 2019 року.

Судовим розглядом встановлено, що підставою для висновку Управління Укртрансбезпеки у Харківській області про порушення позивачем вимог Закону України "Про автомобільний транспорт", відповідальність за яке передбачена абзацом 3 частини першої статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", стало надання позивачем послуг з вантажоперевезень згідно з товарно-транспортною накладною №269575 від 15 вересня 2019 року транспортним засобом, який обладнаний цифровим тахографом, без оформлення обов'язкових документів, а саме: роздруківки даних роботи тахографа за 16 вересня 2019 року (невикористання водієм особистої картки водія).

Так, абзацом 3 частини першої статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" встановлено, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи - за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до частин першої-другої статті 48 Закону № 2344-ІІІ автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

Статтею 49 Закону № 2344-ІІІ встановлено, що водій транспортного засобу зобов'язаний, серед іншого, мати при собі та передавати для перевірки уповноваженим на те посадовим особам документи, передбачені законодавством, для здійснення зазначених перевезень; дотримуватися визначеного режиму праці та відпочинку.

Відповідно до статті 18 Закону № 2344-ІІІ з метою організації безпечної праці та ефективного контролю за роботою водіїв транспортних засобів автомобільні перевізники зобов'язані: організовувати роботу водіїв транспортних засобів, режими їх праці та відпочинку відповідно до вимог законодавства України; здійснювати заходи, спрямовані на забезпечення безпеки дорожнього руху; забезпечувати виконання вимог законодавства з питань охорони праці; здійснювати організацію та контроль за своєчасним проходженням водіями медичного огляду, забезпечувати їх санітарно-побутовими приміщеннями й обладнанням.

Контроль за роботою водіїв транспортних засобів має забезпечувати належне виконання покладених на них обов'язків і включає організацію перевірок режимів їх праці та відпочинку, а також виконання водіями транспортних засобів вимог цього Закону та законодавства про працю.

Положення щодо режимів праці та відпочинку водіїв транспортних засобів визначається законодавством.

Згідно з пунктами 1.2 та 1.3 Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку України № 340 від 07 червня 2010 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14 вересня 2010 року за № 811/18106 /далі - Положення № 340/, це Положення встановлює особливості регулювання робочого часу та часу відпочинку водіїв колісних транспортних засобів (далі - водії) та порядок його обліку. Вимоги цього Положення поширюються на автомобільних перевізників та водіїв, які здійснюють внутрішні перевезення пасажирів чи/та вантажів колісними транспортними засобами (далі - ТЗ).

Пунктом 6.1 Положення № 340 встановлено, що автобуси, що використовуються для нерегулярних і регулярних спеціальних пасажирських перевезень, для регулярних пасажирських перевезень на міжміських автобусних маршрутах протяжністю понад 50 км, вантажні автомобілі з повною масою понад 3,5 тонн повинні бути обладнані діючими та повіреними тахографами.

В акті №190107 від 16 вересня 2019 року зафіксована наявність у транспортному засобі марки SCANIA д.р.н. НОМЕР_4 , який перебуває у користуванні позивача, цифрового тахографа та позивач вказану обставину в ході судового розгляду справи не спростував. Також водій ОСОБА_1 не скористався правом надати пояснення та не вказав в акті рейдової перевірки №190107 від 16 вересня 2019 року на помилковість висновків старших державних інспекторів, які здійснювали перевірку транспортного засобу, щодо наявності у такому транспортному засобі цифрового тахографа.

Згідно з пунктами 3.3, 3.6 Інструкції з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті, затвердженої наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 24 червня 2010 року № 385, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20 жовтня 2010 року за № 946/18241 /далі - наказ № 385/ водій транспортного засобу, обладнаного тахографом, забезпечує правильну експлуатацію тахографа та управління режимами його роботи відповідно до інструкції виробника тахографа; своєчасно встановлює, змінює і заповнює тахокарти та забезпечує їх належне зберігання; використовує тахокарти (у разі використання аналогового тахографа) або у разі використання цифрового тахографа - особисту картку водія кожного дня, протягом якого керував транспортним засобом; має при собі: протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу; заповнені тахокарти у кількості, що передбачена ЄУТР, або картку водія чи роздруківку даних роботи тахографа у разі обладнання транспортного засобу цифровим тахографом. Перевізники забезпечують належну експлуатацію тахографів та транспортних засобів з установленими тахографами та згідно з вимогами ЄУТР здійснюють періодичні інспекції, які включають перевірку, в т.ч. дотримання вимог щодо періодів роботи та відпочинку водіїв та їх відповідність параметрам руху, зареєстрованим тахографом та наявності у водіїв транспортних засобів тахокарт у кількості, визначеній пунктом 3.3 цього розділу, або наявності та чинності картки для цифрового тахографа.

Враховуючи приписи наведених вище норм, суд дійшов висновку, що у випадку встановлення у транспортному засобі тахографа перевізник та водій забезпечують наявність у водія, який здійснює керування транспортним засобом, обладнаним цифровим тахографом, тахокарт у кількості, що передбачена ЄУТР, або картки водія чи роздруківки даних роботи тахографа.

Позивач не заперечував того, що у водія була відсутня картка водія чи роздруківка даних роботи тахографа. Натомість, стверджував про наявність у водія на момент здійснення рейдової перевірки індивідуальної контрольної книжки.

Такий довід позивача суд вважає неспроможним для звільнення його від відповідальності, встановленої абзацом 3 частини першої статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" , адже по-перше, факт наявності у водія - ОСОБА_1 індивідуальної контрольної книжки на момент здійснення рейдової перевірки 16 вересня 2019 року не знайшов свого документального підтвердження; по-друге, твердження позивача у позовній заяві про те, що в акті рейдової перевірки № 190107 від 16 вересня 2019 року у графі "пояснення" міститься запис водія "з актом не згодний та веду індивідуальну трудову книжку" не відповідає дійсності та спростовується змістом самого акта рейдової перевірки.

До позовної заяви позивачем надано, зокрема копію індивідуальної контрольної книжки водія ОСОБА_1 (а.с.13), однак приписи статті 48 Закону № 2344-ІІІ зобов'язують автомобільних перевізників, водіїв мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Надання позивачем до суду таких документів не спростовує того факту, що на момент проведення перевірки у водія вони були відсутні, що має наслідком відповідальність згідно статті 60 Закону № 2344-ІІІ.

Аналогічна правова позиція вказана в п.26 постанови Верховного Суду від 17 липня 2018 року у справі №802/1836/17-а.

На противагу доводу позивача про те, що перевірка наявності в транспортному засобі цифрового тахографу не проводиться при здійсненні внутрішніх перевезень, суд зазначає, що рейдовою перевіркою 16 вересня 2019 року перевірялася наявність у водія документів, передбачених статтею 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", а не наявність самого цифрового тахографу. На позивача накладено штраф на підставі абзацу 3 частини першої статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" за відсутність у водія належних документів, тоді як відповідальність за відсутність тахографів передбачена абзацом 11 частини першої статті 60 цього Закону.

З огляду на доведеність у ході судового розгляду справи факту порушення позивачем вимог статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", суд дійшов висновку, що постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу №158178 від 08 жовтня 2019 року прийнята Управлінням Укртрансбезпеки у Полтавській області на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України.

Отже, у задоволенні позову слід відмовити.

Підстави для розподілу судових витрат на підставі статті 139 КАС України відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

Відмовити у задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРЕЙН ТРАНС" (вул. В.Пугачова, буд. 6, оф.405, м. Кременчук, Полтавська область, 39627, ідентифікаційний код 38052610) до Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області (вул.Європейська, 155, м. Полтава, Полтавська область, 36008) та Державної служби України з безпеки на транспорті (просп. Перемоги, буд.14, м. Київ, 01135, ідентифікаційний код 39816845) про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області №158178 від 08 жовтня 2019 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Г.В. Костенко