Рішення від 19.02.2020 по справі 420/7167/19

Справа № 420/7167/19

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 лютого 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Танцюри К.О., розглянувши у порядку письмового провадження у м.Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною відмови Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 за період з грудня 2017 року по теперішній час, яка оформлена листом за №1874/Г-11 від 19.08.2019р., зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 як працівнику освіту за вислугою років, включаючи надбавку за звання “вчитель-методист” на підставі довідки відділу освіти Великомихайлівської райдержадміністрації в Одеській області за №01/01-41/909 від 31.07.2019р., починаючи із 01.12.2017р. по теперішній час, зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію, як працівнику освіти за вислугою років в розмірі 60% від суми заробітку у відповідності до п.е), ч.1 ст.55 Закону України “Про пенсійне забезпечення” на підставі заробітної плати, що вказана у довідці відділу освіти Великомихайлівської райдержадміністрації в Одеській області за №01/01-41/909 від 31.07.2019р., згідно якої заробітна плата вчителя початкових класів, який має категорію “спеціаліст вищої категорії” та звання “учитель методист” зі стажем роботи 25 років у 2019 році становить 10585,98грн., починаючи із 01.12.2017р. по теперішній час, з урахуванням уточненого адміністративного позову від 18.12.2019р.

Ухвалою суду від 16.12.2019р. відкрито провадження у справі №420/7167/19 та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача у позовній заяві ОСОБА_1 зазначав, що вона перебуває на обліку в Пенсійному фонді, як особа, що отримує пенсійні виплати «за вислугу років» (довічно), що підтверджується пенсійним посвідченням № НОМЕР_1 від 10.09.2014р. Позивач має стаж роботи вчителя повних 28 років, а також категорію «спеціаліст вищої категорії» та звання «учитель методист». ОСОБА_1 звернулася до відділу освіти Великомихайлівської районної державної адміністрації із запитом щодо розміру заробітної плати, з якого проводиться обчислення пенсійних виплат та на вказаний запит відділом освіти Великомихайлівської РДА було надано відповідь за № 02-03/28/57 від 17.02.2017р., згідно якої заробітна плата вчителя початкових класів, який має категорію «спеціаліст вищої категорії» та звання «учитель методист» зі стажем роботи 25 років - складає 7841, 88 грн., а згідно відповіді №01/01-41/909 від від 31.07.2019р. заробітна плата вчителя початкових класів, який має категорію «спеціаліст вищої категорії» та звання «учитель методист» зі стажем роботи 25 років у 2018 році складала 9708,30 грн., а у 2019 році становить 10585,98 грн. Представник позивача зазначав, що 01.08.2019р. ОСОБА_1 звернулась до Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про перерахунок пенсії, посилаючись на підвищення розміру заробітної плати у порівнянні із тим, що існував на час нарахування та призначення позивачу пенсійних виплат. Листом №1874/1-11 від 19.08.2019р. було відмовлено у перерахунку пенсії ОСОБА_1 , виходячи із сум заробітної плати вчителя початкових класів станом на 2019 рік, з посиланням на те, що відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону № 213 з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються Законом України «Про державну службу» не передбачено проведення перерахунку раніше призначених пенсій в порядку та на умовах, визначених цим Законом. Крім того, представник позивача зазначив, що постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 07 листопада 2017 року постанову Приморського районного суду від 16 червня 2017 року по справі № 522/2295/16-а, - скасовано; прийнято нову постанову, якою позовні вимоги задоволено частково: визнано неправомірними відмову Управління Пенсійного Фонду України в Приморському районі міста Одеси в перерахунку раніше призначених пенсійних виплат; визнано неправомірними дії та бездіяльність Управління Пенсійного Фонду України в Приморському районі міста Одеси, що полягають у призначенні та розрахунку розміру пенсійних виплат ОСОБА_1 без проведення відповідної індексації пенсійних виплат; зобов'язано Управління Пенсійного Фонду України у Приморському районі міста Одеси, здійснити перерахунок раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії, як працівнику освіти за вислугою років, включаючи надбавку за звання «вчитель-методист» на підставі довідки відділу освіти Великомихайлівської райдержадміністрації в Одеській області, від 17.02.2017р., за № 02-03/28/57, починаючи із 01 лютого 2017 року; зобов'язано Управління Пенсійного Фонду України в Приморському районі міста Одеси -врахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію, як працівнику освіти за вислугою років у розмірі 60% зід суми заробітку у відповідності до пункту е), частини 1, статті 55 Закону України «Про пенсійне убезпечення» на підставі заробітної плати, що вказана у довідці відділу освіти Великомихайлівської райдержадміністрації в Одеській області, від 17.02.2017р., за № 02-03 28/57 починаючи із 01 лютого 2017 року; зобов'язано Управління Пенсійного Фонду України в Приморському районі міста Одеси, здійснити перерахунок на підставі індексації раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії, як працівнику освіти за вислугою років, починаючи із 22 травня 2016 року. Таким чином, як зазначив представник позивача, Управлінням Пенсійного Фонду України в Приморському районі міста Одеси, здійснено перерахунок на підставі індексації раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії, як працівнику освіти за вислугою років, починаючи із 22 травня 2016 року по час постановлення Одеським апеляційним адміністративним судом вказаного рішення, тобто до 07 листопада 2017 року, однак за період з 07 листопада 2017 року відповідної індексації відповідачем проведено не було, що є, на думку позивача, протиправним. У зв'язку з викладеним, посилаючись на Закон України «Про індексацію грошових доходів населення», ч.1 ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», позивач просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

03.01.2020р. до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву ОСОБА_1 у якому відповідач зазначив, що позивач перебуває на обліку в управлінні та отримує пенсію згідно п.е ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та перерахунок пенсії позивачу чинним законодавством не передбачений. Крім того, відповідачем повідомлено, що пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. №213 з 01.06.2015р. скасовано норми щодо пенсійного пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993р. № 3723.У зв'язку з викладеним, як вказав відповідач, з 01.06.2015р. пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом № 3723 не призначались, а раніше призначені пенсії не перераховувались.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 з 11.09.2001р. призначено пенсію за вислугою років, як працівнику освіти згідно п.е ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» 5 листопада 1991 року №1788-XII, що підтверджується протоколом №645 віл 19.09.2001р. (а.с.52).

Листом Великомихайлівської районної державної адміністрації Одеської області від 31.07.2019р. №01/01-41/909 повідомлено представника позивача про те, що заробітна плата вчителя початкових класів, який має категорію «спеціаліст вищої категорії» та звання «учитель методист» зі стажем 25 років у 2018 році становила - 9708,30грн., а у 2019 році - 10585,98грн. (а.с.10).

ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про перерахунок пенсії від від 01.08.2019р., виходячи із сум заробітної плати встановленої для вчителя початкових класів, який має категорію «спеціаліст вищої категорії» та звання «учитель методист» зі стажем роботи 25 років, яка станом на 2019 рік становить 10585,98грн., у порядку ст.37-1 Закону України №3723 у редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» від 16.01.2003р. №432-IV (а.с.15).

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 19.08.2019р. №1874/Г-11 відмовлено у проведенні перерахунку ОСОБА_1 , з посиланням на те, що п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 02.03.2015р. №213 -VII з 01.06.2015р. скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону України від 16.12.1993р. №3723 «Про державну службу». З 01.05.2016р. набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015р. №998-VII, яким не передбачено проведення перерахунку раніше призначених пенсій в порядку та на умовах, визначених цим Законом (а.с.14).

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно з статтею 22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У рішенні Європейського суду з прав людини від 3 червня 2014 року у справі за заявою Валентини Ніканорівни ОСОБА_2 проти України № 43331/12, Суд, розглянувши скаргу, зокрема, за статтею 1 Першого протоколу до Конвенції на припинення виплати заявниці державними органами пенсії у розмірах, встановлених рішенням національного суду від 19 січня 2010 року після внесення у 2011 році змін до законодавчих актів, вказав на відсутність втручання у право заявниці на мирне володіння майном внаслідок внесення змін до законодавства щодо зменшення розміру соціальних виплат. Такого висновку суд дійшов за відсутності доказів того, що ці зміни внесені не у відповідності до законної процедури та за відсутності будь-яких доказів того, що вони не були доступними та передбачуваними.

Як вбачається з матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 , позивачці призначена пенсія як працівнику освіти згідно п. е ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991р. №1788-XII та відповідно відсутні підстави для здійснення перерахунку позивачу згідно Закону України «Про державну службу».

Крім того, ч.1 ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХII у редакції, чинній до 1 січня 2015 року, передбачала, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХII, на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії.

Частина перша статті 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-ХII у редакції, чинній до 1 січня 2015 року, передбачала, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Законом України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» статтю 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХII викладено у новій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Пунктами 4, 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХII, визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням ПФУ за погодженням з Мінсоцполітики.

Постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» виключено, а пункт 5 викладено в такій редакції: «форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».

10 грудня 2015 року прийнято новий закон, який регулює відносини, що виникають у зв'язку із вступом на державну службу, її проходженням та припиненням, - Закон України «Про державну службу» № 889-VIII.

У зв'язку з набуттям з 1 травня 2016 року чинності Законом України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, положення Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХII втратили чинність, в тому числі норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців (крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону № 889-VIII).

Відповідно до статті 90 Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV.

Враховуючи викладене та те, що ОСОБА_1 не призначалась пенсія відповідно до Закону України «Про державну службу», суд приходить до висновку, що Головне управління Пенсійного фонду в Одеській області, відмовляючи ОСОБА_1 у перерахунку пенсії виходячи із заробітної плати станом на 2019 рік згідно ст.37-1 Закону України №3723, діяв правомірно.

Крім того, суд не приймає до уваги посилання позивача на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 07.11.2017р. по справі №522/22295/16-а, оскільки предметом вказаної справи були складові (види) заробітної плати позивача при призначенні пенсії, а не перерахунок пенсії, у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючого вчителя початкових класів.

У зв'язку з викладеним, позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправною відмови Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 за період з грудня 2017 року по теперішній час, яка оформлена листом за №1874/Г-11 від 19.08.2019р., є безпідставними та задоволенню не підлягають.

Поряд з цим не підлягають задоволенню позовні вимоги ОСОБА_1 про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 як працівнику освіту за вислугою років, включаючи надбавку за звання “вчитель-методист” на підставі довідки відділу освіти Великомихайлівської райдержадміністрації в Одеській області за №01/01-41/909 від 31.07.2019р., починаючи із 01.12.2017р. по теперішній час, зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію, як працівнику освіти за вислугою років у розмірі 60% від суми заробітку у відповідності до п.е), ч.1 ст.55 Закону України “Про пенсійне забезпечення” на підставі заробітної плати, що вказана в довідці відділу освіти Великомихайлівської райдержадміністрації в Одеській області за № 01/01-41/909 від 31.07.2019р., згідно якої заробітна плата вчителя початкових класів, який має категорію “спеціаліст вищої категорії” та звання “учитель методист” зі стажем роботи 25 років у 2019 році становить 10585,98грн., починаючи із 01.12.2017р. по теперішній час, оскільки дана вимога є похідною від заявлених позивачем позовних вимог про визнання неправомірними дій, у задоволенні яких судом відмовлено з вищенаведених підстав.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов ОСОБА_1 задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 - відмовити.

Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя К.О. Танцюра

.