17.02.2020
ЄУН 2а-9344/11
Провадження № 6-а/337/1/2020
17 лютого 2020 року місто Запоріжжя
Хортицький районний суд міста Запоріжжя в складі:
головуючого судді Котляр А.М.
за участю секретаря Журби Н.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Запоріжжя заяву Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району про зміну способу, порядку виконання, відстрочки виконання постанови суду,
Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району звернулося до суду з заявою про зміну способу, порядку виконання, відстрочки виконання постанови суду від 24.10.2011 року у справі №2-а-9344/2011.
В обґрунтування заяви зазначено, що для здійснення заходів щодо виконання рішення суду необхідно здійснити зміну способу і порядку виконання рішення, а саме:
- відстрочити виконання постанови суду до винесення рішення (набрання ним законної сили) щодо зміни способу та порядку виконання постанови Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 24.10.2011 по справі №2-а-9344/2011 за постановою про відкриття виконавчого провадження від 17.12.2019 (ВП №60891360) про зобов'язання управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району здійснити перерахунок ОСОБА_1 суми недоплаченої одноразової компенсації в розмірі 45 мінімальних заробітних плат, передбачену ч.1 ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у редакції Закону України від 06.06.1996 року з урахуванням сплачених виплат, за виконавчим листом №2-а-9344/2011, виданим 20.08.2014 Хортицьким районним судом м.Запоріжжя;
- відстрочити здійснення стягнення з управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району виконавчого збору у розмірі 16 692,00 грн. за постановою про стягнення виконавчого збору від 17.12.2019 (ВП 60891360) до винесення рішення (набрання ним законної сили) щодо зміни способу та порядку виконання постанови Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 24.10.2011 по справі № №2-а-9344/2011 за постановою про відкриття виконавчого провадження від 17.12.2019 (ВП №60891360);
- відстрочити здійснення стягнення з управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району витрат на проведення виконавчих дій у розмірі 162,39 грн. за постановою про стягнення з боржника витрат виконавчого провадження від 17.12.2019 (ВП 60891360) до винесення рішення (набрання ним законної сили) щодо зміни способу та порядку виконання постанови Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 24.10.2011 по справі №2-а-9344-2011 за постановою про відкриття виконавчого провадження від 17.12.2019 (ВП №60891360);
- змінити спосіб та порядок виконання постанови Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 24.10.2011 по справі №2-а-93/2011, зазначивши: стягнути з управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району на користь ОСОБА_1 недоплачену одноразову компенсацію в розмірі 45 мінімальних заробітних плат, передбачену ч.1 ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у редакції Закону України від 06.06.1996 року з урахуванням сплачених виплат у сумі 42 915,60 грн.
У судове засідання представник заявника надала суду заяву про розгляд справи без її участі. На задоволенні заяви наполягає.
Стягувач за виконавчим провадженням, третя особа: відділ примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області в судове засідання не з'явилися, їх неявка не перешкоджає розгляду заяви у відповідності до ст. 263 КАС України.
Суд, перевіривши матеріали справи, вважає, що заява про зміну способу і порядку виконання рішення по справі підлягає задоволенню з наступних підстав.
Постановою Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 24.10.2011 року по справі № 2-а-9344/2011 про зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради у Хортицькому районі здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 суму недоплаченої одноразової компенсації в розмірі 45 мінімальних заробітних плат, передбаченому ч.1 ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням сплачених витрат.
Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району з 01.02.2018 року перейменовано на Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району згідно рішення сесії міської ради від 20.12.2017 № 65 «Про внесення змін до рішення міської ради від 27.04.2016 № 36 «Про структуру виконавчих органів Запорізької міської ради, загальну чисельність апарату Запорізької міської ради та її виконавчих органів» (зі змінами)».
23.12.2019 року Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району отримало постанову про відкриття виконавчого провадження від 17.12.2019 (ВП №60891360) про зобов'язання управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району здійснити перерахунок та виплатити суму недоплаченої одноразової компенсації у розмірі 45 мінімальних заробітних плат у відповідності до ч.1 ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням сплачених виплат.
Управлінню, як боржнику, необхідно виконати це рішення суду протягом 10 робочих днів.
Постановою про стягнення виконавчого збору від 17.12.2019 року (ВП №6089160) стягується з управління виконавчий збір у розмірі 16692,00 грн.
Постановою про стягнення з боржника витрат виконавчого провадження від 17.12.2019 року (ВП №60891360) стягуються з управління витрати на проведення виконавчих дій у сумі 162,39 грн.
Відповідно до ч. 2 ст. 14 КАС України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Відповідно до ст. 370 КАС України:
1. Судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
2. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
За своєю правовою природою, щорічна допомога на оздоровлення, що виплачується особам, зазначеним в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є державною допомогою, виплата якої здійснюється коштом державного бюджету, відповідно до ст. 63 зазначеного Закону.
Згідно бюджетної програми КПКВК 2501200 «Соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» управлінню не затверджені видатки на виконання рішень суду.
Відповідно до ч. 5 ст. 48 Бюджетного кодексу України казначейство України здійснює реєстрацію та облік бюджетних зобов'язань розпорядників бюджетних коштів і відображає їх у звітності про виконання бюджету. При реєстрації та обліку бюджетних зобов'язань здійснюється перевірка відповідності напрямів витрачання бюджетних коштів бюджетному асигнуванню, паспорту бюджетної програми.
Паспортом бюджетної програми на 2019 рік, затвердженим наказом Міністерства соціальної політики України від 04.02.2019 № 147, за КПКВК 2501200 «Соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», затверджених наказом Мінсоцполітики від 04.02.2019 №147, на виплату одноразової компенсації були передбачені видатки в розмірах, визначених постановою КМУ від 14.05.2015 №285 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов КМУ: особам з інвалідністю II групи - 284,40 грн.
На теперішній час паспорт бюджетної програми КПКВК 2501200 «Соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на 2020 рік не затверджено. Передбачається, що паспортом бюджетної програми на 2020 рік будуть затверджені видатки тільки на здійснення поточних платежів без визначення видатків на виконання рішень судів.
Тобто у управління відсутні повноваження щодо взяття фінансових зобов'язань щодо здійснення виплат за минулі бюджетні роки.
Управлінню Департаментом соціального захисту населення Запорізької облдержадміністрації доведено кошторис на 2020 рік за бюджетною програмою КПКВК 2501200 «Соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та план асигнувань, згідно до яких затверджені видатки тільки на здійснення поточних платежів без визначення видатків на виконання рішень судів. Тобто, Управління, в межах затверджених кошторисом на 2020 рік видатків, має право і зобов'язано здійснити виплату щорічної допомоги на оздоровлення особам, які мають право на отримання цієї допомоги у 2020 році. Виплатити кошти за 2011 рік управлінню повноваження не надане.
Управлінням, після прийняття Дніпропетровським апеляційним адміністративним судом ухвали від 18.11.2013 про залишення без змін постанови Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 24.10.2011 року, було здійснено перерахунок недоплаченої одноразової компенсації та визначено суму недоплати, яка склала 42 915,60 грн., тобто в межах повноважень виконано частково рішення суду.
З метою недопущення невиконання рішення суду, враховуючи норми статті 378 КАС України, необхідно вирішення питання щодо зміни способу та порядку виконання постанови Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 24.10.2011р.
Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 №845, (далі - Порядок), визначено механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів.
Боржниками в розумінні цього Порядку є визначені в рішенні про стягнення коштів державні органи, розпорядники бюджетних коштів (бюджетні установи).
Відповідно до п. 3 Порядку рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів до органів Казначейства (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).
Відповідно до п. 33 Порядку у разі коли судове рішення стосується спорів фізичних осіб із суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг або судове рішення неможливо виконати протягом двох місяців з дня надходження документів, зазначених упункті 6цього Порядку, орган Казначейства для виконання рішення про стягнення передає до Казначейства документи та відомості згідно зпідпунктом 1пункту 47 цього Порядку. При цьому органом Казначейства відновлюється проведення платежів боржника. У разі встановлення боржнику відповідних бюджетних асигнувань після передачі до Казначейства документів та відомостей орган Казначейства здійснює заходи, спрямовані на безспірне списання коштів з рахунків боржника, визначені цим Порядком.
Відповідно до п. 47 Порядку безспірне списання коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання судових рішень та виконавчих документів, здійснюється Казначейством на підставі поданих:
1) органом Казначейства:
- документів та відомостей, надісланих стягувачами та боржником;
- інформації про неможливість виконання безспірного списання коштів з рахунків боржника.
Тобто зміна способу та порядку виконання постанови Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 24.10.2011 буде гарантувати її виконання.
Відповідно до п. 6 ст. 34 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець зупиняє вчинення виконавчих дій у разі надання судом, який видав виконавчий документ, відстрочки виконання рішення.
У відповідності до ч.1 ст.263 КАС України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Підставою для застосування правил цієї норми є обставини, що перешкоджають належному виконанню судового рішення в адміністративній справі: ускладнюють його виконання або роблять неможливим.
З матеріалів справи вбачається, що виконання постанови суду першої інстанції неможливе, за таких підстав, суд вважає за необхідне задовольнити заяву про зміну способу і порядку виконання рішення по справі.
Керуючись ст.ст. ч.1 ст.263 КАС України,
Заяву Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району про зміну способу, порядку виконання, відстрочки виконання постанови суду - задовольнити.
Відстрочити виконання постанови суду до винесення рішення (набрання ним законної сили) щодо зміни способу та порядку виконання постанови Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 24.10.2011 по справі №2-а-9344/2011 за постановою про відкриття виконавчого провадження від 17.12.2019 (ВП №60891360) про зобов'язання управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району здійснити перерахунок ОСОБА_1 суми недоплаченої одноразової компенсації в розмірі 45 мінімальних заробітних плат, передбачену ч.1 ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у редакції Закону України від 06.06.1996 року з урахуванням сплачених виплат, за виконавчим листом №2-а-9344/2011, виданим 20.08.2014 Хортицьким районним судом м.Запоріжжя.
Відстрочити здійснення стягнення з управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району виконавчого збору у розмірі 16 692,00 грн. за постановою про стягнення виконавчого збору від 17.12.2019 (ВП 60891360) до винесення рішення (набрання ним законної сили) щодо зміни способу та порядку виконання постанови Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 24.10.2011 по справі № №2-а-9344/2011 за постановою про відкриття виконавчого провадження від 17.12.2019 (ВП №60891360).
Відстрочити здійснення стягнення з управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району витрат на проведення виконавчих дій у розмірі 162,39 грн. за постановою про стягнення з боржника витрат виконавчого провадження від 17.12.2019 (ВП 60891360) до винесення рішення (набрання ним законної сили) щодо зміни способу та порядку виконання постанови Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 24.10.2011 по справі №2-а-9344-2011 за постановою про відкриття виконавчого провадження від 17.12.2019 (ВП №60891360).
Змінити спосіб та порядок виконання постанови Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 24.10.2011 по справі №2-а-93/2011, зазначивши: стягнути з управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району на користь ОСОБА_1 недоплачену одноразову компенсацію в розмірі 45 мінімальних заробітних плат, передбачену ч.1 ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у редакції Закону України від 06.06.1996 року з урахуванням сплачених виплат у сумі 42 915,60 грн.
Ухвала може бути оскаржена до Третього апеляційного адміністративного суду протягом 15 днів з дня її проголошення.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
Суддя: А.М. Котляр