Провадження № 3/537/297/2020
Справа № 537/319/20
17.02.2020 року м. Кременчук
Суддя Крюківського районного суду міста Кременчука Полтавської області Мурашова Наталя Валентинівна, за участі секретаря Мєняйлова О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в приміщенні суду справу, яка надійшла з Управління Державного агентства рибного господарства у Полтавській області (Полтавський рибоохоронний патруль) про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Кременчук Полтавської області, громадянина України, який не працює, проживає за адресою: АДРЕСА_1
за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст.88-1 КУпАП,
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення №005750, складеним 28.01.2020 року головним державним інспектором Управління Державного агентства рибного господарства у Полтавській області ОСОБА_2 Р ОСОБА_3 В., 28.01.2020 року о 15 год. 30 хв. в м. Кременчук по вул. Кіровоградська, стихійний ринок, ОСОБА_1 незаконно здійснював продаж свіжовиловленої риби за відсутності документів, що підтверджують її придбання та сертифіката якості, чим порушив вимоги розділу 7 ст.63 ЗУ «Про тваринний світ», вчинивши правопорушення, передбачене ч.1 ст.88-1 КУпАП.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про час та дату судового засідання повідомлявся шляхом направлення судової повістки за місцем проживання.
Суд, розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення приходить до наступного висновку.
Частиною 1 статті 88-1 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за порушення порядку придбання, збуту чи розповсюдження об'єктів тваринного або рослинного світу.
Відповідно до 2 ст.7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.
Згідно п.2 ст.278 КУпАП України, суддя при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення, серед інших питань, вирішує питання щодо правильності складання протоколу та інших матеріалів справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до вимог ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Відповідно до змісту ст. 256 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення повинен містити перелік всіх обов'язкових реквізитів протоколу, і у разі їх відсутності він не має доказового значення. Протокол про адміністративне правопорушення займає провідне місце в числі засобів, за допомогою яких встановлюються фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку посадові особи встановлюють наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, вину особи в його вчиненні та інші обставини, що вказуються у ст. 280 КУпАП i мають значення для правильного розв'язання справи.
В порушення наведених вимог законодавства, у протоколі про адміністративне правопорушення №005750 від 28.01.2020 р., не зазначені в повній мірі відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, а саме у графі "особу встановлено" - відсутні дані документу (дата видачі і назва органу, що його видав, або серія, номер іншого документа, що посвідчує особу, яка вчинила правопорушення (службове чи пенсійне посвідчення, студентський квиток тощо), дата видачі і найменування органу (установи, підприємства, організації), що його видав(ла) на підставі якого було встановлено особу, на яку складено протокол про адміністративне правопорушення. При цьому зазначено, особу встановлено ІІПС АРМОР".
Так, у ЗУ «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи спеціальний статус» визначено перелік документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України. Зі змісту даної норми вбачається, що встановлення особи за базами АРМОР не передбачено діючим законодавством.
Крім того в протоколі про адміністративне правопорушення №005750 від 28.01.2020 р. не зазначена повна адреса місця проживання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Так вказано, що ОСОБА_1 проживає за адресою АДРЕСА_2 . Однак відомості щодо назви вулиці відсутні, а вказаний номер квартири написаний нерозбірливим почерком. Таким чином порушено п.2.3 Інструкції з оформлення органами рибоохорони матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства аграрної політики України 09.04.2003 року № 101 та зареєстровано в Міністерстві юстиції 22.04.2003 року №320/7641, де вказано, що усі реквізити протоколу заповнюються розбірливим почерком українською мовою.
Не зазначення у протоколі про адміністративне правопорушення в повній мірі відомостей про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності є неприпустимим, оскільки суд не може належним чином встановити особу, яка притягається до адміністративної відповідальності та викликати її до суду.
Зазначені недоліки є істотними та унеможливлюють об'єктивний розгляд справи по суті та прийняття рішення судом.
Відповідно до п. 12 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» від 17 жовтня 2014 року № 11, норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Оскільки, без усунення вказаних порушень вимог статті 256 КУпАП, які були допущені при складанні протоколу про адміністративне правопорушення, неможливо всебічно, повно та об'єктивно з'ясувати обставини справи, вирішити її в точній відповідності із законом, тому протокол про адміністративне правопорушення №005750 від 28.01.2020 року відносно ОСОБА_1 підлягає поверненню органу (посадовій особі), який його склав, для належного оформлення з дотриманням вимог Закону.
Керуючись ст. 256 КУпАП, суддя
Повернути протокол про адміністративне правопорушення №005750 від 28.01.2020 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.88-1 КУпАП до Управління Державного агентства рибного господарства у Полтавській області (Полтавський рибоохоронний патруль) для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Крюківського районного суду
м. Кременчука Полтавської області Мурашова Наталя Валентинівна