Справа № 569/1215/20
04 лютого 2020 року м. Рівне
Рівненський міський суд Рівненської області в складі:
судді Наумова С.В.,
при секретарі Григорчук В.М..,
особи яка притягнута до
адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
з участю прокурора Бабича А.А.,
розглянувши матеріали що надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Рівненській області, про притягнення до адміністративної відповідальності: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , начальника відділу з експлуатації каналізаційних насосних станцій м. Рівне РОВК ВКГ «Рівнеоблводоканал», за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.,
- зміст ст. 268 КУпАП., - ОСОБА_1 роз'яснено, -
ОСОБА_1 - начальник відділу з експлуатації каналізаційних насосних станцій м. Рівне Рівненського обласного виробничого комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства «Рівнеоблводоканал» (далі - начальник відділу РОВКП ВКГ «Рівнеоблводоканал») будучи згідно підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», посадовою особою юридичних осіб публічного права - суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, в порушення вимог фінансового контролю, передбачених частиною 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік, чим вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до витягу з наказу від 30.03.2016 № 84-к «Про переведення та переміщення працівників», ОСОБА_1 з 01.04.2016 переведено на посаду начальника відділу з експлуатації каналізаційних насосних станцій м. Рівне служби водопровідно-каналізаційного господарства м. Рівне РОВКП ВКГ «Рівнеоблводоканал».
Таким чином, посада начальника відділу пов'язана з виконанням організаційно-розпорядчих обов'язків, а тому ОСОБА_1 відноситься до посадових осіб юридичних осіб публічного права.
ОСОБА_1 під підпис ознайомлений з окремими положеннями Закону України «Про запобігання корупції» щодо заходів фінансового контролю та порядку проходження чергового етапу електронного декларування в Україні.
Тобто, у ОСОБА_1 виник обов'язок в термін до 00:00 год. 01.04.2018 подати до НАЗК декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік.
Згідно з відомостями Реєстру НАЗК на веб-сайті «nazk.gov.ua», ОСОБА_1 виконав всі необхідні дії для подання декларації та подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік 16.04.2018 о 19:51 год.
Матеріалами проведеної перевірки (поясненням ОСОБА_1 , витягом з сайту НАЗК, інформацією ДП «Українські спеціальні системи» щодо роботи системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», інформацією з місця роботи) встановлено, що ОСОБА_1 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік несвоєчасно без поважних причин.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог частини 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні правопорушення визнав повністю, щиро розкаявся, просив суд суворо його не карати.
Прокурор Бабич А.А. в судовому засіданні протокол про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172 - 6 КУпАП підтримав повністю.
Заслухавши ОСОБА_1 та прокурора в судовому засіданні, дослідивши адміністративні матеріали, суд вважає, що ОСОБА_1 було вчинено адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 172 - 6 КУпАП (Несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування).
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 12 Закону «Про засади запобігання і протидії корупції» суб'єкти декларування, які звільняються або іншим чином припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Вина правопорушника у вчиненні адміністративного правопорушення повністю стверджується дослідженими в судовому засіданні матеріалами справи, зокрема, поясненням ОСОБА_1 , постановою про закриття кримінального провадження, відомостями Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, іншими матеріалами.
Враховуючи викладене, характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, суд вважає за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу передбаченого санкцією ч. 1 ст. 172 - 6 КУпАП.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
На підставі викладеного, керуючись ч. 1 ст. 172 - 6, 283, 284, КУпАП, -
Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення за ч. 1 ст. 172 - 6 КУпАП у виді штрафу у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн. в дохід держави.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в сумі 420 (чотириста двадцять) грн. 40 коп. в дохід держави.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Рівненського апеляційного суду через Рівненський міський суд.
Суддя Рівненського міського суду С.В. Наумов