номер провадження справи 4/10/20
10.02.2020 Справа № 908/3538/19
м. Запоріжжя Запорізької області
за позовом Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» в особі Запорізьких міських електричних мереж, (69035, м. Запоріжжя вул. Волгоградська, буд. 25)
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Місто для людей Запоріжжя», (69035, м. Запоріжжя, вул. Перемоги, буд. 131-В)
про стягнення 11821,90 грн. боргу за недовраховану електричну енергію
Суддя Зінченко Н.Г.
при секретарі судового засідання Петриченко А.Є.
За участю представники сторін:
від позивача - Кібітлевська А.Ф., довіреність № 35 від 01.01.2020;
від відповідача - Шибеко І.С., довіреність б/н від 21.01.2020;
21.12.2018 до господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» в особі Запорізьких міських електричних мереж, м. Запоріжжя до Товариства з обмеженою відповідальністю «Місто для людей Запоріжжя», м. Запоріжжя про стягнення 11821,90 грн. боргу за недовраховану електричну енергію.
Згідно Витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 21.12.2019 справу № 908/3538/19 за вище вказаною позовною заявою розподілено судді Зінченко Н.Г.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 26.12.2019 у справі № 908/3538/19 позовну заяву залишено без руху, позивачу надано строк для усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 13.01.2020 у зв'язку із усуненням недоліків прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 908/3538/19, справі присвоєно номер провадження справи 4/10/20, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, судове засідання призначено на 10.02.2020.
В судовому засіданні 10.02.2020 справу розглянуто, на підставі ст. 240 ГПК України судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Відповідно до ст. 219 ГПК України рішення у даній справі прийнято у нарадчій кімнаті за результатами оцінки доказів, поданих сторонами та долучених судом до матеріалів справи.
Заявлені позивачем вимоги викладені в позовній заяві та ґрунтуються на ст., ст. 216-218, 235-237 ГК України, положеннях Правил роздрібного ринку електричної енергії (далі - ПРРЕЕ), затверджених постановою НКРЕКП № 312 від 14.03.2018, Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ № 562 від 04.05.2006. Позов пред'явлений позивачем з наступних підстав. 01.11.2017 між ПАТ «Запоріжжяобленерго» в особі Запорізьких МЕМ та ТОВ «Місто для людей» укладено договір про постачання електричної енергії № 14418. З 01.01.2019 відповідач приєднався до публічного договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії. Приєднання відбулось на умовах чинного договору про постачання електричної енергії від 01.11.2017 № 14418 щодо індивідуальних характеристик об'єкта, потужності, класу надійності, ідентифікаційних кодів, особливостей обліку тощо згідно п. 4 постанови НКРЕКП від 14.03.2018 № 312. Згідно з п. 6 вказаної постанови після укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії договори про постачання електроенергії продовжують свою дію в частині регулювання відносин щодо заборгованості/передплати за цими договорами з відповідними правами та обов'язками. Відповідно до п. 8.7 договору про розподіл, у разі виявлення представниками оператора системи самовільних підключень до електричних мереж, в тому числі розкрадання електричної енергії розрахунок електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до Методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором. Такі ж приписи містить п. 8.2.4 Правил роздрібного ринку електричної енергії. 04.03.2019 представниками Запорізьких міських електричних мереж ПАТ «Запоріжжяобленерго» під час проведення технічної перевірки електроустановки за адресою: АДРЕСА_1, встановлено порушення споживачем при користуванні електроенергією п. 5.5.5 ПРРЕЕ, а саме: підключення до електричної мережі, що не є власністю оператора системи розподілу, струмоприймачів поза розрахунковими засобами обліку електричної енергії з порушенням схеми обліку. Підключення виконано відкрито в першому під'їзді на першому поверсі з розподільчого квартирного щитка алюмінієвим дротом 2,5 мм2 по мережі 0,22 кВольт. За результатами проведеної перевірки на підставі п. 8.2.5 ПРРЕЕ складений Акт про порушення № 00001372 від 04.03.2019. Перевірка проводилася в присутності представника споживача - відповідального за електрогосподарство ОСОБА_1, яким Акт про порушення № підписаний із зауваженнями. В пункті 7 Акту про порушення № 00001372 від 04.03.2019 зазначено, що усунення порушення здійснено відразу після складення акту, схему обліку електроенергії відновлено, а в пункті 10 зазначено про запрошення споживача на засідання комісії з розгляду актів на 28.03.2019. Другий екземпляр Акту про порушення № 00001372 від 04.03.2019 вручений представнику споживача - відповідальному за електрогосподарство ОСОБА_1 відразу після його складання. 28.03.2019 у відсутності представника споживача відбулося засідання комісії з розгляду актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, на якому прийнято рішення, оформлене протоколом б/н від 28.03.2019, виконати розрахунок недоврахованої електричної енергії по Акту про порушення № 00001372 від 04.03.2019 із зазначенням періоду та визначенням обсягу недоврахованої електричної енергії. Розрахунок обсягу та вартості недоврахованої електричної енергії виконаний за період з 31.10.2018 (з моменту проведення останньої перевірки електроустановок відповідача, що підтверджується актом візуального зняття показів від 31.10.2018) по 04.03.2019. Обсяг електричної енергії по Акту про порушення № 00001372 від 04.03.2019 склав 5551 кВт.год. Вартість недоврахованої електричної енергії по Акту про порушення № 00001372 від 04.03.2019 становить 11821,90 грн. Протокол б/н від 28.03.2019 засідання комісії з розгляду актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії 03.05.2019 направлений на адресу відповідача поштою та отриманий уповноваженою особою ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» 13.05.2019, про що свідчить відмітка на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення. На підставі розрахунку обсягу та вартості недоврахованої електричної енергії складено рахунок на оплату вартості недорахованої електричної енергії на суму 11821,90 грн., який також направлявся на адресу відповідача разом з протоколом б/н від 28.03.2019 засідання комісії з розгляду актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії. Відповідачем оперативно-господарські санкції, застосовані згідно з Протоколом б/н від 28.03.2019 засідання комісії з розгляду актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії по Акту про порушення № 00001372 від 04.03.2019, в судовому порядку не скасовані, вартість недоврахованої електричної енергії у встановленому законом порядку не сплачена. З урахуванням викладеного, позивач просить суд позов задовольнити повністю, стягнути з відповідача 11821,90 грн. вартості недоврахованої електричної енергії, а також покласти на відповідача судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1921,00 грн.
Відповідачем на підставі ст., ст. 165, 251 ГПК України подано суду відзив на позовну заяву, в якому ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» проти позову заперечило з підстав, викладених у вказаному відзиві. Заперечуючи проти заявлених вимог, відповідач зазначив, що відповідно до закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» та з метою виконання рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради від 01.09.2017 № 520 від імені співвласників багатоквартирних будинків м. Запоріжжя було укладено договори про надання послуг з управління багатоквартирним будинком з управителем - ТОВ «Місто для людей Запоріжжя». Власниками (співвласниками) житлових багатоквартирних будинків є власники квартир або нежитлових приміщень відповідного багатоквартирного будинку. Відповідач на підставі укладених договорів є лише управителем, що виступає від імені, в інтересах та за рахунок співвласників при взаємовідносинах з іншими юридичними особами, будинки не знаходяться на балансі Товариства, електроустановки є власністю співвласників багатоквартирного будинку. У зв'язку з цим, відповідач вважає, що відповідальність за стан електроустановок будинку несуть співвласники цього будинку, які згідно з договором № 14418 про постачання електричної енергії є споживачами електричної енергії, що поставляється до будинку. Крім того, відповідач зауважив, що позивачем не надано всіх додатків до договору про постачання електричної енергії № 14418, зокрема додатків № 8 та № 9 «Акт розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін», які зазначені в п. 9.1 договору. Також позивач не надав доказів приєднання відповідача до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії. Крім того, на думку відповідача, Акт про порушення № 00001372 від 04.03.2019 не може вважатися дійсним в силу норми п. 8.2.5 ПРРЕЕ та засвідчувати обставини, які зафіксовані в ньому. Акт про порушення підписаний представниками ПАТ «Запоріжжяобленерго» як представниками постачальника, яким позивач не є. На думку відповідача, акт повинен був бути підписаний представниками оператора системи розподілу. Оскільки відповідно до постанови НКРЕКП від 13.11.2018 № 1415 у позивача анульована ліцензія з 01.01.2019 на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії, відносини позивача з відповідачем регулюються договором про розподіл електричної енергії, в якому позивач визначений оператором системи, а не постачальником електричної енергії. Також відповідач просить суд врахувати, що при проведення перевірки та складанні Акту про порушення не здійснювалося вимірювання струму споживача, Акт не підписаний двома незаінтересованими особами. У зв'язку з цим, на думку відповідача, вказаний Акт про порушення не може вважатися дійсним, засвідчувати обставини, які в ньому зафіксовано, не є належним доказом у справі та не може слугувати підставою для нарахування недоврахованої електроенергії за порушення, зафіксоване таким Актом. За наявності суперечностей між нормами діючих договорів про постачання електричної енергії та нормами законодавства про електроенергетику сторону керуються вимогами чинного законодавства, зокрема положеннями ПРРЕЕ. Відповідно до наведеного у відповідача немає обов'язку скасовувати оперативно-господарську санкцію, щоб довести свою незгоду з прийнятим позивачем рішенням, а достатньо лише показати свою незгоду та відмовитися від сплати вартості необліковоаної електричної енергії. На підставі викладеного, відповідач просить суд у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Позивачем на підставі ст., ст. 166, 251 ГПК України подана відповідь на відзив на позовну заяву, в якій позивач зазначає, що споживачем електричної енергії за договором із позивачем є саме відповідач, який зобов'язаний утримувати електроустановку у належному технічному стані, не допускати порушення ПРРЕЕ та нести повну відповідальність за невиконання або неналежне виконання взятих на себе зобов'язань, у тому числі і у будинку за адресою: АДРЕСА_1. Щодо порядку складення акту про порушення, позивач зазначив, що його складено з дотриманням чинного законодавства, акт містить зміст виявленого порушення усі необхідні дані. При складанні акту був присутній представник споживача - відповідальний за електрогосподарство ОСОБА_1, який забезпечив доступ до електроустановки, акт про порушення підписав із зауваженнями та отримав другий примірник акту, що відображено в цьому акті. При розрахунку за порушення, яке передбачено п. 8.4.2 ПРРЕЕ, не повинно здійснюватись вимірювання струму споживання проводу, яким було здійснено самовільне підключення. Акт є належним доказом порушення відповідачем ПРРЕЕ, відповідач в свою чергу не заперечує про наявність порушення.
Згідно ст. 248 ГПК України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
З урахуванням викладеного, суд вирішив за доцільне розглянути справу по суті в судовому засіданні 10.02.2020.
Розглянувши зібрані у справі докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд
Матеріали справи свідчать, що 04.03.2019 представниками Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» в особі ЗМЕМ інженером з технічного аудиту РадіоновоюВ.А. та майстром СТО ПО Галямовим Ф.Ф. за участю відповідального за електрогосподарство споживача ОСОБА_1 проведено перевірку електроустановок багатоквартирного житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 .
За результатами проведеної перевірки складено Акт про порушення № 00001372 від 04.03.2019, відповідно до якого перевіркою виявлено порушення пунктів п, п. 5.5.5 та 8.2.4 Правил роздрібного ринку електричної енергії (далі за текстом скорочено - ПРРЕЕ), затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, а саме: підключення до електричної мережі, що не є власністю оператора системи розподілу, струмоприймачів поза розрахунковими засобами обліку електричної енергії з порушенням схеми обліку. Підключення виконано відкрито в першому під'їзді на першому поверсі з розподільчого квартирного щитка алюмінієвим дротом 2,5 мм2 по мережі 0,22 кВольт.
Зі змісту пунктів 7 та 8 Акту про порушення № 00001372 від 04.03.2019 вбачається, що усунення порушення здійснено відразу після складення Акту, схему обліку електроенергії відновлено, здійснено відключення електричного освітлення від електропостачання.
Акт про порушення № 00001372 від 04.03.2019 підписаний двома уповноваженими представниками позивача Радіоновою В.А. та Галямовим Ф .Ф. та представником споживача ОСОБА_1 із зауваженнями, про що зроблено відповідну позначку в Акті.
В пункті 10 Акту № 00001372 від 04.03.2019 зазначено про час та місце проведення комісії постачальника електроенергії з розгляду складеного акту про порушення, а саме: 28.03.2019 за адресою: вул. Волгоградська, 25, каб. 306 з 13-00 години.
Другий екземпляр Акту про порушення № 00001372 від 04.03.2019 вручено представнику споживача - відповідальному за електрогосподарство споживача ОСОБА_1 безпосередньо після складання Акту 04.03.2019, про що в Акті міститься відповідна інформація.
Додатком до акту є Схема електропостачання від 04.03.2019 (Додаток №1), в якій відображено точки самовільного підключення.
Згідно з Протоколом б/н засідання комісії з розгляду Актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії від 28.03.2019, складеним за відсутністю представника споживача, який на засідання комісії не з'явився, розглянувши Акт про порушення № 00001372 від 04.03.2019, комісією встановлено, що Акт про порушення складено з дотриманням вимог чинного законодавства, тому існують достатні підстави для його виконання. Також комісією здійснено розрахунок обсягу та вартості недоврахованої електроенергії згідно з п. 2.7 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, за порушення, зазначене в пункті 2.1.7 Методики за період з 31.10.2018 (з моменту проведення останньої перевірки електроустановок відповідача, що підтверджується Актом візуального зняття показів від 31.10.2018) по 04.03.2019 та визначено обсяг недоврахованої електричної енергії у розмірі 5551 кВт/год. на суму 11821,90 грн.
На підставі розрахунку обсягу та вартості недоврахованої електричної енергії складено рахунок на оплату вартості недоврахованої електричної енергії на суму 11821,901 грн.
Другий екземпляр протоколу б/н від 28.03.2019, розрахунок нарахувань та рахунок по Акту про порушення № 00001372 від 04.03.2019 на оплату суми 11821,90 грн. направлено на адресу ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» засобами поштового зв'язку 03.05.2019 та отримано уповноваженою особою останнього 13.05.2019, про що свідчить відмітка на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення.
Відповідачем вартість недоврахованої електричної енергії в розмірі 11821,90 грн. в добровільному порядку не сплачена.
Предметом спору у даній справі є стягнення з відповідача 11821,90 грн. вартості недоврахованої електричної енергії на підставі Акту про порушення № 00001372 від 04.03.2019.
Проаналізувавши матеріали справи, оцінивши надані письмові докази у їх сукупності, заслухавши доводи представників сторін, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню повністю, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 5 ЦК України акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності. Якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов'язків, що виникли з моменту набрання ним чинності.
19.04.2018 набрав чинності Кодекс систем розподілу, затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, № 310 від 14.03.2018.
Відповідно до положень абз. 1, 22, 23 п. 13 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ринок електричної енергії» від 13.04.2017 № 2019-VIII (зі змінами, внесеними згідно із Законом України № 2628-VIII від 23.11.2018) під час здійснення заходів з відокремлення оператора системи розподілу вертикально інтегрований суб'єкт господарювання повинен до 1 січня 2019 року вжити заходів для відокремлення оператора системи розподілу від виробництва, передачі, постачання електричної енергії шляхом створення відповідних суб'єктів господарювання. У разі відокремлення оператор системи розподілу є правонаступником в частині прав та обов'язків: пов'язаних із провадженням діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом та із провадженням діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електромережами за договорами на постачання електричної енергії та про користування електричною енергією.
13.11.2018 Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, прийнято постанову № 1415 «Про видачу ПАТ «Запоріжжяобленерго» ліцензії з розподілу електричної енергії та анулювання ліцензії з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами і постачання електричної енергії за регульованим тарифом». Згідно з п. 4 ця постанова набирає чинності з дня прийняття, крім пунктів 1 та 2, які набирають чинності з 01.01.2019.
За змістом пунктів 1, 2 зазначеного нормативного акту постановлено: видати ПАТ «Запоріжжяобленерго» (код ЄДРПОУ 00130926) ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії у межах місць провадження господарської діяльності, а саме: на території Запорізької області в межах розташування системи розподілу електричної енергії, що перебуває у власності ПАТ «Запоріжжяобленерго», та електричних мереж інших власників, які приєднані до мереж ліцензіата (з якими укладені відповідні договори згідно з законодавством); анулювати з 01 січня 2019 року ліцензію на право провадження господарської діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами та ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом.
Згідно з п. 3 зазначеної постанови ПАТ «Запоріжжяобленерго» зобов'язано, зокрема: - до 01 січня 2019 року забезпечити завершення організаційних заходів, пов'язаних з анулюванням ліцензій з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами та з постачання електричної енергії за регульованим тарифом та провадженням діяльності за ліцензією з розподілу електричної енергії, зокрема, але не виключно; - до 01 січня 2019 року укласти договори про надання послуг з розподілу електричної енергії зі споживачами, електроустановки яких приєднані до системи розподілу електричної енергії Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго», та договори електропостачальника про надання послуг з розподілу електричної енергії з електропостачальниками, які мають намір здійснювати діяльність з постачання електричної енергії таким споживачам, із відкладальною умовою набрання ними чинності з 01 січня 2019 року.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, № 312 від 14.03.2018 затверджено Правила роздрібного ринку електричної енергії (далі - ПРРЕЕ) та визнано такою, що втратила чинність з 11.06.2018 постанову Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31.07.1996 № 28 «Про затвердження Правил користування електричною енергією» (із змінами) (далі - ПКЕЕ).
Відповідно до п. 1.2.1 ПРРЕЕ на роздрібному ринку електричної енергії споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановки споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та продажу (постачання) електричної енергії на підставі договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, надання послуг комерційного обліку, які укладаються відповідно до цих Правил, Кодексу системи передачі, Кодексу систем розподілу та Кодексу комерційного обліку.
Згідно з п., п. 2, 6 вищевказаної постанови укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови.
До укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, який укладається зі споживачем, договірні відносини між споживачем та суб'єктом господарювання, що провадить діяльність з розподілу електричної енергії на підставі ліцензії з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами (або ОСР як правонаступником за договорами про користування електричною енергією та договорами про постачання електричної енергії), урегульовуються окремими положеннями діючих договорів про користування електричною енергією або договорів про постачання електричної енергії (у частині взаємовідносин споживача і електророзподільної організації), які не суперечать вимогам чинного законодавства у сфері електроенергетики. Зокрема сторони керуються вимогами діючих договорів про користування електричною енергією (про постачання електричної енергії) з питань потужності, якості електроенергії, окремих процедурних питань тощо. У разі виникнення суперечності між нормами діючих договорів про користування електричною енергією (про постачання електричної енергії) та нормами законодавства про електроенергетику сторони керуються вимогами чинного законодавства.
Після укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії договори про користування електричною енергією та договори про постачання електричної енергії продовжують свою дію в частині регулювання відносин щодо заборгованості/переплати за цими договорами з відповідними правами та обов'язками, пов'язаними з такою заборгованістю/переплатою, а також щодо нарахування пені, неустойки, обмеження та припинення постачання електричної енергії тощо.
Згідно з п., п. 2.1.4., 2.1.6 ПРРЕЕ договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії є публічним договором приєднання та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 ЦК України на основі типового договору, що є додатком 3 до цих Правил. Фактом приєднання споживача до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, зокрема повернення (надання) підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка оператора системи розподілу та/або документально підтверджене споживання електричної енергії.
Таким чином, з 01.01.2019 відповідач приєднався до умов публічного договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії на умовах раніше укладеного Договору про постачання електричної енергії № 14418 від 01.11.2017, про що свідчить заява-приєднання від 21.12.2018. Укладений сторонами раніше (до відповідних змін у законодавстві у сфері електроенергетики) договір про постачання електричної енергії № 14418 від 01.11.2017 продовжує свою дію в частині регулювання відповідних відносин.
Відповідач ані факту укладення з позивачем договору про постачання електричної енергії № 14418 від 01.11.2017, ані факту приєднання до умов публічного договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії на умовах раніше укладеного Договору про постачання електричної енергії № 14418 від 01.11.2017 не заперечив.
Доводи відповідача, наведені в обґрунтування заперечень на позов, про те, що ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» не є балансоутримувачем будинків м. Запоріжжя, а лише є управителем багатоквартирних будинків, керуючись укладеними договорами про надання послуг з управління багатоквартирному будинками, та не має у своїй власності, або господарському віданні електроустановки, дані електроустановки є власністю співвласників багатоквартирного будинку, як спільне майно співвласників, спростовуються наступним.
Особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, регулювання правових, організаційних та економічних відносин, пов'язаних з реалізацією прав та виконанням обов'язків співвласників багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління, а також визначення основних засад організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг регулюється чинним законодавством України, зокрема Законами України «Про житлово-комунальні послуги», «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», Правилами управління будинком, спорудою, житловим комплексом будинків і споруд, затвердженими наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України №13 від 02.02.2009.
Згідно з п. 1 ст. 9 Закону України № 417-VIII «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками. За рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю або всі функції - об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку. Управління багатоквартирним будинком управителем здійснюється на підставі договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком (ч. 1 ст. 11 Закону).
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» управитель - це особа, яка за договором з власником чи балансоутримувачем здійснює управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд (далі - управління будинком) і забезпечує його належну експлуатацію відповідно до закону та умов договору.
Статтею 1 Закону України № 417-VIII визначено, що співвласник багатоквартирного будинку - це власник квартири або нежитлового приміщення у багатоквартирному будинку; спільне майно багатоквартирного будинку - це приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджу вальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія.
Водночас взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між постачальниками електричної енергії та споживачами (на роздрібному ринку електричної енергії) регулюються Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими Постановою НКРЕКП 14.03.2018 № 312.
Відповідно до п. 1.1 Правила регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами.
Правилами ПРРЕЕ надано визначення споживача електричної енергії - це фізична особа, у тому числі фізична особа-підприємець, або юридична особа, що купує електричну енергію для власного споживання.
Відповідно до п. 1.2.7 ПРРЕЕ постачання електричної енергії здійснюється електропостачальником на підставі договору про постачання електричної енергії споживачу, який розробляється електропостачальником на основі Примірного договору про постачання електричної енергії споживачу та укладається в установленому цими Правилами порядку.
Заперечуючи проти позовних вимог у даній справі відповідач вказує, що рішенням Запорізької міської ради від 01.09.2017 № 520 ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» було визначено управителем багатоквартирних будинків у м. Запоріжжя, згідно з додатком № 2 до цього рішення, з управителем від імені співвласників багатоквартирних будинків м. Запоріжжя укладено договір про надання послуг з управління.
Проте, відповідно до умов договору про постачання електричної енергії № 14418 від 01.11.2017 саме ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» виступає Споживачем. Публічний договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, складений на базі вказаного договору. Отже відповідач відповідно до умов вказаних договорів зобов'язаний утримувати електроустановки у належному технічному стані, не допускати порушення Правил та несе відповідальність за невиконання або неналежне виконання взятих на себе зобов'язань.
Відповідно до умов п. 6.2. типового договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії споживач, зокрема, зобов'язаний:
1) Виконувати умови цього Договору, в тому числі, своєчасно проводити розрахунки відповідно до умов Договору.
2) Забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх внутрішніх електромереж, електроустановок та електроприладів.
3) Невідкладно повідомляти Оператора системи про недоліки в роботі вузла вимірювання.
4) Узгоджувати з оператором системи нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності.
5) Забезпечувати доступ представникам Оператора системи, які пред'явили свої службові посвідчення, до свого об'єкта для обстеження вузла вимірювання, електроустановок та електропроводки.
9) У разі, якщо споживач є власником засобу вимірювання, виконувати обґрунтовані вимоги Оператора системи щодо приведення засобу вимірювання в технічний стан відповідно до вимог нормативних документів.
Згідно з п. 8.7 договору у разі виявлення представниками Оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором.
Відповідно до п. 1.1.2 ПРРЕЕ необлікована електрична енергія - це обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом в електромережі, що належать іншим власникам електричних мереж, але неврахований розрахунковими засобами комерційного обліку або врахований неправильно.
Згідно з ч., ч. 1, 2 ст. 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку електричної енергії, зокрема, є: крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку.
Пунктом 5.5.5 ПРРЕЕ визначено, що споживач електричної енергії зобов'язаний, зокрема, не допускати без облікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.
Відповідно до п. 8.2.5 ПРРЕЕ (в редакції від 28.12.2018, чинній на момент складення Акту про порушення № 00001372 від 04.03.2019) у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача або представника споживача оформлюється акт про порушення.
В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил або методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором, та вихідні дані, необхідні для визначення обсягу необлікованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.
Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.
Акт про порушення підписується представником оператора системи та споживачем або представником споживача.
У разі відмови споживача або представника споживача підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо він підписаний уповноваженим представником оператора системи та двома незаінтересованими особами (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення їх осіб.
Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта про порушення та викласти мотиви своєї відмови від його підписання, які зазначаються в акті про порушення або надаються (надсилаються) оператору системи окремим письмовим повідомленням.
Як встановлено судом вище, в Акті про порушення від 04.03.2019 за № 00001372, складеному представниками ЗМЕМ ПАТ «Запоріжжяобленерго», встановлено порушення споживачем - ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» вимог п. 5.5.5 ПРРЕЕ, а саме: «Підключення до електричної мережі, що не є власністю оператора системи розподілу, струмоприймачів поза розрахунковими засобами обліку електричної енергії з порушенням схеми обліку.».
При складанні вказаного Акту про порушення був присутній уповноважений представник споживача - відповідальний за електрогосподарство ОСОБА_1, яким забезпечено доступ до електроустановки та яким Акт підписаний із зауваженнями, про що в Акті зроблено відповідний запис. Акт підписаний двома уповноваженими представниками позивача.
Отже, суд дійшов висновку, що вищевказаний Акт про порушення від 04.03.2019 за № 00001372 складений з додержанням вимог п. 8.2.5 ПРРЕЕ, містить усі необхідні дані та підписи, чим спростовуються твердження відповідача про те, що Акт не може вважатися дійсним та засвідчувати викладені у ньому обставини.
Також суд вважає за необхідне зауважити, що складений 04.03.2019 Акт про порушення за № 00001372 свідчить про виконання представниками ПАТ «Запоріжжяобленерго» певних дій, обумовлених вимогами нормативно-технічних документів у сфері електроенергетики України, в процесі здійснення господарської діяльності з послідуючим складанням необхідних документів.
Таким чином, зазначення у бланках застарілого зразка формулювань: ПАТ «Запоріжжяобленерго» як «Постачальник електричної енергії», замість необхідного - «Оператор системи», не спростовує проведення перевірки об'єкту саме представниками ПАТ «Запоріжжяобленерго» та не спростовує дійсності складених документів на підтвердження порушення відповідачем вимог Правил роздрібного ринку електричної енергії в процесі споживання електричної енергії та отримання послуг з розподілу.
28.03.2019 року на засіданні комісії з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ було прийнято рішення про застосування до споживача оперативно-господарської санкції за порушення ним ПРРЕЕ, а саме: затверджено розрахунок недоврахованої електричної енергії по Акту про порушення № 00001372 від 04.03.2019, який здійсненого за період з 31.10.2018 по 04.03.2019, у розмірі 5551 кВт.год. на загальну суму: 11821,90 грн., що оформлено протоколом б/н від 28.03.2019.
Відповідно до змісту абз. 1-3, 5, 9 п. 8.2.6 глави 8.2 ПРРЕЕ передбачено, що на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання. Акт про порушення, не розглянутий у визначеному цими Правилами порядку протягом 60 календарних днів від дня його складення, вважається недійсним та підлягає скасуванню (крім випадків необхідності проведення експертизи пломб, індикаторів та/або засобу вимірювальної техніки електричної енергії для встановлення факту порушення). Якщо для розгляду акта про порушення необхідні результати експертного дослідження, зазначений термін розгляду відраховується з дати їх отримання оператором системи від експертної установи. Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.
Розрахунок недоврахованої електричної енергії по Акту № 00001372 від 04.03.2019 проведено згідно п. 8.4.8 та 8.4.12 ПРРЕЕ за порушення, що відповідає п. 2.1.7 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, у кількості 5551 кВт.год за період з 31.10.2018 по 04.03.2019 на загальну суму 11821,90 грн.
Згідно з підпунктом 7 пункту 2.1 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої Постановою НКРЕ 04.05.2006 № 562 (чинній на момент винесення рішення оператором системи), Методика застосовується на підставі акта про порушення, складеного в порядку, установленому цією Методикою, з урахуванням вимог ПКЕЕ та в разі виявлення підключення до електричної мережі, що не є власністю енергопостачальника, електроустановок, струмоприймачів або електропроводки поза розрахунковими приладами обліку електричної енергії без порушення схеми обліку.
У разі виявлення у споживача у споживача порушень, зазначених у підпункті 7 пункту 2.1 Методики, недоврахована електрична енергія розраховується за формулою зазначеною у п. 2.9 Методики. Розрахунковий добовий обсяг споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підключення (W доб.с.п., кВт.год), розраховується за формулою (2.7) Методики. Кількість днів у періоді, за який здійснюється перерахунок,визначається за формулою (2.6) Методики.
Відповідно до п. 8.2.4 глави 8.2 розділу VIII ПРРЕЕ у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу.
Згідно з підпунктом 7 пункту 8.4.2 глави 8.4 розділу VIII вказаних Правил визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень: самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електромережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку.
За змістом п. 8.4.8. ПРРЕЕ кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача: якщо споживач здійснив самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі з порушенням схеми обліку, вчинив інші дії, що призвели до споживання необлікованої електричної енергії, виявити які представники оператора системи під час проведення контрольного огляду засобу комерційного обліку мали можливість, - з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.
У відповідності до пункту 8.4.12 ПРРЕЕ у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 6-8 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підключення (Wдоб.с.п., кВт·год), розраховується за формулою:
W доб.с.п = Р с.п. . t вик.с.п., де
Р с.п. -потужність самовільного підключення (кВт), що розраховується за формулами у разі підключення до однієї фази;
t вик.с.п.-час використання самовільного підключення протягом доби (приймається рівним 12 год/добу).
Отже, при розрахунку за порушення, яке передбачено п. 8.4.2 ПРРЕЕ, вимірювання сили струму споживання проводу, яким було здійснено самовільне підключення, не вимагається, чим спростовуються заперечення відповідача проти позову в цій частині.
Суд, перевіривши правильність розрахунку вартості недоврахованої електроенергії, встановив, що розрахунок здійснено у відповідності до п. 2.9 Методики та умов ПРРЕЕ.
Відповідно до п. 8.2.7. глави 8.2 Правил кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи.
Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день).
У разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії.
Спірні питання, які виникають між сторонами при складанні акта про порушення та/або визначенні обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, вирішуються Регулятором, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики відповідно до компетенції, енергетичним омбудсменом та/або судом.
Якщо судом прийнято рішення, яким спростовано факт безоблікового споживання електричної енергії споживачем та/або відмовлено оператору системи в задоволенні позову щодо стягнення зі споживача вартості необлікованої електричної енергії, розрахованої на підставі акта про порушення, та за умови набрання рішенням суду законної сили, оператор системи скасовує відповідний акт про порушення.
Відповідно до ст. 193 ГК України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутністю конкретних вимог щодо виконання зобов'язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
За змістом ст. 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини. Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.
Частиною 1 ст. 216 ГК України передбачено, що учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Відповідно до положень ч. 1, 2 ст. 218 ГК України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Положеннями ст. 235 ГК України встановлено, що за порушення господарських зобов'язань до суб'єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватися оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов'язання, що використовуються самими сторонами зобов'язання в односторонньому порядку.
Із змісту положень ст., ст. 15,16 ЦК України, ст. 20 ГК України слідує, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права у разі його порушення, невизнання або оспорювання у спосіб та в порядку, що встановлені договором або законом.
Відсутності факту безоблікового споживання електричної енергії відповідачем не доведено, конкретних обставин незгоди, що стосуються безпосередньо суті виявленого порушення, в межах даного позовного провадження відповідачем не заявлено. Викладені у відзиві заперечення відповідача спростовуються вищевикладеними висновками суду.
Матеріалами справи доведений факт безоблікового споживання електричної енергії споживачем.
Доказів оплати виставленого позивачем рахунку на суму 11821,90 грн. відповідачем суду не надано.
Таким чином, позовні вимоги про стягнення з відповідача суми 11821,90 грн. за недовраховану електроенергію є обґрунтованими, законними та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч., ч. 1-4 ст. 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Статтею 73 ГПК України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно з ст. 74 ГПК України обов'язок доказування і подання доказів віднесено на сторони. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Європейський суд з прав людини неодноразово наголошував, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення (справа «Руїс Торіха проти Іспанії»).
Позивач надав всі необхідні докази в обґрунтування позовних вимог.
Доводи відповідача, надані в обґрунтування заперечень на позов, судом визнанні безпідставними та необґрунтованими.
На підставі викладеного, позов задовольняється повністю.
Згідно зі ст. 129 ГПК України судовий збір покладається на відповідача, оскільки спір доведено до суду з його вини.
Керуючись ст., ст. 129, 232, 233, 236-238, 240, 241, 248, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позов Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» в особі Запорізьких міських електричних мереж, м. Запоріжжя до Товариства з обмеженою відповідальністю «Місто для людей Запоріжжя», м. Запоріжжя про стягнення 11821,90 грн. боргу за недовраховану електричну енергію задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Місто для людей Запоріжжя», (69035, м. Запоріжжя, вул. Перемоги, буд. 131-В, ідентифікаційний код юридичної особи 41279924) на користь Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» в особі Запорізьких міських електричних мереж, (69035, м. Запоріжжя вул. Волгоградська, буд. 25, ідентифікаційний код юридичної особи 00130926, на рахунок № UA НОМЕР_1 , в ПАТ «Метабанк», МФО 313582) 11821 (одинадцять тисяч вісімсот двадцять одну) грн. 90 коп. вартості недорахованої електричної енергії та 1921 (одну тисячу дев'ятсот двадцять одну) грн. 00 коп. судового збору. Видати наказ.
Повне судове рішення складено « 17» лютого 2020 р.
Суддя Н. Г. Зінченко
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення до Центрального апеляційного господарського суду через господарський суд Запорізької області, а у разі проголошення вступної та резолютивної частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.