17.02.2020 м.Дніпро Справа № 908/2770/19
Центральний апеляційний господарський суд у складі
головуючого судді: Іванова О.Г. - доповідач
перевіривши матеріали апеляційної скарги Комунального підприємства "Газета "Запорізька правда" Запорізької обласної ради на ухвалу Господарського суду Запорізької області від 16.01.2020, постановлену суддею Зінченко Н.Г., повний текст якої складений 16.01.2020, за результатами розгляду зустрічної позовної заяви Комунального підприємства "Газета "Запорізька правда" Запорізької обласної ради, м. Запоріжжя до Комунального підприємства "Запоріжжя" Запорізької обласної ради, м. Запоріжжя про визнання правочину незаконним у справі №908/2770/19
за позовом Комунального підприємства "Запоріжжя" Запорізької обласної ради, м. Запоріжжя
до Комунального підприємства "Газета "Запорізька правда" Запорізької обласної ради, м. Запоріжжя
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Запорізька обласна рада, м. Запоріжжя
про зобов'язання повернути нежитлові приміщення шляхом виселення з нежитлових приміщень та стягнення 12317,72 грн. заборгованості
Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 16.01.2020 у справі №908/2770/19 повернуто без розгляду на підставі ч.6 ст.180, ст.118 ГПК України зустрічну позову заяву Комунального підприємства “Газета “Запорізька правда” Запорізької обласної ради, м. Запоріжжя до Комунального підприємства "Запоріжжя" Запорізької обласної ради, м. Запоріжжя про визнання правочину незаконним, в зв'язку з пропуском заявником строку для подання зустрічного позову та відсутністю поважних причин для відновлення строку на вчинення такої дії.
Ухвала мотивована порушенням Відповідачем (позивачем за зустрічним позовом) процесуальних строків на вчинення відповідної дії, а обґрунтування пропуску вказаного строку визнано неповажним.
Не погодившись із вказаною ухвалою, Комунальне підприємство "Газета "Запорізька правда" Запорізької обласної ради, м. Запоріжжя звернулось до Центрального апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій, з посиланням на порушення господарським судом норм процесуального права, безпідставну відмову у відновленні строку для подання зустрічного позову, незаконність та необґрунтованість ухвали, просить її скасувати, ухвалити нове рішення, яким визнати поважною причиною ненадання у визначений законом строк зустрічного позову; поновити строк подання зустрічного позову.
Одночасно скаржником в якості окремого додатка до апеляційної скарги подано клопотання про відновлення строку на апеляційне оскарження ухвали суду, яке обґрунтовано постановленням оскаржуваної ухвали без виклику сторін та без проведення судового засідання, отриманням оскаржуваної ухвали засобами поштового зв"язку 21.01.2020, перебуванням в.о. головної редакторки газети у відрядженні, опікуванням у лікарні біля хворої мами.
Ознайомившись з матеріалами апеляційної скарги, суд вважає необхідним залишити її без руху, з огляду на наступне.
Статтею 258 Господарського процесуального кодексу України встановлені форма і зміст апеляційної скарги, зокрема, пунктом 2 частини 3 цієї статті передбачено, що до апеляційної скарги додаються докази сплати судового збору.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України "Про судовий збір".
Згідно із підпунктом 7 пункту 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" ставка судового збору за подання апеляційної і касаційної скарги на ухвалу суду, заяви про приєднання до апеляційної чи касаційної скарги на ухвалу суду становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" з 01 січня 2020 року встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб у місячному розмірі: з 1 січня 2020 року - 2102 гривні, з 1 липня - 2197 гривень, з 1 грудня - 2270 гривень. При цьому, визначальним для сплати судового збору є розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом саме на 01 січня календарного року.
Відповідне положення стосується подання апеляційних скарг на будь-які ухвали господарського суду незалежно від того, чи передбачено справляння судового збору за подання тих заяв, за результатами розгляду яких виносяться відповідні ухвали.
Таким чином, за подання апеляційної скарги на ухвалу Господарського суду Запорізької області від 16.01.2020 у даній справі скаржник мав сплатити 2102,00 грн. за наступними реквізитами Центрального апеляційного господарського суду:
Отримувач коштів: УК у Шевчен.р.м.Дніпра/Шев.р/22030101
Код отримувача (ЄДРПОУ): 37989274
Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП)
Код банку отримувача (МФО): 899998
Рахунок отримувача: UA718999980313111206082004004
Код класифікації доходів бюджету: 22030101
Призначення платежу: *;101;__________(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті);Судовий збір, за позовом ___________ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Центральний апеляційний господарський суд (назва суду, де розглядається справа).
Відповідачем (скаржником) вказаний судовий збір сплачений не був, відповідних доказів апеляційна скарга не містить, як і відсутнє посилання на наявність таких доказів у додатку до апеляційної скарги, натомість, окремим додатком до апеляційної скарги заявлено клопотання про звільнення від сплати судового збору, яке обґрунтовано посиланням на ст.8 Закону України "Про судовий збір"; посиланням на рішення Європейського суду з прав людини у справах "Шишков проти Росії" (в частині звільнення заявника від сплати судового збору, якщо такий може підтвердити свій поганий фінансовий стан), "Єдамський та Єдамська проти Польщі" (стосовно оцінки реального доходу при вирішенні питань щодо звільнення від сплати судового збору, зменшення його розміру); скрутним фінансовим та майновим становищем відповідача, як юридичної особи через невиконання Запорізькою обласною радою Закону України "Про реформування державних та комунальних друкованих засобів масової інформації", виконання лише в примусовому порядку у виконавчому провадженні рішення Третього апеляційного адміністративного суду щодо реформування (роздержавлення) газети "запорізька правда"; відсутністю виробничої діяльності; відсутності свідоцтва про державну реєстрацію газети "Запорізька правда"; невиплатою працівникам заробітної плати; неможливістю оплачувати комунальні послуги; відсутністю грошових коштів на казначейських рахунках і в банківських установах.
Додатково скаржником подано заяву про надання документів, підтверджуючих неспроможність апелянта сплатити судовий збір, до якого додано довідку АТ КБ "Приватбанк" про поточний стан рахунку КП "Газета "Запорізька правда", вимогу про сплату боргу (недоїмки) Головного управління Державної податкової служби у Запорізькій області.
Вказане клопотання не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до статті 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є:
а) військовослужбовці;
б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;
в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю;
г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї;
ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині 1 цієї статті.
Аналіз вказаної правової норми дає підстави констатувати, що сплату судового збору може бути відстрочено, розстрочено з огляду на суб'єктний склад заявника (п.п.1, 2 ч.1 ст.8 Закону) та предмет позову (п.3 ч.1 ст.8 Закону). До суб'єктів, яким Законом надається право на відстрочення, розстрочення сплати судового збору або звільнення від його сплати, відносяться лише фізичні особи, предметом позову має бути захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав та відшкодування шкоди здоров'ю.
Разом з тим, як вбачається із матеріалів апеляційної скарги, апелянт не є фізичною особою, а предмет позову не становить захист вище перелічених категорій прав (спірні відносини у даній справи виникли із договору позички, укладеного між двома юридичними особами (господарюючими суб"єктами)), отже, зазначена норма Закону до скаржника не може бути застосована; крім того, підстави, наведені у статті 8 Закону України "Про судовий збір", є вичерпними при вирішенні питання про відстрочення (розстрочення) сплати судового збору або звільнення від його сплати.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод від 04.11.1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Згідно практики Європейського суду з прав людини, яка є джерелом права відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", - право на справедливий суд охоплює не лише стадію розгляду справи по суті, але також дотримання всіх процедур, що передбачені національним законодавством і повинні відбуватися до порушення провадження у справі.
Таким чином, якщо нормами процесуального законодавства передбачено вчинення стороною до подання апеляційної скарги певних дій, в тому числі щодо сплати судового збору, такі дії мають бути вчинені. Суд позбавлений права прийняти апеляційну скаргу до розгляду, а потім зобов'язувати скаржника усувати виявлені недоліки.
Крім того, відповідно до пункту 3 частини 3 ст.258 ГПК України до апеляційної скарги додаються докази надсилання копії скарги іншій стороні у справі.
Статтею 259 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що особа, яка подає апеляційну скаргу, надсилає іншим учасникам справи копію цієї скарги і доданих до неї документів, які у них відсутні, листом з описом вкладення.
Згідно з ч.2 ст.91 ГПК України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.
В якості доказу направлення апеляційної скарги учасникам справи (позивачу та третій особі) скаржником надані ксерокопії фіскальних чеків, поштових накладних та описів вкладення у цінний лист від 05.02.2020.
Втім, колегія суддів зазначає, що вказані ксерокопії не засвідчені належним чином та не відповідають вимогам щодо оформлення документів, встановленим Національним стандартом України.
Так, склад реквізитів документів, вимоги до змісту і розташовування реквізитів документів, вимоги до бланків та оформлювання документів, вимоги до документів, що їх виготовляють за допомогою друкувальних засобів, а також вимоги щодо оформлювання реквізитів всіх класів уніфікованих систем документації, встановлений Національним стандартом України "Державна уніфікована система документації. Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлювання документів. ДСТУ 4163-2003", затвердженого наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 07.04.2003 N 55.
Згідно п.1.1 Національного стандарту цей стандарт поширюється на організаційно-розпорядчі документи (далі - документи) - постанови, розпорядження, накази, положення, рішення, протоколи, акти, листи тощо, створювані в результаті діяльності: органів державної влади України, органів місцевого самоврядування; підприємств, установ, організацій та їх об'єднань усіх форм власності (далі - організацій).
Пунктом 4.1 Стандарту встановлено, що готуючи та оформлюючи документи, використовують, зокрема, такі реквізити: 23 - підпис, 27 - відмітка про засвідчення копії.
Відповідно до п.5.23 Національного стандарту підпис складається з назви посади особи, яка підписує документ (повної, якщо документ надруковано не на бланку, скороченої - на документі, надрукованому на бланку), особистого підпису, ініціалу(-ів) і прізвища.
За п.5.27 Національного стандарту відмітку про засвідчення копії документа складають зі слів "Згідно з оригіналом", назви посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища, дати засвідчення копії і проставляють нижче реквізиту 23.
Жодного засвідчувального напису ксерокопії фіскальних чеків, поштових накладних та описів вкладення у цінний лист, поданих суду апеляційної інстанції, не містять.
Таким чином, у розумінні ст.ст.73, 76, 77 ГПК України, подані заявником докази направлення апеляційної скарги учасникам судового процесу є неналежними та недопустимими, отже, доказів надсилання копії скарги іншій стороні у справі, подана апеляційна скарга взагалі не містить.
Частиною 2 ст.260 Господарського процесуального кодексу України регламентовано, що до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 258 цього Кодексу, застосовуються положення статті 174 цього Кодексу.
За приписами ч. 1 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити) (ч. 2 ст. 174 ГПК України).
Зважаючи на викладене, апелянту надається право протягом встановленого судом строку усунути недоліки апеляційної скарги та сплатити судовий збір у сумі 2102,00 грн. та подати оригінали або належним чином засвідчені копії доказів направлення скарги іншим учасникам процесу.
У разі, якщо відповідач не усуне недоліки апеляційної скарги в строк установлений судом, заява (скарга) вважається неподаною та повертається скаржнику (ч. 4 ст. 174, ч.ч.6, 8 ст. 260 Господарського процесуального кодексу України).
З урахуванням наявності підстав для залишення апеляційної скарги без руху, клопотання апелянта про визнання поважними підстав пропуску строку для подання апеляційної скарги на ухвалу господарського суду, по суті не вирішується.
Керуючись ст. ст.174, 234-235, 258, 259, 260 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
1. Відмовити у задоволенні клопотання Комунального підприємства "Газета "Запорізька правда" Запорізької обласної ради про звільнення від сплати судового збору за подання апеляційної скарги на ухвалу суду.
2. Апеляційну скаргу Комунального підприємства "Газета "Запорізька правда" Запорізької обласної ради на ухвалу Господарського суду Запорізької області від 16.01.2020 у справі №908/2770/19 (суддя Зінченко Н.Г.) залишити без руху.
3. Апелянту протягом 10 днів з дня отримання ухвали усунути вказані недоліки апеляційної скарги, а саме: сплатити судовий збір у сумі 2102,00 грн та подати оригінали або належним чином засвідчені копії доказів направлення скарги іншим учасникам процесу.
4. У разі не усунення недоліків у зазначений судом строк настають наслідки, передбачені ч.4 ст. 174, ч.8 ст. 260 Господарського процесуального кодексу України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Інформацію по справі учасники справи можуть отримати на сторінці Центрального апеляційного господарського суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою https://court.gov.ua/fair/sud4876/ або переглянути процесуальні документи по справі на сайті Єдиного державного реєстру судових рішень за посиланням http://www.reyestr.court.gov.ua/
Головуючий суддя О.Г. Іванов