Постанова від 25.07.2007 по справі 40/537

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

01025, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.07.2007 № 40/537

Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Мартюк А.І.

суддів:

при секретарі:

За участю представників:

від позивача -не з'явився

відповідача-1: не з'явився

відповідача-2: Висоцький В.І., дов. б/н від 09.01.2007р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ПП "Укргазпром"

на рішення Господарського суду м.Києва від 09.01.2007

у справі № 40/537

за позовом Партенітська селищна рада

до Рада Міністрів Автономної Республіки Крим

ПП "Укргазпром"

про визнання недійсним договору

ВСТАНОВИВ:

Партенітська селищна рада звернулась з позовом про визнання недійснимдоговору оренди землі укладеного 30.12.2004 між Радою Міністрів Автономної Республіки Крим та Приватним підприємством "Укргазпром".

В процесі розгляду справи 12.12.2006р. позивач уточнив позовні вимоги та просить визнати недійсним договір оренди землі від 30.12.2004, укладений між відповідачем-1 та відповідачем-2, припинивши його дію на майбутнє.

Рішенням Господарського суду м. Києві у справі № 40/537 від 09.01.2007р. позов задоволено повністю. Визнано недійсним договір оренди землі, укладений 30.12.2004 між Радою Міністрів Автономної Республіки Крим та Приватним підприємством "Укргазпром", припинивши його дію на майбутнє. Зобов'язано Приватне підприємство "Укргазпром" повернути Партенітській селищній раді земельну ділянку (кадастровий номер 01 103 454 00:01:004:0004 загальною площею 2,2419 га (класифікація угідь згідно Ф-6зем - відкриті землі без рослинного покрову). Стягнуто з Ради Міністрів Автономної Республіки Крим на користь Партенітської селищної ради 42,50 грн. державного мита та 59,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. Стягнуто з Приватного підприємства "Укргазпром" на користь Партенітської селищної ради 42,50 грн. державного мита та 59,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Не погоджуючись з зазначеним рішенням, Приватне підприємство “Укргазпром» та Рада Міністрів Автономної Республіки Крим звернулись до Київського апеляційного господарського суду з апеляційними скаргами, в яких просять скасувати рішення Господарського суду м. Києва у справі № 40/537 від 09.01.2007р. та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.

Представники позивача та відповідача-1 у судове засідання не з'явились. Враховуючи те, що в матеріалах справи мають місце докази належного повідомлення всіх учасників судового процесу про час та місце проведення судового засідання по розгляду апеляційної скарги, колегія суддів вважає можливим здійснити перевірку постанови першої інстанції у даній справі в апеляційному порядку за наявними матеріалами справи та без участі представників позивача та відповідача-1.

Заслухавши пояснення представника відповідача-2, розглянувши доводи апеляційних скарг, дослідивши матеріали справи, судова колегія Київського апеляційного господарського суду вважає, що рішення першої інстанції підлягає скасуванню, виходячи з наступних підстав.

30.12.2004 року між Радою Міністрів Автономної Республіки Крим (Орендодавець) та Приватним підприємством "Укргазпром" (Орендар) було укладено договір оренди землі, відповідно до п.1 якого орендодавець на підставі постанови Ради Міністрів АРК від 14 липня 2003 року № 358 (з наступними змінами, внесеними постановою Ради Міністрів АРК від 28 грудня 2004 року № 672) надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення із земель запасу сільськогосподарського призначення Партенітської селищної ради м. Алушти, за межами населених пунктів.

Повноваження органів місцевого самоврядування визначені в Законі України “Про місцеве самоврядування в України» та Конституції України, відповідно до яких повинні діяти органи місцевого самоврядування та виконавчі органи сільських, селищних, міських рад.

Як вбачається з матеріалів справи, постановою Ради Міністрів АРК № 358 від 14.07.2003р. “Про передачу земельної ділянки Приватному підприємству “Укргазпром» підприємству передана земельна ділянка із земель запасу сільськогосподарського призначення в оренду строком на 49 років.

Стаття 16 Земельного кодексу України до повноважень Ради Міністрів Автономної Республіки Крим у галузі земельних відносин відносить розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом. Окремими повноваженнями Ради Міністрів АРК відповідно до п. 6 ст. 122 ЗК України є повноваження щодо надання юридичним особам у постійне користування земельних ділянок АРК із земель державної власності у межах міст республіканського значення та за їх межами для всіх потреб, крім випадків, коли такі ділянки надаються районними державними адміністраціями на їх території у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів та коли Кабінет Міністрів АРК надає тим же особам земельні ділянки із земель державної власності (ч. 7 цієї статті) у випадках вилучення земельних ділянок та особливо цінних земель.

Відповідно до ст. 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів.

Отже із аналізу вказаних норм права вбачається, що Кабінет Міністрів АРК має повноваження розпоряджатися землями державної власності на території Автономної Республіки Крим, які знаходяться, в тому числі, за межами населених пунктів.

Із матеріалів справи, а саме із проекту відводу і технічного звіту за 2002 p., виконаного ТОВ «Алуштинське земельно-кадастрове бюро» слідує, що вказана земельна ділянка є землею державної власності; межі та площа ділянки визначені по фактичному землекористуванню та ділянка межує із землями Партенітської селищної ради; лежить в адміністративних межах смт. Партеніт за межами населеного пункту.

До повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад, що визначено ст. 12 Земельного Кодексу України. Тобто повноваження по розпорядженню спірної земельної ділянки, яка знаходиться за межами селища Партеніт і не належить до земель територіальної громади, Партенітська селищна рада не має.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, колегія суддів вважає, що Рада Міністрів Автономної Республіки Крим, приймаючи рішення № 358 віл 14.07.2003 р. «Про передачу земельної ділянки Приватному підприємству «Укргазпром», діяла в межах повноважень. визначених Конституцією України та із дотриманням норм земельного законодавства, що регулюють спірні правовідносини.

Відповідно до ст. 14 Закону України “Про розмежування земель державної та комунальної власності» право комунальної власності на землю посвідчується державним актом.

Згідно ст. 125 Земельного кодексу України право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації.

Статтею 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами. Форми державних актів затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 1 Закону України “Про розмежування земель державної та комунальної власності» розмежування земель державної та комунальної власності полягає у здійсненні організаційно-правових заходів щодо розподілу земель державної власності на землі територіальних громад і землі держави, а також щодо визначення і встановлення в натурі (на місцевості) меж земельних ділянок державної та комунальної власності.

Згідно ст. 13 цього Закону розмежування земель державної та комунальної власності полягає у здійсненні організаційно-правових заходів щодо розподілу земель державної власності на землі територіальних громад і землі держави, а також щодо визначення і встановлення в натурі (на місцевості) меж земельних ділянок державної та комунальної власності.

Як вбачається з відповіді Республіканського комітету Автономної Республіки Крим по земельних ресурсах від 04.12.2006р. № 4966/10-22 на лист Ради Міністрів Автономної Республіки Крим від 29.11.2006р. № 1038 станом на 04.12.2006р. не проведено встановлення в натурі (на місцевості) адміністративно-територіальних меж селища міського типа Партеніт (відповідь знаходиться в матеріалах справи).

Доказами того, що земельна ділянка не є об'єктом комунальної власності та перебуває за межами населеного пункту смт. Партеніт, але в межах його адміністративної території, відповідно до ст.9 Закону України «Про розмежування земель державної та комунальної власності" є:

- відсутність у Партенітської селищної Ради державного акту на право комунальної власності на землю;

- відсутність рішень Партенітської селищної Ради, погоджених з органами виконавчої влади, рішень щодо розмежування земель комунальної та державної власності;

- лист Республіканського комітету по земельних ресурсах АРК, про те що межі населеного пункту смт. Партеніт в натурі не встановлені;

- матеріали проекту відводу і технічного звіту від 2002 року, виконаного ТОВ «Алуштинське земельно-кадастрове бюро", з якого слідує, що земельна ділянка:

- є землею державної, а не комунальної власності (земельна-кадастрова інформація, лист 3);

- межі та площа ділянки визначені по фактичному землекористуванню та ділянка межує із землями Партенітської селищної Ради (пояснювальна записка, лист 4);

- виділяється із земель запасу Партенітської селищної Ради за межами населеного пункту;

- лежить в адміністративних межах смт. Партеніт за адресою: смт Партеніт, за межами населеного пункту.

Аналіз діючого законодавства, що вищезгадане, дозволяє дійти висновку про наступне: в межах населених пунктів органи місцевого самоврядування можуть приймати рішення тільки відносно земель комунальної власності; прийняття рішень відносно земель, що є державною власністю, в межах населеного пункту або за його межами, являє собою виключну компетенцію органів виконавчої влади;

В обґрунтування рішення суду першої інстанції покладена та обставина, що Постановою Київського апеляційного господарського суду від 10.10.2006р. у справі № 45/612-48/310-А визнано недійсною Постанову Ради Міністрів Автономної Республіки Крим від 14.07.2003р. № 358 “Про передачу земельної ділянки ПП “Укргазпром».

При розгляді справи судом першої інстанції порушено норми процесуального права, оскільки представником ПП “Укргазпром» було подано клопотання про зупинення провадження у справі № 40/537 до розгляду Вищим адміністративним судом України касаційної скарги на ухвалу Київського апеляційного господарського суду від 10.10.2006р. у справі № 45/612-48/310-А, але судом першої інстанції дане клопотання не було розглянуто та рішення за результатами його розгляду не прийнято.

Як вбачається з матеріалів справи, Постановою Київського апеляційного господарського суду від 10.10.2006р. у справі № 45/612-48/310-А визнано недійсною Постанову Ради Міністрів Автономної Республіки Крим від 14.07.2003р. № 358 “Про передачу земельної ділянки ПП “Укргазпром» на підставі якої був укладений спірний договір оренди землі від 30.12.2004р.

Приватне підприємство “Укргазпром» надало копію ухвали Вищого адміністративного суду України від 20.07.2007р. якою касаційну скаргу Приватного підприємства “Укргазпром» задоволено. Постанову Київського апеляційного господарського суду від 10.10.2006р. скасовано, постанову Господарського суду м. Києва від 15.08.2006р. по справі № 45/612-48/310-А залишено в силі. Тобто на момент розгляду справи Постанови Ради Міністрів Автономної Республіки Крим від 14.07.2003р. № 358 “Про передачу земельної ділянки ПП “Укргазпром» є законною та прийнята з дотриманням норм земельного законодавства.

Враховуючи викладене вище, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційні скарги Приватного підприємства “Укргазпром» та Ради Міністрів Автономної Республіки Крим підлягають задоволенню, а рішення Господарського суду м. Києва від 09.01.2007 р. у справі № 40/537 скасуванню з прийняттям нової постанови, про відмову в задоволенні позову.

Керуючись ст. ст. 101, 103-105 ГПК України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційні скарги Приватного підприємства “Укргазпром» та Ради Міністрів Автономної Республіки Крим задовольнити.

Рішення Господарського суду м. Києва від 09.01.2007 р. у справі № 40/537 скасувати.

Прийняти нову постанову.

В позові відмовити.

Судові витрати покласти на позивача.

Матеріали справи № 40/537 повернути до Господарського суду м. Києва.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до суду касаційної інстанції протягом одного місяця у встановленому законом порядку.

Головуючий суддя

Судді