Рішення від 18.02.2020 по справі 826/4155/16

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 лютого 2020 року м. Київ № 826/4155/16

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Григоровича П.О., розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Світ Інструменту Україна»

до Київської міської митниці ДФС

про зобов'язання вчинити дії,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Світ Інструменту Україна» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Київської міської митниці ДФС України, в якому просить суд:

- зобов'язати Київську міську митницю ДФС підготувати Висновок про повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, надмірно сплачених до Бюджету Товариством з обмеженою відповідальністю «СВІТ ІНСТРУМЕНТУ УКРАЇНА» у сумі 13 296,25 (тринадцять тисяч двісті дев'яносто шість гривень 25 коп.), а саме: мита 4116,79 (чотири тисячі сто шістнадцять гривень 79 коп.), податку на додану вартість 9179,46 (дев'ять тисяч сто сімдесят дев'ять гривень 46 коп.) та направити його разом з іншими передбаченими законодавством документами Головному управлінню Державної казначейської служби України у м. Києві.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 березня 2016 року відкрито провадження в адміністративній справі.

У зв'язку з припиненням повноважень судді щодо здійснення правосуддя, в провадженні якого перебувала адміністративна справа, справу було повторно розподілено між суддями.

Автоматизованою системою документообігу Окружного адміністративного суду міста Києва адміністративну справу передано на розгляд судді Григоровича П.О.

Як наслідок, ухвалою від 10.05.2017 справу прийнято до провадження та призначено до судового розгляду в судовому засіданні на 20.06.2017, яке в подальшому відкладалось з метою отримання додаткових доказів для правильного вирішення спору по суті заявлених позовних вимог.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач протиправно відмовив позивачу в задоволенні заяви про повернення надмірно сплачених митних платежів та не підготував і не подав до Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві висновок про повернення коштів, що призвело до порушення прав товариства.

Представник відповідача через канцелярію суду надав письмові заперечення проти позову, в яких відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Свої заперечення відповідач обґрунтовує тим, що судовими рішеннями було лише скасовано рішення митниці про коригування митної вартості, однак такі рішення не містять вказівок про повернення надмірно сплачених коштів.

Справа розглянута в порядку письмового провадження у відповідності до положень ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України в редакції до 15.12.2017, а рішення постановлене з урахуванням п. 10 частини першої Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» № 2147-VIII від 03.10.2017.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Світ Інструменту Україна» 27 грудня 2013 року, як суб'єкт зовнішньоекономічної діяльності, відповідно до контракту від 28 квітня 2011 року CH-MIU 28/0411 здійснювало митне оформлення товару.

За митною декларацією № 100270004/2013/266151 визначено митну вартість товару за основним методом - ціною договору (вартістю операції), та задекларовано товар «інструменти ручні в асортименті», виробник «MARTRIZE Handels-GmbH», країна виробництва: Китай.

Київською міжрегіональною митницею Міндоходів було прийнято рішення про коригування митної вартості товарів № 100270004/2013/310311/2 від 27.12.2013.

Позивач скористався процедурою випуску товару у вільний обіг, внаслідок чого на підставі вказаного рішення про коригування митної вартості були сплачені митні платежі та збори на загальну суму 13 296,25 грн, а саме: мито 4116,79 грн, податок на додану вартість 9179,46 грн.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 08.05.2014 по справі №826/5295/14 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Світ інструменту Україна» до Київської міжрегіональної митниці Міндоходів про визнання протиправним та скасування рішення про коригування митної вартості товарів №100270004/2013/310311/2 від 27.12.2013, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 24.07.2014, позов задоволено повністю.

Визнано протиправним та скасовано рішення Київської регіональної митниці про визначення митної вартості товару № 100270004/2013/310311/2 від 27.12.2013р.

З метою повернення надміру сплаченого ПДВ та мита на підставі рішення про коригування митної вартості №100270004/2013/310311/2 від 27.12.2013, яке визнано протиправним та скасовано в судовому порядку, позивач звернувся до Київської міської митниці ДФС із заявою, в якій просив підготувати висновок про повернення з Державного бюджету України надмірно зарахованих та сплачених до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи за напрямом перерахування «для подальших розрахунків як передплата на банківський рахунок 2603», на загальну суму 13 296,25 грн, а саме: мито - 4116,79 грн, податок на додану вартість - 9179,46 грн.

Також, позивач просив направити підготовлений висновок до Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві для здійснення повернення товариству вказаної суми грошових коштів з бюджету у встановлений чинним законодавством строк.

В підтвердження надмірної сплати платежів на загальну суму 13296,25 грн позивач до заяви додав наступні документи: витяг з ЄДРСР Ухвали Вищого адміністративного суду України від 26.01.2016р. №К800/44256/14 на 1 арк.; витяг з ЄДРСР Ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 24.07.2014р. по справі №826/5295/14 на 3 арк.; витяг з ЄДРСР Постанови Окружного адміністративного суду м. Києва по справі від 08.05.2014р. по справі 826/5295/14 на 3 арк.; копію митної декларації МД №100270004/2013/266162 від 30.12.2013року за формою МД- 2 за якою надмірно сплачено митні та інші платежі на 21 арк.; копію Рішення про коригування митної вартості товарів 100270004/2013/310311/2 від 27.12.2013року на 1 арк.; копію виписки по особовому рахунку Товариства за 26.12.2013р., що підтверджує суму перерахування грошових коштів та митних платежів на 1 арк.

Листом від 29.02.2016 №1478/10/26-70-25-01 за результатами розгляду заяви №310311 від 05.02.2016 позивача повідомлено про те, що на виконання постанови суду від 08.05.2014 №826/5295/14 рішення про коригування митної вартості товарів від 27.12.2013 №100270004/2013/310311/2 скасовано, проте питання повернення коштів не було предметом розгляду судової справи.

За таких обставин позивач звернувся до суду з даним позовом та просить його задовольнити.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до пунктів 43.1- 43.5 статті 43 Податкового кодексу України, помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.

Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.

Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Частинами першою - четвертою статті 301 Митного кодексу України встановлено, що повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України.

У разі виявлення факту помилкової та/або надмірної сплати митних платежів орган доходів і зборів не пізніше одного місяця з дня виявлення такого факту зобов'язаний повідомити платника податків про суми надміру сплачених митних платежів.

Помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Якщо надмірна сплата сум митних платежів сталася внаслідок помилки з боку посадових осіб органу доходів і зборів, повернення надміру сплачених сум митних платежів здійснюється у першочерговому порядку.

Згідно з пунктами 1 - 6 розділу ІІІ Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженого наказом Державної митної служби України від 20 липня 2007 р. №618, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 вересня 2007 р. за № 1097/14364 (далі - Порядок № 618) для повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювалось оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою. Заява може бути подана не пізніше 1095-го дня, наступного за днем зарахування коштів до Державного бюджету України.

У заяві зазначаються причини повернення коштів, реквізити банку, найменування та код за ЄДРПОУ платника податків - юридичної особи, або прізвище, ім'я та по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків, або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті) та напрям перерахування коштів, зокрема, б) для подальших розрахунків як передоплата або грошова застава: на банківський рахунок 2603.

До заяви додаються: аркуші з позначенням «3/8» комплектів бланків митних декларацій форм МД-2 і МД-3 і доповнення (у разі їх оформлення) або другий аркуш оформленої посадовою особою митного органу уніфікованої митної квитанції МД-1, за якою помилково та/або надмірно сплачено митні та інші платежі; документи, що підтверджують суму помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів; документи, що підтверджують право на перенесення граничних строків для подання заяв про повернення надмірно сплачених митних та інших платежів, у випадках, передбачених в абзацах третьому - восьмому цього пункту.

Заява, зареєстрована в загальному відділі, після розгляду керівником (заступником керівника) митного органу разом з пакетом документів передається до Відділу для перевірки обґрунтованості повернення заявлених сум.

Відділ перевіряє факт перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та наявність переплати.

Для підготовки висновку про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи (далі - Висновок про повернення), форма якого наведена в додатку 1 до Порядку взаємодії митних органів з органами Державного казначейства України в процесі повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, затвердженого наказом Державної митної служби України та Державного казначейства України від 20.07.2007 N 611/147, керівництвом Відділу за потреби ініціюється проведення перевірки в митному органі щодо правильності митного оформлення із залученням відповідних підрозділів митного органу. Порядок і форма складання документа, у якому відображатимуться результати перевірки, визначаються наказом Державної митної служби України.

Супровідний лист, адресований органу Державного казначейства України, Реєстр висновків про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, підготовлений відповідно до пункту 5 Порядку взаємодії митних органів з органами Державного казначейства України в процесі повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, затвердженого наказом Державної митної служби України та Державного казначейства України від 20.07.2007 № 611/147, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.09.2007 за № 1095/14362 (далі - Реєстр висновків про повернення), Висновок про повернення з оригіналом заяви платника податків про повернення коштів з Державного бюджету України, підписаний начальником (заступником начальника) Відділу та зареєстрований у журналі реєстрації висновків про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи (далі - Журнал реєстрації висновків про повернення коштів з Держбюджету), форма якого наведена в додатку 3 до цього Порядку, разом з документом, у якому відображаються результати перевірки, подаються керівнику (заступнику керівника) митного органу для прийняття остаточного рішення про повернення коштів.

Керівник (заступник керівника) митного органу на підставі результатів перевірки (у разі її проведення) підписує Висновок про повернення, Реєстр висновків про повернення та супровідний лист, адресований органу Державного казначейства України (далі - пакет документів на повернення коштів).

Пакет документів на повернення коштів передається до Загального відділу для реєстрації та відправки до органу Державного казначейства України.

Копія Висновку про повернення, оригінал заяви платника податків про повернення коштів з Державного бюджету України та документ, у якому відображаються результати перевірки заяви платника, залишаються у Відділі для контролю.

Відповідно до пункту 7 розділу III Порядку № 618 висновок про повернення платникам податків помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів повинен бути прийнятий митним органом не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення 20-денного строку з дня подання платниками податків заяви.

Згідно із пунктом 11 розділу III Порядку № 618 за відсутності підстав для повернення коштів у встановленому порядку готується та надсилається заявнику письмова обґрунтована відповідь.

Отже, з наведених вище норм вбачається, що платник податків у наданий законодавством строк (1095 днів) має право звернутися до контролюючого органу із заявою про повернення помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів. Митний орган, в свою чергу, зобов'язаний перевірити обґрунтованість повернення заявлених сум (встановлення факту переплати) та підготувати або висновок про повернення коштів з його надісланням органам Державної казначейської служби України для повернення суб'єкту господарювання надміру сплачених митних платежів, або письмову обґрунтовану відповідь про відсутність підстав для повернення коштів.

Аналогічні за змістом норми містяться в розділі ІІІ Порядку повернення авансових платежів (передоплати) і помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 18.07.2017 №643, який є чинним станом на дату вирішення даного спору по суті заявлених позовних вимог.

З матеріалів справи вбачається, що рішення Київської міжрегіональної митниці Міндоходів про коригування митної вартості товарів № 100270004/2013/310311/2 від 27.12.2013 було скасовано в судовому порядку.

У зв'язку з цим, товариством з обмеженою відповідальністю «Світ інструменту Україна» було подано до відповідача письмову заяву про підготовку висновку щодо повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів надмірно сплачених до бюджету.

Суд встановив, що в заяві позивача про повернення надмірно сплачених платежів №310311 від 05.02.2016 зазначені всі дані, необхідність яких передбачена розділом ІІІ Порядку №618, а до заяви також додано всі необхідні документи.

Проте, як підтверджується матеріалами справи та не заперечується відповідачем, Київською міською митницею ДФС за результатами розгляду заяви позивача № 310311 від 05.02.2016 не було підготовлено висновок про повернення коштів.

Одночасно лист відповідача від 29.02.2016 №1478/10/26-70-25-01 не містить в собі обґрунтованих доводів з приводу відсутності у позивача права на повернення надміру сплачених коштів на підставі рішення про коригування митної вартості №100270004/2013/310311/2 від 27.12.2013.

Разом з тим, аналіз наведених вище норм в контексті спірних правовідносин дає змогу дійти висновку про те, що підставою для виплати органами Державного казначейства України надмірно сплачених позивачем коштів є висновок митного органу про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів.

Таким чином, відповідно до положень Порядку №618, чинного станом на час виникнення спірних правовідносин, Порядку №643, чинного станом на час вирішення спору по суті заявлених позовних вимог, у випадку необґрунтованої відмови митного органу у вчиненні дій, спрямованих на повернення платнику податків надміру сплачених коштів, належним способом захисту порушеного права є зобов'язання митниці скласти та надати управлінню Державної казначейської служби України висновок про повернення надмірно сплачених платежів.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом в Постанові від 12.12.2019 по справі № 804/15022/15.

За таких обставин суд приходить до висновку про наявність підстав для зобов'язання Київську міську митницю ДФС підготувати Висновок про повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, надмірно сплачених до бюджету Товариством з обмеженою відповідальністю «СВІТ ІНСТРУМЕНТУ УКРАЇНА» у сумі 13 296,25 (тринадцять тисяч двісті дев'яносто шість гривень 25 коп.), а саме: мита 4116,79 (чотири тисячі сто шістнадцять гривень 79 коп.), податку на додану вартість 9179,46 (дев'ять тисяч сто сімдесят дев'ять гривень 46 коп.) та направити його Головному управлінню Державної казначейської служби України у м. Києві, внаслідок чого позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Разом з тим, оскільки під час розгляду справи судом встановлено протиправність відмови Київської міської митниці ДФС у складенні висновку про повернення надміру сплачених коштів позивачу, з метою всебічного і повного захисту прав позивача, Окружний адміністративний суд міста Києва, керуючись ч.2 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за доцільне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправною відмову Київської міської митниці ДФС, яка оформлена листом від 29.02.2016 №1478/10/26-70-25-01 у складенні висновку про повернення Товариству з обмеженою відповідальністю «Світ інструментів Україна» надмірно сплачених митних платежів з Державного бюджету України.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, Окружний адміністративний суд міста Києва, з урахуванням вимог встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, виходячи з системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню повністю.

Враховуючи викладене та керуючись статтями 2, 6, 72-77, 90, 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Зобов'язати Київську міську митницю ДФС підготувати Висновок про повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, надмірно сплачених до бюджету Товариством з обмеженою відповідальністю «СВІТ ІНСТРУМЕНТУ УКРАЇНА» у сумі 13 296,25 (тринадцять тисяч двісті дев'яносто шість гривень 25 коп.), а саме: мита 4116,79 (чотири тисячі сто шістнадцять гривень 79 коп.), податку на додану вартість 9179,46 (дев'ять тисяч сто сімдесят дев'ять гривень 46 коп.) та направити його Головному управлінню Державної казначейської служби України у м. Києві.

3. Вийти за межі позовних вимог. Визнати протиправною відмову Київської міської митниці ДФС у складенні висновку про повернення Товариству з обмеженою відповідальністю «Світ інструменту Україна» надмірно сплачених митних платежів з Державного бюджету України, яка оформлена листом від 29.02.2016 №1478/10/26-70-25-01.

4. Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Світ інструменту Україна» понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 1378,00 грн (одна тисяча триста сімдесят вісім грн 00 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Київської міської митниці ДФС.

ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "СВІТ ІНСТРУМЕНТУ УКРАЇНА" (ідентифікаційний код 37311013, адреса: 03148, м.Київ, ВУЛ. СІМ'Ї СТЕШЕНКІВ, будинок 1).

КИЇВСЬКА МІСЬКА МИТНИЦЯ ДФС (03124, м.Київ, БУЛЬВАР ГАВЕЛА ВАЦЛАВА, будинок 8 А, код ЄДРПОУ 39422888).

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя П.О. Григорович