Справа № 234/18550/19
Провадження № 2/234/642/20
12 лютого 2020 року м. Краматорськ
Краматорський міський суд Донецької області
в складі головуючого судді Чернобай А.О.,
секретар судового засідання Ястребов А.О.,
за участю представника позивача Чуєвої М.О. ,
відповідачки ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Краматорську в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу № 234/18550/19 за позовом Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення переплати бюджетних коштів,
31 жовтня 2019 року Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради звернулося до суду з позовними вимогами до ОСОБА_2 про стягнення переплати бюджетних коштів.
Позивач свої позовні вимоги обґрунтував тим, що до УПтСЗН із заявою від 10.08.2016 р. про призначення державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім'ї звернулася ОСОБА_2 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 . Разом із заявою, відповідачем було подано декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 10.08.2016 р. З декларації про доходи та майновий стан ОСОБА_2 за період з 01.02.2016 р. по 31.08. 2016 р., встановлено, що відповідач не працює, здійснює догляд за дитиною до досягнення нею трирічного віку та отримує щомісячний дохід-допомогу, яка призначається при народження дитини. Членами сім'ї у поданій декларації відповідач зазначила доньку - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішенням управління праці та соціального захисту населення від 15.08.2016 року відповідачці було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям на період з 01.08.2016 р. по 31.01.2017 р. в розмірі 947,06 грн. щомісячно.
Надалі відповідач систематично зверталась до позивача за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям згідно закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», заяви від 17.02.2017 р., 10.08.2017 р., 23.02.2018 р.. ОСОБА_2 в усіх деклараціях до заяв у розділі «відомості про житлові приміщення, що перебувають у власності або володіння членів сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні будинку осіб, членів сім'ї, що проживають окремо», було зазначено, що вона має у своїй власності житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1 . На підставі цих заяв позивачем прийнято рішення про призначення ОСОБА_2 державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям: з 01.02.2017 р. по 30.04.2017 р. в розмірі 267,77 грн., з 01.05.2017 р. по 31.07.2017 р в розмірі 357,83 грн, з 01.08.2017 р. по 31.01.2018 р. в розмірі 738,03 грн., з 01.02.2018 р. по 31.07.2018 р. в розмірі 420,26 грн. Державна соціальна допомогу згідно наданих заяв призначена своєчасно та виплачена в повному обсязі.
Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» визначає Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» затверджений постановою КМУ від 24.02.2003 №250.
Відповідно до п. 2 Порядку № 250, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.
Згідно акту проведення перевірки достовірності та повноти інформації, наданої заявником для призначення державної соціальної допомоги, складеного державними соціальними інспекторами 29.08.2018 р. за № 453-18, встановлено, що відповідач у деклараціях надала недостовірні дані, а саме: ОСОБА_2 належить на праві власності з 11.12.2003 року: будинок за адресою: АДРЕСА_2 , загальною площею 39,1 кв.м.; будинок за адресою: АДРЕСА_3 , загальною площею 17,9 кв.м.; нежитлова будівля за адресою: АДРЕСА_4 , загальною площею 46,4 кв. м..
Виходячи із вищезазначеного на підставі п. 10 Порядку № 250 сім'я відповідача за період з 01.06.2016 р. по 31.07.2018 р. не мала права на отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям на загальних підставах, а заява для розгляду на міській комісії по розгляду питань надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям з зазначеного питання від відповідача до управління не надходила.
Розпорядженням позивача від 03.09.2018 р. на підставі п. 28 Порядку № 250 розрахована сума надміру виплачених коштів за період з 01.08.2016 р. по 31.08.2018 р. та на підставі п. 12 Порядку № 250 сім'я відповідача позбавлена права на призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям на шість місяців починаючи з 01.08.2018 р. Сума надміру виплачених коштів за період з 01.08.2016 р. по 31.08.2018 р. склала 15083,31 грн. Позивач листом-повідомленням № 04-40/2818 від 11.09.2018 р. довів до відома відповідача інформацію про переплату бюджетних коштів.
На теперішній час добровільно відповідачем кошти в повному обсязі не повернуті.
Просить стягнути з ОСОБА_2 на користь Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради заборговану переплату державних коштів у сумі 15083,31 грн., а також судовий збір в сумі 1921 грн.
Представник позивача у судовому засіданні підтримала позовні вимоги та просила їх задовольнити. Додатково зазначила, що відповідач лише 24.12.2019 року отримала довідки про знищення майна, на підставі яких 16.01.2020 року припинила право власності на житлові будинки, на час отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям не було припинено право власності на 2 житлових будинку.
Відповідач надала суду відзив на позовну заяву, згідно якого зазначила, що житловий будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_4 належить на праві приватної власності іншій особі на підставі рішення Краматорського міського суду. Два інших будинки, що розташовані за адресами: АДРЕСА_2 та АДРЕСА_3 , повністю знищені. Просила у позові відмовити.
У судовому засіданні відповідач підтримала доводи свого відзиву на позовну заяву.
Вислухавши пояснення сторін, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд, -
Як передбачено ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором (ч. 1 ст. 5 ЦПК).
Стаття 12 ЦПК України передбачає, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом.
Суд на підставі ст. ст. 12, 13, 81 ЦПК України розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до положень ст. ст. 12, 81 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених ст. 82 цього Кодексу. Обставини, встановлені рішенням суду у цивільній, господарській або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини. Суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі. Докази надаються сторонами та іншими особами, що беруть участь у справі. Доказування не може ґрунтуватись на припущеннях.
Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування (ст. 77 ЦПК України). Крім того, обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування (ч. 2 ст. 78 ЦПК України).
Відповідно до ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Механізм надання щомісячної державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям визначений Порядком № 505.
Відповідно до п. 2 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250 (далі- порядок № 250), державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.
Згідно п. 8 Порядку № 250, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається з місяця звернення на шість місяців. Для призначення допомоги подається в установленому законом порядку довідка про склад сім'ї та декларація про доходи та майновий стан. При цьому допомога призначається на основі середньомісячного доходу осіб, які входять до складу сім'ї.
Відповідно до п. 10 Порядку № 250, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям не призначається, коли у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 кв.м. на одного члена сім'ї та додатково 10,5 кв.м. на сім'ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму).
За наявності обставин, передбачених в абзацах другому-шостому цього пункту, державна соціальна допомога може бути призначена місцевою державною адміністрацією на підставі рішень районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій та виконавчих комітетів міських і районних у містах рад у разі, якщо:
-у складі сім'ї є особа з інвалідністю;
у малозабезпеченій багатодітній сім'ї виховуються троє або більше дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, але не
довше ніж до досягнення ними 23 років);
-неможливість отримання будь-яких джерел для існування пов'язана з тривалою хворобою одного та/або кількох членів сім'ї.
Рішення про призначення державної соціальної допомоги у таких
випадках приймається на підставі обстеження матеріально-побутових умов сім'ї, яка звернулася за призначенням такої допомоги.
Відповідно до п. 25 Порядку № 250, виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється: якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані
про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.
В судовому засіданні встановлено, що згідно заяви від 10.08.2016 року, відповідачка ОСОБА_2 звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. (а.с. 40)
До заяви про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям ОСОБА_2 надала декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. (а.с. 41-42)
15.08.2016 р. рішенням Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради відповідачці ОСОБА_2 було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї з 01.08.2016 р. по 31.01.2017 р. в розмірі 947, 06 грн. (а.с. 39)
В подальшому ОСОБА_2 неодноразово зверталась до Управління праці та соціального захисту із заявами від 17.02.2017 р, 10.08.2017 р., 23.02.2018 р. про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. (а.с. 25,29,35)
Рішеннями Управління праці та соціального захисту населення, ОСОБА_2 була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям: з 01.02.2017 р. по 30.04.2017 р. в розмірі 267,77 грн., з 01.05.2017 р. по 31.07.2017 р. в розмірі 357,83 грн., з 01.08.2017 р. по 31.01.2018 р. в розмірі 738,03 грн., з 01.02.2018 р. по 31.07.2018 р. в розмірі 420,26 грн. (а.с. 24,28,34)
Як вбачається з декларацій про доходи на майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, ОСОБА_2 у розділі ІІІ відомості про нерухоме майно, зазначала жилий будинок АДРЕСА_1 . (а.с. 26-27,30-31,36-37,41-42)
Згідно акту № 453-18 проведення перевірки достовірності та повноти інформації, наданої заявником для призначення державної соціальної допомоги від 29.08.2018 року, перевіркою було встановлено, що ОСОБА_2 у деклараціях надала недостовірні відомості, а саме: не зазначила, що 11.12.2003 р. отримала у спадщину будинок за адресою: АДРЕСА_2 згідно довідки № 134784992 від 17.08.2018, нежитлову будівлю за адресою: АДРЕСА_4 , згідно довідки № 134783477 від 17.08.2018; та будинок за адресою: АДРЕСА_3 , згідно довідки № 134783477 від 17.08.2018. (а.с. 8)
Згідно свідоцтва про право на спадщину за законом від 04.10.2003 р., яке було зареєстровано у БТІ м. Краматорська 11.12.2003 року за реєстраційним номером 2850232, 2824556, 2849919, ОСОБА_2 отримала у спадок наступне майно: жилий будинок АДРЕСА_1 , жилий будинок АДРЕСА_4 , жилий будинок АДРЕСА_2 . (а.с. 10,11,12,13,14,15,16,17)
Згідно інформації з Державного реєстру прав власності на нерухоме майно, ОСОБА_2 на праві приватної власності належить наступне майно: жилий будинок АДРЕСА_1, жилий будинок АДРЕСА_4 та жилий будинок АДРЕСА_3 . (а.с. 18-23)
Розпорядженням Управління праці та соціального захисту населення від 03.09.2018 р. розрахована сума надміру виплачених коштів за період з 01.08.2016 р. по 31.08.2018 р. (а.с. 6,7)
Згідно довідки від 04.09.2018 р, розмір надміру виплачених, ОСОБА_2 коштів, складає 15083,31 грн. (а.с.5)
11 вересня 2018 року Управління праці та соціального захисту на адресу відповідачки ОСОБА_2 направило повідомлення про необхідність повернення надмірно виплачених коштів з виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в сумі 15083,31 грн. (а.с. 4)
У судовому засіданні встановлено, що рішенням Краматорського міського суду Донецької області від 24 квітня 2012 року за ОСОБА_4 визнано право власності на самовільно побудовані: жилий будинок «А-1», літню кухню «Б», сарай «Д» по АДРЕСА_4 . (а.с. 80)
Згідно інформації з Державного реєстру прав власності на нерухоме майно житловий будинок АДРЕСА_4 на праві власності на підставі рішенням Краматорського міського суду Донецької області від 24 квітня 2012 року належить ОСОБА_4 (а.с. 59)
За таких обставин, суд вважає, що доводи позивача стосовно того, що відповідачка надала недостовірні дані відносно наявності у неї на праві власності житлової будівлі АДРЕСА_4 не знайшли свого підтвердження в судовому засіданні, оскільки житловий будинок АДРЕСА_4 на праві власності на підставі рішенням Краматорського міського суду Донецької області від 24 квітня 2012 року належить не відповідачу, а ОСОБА_4 , що підтверджується матеріалами справи.
Відповідачка на підтвердження заперечень щодо позовних вимог надала витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, з якого вбачається, що право власності на жилий будинок АДРЕСА_2 , жилий будинок АДРЕСА_3 , припинено 16.01.2020 року на підставі довідки про знищення майна від 24.12.2019 року. (а.с. 69,70,71,72)
Суд не бере до уваги доводи відповідача стосовно того, що оскільки право власності на жилий будинок АДРЕСА_2 , жилий будинок АДРЕСА_3 , припинено 16.01.2020 року на підставі довідки про знищення майна від 24.12.2019 року, то відповідачем надано достовірну інформацію позивачу, оскільки на час отримання виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям за період з 01.08.2016 р. по 31.08.2018 р. право власності на зазначені житлові будинки не було припинено. На час звернення з заявами для призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, ОСОБА_2 на праві власності належали жилі будинки АДРЕСА_2 та жилий будинок АДРЕСА_3 та право власності на ці будинки на той час не було припинено. Однак ОСОБА_2 не повідомила УПтСЗН про наявність у неї на праві власності житлових будинків, а тому виплачені їй суми грошової допомоги підлягають поверненню.
Таким чином, суд вважає, що у зв'язку з наданням недостовірних даних ОСОБА_2 щодо призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї, УПтСЗН Краматорської міської ради було здійснено надмірну виплату коштів за призначеною грошовою допомогою, яка складається в сумі 15083,31 грн.
За таких обставин, з урахуванням вищевказаного, оцінюючи всі докази у їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню та вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача суму надмірно виплачених коштів у вигляді субсидії у розмірі 15 083 грн. 31 коп.
Згідно ч. 6 ст. 141 ЦПК України якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Враховуючи, що позивачем при зверненні до суду з позовом був сплачений судовий збір у розмірі 1 921 грн., то згідно зі ст. 141 ЦПК України з відповідача підлягає стягненню на користь позивача судовий збір в сумі 1 921 грн.
Керуючись ст.ст. 12-13, 76 -79, 81,141, 259, 263 - 265, 280 ЦПК України, суд , -
Позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення переплати бюджетних коштів задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , на користь Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (ЄДРПОУ 25953617, р/р НОМЕР_2 в ДКСУ у м. Київ, МФО 820172, юридична адреса: м. Краматорськ, вул. Героїв Небесної Сотні, 23) заборговану переплату бюджетних коштів у сумі 15083 (п'ятнадцять тисяч вісімдесят три) гривні 31 (тридцять одна) копійок.
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , на користь Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (ЄДРПОУ 25953617, р/р НОМЕР_2 в ДКСУ у м. Київ, МФО 820172, юридична адреса: м. Краматорськ, вул. Героїв Небесної Сотні, 23) судовий збір в дохід держави у розмірі 1921 (одна тисяча дев'ятсот двадцять одна) гривня.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до п. 15.5 Перехідних положень ЦПК України апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного суду через Краматорський міський суд.
Повний текст рішення суду виготовлений 13.02.2020 року.
Суддя
Рішення ухвалене у нарадчий кімнаті й надруковано у єдиному примірнику.
Суддя