Рішення від 17.02.2020 по справі 620/3746/19

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 лютого 2020 року Чернігів Справа № 620/3746/19

Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Зайця О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до 11 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Київській області Державної служби України з надзвичайних ситуацій про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом у якому просить: визнати протиправними дії 11 Державного пожежно-рятувального загону в частині відмови у виплаті одноразової грошової допомоги у зв'язку з інвалідністю згідно з Порядком та умовами виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу службй цивільного захисту, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2067 №908;

зобов'язати 11 Державний пожежно-рятувальний загін нарахувати та виплатити одноразову грошову допомогу у зв'язку з інвалідністю у розмірі 36-місячного грошового забезпечення на день звільнення, у відповідності до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 №908.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що він звернувся до відповідача щодо отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення інвалідності, однак, отримав відмову.

Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, у якому вказано, що 11 ДПРЗ ГУ ДСНС України у Київській області не має жодних повноважень згідно Законодавства України самостійно розглянути надані матеріали та прийняти відповідне рішення щодо призначення зазначеної одноразової грошової допомоги або не призначення.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, судом встановлено.

ОСОБА_1 , проходив службу за контрактом в 11 Державному

пожежно-рятувальному загоні Головного управління Державної служби України з

надзвичайних ситуацій у Київській області.

03 липня 2018 року його звільнено та виключено зі списків особового складу 11

Державного пожежно-рятувального загону та знято з усіх видів забезпечення, за станом

здоров'я.

10 жовтня 2018 року позивачу встановлено 3 (третю) групу інвалідності.

Позивач звернувся до відповідача з заявою стосовно отримання одноразової грошової допомоги у разі встановолення інвалідності.

Відповідно до лита від 20.11.2019 № 896/11 у фінансовому плані та бюджетному запиті 11 ДПРЗ ДСНС України у Київській області на 2019 рік не передбачались кошти на виплату одноразової грошової допомоги у разі встановлення інвалідності.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до частин першої та другої статті 101 Кодексу цивільного захисту України служба цивільного захисту - це державна служба особливого характеру, покликана забезпечувати пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідацію їх наслідків у мирний час та в особливий період.

Згідно з частиною другої статті 118 Кодексу цивільного захисту України у разі травми або поранення, заподіяного особі рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту під час виконання службових обов'язків, а також інвалідності, що настала у період проходження служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби, чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що стався у період проходження служби, пов'язаного з виконанням службових обов'язків, залежно від ступеня втрати працездатності такій особі виплачується одноразова грошова допомога у розмірі до п'ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою у порядку та на умовах, встановлених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності особою рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту у період проходження служби у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 № 908 затверджений Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - Порядок № 908).

Відповідно до підпункту 1 пункту 2 Порядку № 908 - грошова допомога виплачується: особам рядового і начальницького складу у разі травми або поранення, захворювання без настання інвалідності, пов'язаного з виконанням службових обов'язків, у розмірі, який визначається з урахуванням ступеня втрати працездатності у відсотках трирічного грошового забезпечення.

Відповідач є підпорядкованим підрозділом Головного управління ДСНС України у Київській області та отримає фінансування від ГУ ДСНС України у Київській області, яке в свою чергу є територіальним органом Державної служби України з надзвичайних ситуацій, яка, відповідно до Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 р. № 1052, є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню.

Відповідно до п. 6 Порядку № 908, підрозділ подає ДСНС України висновок щодо можливості виплати грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 4 і 5 цього Порядку, а також довідку про грошове забезпечення та копію документа, що свідчить про обставини загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання, захворювання чи нещасного випадку, який трапився з особою рядового або начальницького складу.

Служба приймає на підставі поданих документів рішення щодо призначення одноразової грошової допомоги та надсилає його разом із зазначеними документами підрозділу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які мають право на її отримання.

Відповідно до п.п. 20, 22 Наказу Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій від 02.08.2007 № 527 «Про організацію роботи з виплати грошової допомоги», для прийняття рішення щодо можливості виплати грошової допомоги Керівник у 10-денний термін після звернення заявника та оформлення документів, подає їх до Департаменту економіки і фінансів.

ДСНС України, а саме, затверджений склад комісія при ДСНС розглядає подані Департаментом економіки і фінансів матеріали особових справ заявників щодо виплати грошової допомоги та приймає рішення щодо її виплати.

Відповідно до ч. 3, п. 21, Наказу, у разі позитивного рішення Департаментом економіки і фінансів здійснює переказ коштів на реєстраційний рахунок Підрозділу.

Тобто, у даному випадку ДСНС України є виключним розпорядником коштів щодо виплати одноразової допомоги.

19.11.2018 листом № 66/3/11210 «Про виплату одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 », директору Департаменту економіки і фінансів ДСНС України, Головне управління ДСНС України у Київській області подало для розгляду висновок із відповідними додатками щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , який визнаний інвалідом III групи у 2018 році.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що у 11 Державного пожежно-рятувального загону були відсутні підстави для нарахування та виплати одноразової грошової допомоги позивачу, а отже позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Відповідно до ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною 2 ст. 73 КАС України передбачено, що предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Вимогами ст. 76 КАС України передбачено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Згідно вимог ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Керуючись статтями 139, 241, 243, 244-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Повний текст рішення виготовлено 17 лютого 2020 року.

Суддя О.В. Заяць