Рішення від 18.02.2020 по справі 824/12/20-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 лютого 2020 р. м. Чернівці Справа № 824/12/20-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лелюка О.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити дії.

Позивач просить суд:

- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо проведення перерахунку раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення за посадою, з якої їй була призначена пенсія;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області з 01 січня 2019 року здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки від 06 листопада 2019 року №94, наданої Регіональним центром спеціального контролю Національного центру управління та випробувань космічних засобів Державного космічного агентства України, виходячи з 71% грошового забезпечення.

Позовні вимоги обґрунтовано наданням Регіональним центром спеціального контролю Національного центру управління та випробувань космічних засобів Державного космічного агентства України довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , що пов'язано із зміною розміру грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України, які відряджені до Державного космічного агентства України. Зазначене, на думку позивача, є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 03 січня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); витребувано з Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області копію пенсійної справи ОСОБА_1 ; встановлено строк для подання відзиву на позовну заяву.

Відповідач щодо задоволення позову заперечував та просив суд у позові відмовити. У наданому суду відзиві на позовну заяву вказував про правильність розрахунку розміру пенсії позивача, правомірність відмови у перерахунку на підставі довідки від 06 листопада 2019 року №94, наданої Регіональним центром спеціального контролю Національного центру управління та випробувань космічних засобів Державного космічного агентства України, та про безпідставність і необґрунтованість заявлених позовних вимог.

Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 31 січня 2020 року витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області оригінал пенсійної справи ОСОБА_1 для огляду її в судовому засіданні. Призначено розгляд даної справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін на 18 лютого 2020 року о 15 год. 45 хв.

Сторони, повідомлені належним чином про дату, час та місце судового розгляду справи, в судове засідання не з'явились.

Водночас в листі від 11 лютого 2020 року представник позивача просив суд справу розглядати без його участі та без участі позивача. Позов просив задовольнити повністю.

В заяві від 18 лютого 2020 року представник відповідача також просив суд справу розглядати в порядку письмового провадження. Також відповідачем було надано суду для огляду оригінал пенсійної справи ОСОБА_1 .

За таких обставин та враховуючи положення частини третьої статті 194 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Дослідивши наявні матеріали, всебічно та повно з'ясувавши всі обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про те, що відсутні підстави для задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач проходила військову службу в Україні. Так, наказом Міністра оборони України позивач була відряджена для подальшого походження служби до Державного космічного агентства України із залишенням на військовій службі, де проходила службу на різних посадах та отримувала грошеве забезпечення.

07 серпня 2008 року наказом заступника Міністра оборони України (по особовому складу) №151, позивач звільнена з військової служби у запас за пунктом 63 "в" (за станом здоров'я) ст. 26 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" з посади начальника медичного відділу експлуатації автономного пункту спостереження Головного центру спеціального контролю Національного центру управління та випробувань космічних засобів Національного космічного агентства України.

Наказом Генерального директора Національного космічного агентства України від 13 серпня 2008 року №15-ко позивача звільнено від займаної посади у Національному космічному агентстві України у запас за пунктом 63 "в" (за станом здоров'я) ст. 26 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу".

Згідно наказу від 30 вересня 2008 року №29-ОС позивача виключено зі списків особового складу Автономного пункту спостереження і направлено для зарахування на військовий облік до Чернівецького МВК Чернівецької області.

З 01 жовтня 2008 року позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернівецькій області та одержує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Пенсія позивачу призначена за вислугу років - 28 років служби (календ. 13) в розмірі 53 % від суми грошового забезпечення.

18 листопада 2019 року позивач звернулась із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, в якій просила здійснити перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки від 06 листопада 2019 року №94, наданої Регіональним центром спеціального контролю Національного центру управління та випробувань космічних засобів Державного космічного агентства України.

Лисом від 27 листопада 2019 року №919/Д-11 Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області відмовило в проведенні перерахунку пенсії позивачу. В листі повідомлено, що ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018 року з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим званням та відсоткової надбавки за вислугу років, визначеними відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". Довідка про розмір грошового забезпечення для забезпечення даного перерахунку до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області надійшла від Чернівецького обласного військового комісаріату. Виплата пенсії забезпечується відповідно до норм чинного законодавства.

За таких обставин ОСОБА_1 звернулась до суду з цим позовом.

Так, згідно частин першої, другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно пунктів 7 - 9 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг; позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду; відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.

За змістом частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України № 2262-XII від 09 квітня 1992 року "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-XII).

Зазначеним законом держава гарантувала гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

За нормами статті 1 Закону № 2262-XII особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України, мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Нормативно-правовим актом, яким чітко визначено механізм проведення перерахунків пенсій є - Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 (далі - Порядок № 45) зокрема, дії уповноважених органів та органів Пенсійного фонду України, порядок виготовлення та подачі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, включення видів та визначення розмірів грошового забезпечення по відповідній посаді для проведення такого перерахунку, затверджено зразок довідки.

Згідно пункту 1 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 2 Порядку № 45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Як вбачається зі встановлених обставин справи, повідомлення про підстави перерахунку від Мінсоцполітики до Пенсійного фонду України не надходило, а тому у відповідача відсутні підстави для перерахунку пенсії.

Водночас суд зазначає, що згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за № 135/13402, документи для призначення та проведення перерахунків пенсій подаються до органів Пенсійного фонду України виключно через уповноважені структурні підрозділи міністерств (відомств), у випадку позивача - через Чернівецький обласний військовий комісаріат.

30 серпня 2017 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі постанова № 704).

На виконання постанови № 704 та положень ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII Кабінетом Міністрів України 21 лютого 2018 року прийнято постанову № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі постанова № 103), якою встановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-XII до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30 серпня 2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Відповідно до п. 7 Постанови № 103 Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству юстиції, Державній службі з надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній фіскальній службі, Національній гвардії, Управлінню державної охорони після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.

В ході розгляду справи судом встановлено, що для реалізації виконання постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким інших категоріям осіб" на адресу Головного управління надійшла довідка з Чернівецького обласного військового комісаріату про розмір грошового забезпечення для здійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 .

На підставі даної довідки позивачу був проведений перерахунок пенсії з 01 січня 2018 року.

Як вже зазначалось, пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Згідно Порядку № 45 чітко визначено, що перерахунок раніше призначених відповідно до вказаного Закону пенсій проводиться у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за згаданим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.

При цьому, відповідне силове міністерство (відомство), мало повідомити Пенсійний Фонд України про підстави перерахунку пенсій, а той - свої територіальні управління.

Оскільки таке повідомлення до Пенсійного фонду України не надходило, то підстав для проведення перерахунку пенсії на підставі виданої позивачу довідки від 06 листопада 2019 року №94 у відповідача не було.

Крім цього, суд звертає увагу і на те, що згідно абзацу 9 пункту 3 Порядку №45 особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих державними органами, згідно з наказами яких особи відряджалися для виконання службових обов'язків (абзац 9 пункту 3 із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 року N 784 "Про внесення змін до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб").

Відтак, оскільки в даних правовідносинах позивач була звільнена з військової служби наказом заступника Міністра оборони України від 07 серпня 2008 року №151 та в подальшому направлена на військовий облік до Чернівецького МВК, то уповноваженим структурним підрозділом для надання документів щодо перерахунку пенсії позивача є Чернівецький обласний військовий комісаріат, а не Регіональний центр спеціального контролю Національного центру управління та випробувань космічних засобів Державного космічного агентства України.

Враховуючи все вищевикладене, суд вважає, що відповідачем правомірно не було задоволено заяву позивача від 18 листопада 2019 року та, відповідно, не здійснено перерахунок пенсії за вислугу років на підставі довідки від 06 листопада 2019 року №94, наданої Регіональним центром спеціального контролю Національного центру управління та випробувань космічних засобів Державного космічного агентства України.

На переконання суду, у спірних відносинах відповідач діяв відповідно до вимог законодавства та з дотриманням критеріїв, наведених у частині другій статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України. Правові підстави для задоволення позову відсутні.

Згідно частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Статтею 72 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Відповідно до статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Згідно статей 74 -76 Кодексу адміністративного судочинства України суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Відповідно до частини першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно частин першої - третьої статі 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Оцінивши належність, допустимість, достовірність вказаних вище доказів окремо, а також достатність і взаємний зв'язок цих доказів у їх сукупності, суд вважає, що позивач не довів незаконність оскаржуваної відмови. Натомість доводи відповідача свідчать про безпідставність позову. При цьому суд критично оцінює посилання позивача у позовній заяві на правові позиції Верховного Суду, оскільки такі були зроблені судом касаційної інстанції у правовідносинах, які виникли між пенсіонерами та органом пенсійного фонду в період часу та за обставин, що є відмінними від данних.

З огляду на викладене та керуючись статтями 241 - 246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити дії відмовити повністю.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 18 лютого 2020 року.

Повне найменування учасників справи:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ); відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (пл. Центральна, 3, м. Чернівці).

Суддя О.П. Лелюк