17 лютого 2020 р.м. ХерсонСправа № 540/100/20
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді: Кисильової О.Й.,
розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати неправомірними дії відповідача щодо недоплати пенсії;
- зобов'язати відповідача станом на день прийняття рішення встановити позивачу пенсію в розмірі 10 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію 85 % мінімальної пенсії за віком, та виплачувати її в подальшому і збільшувати розмір, застосовуючи правила, передбачені статтею 67 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Ухвалою від 16.01.2020 року у справі відкрите спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (ліквідатор) 1 категорії та відповідно до висновку МСЕК з 27.05.1992 року має інвалідність ІІ групи, а з 19.02.2019 року - І групи безстроково. Захворювання має причинний зв'язок з наслідками Чорнобильської катастрофи. Позивач на підставі Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" отримує щомісячну і додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, розмір яких повинен визначатись, виходячи з мінімальної пенсії за віком, яка встановлена Законами. 20.08.2019 року ОСОБА_1 звернувся до Бериславського ОУПФУ в Херсонській області, правонаступником якого є ГУ ПФУ в Херсонскій області, із заявою про надання повного розрахунку основної та додаткової пенсії за втрату здоров'я та із заявою про перерахунок основної пенсії та додаткової за втрату здоров'я. Втім, відповідач визначив розмір зазначених пенсій згідно з постановами Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 року № 124 та від 23.11.2011 року № 1210, який суттєво менший від того, що передбачений вказаним Законом. Позивач зазначає, що розмір основної пенсії, відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як інваліда І групи повинен становити не менше 10 мінімальних пенсій за віком, а згідно з п. 3 ч. 1 статті 50 вказаного Закону, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю повинна становити для інвалідів І групи - 85% мінімальної пенсії за віком. Крім того, позивач зазначає, що відповідач не проводить перерахунок пенсії після встановлення нового розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, як це передбачено ч. 3 ст. 67 Закону. На підставі викладеного, позивач вважає, що пенсійним органом не вірно обраховується розмір його пенсії та просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
05.02.2020 року відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому зазначає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, з наступних підстав. ОСОБА_1 перебуває на обліку в Бериславському сервісному центрі ГУ Пенсійного фонду України в Херсонській області та з 19.02.2019 одержує пенсію по І групі інвалідності від захворювання отриманого у зв'язку з роботами по ліквідації аварії на ЧАЕС, відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі відшкодування фактичних збитків. Пенсія позивача обчислена за довідкою про заробітну плату, що видана ВАТ "Автотранспортна акціонерна співдружність" - "Славутич-Бориспіль" за період роботи в зоні відчуження з 23.06.1986 року по 30.06.1986 року, індивідуальний коефіцієнт заробітної плати становить 7,33520. Крім того, розмір пенсії по І групі інвалідності з 01.03.2019 року становить - 7250,05 грн., у тому числі: 6775,55грн. - основний розмір пенсії та 474,50 грн. - щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю особам з інвалідністю І групи, розрахована відповідно до п. 13 постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210. З 19.02.2019 року позивачу встановлена за інвалідність І групи "Б", відповідно до довідки з акта огляду Херсонської обласної МСЕК від 03.04.2019 року № 76, якою ОСОБА_1 встановлений показник втрати працездатності у розмірі 85%. Відтак, розмір пенсійного забезпечення позивача є законним та правомірним. На підставі викладеного, просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи, зокрема, щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за ч.ч. 2, 3 статті 263 КАС України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі. У справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд встановив наступні обставини.
Відповідно до посвідчення Серії НОМЕР_1 від 04.09.2019 року ОСОБА_1 є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році 1 категорії та має інвалідність І групи.
Згідно з пенсійним посвідченням від 30.10.2019 року НОМЕР_3 Серії НОМЕР_2 , позивач отримує пенсію по інвалідності І групи, підгрупи "Б" ліквідатора наслідків аварії на ЧАЕС.
Відповідно до довідки до акту огляду МСЕК від 02.4.2019 року № 859216 Серії 12 ААА, 19.02.2019 рок проведений повторний огляд ОСОБА_1 та встановлена перша група інвалідності "Б" - захворювання, пов'язане з роботами по ліквідації аварії на ЧАЕС.
20.08.2019 року позивач звернувся до відповідача із заявою про надання повного розрахунку пенсії з 26.04.2012 року та про перерахунок пенсії, як ліквідатору І групи, особі з інвалідністю І групи з 26.04.2012 року відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катарстрофи" та постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 року № 854 "Про внесення змін до Порядку обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок ЧАЕС".
03.10.2019 року ГУ ПФУ в Херсонській області надіслало позивачу відповідь №602/Г-99-1, зазначивши, що ОСОБА_1 з 01.08.2019 року перебуває на обліку в Бериславському сервісному центрі ГУ Пенсійного фонду України в Херсонській області та одержує пенсію по інвалідності І групи внаслідок захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в розмірі відшкодування фактичних збитків.
Пенсія обчислена за довідкою про заробітну плату, виданою ВАТ "Автотранспортна акціонерна співдружність" "Славутич-Бориспіль" (без № та дати) за період роботи з 23.06.1986 року до 30.06.1986 року, індивідуальний коефіцієнт заробітної плати становить 7,33520. Розмір пенсії з 01.01.2012 року становив 5779,21 грн., у тому числі: 5450,41 грн. - основний розмір пенсії ((928,81 грн х 7,33520)) х 80% , де 928,81 грн. - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2006 рік, що застосовується для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"; 80 % - відсоток втрати працездатності; 328,80 грн. - щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до п. 13 постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 (822,00 грн. х 40 %), де 822,00 грн. - прожитковий мінімуму для осіб, які втратили працездатність з 01.01.2012 року, відповідно до Закону України "Про державний бюджет України на 2012 рік".
Крім того, відповідач роз'яснив, що з 01.03.2019 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 року № 124 показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії становить 1086,71 грн. (928,81 грн. х 1,17). Розмір пенсії по І групі інвалідності з 01.03.2019 року становить - 7250,05 грн., у тому числі: 6775,55 грн. - основний розмір пенсії ((928,81 грн. х 1,17% х 7,33520)) х 85%, де 85 % - відсоток втрати працездатності; 474,50грн - щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю особам з інвалідністю І групи, відповідно до п. 13 постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210.
Позивач не погоджується з вказаним розрахунком його пенсії, вважає свої права порушеними та звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи оцінку правомірності відмови відповідача у перерахунку ОСОБА_1 пенсії, суд вважає за необхідне врахувати наступні обставини та положення законодавства.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України, виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначено Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року № 796-XII (далі - Закон № 796-XII).
Статтею 1 Закону № 796-XII встановлено цей Закон спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розв'язання пов'язаних з цим проблем медичного і соціального характеру.
Відповідно до ст. 49 Закону № 796-XII пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України (ст. 50 Закону № 796-XII).
Згідно зі статтею 54 Закону № 796-ХІІ пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв'язку смерті з Чорнобильською катастрофою. В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців. Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
Частиною 1 ст. 67 Закону № 796-ХІІ передбачено, що конкретні розміри всіх доплат, пенсій і компенсацій підвищуються Кабінетом Міністрів України відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати.
Крім індексації пенсії, яка здійснюється відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення, у разі, якщо величина середньої заробітної плати в Україні за даними центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, за минулий рік зросла, то з 1 березня поточного року розмір пенсії підвищується в порядку, встановленому частиною другою статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (ч. 2 ст. 67 Закону № 796-ХІІ).
Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень (ч. 3 ст. 67 Закону № 796-ХІІ).
Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначається Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 23.11.2011 року № 1210 (далі - Порядок № 1210).
Відповідно до пп. 4 п. 3 Порядку № 1210 у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.
Пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, для осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і пенсії у зв'язку з втратою годувальника з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС визначаються за формулою: П = Зс х Кзс х (Кв/100%), де П - розмір пенсії; Зс - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2006 рік, що застосовується для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"; Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії; Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках) (п. 9 Порядку № 1210).
Мінімальний розмір пенсії становить для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї: осіб з інвалідністю I групи - 180 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (пп. 1 п. 11 Порядку № 1210).
Щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виплачується особам, що належать до категорії 1: з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС: особам з інвалідністю I групи - 474,5 гривні (пп. 1 п. 13 Порядку № 1210).
Зважаючи на приписи наведених вище нормативних актів, суд погоджується із сумою пенсії позивача - ліквідатора Чорнобильської катарстофи І категорії з інвалідністю І групи "Б", здійсненої пенсійним органом відповідно до постанови від 23.11.2011 року № 1210, у редакції чинній на час звернення за перерахунком - від 26.06.2019 року.
Разом з цим, суд зауважує, що позивач просить зобов'язати відповідача прийняти рішення про встановлення йому пенсії в розмірі 10 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії 85 % мінімальної пенсії за віком, та виплачувати її в подальшому і збільшувати розмір, застосовуючи правила, передбачені ст. 67 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Натомість, 20.08.2019 року ОСОБА_1 звернувся до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії як ліквідатору І групи, особі з інвалідністю І групи з 26.04.2012 року відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катарстрофи" та постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 року № 854 "Про внесення змін до Порядку обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок ЧАЕС.
Таким чином, позивач звернувся до суду із позовом, в якому оскаржує протиправні дії та просить зобов'язати відповідача вчинити дії, посилаючись на обставини, які не були предметом звернення до пенсійного органу, відтак, зазначеним обставинам відповідач не надавав оцінки та не відмовляв у перерахунку пенсії.
Зважаючи на викладене, суд відмічає, що до повноважень пенсійного органу належать вирішення питання про наявність підстав для перерахунку пенсії, а тому звернення до суду із вимогами про перерахунок пенсії, які не були предметом розгляду пенсійного органу, є передчасним.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На виконання цих вимог відповідач, як суб'єкт владних повноважень, надав суду достатньо доказів правомірності власних дій.
За таких обставин суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову ОСОБА_1
Позивач на підставі п. 10 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" звільнений від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях, громадянин, віднесений до 1 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 242-246, 250, 255, 263 КАС України, суд, -
вирішив:
Відмовити ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 ) у задоволенні позовних вимог до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, 73005, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя О.Й. Кисильова
кат. 112010203