Рішення від 17.02.2020 по справі 480/5528/19

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 лютого 2020 р. справа № 480/5528/19

Суддя Сумського окружного адміністративного суду Бондар С.О., розглянувши в спрощеному провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Лебединської районної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління соціального захисту населення Лебединської районної державної адміністрації в якій просить визнати протиправними дії (бездіяльність) УПСЗН Лебединської РДА щодо ненадання відповіді на питання 2.1, 2.1.1, 3.1, 3.1.1, 3.3 заяви № 744 від 29.09.2019 та зобов'язати УПСЗН Лебединської РДА надати відповідь на питання 2.1, 2.1.1, 3.1, 3.1.1, 3.3 заяви № 744 від 29.09.2019. Свої вимоги мотивує тим, що рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 20 червня 2019 року по справі № 480/1722/19 зобов'язано Управління соціального захисту населення Лебединської районної державної адміністрації здійснити перерахунок житлової субсидії, призначеної ОСОБА_1 рішеннями Управління соціального захисту населення Лебединської районної державної адміністрації від 15.11.2018 та від 27.11.2018, без врахування до сукупного доходу сім'ї за перше півріччя 2018 року суми сплачених аліментів. Відповідач виконав рішення суду і виключив із сукупного доходу сплачені аліменти. Проте, управління призначило субсидію не з реального доходу, який залишився після виключення аліментів, а з іншої суми та розрахувала субсидію на підставі доходів, які позивач не отримував. На думку позивача, сплачені аліменти фактично не були виключені з його доходу за перше півріччя 2018 року, оскільки були замінені іншими доходами. Не погодившись з вказаними діями, позивач звернувся до управління із заявою, в якій просив мотивувати та повідомити причини, за яких при зменшенні його доходів зменшувався розмір субсидії, при збільшенні його доходів в 2 рази субсидія зменшилася в тричі. Також просив надати конкретні цифрові розрахунки і всю послідовність дій управління при розрахунку його субсидії. Управлінням була надіслана відповідь, яка не містила відповіді на питання 2.1, 2.1.1, 3.1, 3.1.1, 3.3. На думку позивача, така відповідь порушує його право на отримання інформації, гарантоване ст. 40 Конституції України, ст.ст. 15, 19 "Про звернення громадян".

Відповідач, заперечуючи проти позову, свою позицію обґрунтовує тим, що у відповідності до вимог діючого законодавства заява позивача була розглянута, розрахунок субсидії за вказаний період управлінням було надано позивачу та надана відповідь у встановлений строк (а.с.13-14).

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 26.11.2019 відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Сторони повідомлялися належним чином про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Суд, дослідивши письмові матеріали справи, встановивши фактичні обставини та оцінивши надані докази у їх сукупності, вважає за необхідне відмовити у задоволенні позовних вимог, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 29.09.2019 ОСОБА_1 звернувся до управління соціального захисту населення Лебединської РДА із заявою №744, яка містила у тому числі питання:

2.1 - назвати, доступно і детально мотивувати та повідомити причини, за яких при зменшенні доходів, взятих при попередньому розрахунку субсидії, з 12914,77 грн. у 2015 році до 10104 грн. у 2016 році, зменшився розмір субсидії з 2173,01 грн. до 1930,62 грн., та вдвічі зросла обов'язкова плата з 62,10 грн. до 131,02 грн;

2.1.1 - конкретними цифровими розрахунками на папері викласти всю послідовність дій Управління, в яких буде видно, чому і як, за рахунок яких показників, Управління при зменшені суми доходів з 12914,77 до 10104 грн. зменшило розмір субсидії на 250 грн. та в два рази збільшило розмір щомісячної обов'язкової плати;

3.1 - назвати, доступно і детально мотивувати та повідомити причини за яких при двократному збільшенні доходів, взятих при попередньому розрахунку субсидії, з 10104 грн. до 21144 грн. у 2018 році, обов'язкова плата зросла в 4,7 рази, з 131,02 грн. до 621,18 грн.;

3.1.1 - конкретними цифровими розрахунками на папері викласти всю послідовність дій Управління, в яких буде видно, чому і як, за рахунок яких показників, Управління при збільшенні суми доходів з 10104 грн. до 21144 грн. зменшило розмір субсидії на 200 грн. та в 4,7 рази збільшило розмір щомісячної обов'язкової плати;

3.3 - назвати, доступно і детально мотивувати та повідомити яким чином (за рахунок яких дій, обрахувань, маніпуляцій), після рішення суду, Управління зменшило суму щомісячної обов'язкової плати з 621,18 грн. до 524,02 грн. (а.с.5).

Розглянувши вказану заяву, управлінням соціального захисту населення Лебединської РДА листом від 08.10.2019 №03-12/2158 надано роз'яснення ОСОБА_1 щодо порядку нарахування субсидії на житлово-комунальні послуги на опалювальні періоди 2016 - 2017 року, 2017 - 2018 року та 2018 - 2019 року (а.с.6-7).

Не погодившись з даною відповіддю, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ст. 40 Конституції України, усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про звернення громадян" громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

За приписами статті 7 Закону України "Про звернення громадян" звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю та розгляду.

Якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз'ясненнями.

Органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань) (стаття 15 Закону України "Про звернення громадян").

Відповідно до ст. 19 Закону України "Про звернення громадян" органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень, серед іншого, зобов'язані: об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення; вживати заходів щодо відшкодування у встановленому законом порядку матеріальних збитків, якщо їх було завдано громадянину в результаті ущемлення його прав чи законних інтересів, вирішувати питання про відповідальність осіб, з вини яких було допущено порушення, а також на прохання громадянина не пізніш як у місячний термін довести прийняте рішення до відома органу місцевого самоврядування, трудового колективу чи об'єднання громадян за місцем проживання громадянина; у разі визнання заяви чи скарги необґрунтованою роз'яснити порядок оскарження прийнятого за нею рішення; не допускати безпідставної передачі розгляду заяв чи скарг іншим органам.

Аналіз наведених норм законодавства свідчить про те, що орган, до якого направлена заява громадянина, зобов'язаний об'єктивно і вчасно її розглянути, перевірити викладені в ній факти, прийняти рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечити його виконання, а також повідомити громадянина про наслідки розгляду такої заяви.

На запит ОСОБА_1 , управлінням соціального захисту населення Лебединської РДА Сумської області надана наступна відповідь: "На Вашу заяву №744 від 29.09.2019 повідомляємо, що субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається відповідно до норм постанови Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива».

При призначенні субсидії на житлово-комунальні послуги на опалювальний період 2016-2017 років управління соціального захисту населення Лебединської районної державної адміністрації керувалося нормами пункту 12 вище зазначеної постанови, а саме: якщо в особи, яка досягла 18-річного віку станом на 1 січня року, за який враховуються доходи для призначення субсидії, середньомісячний сукупний дохід менший від прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб станом на 31 грудня цього ж року, або в якої відсутні доходи, але вона навчалася за денною формою навчання у загальноосвітньому, професійно-технічному, вищому навчальному закладі, для розрахунку субсидії середньомісячний дохід такої особи визначається на рівні одного прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб станом на 31 грудня року, за який враховуються доходи для призначення субсидії. Якщо в особи, яка досягла 18-річного віку станом на 1 січня року, за який враховуються доходи для призначення субсидії, середньомісячний сукупний дохід менший від прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб станом на 31 грудня цього ж року, але яка протягом зазначеного періоду отримувала хоча б один з наступних видів доходу: пенсію, стипендію, допомогу при народженні (усиновленні) дитини, допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам, допомогу по догляду за інвалідом І та II групи внаслідок психічного розладу, допомогу особам, які не мають права на пенсію та інвалідам, допомогу по безробіттю, то у розрахунок субсидії включаються фактичні розміри отриманих такими особами доходів. Прожитковий мінімум для працездатної особи у грудні 2015 року становив 1218 гривні. Розрахунок субсидії за даний період управління соціального захисту населення Лебединської районної державної адміністрації Вам надало на заяву № 585 від 12.08.2019.

При призначенні субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на опалювальний період 2017-2018 років управління соціального захисту населення Лебединської районної державної адміністрації керувалося нормами вище зазначеної постанови, а саме, якщо в особи, яка досягла 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення субсидії, середньомісячний сукупний дохід менший від прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб станом на кінець періоду, за який враховуються доходи, або в якої відсутні доходи, але вона навчалася за денною формою навчання у загальноосвітньому, професійно-технічному, вищому навчальному закладі, для розрахунку субсидії середньомісячний дохід такої особи визначається на рівні одного прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб станом на кінець періоду, за який враховуються доходи для призначення субсидії. Доходи враховувалися за період з січня 2017 року по червень 2017 року. Прожитковий мінімум для працездатної особи у червні 2017 року становив 1684 гривні. Отже, Вам до розрахунку взявся дохід на рівні одного прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. Розрахунок субсидії за даний період управління соціального захисту населення Лебединської районної державної адміністрації Вам надало на Вашу заяву № 585 від 12.08.2019.

При призначенні субсидії на житлово-комунальні послуги на опалювальний період 2018-2019 років управління соціального захисту населення Лебединської районної державної адміністрації керувалося нормами вище зазначеної постанови, а саме: якщо у складі домогосподарства або у складі сім'ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, і в цьому періоді: за інформацією ДПС відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії або нарахований середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, то при призначенні житлової субсидії в розрахунок сукупного доходу домогосподарства включається середньомісячний дохід у розмірі трьох розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб станом на кінець періоду, за який враховуються доходи (прожитковий мінімуму 1762 гривні).

Пунктом 12 постанови Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» передбачено, що для осіб, які у періоді, за який враховуються доходи, отримували допомогу по безробіттю, до сукупного доходу враховується:

за кожний місяць отримання допомоги у розмірі, меншому за прожитковий мінімум, встановлений для працездатних осіб станом на кінець періоду, за який враховуються доходи - дохід у розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб станом на кінець періоду, за який враховуються доходи;

за кожний місяць отримання допомоги у розмірі, більшому за прожитковий мінімум, встановлений для працездатних осіб станом на кінець періоду, за який враховуються доходи, - фактично отримані доходи;

за кожний місяць, у якому відсутні доходи, - дохід у сумі трьох розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб станом на кінець періоду, за який враховуються доходи.

При призначенні субсидії Вам враховано дохід за три місяці на рівні трьох прожиткових мінімумів, за інші місяці - фактичний розмір отриманої допомоги по безробіттю. Розрахунок субсидії за даний період управління соціального захисту населення Лебединської районної державної адміністрації Вам надало на заяву № 585 від 12.08.2019.

На виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 20 червня 2019 року по справі №480/1722/19 управлінням соціального захисту населення Лебединської районної державної адміністрації здійснено перерахунок призначеної Вам субсидії на оплату житлово-комунальних послуг за період з жовтня 2018 року по березень 2019 року без врахування до сукупного доходу сім'ї за перше півріччя 2018 року суми сплачених аліментів з урахуванням норм чинного законодавства. Сплачені аліменти були відраховані із суми отриманої допомоги по безробіттю, але в зв'язку з тим, що після утримання аліментів розмір допомоги по безробіттю став меншим за прожитковий мінімум, встановлений для працездатних осіб станом на кінець періоду, за який враховуються доходи, то для розрахунку враховується дохід у розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, тобто у розмірі 1762 гривні, відповідно до пункту 12 постанови Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива»".

Таким чином, управління соціального захисту населення Лебединської РДА Сумської області на виконання вимог Закону України "Про звернення громадян" надало своєчасно інформацію, яку запитував ОСОБА_1 .

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи викладене, у суду відсутні підстави для визнання протиправною бездіяльності Управління соціального захисту населення Лебединської районної державної адміністрації щодо ненадання відповіді на питання 2.1, 2.1.1, 3.1, 3.1.1, 3.3 заяви № 744 від 29.09.2019 та зобов'язання надати відповідь на вказані питання заяви № 744 від 29.09.2019.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Лебединської районної державної адміністрації Сумської області про визнання протиправною бездіяльності Управління соціального захисту населення Лебединської районної державної адміністрації щодо ненадання відповіді на питання 2.1, 2.1.1, 3.1, 3.1.1, 3.3 заяви № 744 від 29.09.2019 та зобов'язання Управління соціального захисту населення Лебединської районної державної адміністрації надати відповідь на питання 2.1, 2.1.1, 3.1, 3.1.1, 3.3 заяви № 744 від 29.09.2019 - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.О. Бондар