Справа 350/277/20
Номер провадження 3/350/145/2020
17 лютого 2020 року селище Рожнятів
Суддя Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області Пулик М.В., розглянувши матеріли адміністративної справи, яка надійшла від начальника Рожнятівського відділення поліції Головного Управління Національної поліції в Івано-Франківській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителяс АДРЕСА_1 , не працюючого громадянина України за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ст.173-2 ч.1 КУпАП,-
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії АПР 18 №076675 від 07 лютого 2020 року, 01 лютого 2020 року в 12 годині ОСОБА_1 по місцю свого проживання, вчинив насильство в сім'ї відносно своєї дочки ОСОБА_2 , а саме обзивав її нецензурними словами чим своїми діями завдав їй морального та психологічного болю.
У судовому засіданні ОСОБА_1 , свою вину у вчиненні даного правопорушення не визнав. Суду пояснив, що ОСОБА_2 , доводиться йому дочкою, на даний час в них існують неприязні відносини. Дочка постійно влаштовує з ним сварки, після чого телефонує в поліцію. Конфлікт 01.02.2020 року був, через те, що дочка побачила, як він перекидав на її сторону подвір'я лист, що опав з дерев. Він не ображав ОСОБА_2 , навпаки, саме остання кричала на нього. ОСОБА_2 висловлювалася в його адресу непристойними словами, однак він не сварився з дочкою, остання буває не врівноваженою. Просив не притягувати його до відповідальності, оскільки він не вчиняв сімейного дебошу.
Допитана в судовому засіданні ОСОБА_2 суду дала пояснення про те, що між нею та батьком ОСОБА_1 існують неприязні відносини. Батько відгородив криницю, та не дозволяє брати з неї воду для своїх потреб, її неповнолітнього сина, та матері, яка є інвалідом. Через це в них постійно виникають сварки. 04 лютого 2020 року вона викликала поліцію через те, що ОСОБА_1 погрожував їй фізичною розправою.
Вивчивши матеріали адміністративної справи, вислухавши пояснення особи, відносно якої складено протокол про адмінправопорушення та свідка, вважаю, що в діях ОСОБА_1 , відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст.173-2 ч.1 КУпАП виходячи з наступного.
Згідно зі ст.7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Згідно ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ст.245 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 173-2 ч.1 КУпАП вчинення насильства в сім'ї, тобто умисне вчинення будь-яких дій фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування фізичного насильства, що не завдало фізичного болю і не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
З пояснень ОСОБА_2 (а.с.4) вбачається, що х з батьком ОСОБА_1 постійно відбуваються сварки, з приводу користування подвір'ям та житловим будинком.
Відповідно до чинного законодавства України протокол про адміністративне правопорушення є офіційним документом і основним джерелом доказів у справі, оскільки саме він має містити повні та точні відомості про вчинене правопорушення, його кваліфікацію, дані про потерпілих, свідків, якщо вони є.
Відповідно до ст.62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватись на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Практика Європейського суду з прав людини вказує, що оцінюючи докази, суд застосовує критерії доведення «поза розумним сумнівом», яке має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій факту, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою.
Відповідно до Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь; психологічне насильство - форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи; фізичне насильство - форма домашнього насильства, що включає ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання, а також незаконне позбавлення волі, нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості, залишення в небезпеці, ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, заподіяння смерті, вчинення інших правопорушень насильницького характеру.
Так, згідно протоколу про адміністративне правопорушення у вину ОСОБА_1 ставиться вчинення останнім насилля морального та психологічного характеру, однак матеріали адміністративної справи не містять будь-яких доказів, того що, ОСОБА_1 вчинив домашнє насильство в сім'ї психологічного характеру, а саме словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи,контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи.
Таким чином, обставини викладені в протоколі про адміністративне правопорушення не знайшли свого підтвердження в судовому засіданні, оскільки сама заявниця ОСОБА_3 вказує, що її батько висловлював відносно неї погрози підпалу будинку, про що в протоколі не йдеться.
Матеріали справи не містять жодного іншого доказу, на підтвердження факту вчинення ОСОБА_1 правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст.173-2 ч.1 КУпАП та спростовували його пояснення.
Даних про свідків матеріали справи також не містять.
На думку суду, застосування адміністративного стягнення до особи за відсутності будь-яких доказів її протиправної дії чи бездіяльності не відповідатиме принципу верховенства права і міститиме ознаки свавільного застосування адміністративних повноважень.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП обставиною, що виключає провадження в справі про адміністративне правопорушення є відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
За таких обставин, вважаю, що провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення передбаченого ст. 173-2 ч.1 КУпАП.
Керуючись п.1 ст.247, ст. 279 КУпАП,-
Закрити провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 173-2 ч.1 КУпАП за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
На постанову може бути подано апеляційну скаргу до Івано-Франківського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови через Рожнятівський районний суд.
Суддя: