Ухвала від 17.02.2020 по справі 340/8/20

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про закриття провадження в адміністративній справі

17 лютого 2020 року м. Кропивницький Справа № 340/8/20

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.

розглянувши у спрощеному (письмовому) провадженні адміністративну справу

позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

відповідач: Державна служба України з надзвичайних ситуацій (01030, м. Київ, вул. Олеся Гончара, 55, код ЄДРПОУ 38516849)

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області (25015, м. Кропивницький, вул. Пашутінська, 1, код ЄДРПОУ 38613719)

про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Державної служби України з надзвичайних ситуацій (надалі - ДНСН України) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.

Позов ОСОБА_1 мотивовано тим, що у період з 15.08.2013 року по 06.07.2018 року він проходив службу в Державній службі України з надзвичайних ситуацій. Під час проходження служби при ліквідації пожежі отримав травму, внаслідок якої втратив працездатність на 25 %, та має право на одержання одноразової грошової допомоги на підставі ч.2 ст.118 Кодексу цивільного захисту України та постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту" від 11.07.2007 року №908. Проте така допомога йому не виплачена, а листом №03-16831/201 від 25.11.2019 року відповідач повідомив, що у зв'язку з відсутністю бюджетних асигнувань документи не виносилися на розгляд комісії з призначення одноразової грошової допомоги для прийняття відповідного рішення, а виплату буде проведено в порядку черговості розгляду справ при наявності коштів на зазначені цілі. З цих підстав позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність ДНСН України щодо неприйняття рішення за його заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з втратою працездатності на 25%;

- зобов'язати ДНСН України прийняти таке рішення з урахуванням норм ч.2 ст.118 Кодексу цивільного захисту України та абзацу 2 пункту 6 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 року №908.

Ухвалою судді від 08.01.2020 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Цією ж ухвалою залучено до участі у справі третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області (надалі - Управління ДСНС України у Кіровоградській області).

Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що матеріали щодо виплати позивачу одноразової грошової допомоги надійшли до ДСНС України 30.10.2018 року. Однак у зв'язку з обмеженим фінансуванням на зазначені цілі у 2019 році здійснити позивачу виплату такої допомоги не було можливості. Справу позивача було розглянуто у кінці 2019 року та 12.12.2019 року прийнято рішення про виплату йому одноразової грошової допомоги, яке листом від 27.12.2019 року направлено до Управління ДСНС України в Кіровоградській області. Відповідач стверджує, що ним наразі повністю відновлено законні права та інтереси позивача, тому просить суд закрити провадження у справі.

Третя особа надала пояснення щодо позову, в яких зазначила, що на виконання рішення комісії ДСНС України від 12.12.2019 року Управлінням ДСНС України у Кіровоградській області видано наказ №521 від 27.12.2019 року "Про виплату грошової допомоги", згідно з яким позивачу вже виплачено частину одноразової грошової допомоги у сумі 9587 грн., а виплату залишку коштів заплановано здійснити до 12.02.2020 року за планом кошторисних видатків на перший квартал 2020 року. Посилаючись на відсутність предмету спору, представник третьої особи просив суд у задоволенні позову відмовити.

Розглянувши справу за правилами спрощеного (письмового) позовного провадження, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.

ОСОБА_1 проходив службу в Державній службі України з надзвичайних ситуацій на посаді начальника караулу 17 ДПРЧ Управління ДСНС України у Кіровоградській області, з якої був звільнений 06.07.2018 року за пп.3 (за станом здоров'я) п.176 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2013 року №593. (а.с. 8)

У період проходження служби під час виконання службових обов'язків позивач отримав травму, внаслідок якої втратив 25% працездатності. Центральною лікарсько-експертною комісією ДСНС встановлено причинно-наслідковий зв'язок травми позивача з виконанням службових обов'язків.

У листопаді 2019 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою, в якій просив повідомити, чи було прийнято рішення щодо виплати йому одноразової грошової допомоги у зв'язку із втратою працездатності. (а.с. 48)

Відповідач листом №03-16831/201 від 25.11.2019 повідомив позивача про те, що на розгляді в ДСНС знаходиться велика кількість справ щодо виплати одноразової грошової допомоги особам рядового і начальницького складу органів та підрозділів цивільного захисту. Кошти, передбачені з державного бюджету на зазначені цілі, не забезпечують потребу ДСНС, тому здійснити виплату позивачу одноразової грошової допомоги не було можливості. (а.с. 9)

Не погоджуючись з такою відповіддю, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Вирішуючи спір, суд дійшов до таких висновків.

Відповідно до частини 2 статті 118 Кодексу цивільного захисту України у разі травми або поранення, заподіяного особі рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту під час виконання службових обов'язків, а також інвалідності, що настала у період проходження служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби, чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що стався у період проходження служби, пов'язаного з виконанням службових обов'язків, залежно від ступеня втрати працездатності такій особі виплачується одноразова грошова допомога у розмірі до п'ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою у порядку та на умовах, встановлених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності особою рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту у період проходження служби у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 року №908 затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - Порядок №908).

Пунктом 2 цієї постанови Кабінету Міністрів України постановлено Державній службі з надзвичайних ситуацій здійснювати згідно з цією постановою виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті на зазначені цілі.

Відповідно до підпункту 1 пункту 2 Порядку №908 грошова допомога виплачується особам рядового і начальницького складу у разі травми або поранення, захворювання без настання інвалідності, пов'язаного з виконанням службових обов'язків, у розмірі, який визначається з урахуванням ступеня втрати працездатності у відсотках трирічного грошового забезпечення.

Згідно з пунктом 3 Порядку №908 розмір одноразової грошової допомоги визначається виходячи з окладу за спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років, посадового окладу за останньою посадою, яку займала особа рядового або начальницького складу на день загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання, установлення інвалідності, а особа, звільнена із служби, - на день звільнення.

Відповідно до пункту 5 Порядку №908 для виплати одноразової грошової допомоги у разі травми або поранення, захворювання чи інвалідності особи, зазначені у пункті 2 вказаного Порядку, подають до підрозділу або його правонаступника такі документи:

- заяву про виплату одноразової грошової допомоги;

- довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності або ступінь втрати працездатності разом з рішенням відповідної військово-медичної установи про визнання травми або поранення, захворювання;

- постанову центральної лікарсько-експертної комісії ДСНС про придатність до служби і причинно-наслідковий зв'язок травми або поранення, захворювання з виконанням службових обов'язків або проходженням служби;

- копію сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я, по батькові та місце реєстрації;

- довідку про те, що їм не провадилися інші передбачені законами виплати у разі травми або поранення, захворювання чи настання інвалідності;

- копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера.

Згідно з пунктом 6 Порядку №908 підрозділ подає ДСНС висновок щодо можливості виплати грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 4 і 5 вказаного Порядку, а також довідку про грошове забезпечення та копію документа, що свідчить про обставини загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання, захворювання чи нещасного випадку, який трапився з особою рядового або начальницького складу.

Служба приймає на підставі поданих документів рішення щодо призначення одноразової грошової допомоги та надсилає його разом із зазначеними документами підрозділу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які мають право на її отримання.

Одноразова грошова допомога виплачується не пізніше ніж протягом двох місяців з дня прийняття відповідного рішення у межах коштів, передбачених у державному бюджеті на такі цілі, шляхом її перерахування на рахунок в установі банку, відкритий отримувачем допомоги.

Суд установив, що позивач у жовтні 2018 року звернувся до Управління ДСНС України у Кіровоградській області із заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з втратою 25% працездатності, додавши необхідні документи.

Вказані документи разом з висновком щодо можливості виплати грошової допомоги 24.10.2018 року направлені Управлінням ДСНС України у Кіровоградській області до Державної служби України з надзвичайних ситуацій.

На засіданні комісії ДСНС України з призначення одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту 12.12.2019 року прийнято рішення виплатити згідно з підпунктом 1 пункту 2 Порядку №908 ОСОБА_1 , який втратив 25% працездатності, одноразову грошову допомогу в сумі 60300 грн. (а.с. 30)

Вказане рішення оформлено протоколом №5 від 12.12.2019 року та листом №20-19042/201 від 27.12.2019 року надіслано до Управління ДСНС України у Кіровоградській області. (а.с. 47)

На підставі цього рішення Управлінням ДСНС України у Кіровоградській області видано наказ №521 від 27.12.2019 року "Про виплату грошової допомоги", яким наказано перерахувати позивачу частину коштів у сумі 9587 грн. (а.с. 31)

Відповідно до статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частиною 2 статті 9 КАС України передбачено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з пунктом 8 частини 1 статті 238 КАС України суд закриває провадження у справі щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб'єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.

Частиною 2 статті 238 КАС України передбачено, що про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з бюджету.

Відповідно до пункту 5 частини 1, частини 2 статті 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв'язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях. У випадках, установлених пунктом 1 частини першої цієї статті, судовий збір повертається в розмірі переплаченої суми; в інших випадках, установлених частиною першою цієї статті, - повністю.

Отже, оскільки відповідачем - суб'єктом владних повноважень - оскаржуване порушення виправлено, тому провадження у цій справі слід закрити на підставі п.8 ч.1 ст.238 КАС України, а позивачу - повернути судовий збір.

Керуючись статтями 143, 237, 238, 248, 256, 291, 294, 295 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Закрити провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з надзвичайних ситуацій про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.

2. Повернути ОСОБА_1 з державного бюджету судовий збір у сумі 1536, 80 грн., сплачений квитанцією №0.0.1565129436.1 від 24.12.2019 року.

3. Копію ухвали направити учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала суду в частині закриття провадження у справі може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду, через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 15 - денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.А. Черниш