Рішення від 17.02.2020 по справі 300/2670/19

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" лютого 2020 р. справа № 300/2670/19

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Микитюк Р.В., розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення від 28.11.2019, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі - позивач), 30.12.2019 звернулася в суд із адміністративним позовом до Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради (надалі - відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення від 28.11.2019 №18/1.3.31 про припинення надання субсидії з 01.09.2019 та повернення надміру нараховану (виплачену) житлову субсидію з 01.10.2018 по 30.04.2019 у сумі 13182,53 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що 19.12.2019 позивачем отримано лист відповідача за вих. №4440/45.21.-10/35в від 17.12.2019, з якого вона дізналася, що 28.11.2019 на засіданні комісії з розгляду субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, пільг для населення прийнято рішення №18/1.3.31 про припинення надання їй житлової субсидії з 01.09.2019 та повернення надміру нарахованої (виплаченої) житлової субсидії з 01.10.2018 по 30.04.2019 в сумі 13182,53 грн. Позивач вважає таке рішення протиправним та просить його скасувати.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03.01.2020 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу з дня отримання ухвали десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви (а.с. 30-32).

13.01.2020 позивач усунула недоліки позовної заяви, відтак ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.01.2020 відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) (а.с. 47-48).

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 31.01.2020. Щодо заявлених позовних вимог відповідач заперечив з підстав, наведених у відзиві на позовну заяву. Просив суд в задоволенні позову відмовити (а.с.53-58).

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими позивач обґрунтовує позовні вимоги та відповідь на відзив, встановив наступне.

Департаментом соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради протоколом №18 прийнято рішення від 28.11.2019 №1.3.31, яким припинено з 01.09.2019 субсидію та повернення надмірно нарахованої (виплаченої) субсидії за період з 01.10.2018 по 30.04.2019 в сумі 13182,53 грн. (а.с. 59).

Не погоджуючись з даним рішенням, вважаючи його протиправним, позивач звернулася до суду за захистом свого порушеного права.

Беручи до уваги наведені обставини, надаючи правову оцінку цим правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Правовідносини щодо умов та порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг регулюються Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженим постановою КМУ №848 від 21.10.1995 (надалі - Положення) зі змінами та доповненнями.

Положенням (у редакції Постанови КМУ від 27.04.2018 №329), яка вступила в дію з 01.05.2018 і діяла по 30.09.2019.

У відповідності до пункту 3 пункту 6 Положення субсидія не призначається, якщо у складі домогосподарства або у складі сім'ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, і в цьому періоді: за інформацією ДВС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії; або нарахований середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії; та/або ними або за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім випадків, коли наявна заборгованість роботодавця із виплати заробітної плати та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за цих осіб).

За наявності умов, визначених у підпункті 3 пункту 6 Положення, житлову субсидію може бути призначено за рішенням комісії виходячи з конкретних обставин, що склалися.

Рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії в таких випадках приймається комісією на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.

Згідно із пунктом 9 Положення, житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються особи, що зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії.

Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім'ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства. При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються.

У разі коли у складі домогосподарства кількість фактично проживаючих зареєстрованих членів домогосподарства є меншою за кількість членів домогосподарства, зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку), за рішенням комісії соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування розраховуються на фактично проживаючих зареєстрованих за даною адресою членів домогосподарства. Рішення комісії в такому випадку приймається з урахуванням норм, зазначених в абзаці десятому пункту 7 цього Положення, а саме житлову субсидію за рішенням комісії не може бути призначено у разі, коли у члена домогосподарства або у члена сім'ї особи із складу домогосподарства доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії були такими, що зазначені в абзацах другому-четвертому підпункту 3 пункту 6 Положення, і такі особи перебували за кордоном сукупно більше 60 днів протягом періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім випадку, зазначеного в абзаці 4 пункту 7 Положення, а також якщо працездатні особи в період, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, документально підтвердили шляхом надання легалізованих в Україні документів набуття страхового стажу в інших країнах, з якими укладено договори про соціальне забезпечення, перелік яких розміщується на офіційному веб-сайті Мінсоцполітики). До 60-денного періоду перебування за кордоном не включаються дні службового відрядження, лікування або навчання за кордоном, що підтверджується відповідними документами.

Суд зауважує, що абзац 11 п.7 Положення із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ №841 від 17.10.2018 застосовується з 01.10.2018.

Інформацію про перебування особи за кордоном сукупно більше 60 днів протягом періоду, за який враховуються доходи для призначення субсидії, необхідно зазначити в декларації.

Пунктом 13 Положення, окрім іншого, визначено, що для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання): заяву про призначення житлової субсидії за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - заява); декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація); довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру; договір найму (оренди) житла (у разі наявності).

Згідно п. 14 Положення, для призначення житлових субсидій на запит структурних підрозділів з питань соціального захисту населення у п'ятиденний строк з дня його отримання подаються відомості про: склад зареєстрованих у житлових приміщеннях (будинках) осіб - органами місцевого самоврядування або уповноваженими ними органами; забезпеченість громадян житловою площею та комунальними послугами - управителями, об'єднаннями, виконавцями комунальних послуг.

У таких відомостях зазначається: розмір платежів за житлово-комунальні послуги у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів житлово-комунального обслуговування; розмір внесків/платежів об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів житлово-комунального обслуговування; сума простроченої понад два місяці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком; інформація про доходи осіб та сплату єдиного внеску на загальнообов'язклве державне соціальне страхування з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування - Пенсійним фондом України у порядку, встановленому Фондом та Мінсоцполітики; інформація про доходи осіб з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, а також групу платників єдиного податку, до якої належить фізична особа-підприємець, що обрав спрощену систему оподаткування, - ДФС у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном.

Матеріалами справи встановлено, що 13.12.2018 ОСОБА_1 подала до департаменту соціальної політики заяву про призначення та надання житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. Згідно поданої декларації у квартирі зареєстровано дві особи, з них одна особа не проживає (син - ОСОБА_2 ). У декларації позивач не надала інформацію про перебування ОСОБА_2 за кордоном понад 60 днів протягом періоду, за який враховуються доходи для призначення субсидії (а.с. 74-75).

Відповідно до рішення комісії з розгляду питань надання субсидій на оплату ЖКП, пільг для населення №1/1.1.153 від 10.01.2019 ОСОБА_1 призначено субсидію з 01.10.2018 по 30.04.2019 на одну особу, на понаднормову площу 63,53 кв. м.

Житлову субсидію призначено: з 01.10.2018 по 31.10.2018 в сумі 1084,03 грн.; з 01.11.2018 по 28.02.2019 щомісячно в сумі 2203,42 грн.; з 01.03.2019 по 31.03.2019 в сумі 2207,06 грн.; з 01.04.2019 по 30.04.2019 в сумі 1256,34 грн. (а.с.66-73).

Постановою КМУ №62 від 06.02.2019 "Про внесення змін до деяких постанов КМУ" запроваджено надання житлової субсидії у готівковій формі, починаючи із житлової субсидії, нарахованої за лютий 2019. Виплату субсидії у грошовій готівковій формі з лютого 2019 по квітень 2019 позивачу здійснено через Пенсійний фонд України.

28.05.2019 ОСОБА_1 подано до департаменту соціальної політики заяву про призначення та надання житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. Згідно поданої декларації в квартирі зареєстровано дві особи, з них одна особа не проживає (син - ОСОБА_2 ).

У декларації ОСОБА_1 не надала інформацію про перебування ОСОБА_2 за кордоном понад 60 днів протягом періоду, за який враховуються доходи для призначення субсидії (а.с. 76-77).

Згідно рішення комісії з розгляду питань надання субсидії на оплату ЖКП, пільг для населення №10/1.1.206 від 13.06.2019 позивачу призначено субсидію з 01.05.2019 по 30.04.2020 на одну особу, на понаднормову площу 63,53 кв. м. (а.с.66-73).

Департаментом соціальної політики 30.05.2019 направлено запит в Держприкордонслужбу (лист №2048/45.21-13/11в) щодо отримання інформації про перетин кордону з 01.01.2018 по 30.04.2019 на громадян згідно додатку, в тому числі на ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 60).

Відповідно до інформації отриманої на запит з Держприкордонслужби (лист №0.184-25256/0/15-19 від 12.07.2018): інформація стосовно перебування ОСОБА_2 за кордоном понад 60 днів протягом періоду з 01.01.2018 по 30.04.2019 не виявлено (а.с. 61-62).

Департаментом соціальної політики направлено запит в Держприкордонслужбу листом за вих. №3109/45.21-13/11в від 28.08.2019 щодо отримання інформації про перетин державного кордону з 01.07.2017 по 30.06.2019 на громадян згідно додатку, у якому був повторно включений запит від 30.05.2019 (а.с. 63).

Згідно листа отриманого на запит з Держприкордонслужби №0.184-32139/0/15-19 від 05.09.2019, ОСОБА_2 перебував за кордоном понад 60 днів протягом періоду з 01.01.2018 по 30.06.2018, а саме - 68 днів (з 15.02.2018 по 23.04.2018) (а.с. 64-65).

Положенням (у редакції Постанови КМУ від 14.08.2019 №807, яка вступила в дію з 01.10.2019) абзацом 4 Пункту 119 зазначено, що за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об'єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії. За рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об'єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли: у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії (пункт 22 у редакції станом на 01.10.2018).

У випадку, визначеному в абзаці 4 пункту 119 Положення, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається управителем, об'єднанням, виконавцем комунальних послуг шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії.

Так, як позивач не подала легалізовані в Україні документи про набуття ОСОБА_2 страхового стажу в інших країнах (перелік країн, з якими укладено договори про соціальне забезпечення розміщено на офіційному веб-сайті Мінсоцполітики), 28.11.2019 на засіданні комісії з розгляду питань надання субсидії на оплату ЖКП, пільг для населення прийнято рішення №18/1.3.31, яким: - припинено надання субсидії з 01.09.2019; - повернути надміру нараховану (виплачену) житлову субсидію з 01.10.2018 по 30.04.2019 в сумі 13182,53 грн.

19.12.2019 позивача (заявницю) було ознайомлено з рішенням комісії та вручено відповідь у письмовій формі.

Пунктом 127 Положення визначено, що у разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується органом, який призначив житлову субсидію, у судовому порядку.

Згідно пункту 22 Положення (чинної станом на 01.10.2018), у випадках, зазначених в абзацах четвертому - восьмому цього пункту, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається управителем, об'єднанням, виконавцем комунальної послуги, громадянином.

Житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо: громадянин не повернув надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії за попередні періоди її одержання на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення або не сплачує суми до повернення, визначені відповідним структурним підрозділом з питань соціального захисту населення (пункт 14 Положення).

Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування та їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та у межах повноважень та засобами, передбаченими Конституцією та законами України.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України (пункт 1); обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) (пункт 3); безсторонньо (пункт 4); добросовісно (пункт 5); з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації (пункт 7); пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) (пункт 8); своєчасно, тобто протягом розумного строку (пункт 10).

Отже, враховуючи викладене вище, беручи до уваги, що позивач (заявник) не зазначила у декларації достовірних даних та не мала права на призначення житлової субсидії, суд вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими і не підлягають задоволенню.

За змістом ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Отже, з урахуванням вищезазначеного, суд на підставі наданих учасниками справи письмових доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, дійшов висновку, що відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи:

позивач: ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 );

відповідач: Департамент соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради (код ЄДРПОУ 36733431, вул. Грушевського, 29, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківська область, 76000).

Суддя Микитюк Р.В.