Справа № 357/7489/19
2/357/671/20
Категорія 62
12 лютого 2020 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області в складі: головуючого - судді Бондаренко О.В., при секретарі - Бондаренко Н.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Біла Церква, Військової частини НОМЕР_1 , про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
09.07.2019 року ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним позовом посилаючись на те, що він є інвалідом війни І групи та особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, проживає у службовому житлі за адресою: АДРЕСА_1 , та є особою, що потребує поліпшення житлових умов, оскільки: у відповідності до довідки, виданої квартирно-експлуатаційним відділом міста Біла Церква №34 від 01.03.2019 року він із сім'єю, в складі 4 особи, займає 2-х кімнатну квартиру, загальною площею 52,9 кв.м. та житловою площею 30,81 кв.м. У відповідності до ст. 47 ЖК УРСР його сім'я має бути забезпеченою житловою площею в розмірі 54,6 кв.м. Таким чином, він та його сім'я є такими, що потребують поліпшення житлових умов у відповідності до п.1 ч.1 ст.34 ЖК УРСР. У відповідності до виписки з акту огляду медико-соціальної експертної комісії АВ №1042881 від 13.10.2018 року він є інвалідом першої групи, підгрупи «Б» із захворюванням, пов'язаним з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Згідно експертного висновку № 2263 від 15.03.2019 року, виданої Центральною міжвідомчою експертною комісією МОЗ та МНС України він має основний діагноз: хронічна хвороба нирок 5 ст. пролонгована програмним гемодіалізом, полікістозна хвороба нирок, подагрична нефропатія, вторинний хронічний пієлонефрит, вторинна АГ II ст., захворювання пов'язане з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. У відповідності до виписки і карти гемодіалізного хворого №331 від 01.02.2019 року він перебуває на лікуванні в Міжрайонному центрі гемодіалізу Білоцерківської МЛ №2 з 29.08.2018 року, де проходить амбулаторний гемодіаліз - бікарбонатний 2 рази на тиждень по 4 години, в зв'язку з чим не може проживати у місці, значно віддаленому від місця лікування. 12.04.2019 року він звернувся із заявою про постановку на облік, як особу, що потребує поліпшення житлових умов, внесення до єдиного державного реєстру громадян, які потребують поліпшення житлових умов та включення до списків громадян, які користуються правом позачергового одержання житлових приміщень до начальника квартирно-експлуатаційного відділу м. Біла Церква підполковника ОСОБА_2 на що отримав відповідь у якій повідомлено, що КЕВ м. Біла Церква не здійснює постановку на облік, які потребують поліпшення житлових умов працівників (колишніх працівників); і керуючись Постановою кабінету Міністрів України № 1081 від 03.08.2006 року, наказом Міністра оборони України № 380 від 31.07.2018 року в Збройних Силах України (КЕВ м. Біла Церква підрозділ ЗС України) на квартирний облік для поліпшення житлових умов зараховуються виключно військовослужбовці. Також, він звернувся до військової частини НОМЕР_1 , яка знаходиться у с.Ольшаниця, Рокитнянського району Київської області із рапортом від 09.09.2019 року про постановку його на облік, як особу, що потребує поліпшення житлових умов. На що військовою частиною НОМЕР_1 було надано відповідь №2856 від 26.09.2019 року, у якій вони зазначили, що ч.1 ст. 37 ЖК УРСР визначено, що на облік потребуючих поліпшення житлових умов громадян, окрім інших, беруться громадяни які залишили роботу на підприємствах, в установах, організаціях саме у зв'язку з виходом на пенсію, а з наданого заявником останнього аркуша трудової книжки убачається, що він звільнений з роботи за п. 1 ст. 40 Кодексу законів про працю України «Скорочення чисельності працівників», що не дає йому права на постановку на облік потребуючих поліпшення житлових умов громадян у військовій частині НОМЕР_1 . Натомість ні військова частина НОМЕР_1 , ні квартирно-експлуатаційний відділ м. Біла Церква не поставили його на облік, як особу, що потребує поліпшення житлових умов, не внесли до єдиного державного реєстру громадян, які потребують поліпшення житлових умов та не включили до списків громадян, які користуються правом позачергового одержання житлових приміщень. Вважає, що дані відмови є протиправними, тому просив визнати дії квартирно-експлуатаційного відділу м. Біла Церква щодо відмови у постановку на облік, як особу, що потребує поліпшення житлових умов, внесення до єдиного державного реєстру громадян, які потребують поліпшення житлових умов та включення до списків громадян, які користуються правом позачергового одержання житлових приміщень протиправними, зобов'язати квартирно-експлуатаційний відділ м. Біла Церква постановити його на облік, як особу, що потребує поліпшення житлових умов, внести до єдиного державного реєстру громадян, які потребують поліпшення житлових умов та включити до списків громадян, які користуються правом позачергового одержання житлових приміщень, визнати дії військової частини НОМЕР_1 щодо відмови у постановку на облік, як особу, що потребує поліпшення житлових умов, внесення до єдиного державного реєстру громадян, які потребують поліпшення житлових умов та включення до списків громадян, які користуються правом позачергового одержання житлових приміщень протиправними та зобов'язати військову частину НОМЕР_1 постановити його на облік, як особу, що потребує поліпшення житлових умов, внести до єдиного державного реєстру громадян, які потребують поліпшення житлових умов та включити до списків громадян, які користуються правом позачергового одержання житлових приміщень.
Ухвалою Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 15.07.2019 року було відкрито провадження у справі та призначено розгляд в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням ( викликом) сторін.
Ухвалою Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 11.09.2019 року залучено у справі співвідповідача - військову частину НОМЕР_1 .
05.08.2019 року представник відповідача квартирно-експлуатаційного відділу м. Біла Церква Ковальчук Д.В. подала відзив в якому зазначила, що у квартирно-експлуатаційного відділу м. Біла Церква відсутні повноваження щодо постановки на облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов, КЕВ не є житловою комісією, а є державною установою, яка створена Міністерством оборони України з метою здійснення квартирно - експлуатаційного забезпечення військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій, що дислокуються в межах її відповідальності, у своїй діяльності керується чинним законодавством України. Квартирно-експлуатаційний відділ м. Біла Церква відповідно до наданих повноважень здійснює узагальнений облік осіб (військовослужбовців та осіб звільнених з військової служби у запас на яких поширюється дія нормативно - правових актів, що регулюють спірні правовідносини), що потребують поліпшення житлових умов на території Білоцерківського, Черкаського, Уманського та Смілянського гарнізонів (відповідно до прийнятих рішень житловими комісіями), виконує контролюючу функцію (перевірка облікових справ) та приймає участь у розподілі житлових приміщень, відповідно до вимог Житлового кодексу Української РСР, Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2006 року № 1081, Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.07.2018 № 380. Разом з тим, матеріали позовної заяви не містять доказів перебування позивача на військовій службі або ж у запасі та позивач ніколи не був працівником квартирно-експлуатаційного відділу м. Біла Церква. Будинок №3 в с. Ольшаниця в/ч НОМЕР_1 передано на баланс квартирно- експлуатаційного відділу м. Біла Церква в 2006 році. Враховуючи ту обставину, що в квартирно-експлуатаційного відділу м. Біла Церква відсутні повноваження щодо постановки на облік особи, що потребує поліпшення житлових умов та відсутня житлова комісія до компетенції якої було б віднесено такі повноваження, відмова квартирно-експлуатаційного відділу м. Біла Церква у постановці позивача на облік була законною. У квартирно-експлуатаційного відділу м. Біла Церква відсутні повноваження щодо постановки на облік ОСОБА_1 , а тому вказана позовна вимога є безпідставною. Тому, просили відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до квартирно-експлуатаційного відділу м. Біла Церква в повному обсязі.
14.08.2019 року представник позивача ОСОБА_3 подала відповідь на відзив, в якому зазначила, що відповідно до п. 3, 9 ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» особам, звільненим з військової служби і визнаним особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних під час виконання обов'язків військової служби, або захворювання, одержаного під час проходження військової служби, жилі приміщення в населених пунктах, обраних ними для проживання з урахуванням встановленого порядку, надаються позачергово за рахунок військових формувань або органів виконавчої влади, в яких вони перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов. Військовослужбовці, що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, при звільненні з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров'я, а також у зв'язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості використання на військовій службі залишаються на цьому обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду або за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, а в разі її розформування - у військових комісаріатах і квартирно-експлуатаційних частинах районів та користуються правом позачергового одержання житла. У відповідності до п.22 Порядку забезпечення військовослужбовців та і членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого постановою Кабінету і Міністрів України від 03 серпня 2006 року № 1081, облік військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов, ведеться у військових частинах і в квартирно-експлуатаційних органах. У відповідності до п.1.3 Положення про організацію квартирно- експлуатаційного забезпечення Збройних Сил України, затвердженого Наказом Міністерства оборони України 03.07.2013 № 448 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 вересня 2013 р. за № 1590/24122, організація квартирно-експлуатаційного забезпечення ЗС України - це комплекс заходів, спрямованих на безпечну експлуатацію, утримання казармено-житлового фонду, об'єктів соціально- культурного призначення, комунальних споруд та інженерних мереж військових містечок, забезпечення військових частин квартирним майном. П.1.3. основними завданнями квартирно-експлуатаційного забезпечення є: забезпечення військових частин фондами військового містечка, територією та земельними ділянками; утримання і експлуатація фондів військового містечка, які знаходяться в користуванні військових частин; забезпечення військових частин комунальними послугами та енергоносіями; участь в організації забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями; забезпечення військових частин квартирним майном; здійснення функцій замовника з будівництва, реконструкції, капітального ремонту фондів військового містечка, а також виконання технічного нагляду за ходом проведення у військових частинах робіт з будівництва, реконструкції та капітального ремонту військових об'єктів; здійснення організації квартирно-експлуатаційного забезпечення в особливий період; організація навчання і підвищення кваліфікації військовослужбовців та працівників квартирно-експлуатаційних органів; планування витрат та організація фінансування заходів квартирно-експлуатаційного забезпечення. Крім того, у відповідності до п.4.6 положення, квартирно-експлуатаційний відділ м. Біла-Церква відповідно до покладених на нього завдань: організовує контроль за розподілом житлових приміщень в гарнізонах у межах відповідальності КЕВ м. Біла Церква, за заселенням в житлові приміщення сімей військовослужбовців та зняття їх з квартирного обліку. Вважає, що обгрунтування викладені у відзиві є такими, що не заслуговують на увагу, а позов ОСОБА_1 підлягає до задоволення у повному обсязі.
08.11.2019 року представник відповідача військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_4 подав відзив в якому зазначив, що військову частину НОМЕР_1 було залучено як співвідповідача у справі ухвалою суду від 11.09.2019. Вважають позовну вимогу позивача щодо визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії необгрунтованими. Частиною першою статті 37 Житлового кодексу Української РСР визначено, що облік потребуючих поліпшення житлових умов громадян, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, що мають житловий фонд і ведуть житлове будівництво або беруть пайову участь у житловому будівництві, здійснюється за місцем роботи, а за їх бажанням - також і за місцем проживання. Нарівні з ними беруться на облік громадяни, які залишили роботу на цих підприємствах, в установах, організаціях у зв'язку з виходом на пенсію. Відповідно до наданої позивачем трудової книжки убачається, що він був звільнений з роботи, за пунктом 1 статті 40 Кодексу законів про працю України у зв'язку з «Скорочення чисельності працівників», що не дає йому права на постановку на облік потребуючих поліпшення житлових умов громадян у військовій частині НОМЕР_1 . Тому, просив відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 у постановці на облік, як особу, що потребує поліпшення житлових умов та внесення його до єдиного реєстру громадян, які потребують поліпшення житлових умов та включення до списків громадян, які користуються правом позачергового одержання житлових приміщень.
Позивач, ОСОБА_1 , в судовому засіданні позов підтримав та просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Представник позивача, адвокат Чорненька Олена Іванівна, в судовому засіданні позов підтримала та просила позов задовольнити.
Представник відповідача, військової частини НОМЕР_1 , за довіреністю у справі ОСОБА_4 , в судовому засіданні позов не визнав та просив відмовити в задоволенні позову.
Представник квартирно-експлуатаційного відділу м.Біла Церква в судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.
Суд, заслухавши учасників справи, дослідивши матеріали справи, встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Одним із принципів цивільного судочинства є диспозитивність, який полягає у тому, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявленою нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим кодексом випадках. Учасник справи, розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд (ст. 13 ЦПК України).
Ст. 12 ЦПК України передбачено, що учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом та кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до ч.1 ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданими відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно вимог ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується копією паспорта серії НОМЕР_2 , який виданий Рокитнянським РВ ГУ МВС України в Київській області 29.10.1997 року (а.с.8-9).
Згідно із посвідченням № НОМЕР_3 , виданим Київською обласною державною адміністрацією 30.03.2006 року та вкладкою до нього № НОМЕР_4 від 27.01.2010 року ( а.с 10), ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1та учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Згідно із посвідченням серії НОМЕР_5 , виданим 08.01.2019 року Управлінням соціального захисту населення Рокитнянської районної державної адміністрації (а.с.11), ОСОБА_1 є інвалідом війни І групи та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни.
Як вбачається з виписки з акту огляду медико-соціальної експертної комісії АВ №1042881 (а.с.12), ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 13.11.2018 року встановлена перша група інвалідності підгрупи «Б» - довічно. Причина інвалідності захворювання пов'язане з роботами пов'язаними з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС.
Даний факт також підтверджується експертним висновком Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України від 15.03.2019 року №2263 (а.с.13), в якому вказано, що захворювання ОСОБА_1 пов'язане з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Згідно виписки з карти гемодіалізного хворого №331 від 01.02.2019 року ( а.с. 14), ОСОБА_1 перебуває на лікуванні в Міжрайонному центрі гемодіалізу Білоцерківської МЛ №2 з 29.08.2018 року де проходить амбулаторний гемодіаліз біокарбонатний 2 рази на тиждень по 4 години.
Встановлено, що ОСОБА_1 та членам його сім'ї ОСОБА_5 , 1965 року народження, ОСОБА_6 , 1984 року народження та ОСОБА_7 , 1987 року народження, ІНФОРМАЦІЯ_2 було видано ордер №54 на право на зайняття двохкімнатної квартири АДРЕСА_2 , житловою площею 30,81 кв.м.
12.04.2019 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до начальника квартирно-експлуатаційного відділу м. Біла Церква підполковника Соловіченка В.О. (а.с.17-19), про постановку його, як інваліда 1 групи та особу, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 та його сім'ю на квартирний облік, як особу, що потребує поліпшення житлових умов на території міста Біла Церква та Білоцерківського району і включити його та членів його сім'ї до списків громадян, які користуються правом позачергового одержання житлових приміщень на території міста Біла Церква та Білоцерківського району.
З відповіді начальника КЕВ м. Біла Церква підполковник В.Соловіченко від 23.04.2019 року (а.с.20), вбачається, що КЕВ м. Біла Церква не здійснює постановку на облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов, працівників (колишніх працівників), керуючись Постановою Кабінету Міністрів України №1081 від 03.08.2006 року, наказом Міністра оборони України №380 від 31.07.2018 року в Збройних Силах України (КЕВ м. Біла Церква підрозділ ЗС України) на квартирний облік для поліпшення житлових умов зараховуються виключно військовослужбовці.
З відповіді командира В/Ч НОМЕР_1 підполковника ОСОБА_8 від 26.09.2019 року на рапорт ОСОБА_1 (а.с.83), вбачається, що ОСОБА_1 до рапорту від 25.09.2019 року було надано копію останнього аркуша трудової книжки та копію довідки КЕВ м. Біла Церква від 23.09.2019 року №105, однак дані документи не були завірені належним чином. Окрім того, неможливо встановити кому належить надана копія трудової книжки, оскільки надано лише останній аркуш. Відтак заявнику необхідно надати до військової частини належним чином завірену копію всіх аркушів трудової книжки, а не лише останнього аркуша. З наданої заявником останнього аркуша трудової книжки вбачається, що він звільнений з роботи за пунктом 1 статті 40 Кодексу Законів про працю України «Скорочення чисельності працівників», що не дає йому права на постановку на облік потребуючих поліпшення житлових умов громадян у військовій частині НОМЕР_1 .
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 47 Конституції України кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону. Ніхто не може бути примусово позбавлений житла інакше як на підставі закону за рішенням суду.
Судом встановлено, що Квартирно-експлуатаційний відділ м. Біла Церква є державною установою, яка створена Міністерством оборони України з метою здійснення квартирно - експлуатаційного забезпечення військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій, що дислокуються в межах її відповідальності. Квартирно-експлуатаційний відділ м. Біла Церква, відповідно до наданих повноважень, здійснює узагальнений облік осіб (військовослужбовців та осіб звільнених з військової служби у запас на яких поширюється дія нормативно - правових актів, що регулюють спірні правовідносини), що потребують поліпшення житлових умов на території Білоцерківського, Черкаського, Уманського та Смілянського гарнізонів, виконує контролюючу функцію (перевірка облікових справ) та приймає участь у розподілі житлових приміщень, відповідно до вимог Житлового кодексу Української РСР, що підтверджується положенням про квартирно-експлуатаційний відділ м. Біла Церква (а.с.35-45).
Як вбачається з акту приймання (передачі) будівель, споруд і території військового містечка від 07.02.2006 року (а.с.46-47), 07.02.2006 року передано на баланс КЕВ м. Біла Церква будівлі та споруду в/ч НОМЕР_1 . Експлуатацію будівель закріплено за військовою частиною.
Згідно довідки квартирно-експлуатаційного відділу м. Біла Церква №34 від 01.03.2019 року (а.с.16), ОСОБА_1 постійно проживає в с. Ольшаниця Рокитнянського району Київської області у військовому містечку НОМЕР_6 ( АДРЕСА_1 , де займає двохкімнатну квартиру 52,9 кв.м. На даній житловій площі зареєстровані з 16.07.1988 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 26.10.1996 року його дружина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з ІНФОРМАЦІЯ_4 син ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , та 18.06.2013 року онук ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Відповідно до п.4.6 Положення, Квартирно-експлуатаційний відділ м. Біла Церква відповідно до покладених на нього завдань: організовує контроль за розподілом житлових приміщень в гарнізонах у межах відповідальності КЕВ м Біла Церква, за заселенням в житлові приміщення сімей військовослужбовців та зняття їх з квартирного обліку.
Згідно копії військового білету НОМЕР_7 (а.с.110-112), ОСОБА_1 є військовозобов'язаним, тобто особою, яка перебуває у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави (п. 9 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»).
Згідно із ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», громадяни України, зокрема військовозобов'язані, які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання підлягають взяттю на військовий облік у районних (міських) військових комісаріатах.
З облікової картки військового комісаріату (а.с. 109), вбачається, що позивач, як військовозобов'язана особа, 11.04.1980 року був призваний на військову строкову службу, наказом МО СРСР № 85 від 28.03.1982 року звільнений у запас, 23.07.1988 року Миронівським РВК прийнятий на облік та згідно відповіді на запит Рокитнянського районного військового комісаріату Міністерства оборони України №54 від 14.01.2020 року, а з довідки (а.с.108), вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 23.07.1988 року перебуває на військовому обліку у Рокитнянському районному військовому комісаріаті Київської області.
Отже, позивач перебуває на обліку у військовому комісаріаті, як військовозобов'язана особа, а відповідно до п.1 ч.6 ст. 37 вказаного Закону виключенню з військового обліку у районних (міських) військових комісаріатах підлягають громадяни України, зокрема призвані чи прийняті на військову службу, разом з тим, позивач не є такою особою.
Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
З відповіді на запит №49 від 20.01.2020 року (а.с.107), вбачається, що копії рішень житлової комісії щодо зарахування чи зняття з квартирного обліку ОСОБА_1 в КЕВ м. Біла Церква відсутні. Роз'яснено, що за даним рішенням йому необхідно звернутися до житлової комісії. Відповідно до ордеру №54 від 26.06.1987 року ОСОБА_1 на склад сім'ї чотири особи, а саме він, дружина ОСОБА_5 , 1965 року народження, ОСОБА_6 , 1984 року народження та ОСОБА_7 , 1987 року народження, виданий ордер №54 на право на зайняття двох кімнатної квартири АДРЕСА_2 , житловою площею 30,81 кв.м. Дана квартира має статус постійного житла.
Згідно із п.1 Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2006 року № 1081, даний порядок визначає механізм забезпечення житловими приміщеннями військовослужбовців - осіб офіцерського (у тому числі осіб, які проходять військову службу за призовом осіб офіцерського складу), старшинського і сержантського, рядового складу (крім військовослужбовців строкової служби) Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, правоохоронних органів спеціального призначення та Держспецтрансслужби, Держспецзв'язку, посади в яких комплектуються військово-службовцями, у тому числі звільнених в запас або у відставку, що залишилися перебувати на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, у військових частинах, закладах, установах та організаціях після звільнення та членів їх сімей.
Згідно п. 22 Порядку, облік військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов, ведеться у військових частинах та квартирно-експлуатаційних органах.
Згідно п. 23 Порядку, для зарахування на облік військовослужбовець подає рапорт на ім'я безпосереднього командира (начальника). До рапорту додаються: довідка з місця проживання про реєстрацію і склад сім'ї; витяг з особової справи військовослужбовця про склад сім'ї; довідка про те, чи перебувають члени сім'ї на квартирному обліку за місцем роботи (у виконавчих органах місцевих рад); документи, що підтверджують право на першочергове та позачергове одержання житла, інші пільги. Інші документи житлова комісія запитує у разі потреби через командира військової частини у відповідних державних органів, установ, організацій, громадян.
Відповідно п. 24 Порядку, військовослужбовці зараховуються на облік згідно з рішенням житлової комісії військової частини, яке затверджується командиром військової частини. Військовослужбовці, зараховані на облік, заносяться до книги обліку осіб, що перебувають в черзі на одержання житла. Військовослужбовці зараховуються на облік незалежно від тривалості проживання у даному населеному пункті.
Отже, рішення щодо зарахування на квартирний облік військовослужбовців приймає відповідна житлова комісія військової частини, а в квартирно-експлуатаційного відділу м. Біла Церква відсутні повноваження щодо постановки на облік осіб, що потребують поліпшення житлових умов.
З матеріалів справи вбачається, що позивач 09.09.2019 року подав рапорт командиру в/ч НОМЕР_1 до якого долучив 01.10.2019 року копію трудової книжки та довідку КЕВ м. Біла Церква ( а.с. 94).
Разом з тим, до суду не надано доказів щодо подання позивачем документів згідно вказаного вище Порядку та рішення житлової комісії щодо зарахування його на квартирний облік, як військовослужбовця.
Відповідно до п. 3 ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» особам, звільненим з військової служби і визнаним особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних під час виконання обов'язків військової служби, або захворювання, одержаного під час проходження військової служби, жилі приміщення в населених пунктах, обраних ними для проживання з урахуванням встановленого порядку, надаються позачергово за рахунок військових формувань або органів виконавчої влади, в яких вони перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов.
Відповідно до п. 9 ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», військовослужбовці, що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, при звільненні з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров'я, а також у зв'язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості використання на військовій службі залишаються на цьому обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду або за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, а в разі її розформування - у військових комісаріатах і квартирно-експлуатаційних частинах районів та користуються правом позачергового одержання житла.
Разом з тим, матеріали справи не містять доказів того, що позивач проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 ( НОМЕР_6 ) та був звільнений саме з такої служби в запас або у відставку за віком, станом здоров'я, а також у зв'язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості використання на військовій службі.
Як вбачається з трудової книжки серії НОМЕР_8 (а.с.95-97), ОСОБА_1 на підставі наказу №137 від 16.07.1986 року був прийнятий на роботу в транспортний відділ військової частини НОМЕР_6 на посаду водія. 30.07.1990 року на підставі наказу №145 від 30.07.1990 року він звільнений з роботи згідно п.1 ст.40 КЗпП УССР, в зв'язку з скороченням чисельності працівників.
З архівної довідки Міноборони України Галузевий державний архів Міністерства оброни України №1830 від 19.12.2019 року (а.с.106), вбачається, що ОСОБА_1 працював у військовій частині НОМЕР_6 (с.Ольшаниця) на посаді водія, прийнятий з 16.07.1986 року (наказ від 16.07.1986 року), звільнений з 30.07.1990 року (наказ від 30.07.1990 року).
Отже, ОСОБА_1 перебував у трудових відносинах з військовою частиною та не перебував на квартирному обліку у військовій частині НОМЕР_1 ( НОМЕР_6 ), як військовослужбовець.
Ст. 36 ЖК Кодексу, облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, здійснюється, як правило, за місцем проживання у виконавчому комітеті районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів.
Ст. 37 ЖК Кодексу, облік потребуючих поліпшення житлових умов громадян, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, що мають житловий фонд і ведуть житлове будівництво або беруть пайову участь у житловому будівництві, здійснюється за місцем роботи, а за їх бажанням - також і за місцем проживання. Нарівні з ними беруться на облік громадяни, які залишили роботу на цих підприємствах, в установах, організаціях у зв'язку з виходом на пенсію.
Як вбачається з трудової книжки позивача, він залишив роботу у військовій частині 30.07.1990 року за пунктом 1 статті 40 Кодексу законів про працю України у зв'язку з «Скорочення чисельності працівників», що не дає йому права на постановку на облік потребуючих поліпшення житлових умов громадян у військовій частині НОМЕР_1 , однак він має право на постановку на облік у виконавчому комітеті за місцем проживання, як особа яка потребує поліпшення житлових умов.
Ст.39 ЖК Кодексу визначено, що громадяни беруться на облік потребуючих поліпшення житлових умов: за місцем проживання - виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів за участю громадської комісії з житлових питань, створюваної при виконавчому комітеті; за місцем роботи - спільним рішенням адміністрації підприємства, установи, організації чи органу кооперативної або іншої громадської організації і відповідного профспілкового комітету. При цьому беруться до уваги рекомендації трудового колективу. Рішення про взяття громадян на облік потребуючих поліпшення житлових умов за місцем роботи затверджується виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів.
Згідно ст. 42 ЖК Кодексу жилі приміщення надаються тільки громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов та внесені до єдиного державного реєстру громадян, які потребують поліпшення житлових умов, крім випадків, передбачених статтею 46, частинами першою і другою статті 54, частиною першої статті 90, частиною шостою статті 101. статтями 102.110. частиною першою статті 114 цього Кодексу, а також інших випадків, передбачених законодавством Союзу РСР і Української РСР.
Ст. 43 ЖК Кодексу передбачено, що громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, жилі приміщення надаються в порядку черговості.
Порядок визначення черговості надання громадянам жилих приміщень встановлюється законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР.
Як вбачається з матеріалів справи позиває є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1, а саме учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС , тому має право на пільги встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-XII від 28.02.1991 року (зі змінами).
Відповідно до пункту 10 частини першої статті 20 Закону України від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, віднесеним до категорії 1 надаються пільги щодо позачергового забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов (включаючи сім'ї загиблих або померлих громадян). Особи, зазначені в цьому пункті, забезпечуються жилою площею протягом року з дня подання заяви, для чого місцеві ради щорічно виділяють 15 відсотків усього збудованого житла (в тому числі підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності). Кабінет Міністрів України щорічно виділяє обласним державним адміністраціям цільовим призначенням капітальні вкладення відповідно до кількості сімей, що потребують поліпшення житлових умов. Фінансування будівництва здійснюється з Державного бюджету України. Крім загальних підстав, передбачених законодавством України, такими, що потребують поліпшення житлових умов, визнаються особи, які забезпечені жилою площею нижче рівня середньої забезпеченості громадян у даному населеному пункті або які проживають у комунальних квартирах.
Згідно п. 8 Розділу ІІ Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів Української РСР і Укрпрофради від 11 грудня 1984 року № 470, квартирний облік здійснюється, як правило, за місцем проживання громадян у виконавчому комітеті районної, міської,
районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів. Відповідно до Основ житлового законодавства Союзу РСР і союзних республік у випадках і в порядку, встановлюваних Радою Міністрів СРСР, цими Правилами та іншими актами Ради Міністрів УРСР, громадяни можуть бути взяті на облік і не за місцем їх проживання.
Тими, що потребують поліпшення житлових умов, визнаються також громадяни, які проживають у комунальних чи невпорядкованих стосовно умов даного населеного пункту квартирах: особи, які належать до осіб з інвалідністю внаслідок війни; особи, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (стаття 10); Герої Радянського Союзу, Герої Соціалістичної Праці, особи, нагороджені орденами Слави, Трудової Слави, «За службу Батьківщині у Збройних Силах СРСР» усіх трьох ступенів; учасники бойових дій та учасники війни; працівники, які тривалий час сумлінно пропрацювали на одному підприємстві, в установі, організації ( п.14 Розділу ІІ Правил).
Також, вказаними Правилами передбачено, що заява про взяття на квартирний облік для поліпшення житлових умов подається особисто з документами згідно переліку до відповідного виконавчого комітету, який з дня подання громадянином необхідних документів приймає у місячний строк рішення щодо взяття на квартирний облік.
Обґрунтовуючи судове рішення, суд приймає до уваги вимоги ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» відповідно до якої суди застосовують при розгляді справи Конвенцію та практику Суду як джерело права та висновки Європейського суду з прав людини, зазначені в рішенні у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (RuizTorija v. Spain) від 9 грудня 1994 року, серія А, №303А, п.2958, згідно з яким Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.
Даючи оцінку встановленим обставинам та доказам в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов не підлягає до задоволення в повному обсязі.
Керуючи ст. 19, 47 Конституції України, ст. 5, 15,16 ЦК України, ст. 36,37,39,42,43 ЖК України, Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу», Порядком забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2006 року № 1081, Правилами обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів Української РСР і Укрпрофради від 11 грудня 1984 року № 470, ст.4, 12, 13, 76 - 81, 141, 223, 258, 259, 263-265, 268, 354, 355 ЦПК України, суд -
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_9 , місце проживання: АДРЕСА_3 ) до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Біла Церква (місцезнаходження: 09100, Київська область, м. Біла Церква, вул. Ярмаркова, 1), Військової частини НОМЕР_1 ( місцезнаходження: 09635, Київська область, Рокитнянський район, с. Ольшаниця), про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Київського апеляційного суду через Білоцерківський міськрайонний суд Київської області протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 17.02.2020 року.
СуддяО. В. Бондаренко