Рішення від 05.02.2020 по справі 296/10577/19

Справа № 296/10577/19

2/296/598/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ЗАОЧНЕ

"05" лютого 2020 р. м.Житомир

Корольовський районний суд м. Житомира в складі:

головуючого судді Адамовича О.Й.

за участю секретаря судового засідання Світко Т.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Житомирі за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів, -

ВСТАНОВИВ:

Управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради звернулось до Корольовського районного суду м. Житомира з позовом до ОСОБА_1 про стягнення соціальної допомоги на дітей одиноким матерям, виплаченої надміру внаслідок зловживань з боку громадян.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що 31 жовтня 2018 громадянка ОСОБА_1 звернулася з заявою до Управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради про призначення державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям, яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми». На підставі поданих документів та відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» їй було призначено державну допомогу на дітей одиноким матерям на доньку ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на період з 01.10.2018 по 31.03.2019 щомісячно. На підставі акту відділу державних соціальних інспекторів про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення соціальної допомоги від 02.05.2019 було виявлено, що ОСОБА_1 не задекларувала дохід від КП «Готельний комплекс «Україна»» ЖОР за серпень 2018 в сумі 2562,08 грн. Все це призвело до надмірної виплати їй бюджетних коштів у вигляді державної допомоги на дитину одинокої матері на суму 1281,06 грн. за період з 01.10.2018 по 31.03.2019, які підлягають поверненню до Державного бюджету. Крім того, ОСОБА_1 було виписано повідомлення від 16.05.2019 №1498/08-01 про перерахунок допомоги, в якому їй запропоновано повернути надмірно виплачені кошти, проте, до Управління кошти не повернуто.

Ухвалою Корольовського районного суду м. Житомира від 18.11.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

Представник позивача подала до суду заяву про розгляд справи без її участі. Позов підтримала повністю та не заперечувала проти заочного розгляду справи (а.с.32).

Від відповідача відзив на позов до суду не надходив, копія належним чином завіреної ухвали про відкриття провадження від 18.11.2019, разом з судовою повісткою про виклик та копією позовної заяви з додатками судом направлялися за зареєстрованим місцем проживання відповідача, однак конверт повернувся з відміткою «за закінченням встановленого строку зберігання» (а.с. 23-24).

Так, у судове засідання, призначене на 12.12.2019 та в наступне судове засідання 05.02.2020 відповідач не з'явилася, повідомлялася про дату, час і місце судового засідання (а.с. 30-31).

Враховуючи вищевикладене, у суду є підстави вважати, що відповідач належним чином повідомлявся про розгляд справи.

Відповідно до ст. 280 ЦПК України, суд вважає можливим ухвалити заочне рішення у справі на підставі наявних у ній доказів, за одночасного існування таких умов: 1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з'явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

Враховуючи, що в матеріалах справи зібрано достатньо доказів про взаємовідносини сторін, на підставі ст.ст.211, 280 ЦПК України суд вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності сторін.

Суд, дослідивши матеріали справи, повно і всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення заяви по суті, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

31 жовтня 2018 року ОСОБА_1 звернулася із заявою до Управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради про призначення державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям, яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» (а.с.3-4).

Відповідач власноруч зазначила, що вона ознайомлена з порядком призначення соціальної допомоги та повідомлена про те, що у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання нею соціальної компенсації та пільг зобов'язується повідомити про це органи праці та соціального захисту населення та про відмову в призначенні або припиненні виплат призначеної соціальної допомоги або повернення нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім'ї.

Крім того в заяві від 31 жовтня 2018 ОСОБА_1 вказала, що не працює, на даний час знаходиться по догляду за дитиною (а.с.4).

На підставі поданих ОСОБА_1 документів та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», далі - Порядок, який визначає умови призначення і виплати таких видів державної допомоги сім'ям з дітьми, передбачених Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", їй було призначено державну допомогу на дітей одиноким матерям на період з 01.10.2018 по 30.11.2018 року включно щомісячно в розмірі 1014,88 грн. та з 01.12.2018 по 31.03.2019 року включно щомісячно в розмірі 1081,88 грн., що підтверджується рішенням Корольовського РУПСЗН м. Житомира про призначення допомоги сім'ям з дітьми від 01.12.2018 (а.с. 8).

В подальшому на запит управління (позивача), директором Комунального підприємства «Готельний комплекс України» Житомирської обласної ради Козенюк П.В. було надано довідку про доходи ОСОБА_1 №08 від 12.04.2019 з якої вбачається, що остання займала посаду «кухар гарячого цеху» та у серпні 2018 року їй було нараховано заробітну плату у розмірі 2562,08 грн.(а.с.9).

Так, згідно акту про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлової субсидій та соціальної допомоги від 02.05.2019 встановлено, що при зверненні за допомогою одинокої матері заявник в заяві від 31.10.2018 не вказала дохід від КП «Готельний комплекс Україна» ЖОР (а.с.10).

З розрахунку переплати допомоги по о/р 405594, вбачається, що з причини приховання позивачем інформації (заробітної плати) виникла переплата допомоги позивачу в сумі 1281,06 грн. (а.с.12).

В результаті чого, 16 травня 2019 року на адресу ОСОБА_1 позивачем направлено повідомлення про переплату державної соціальної допомоги за період з 01.10.2018 року по 31.03.2019 року у розмірі 1281,06 грн. як одиноким матерям, з проханням повернути переплачену суму державної соціальної допомоги в строк до 25.06.2019 року, однак відповіді на повідомлення до цього часу не надано, повернення коштів не здійснено (а.с.15).

Відповідно до п.33 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1751 відповідно до статті 18-1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини) відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Згідно п. 34 вказаного Порядку допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах I-IV рівня акредитації, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімум для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Згідно статті 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом. Органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, мають право перевіряти матеріальний стан сімей з дітьми.

Середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.

Відповідно до п. 5.20 вищевказаної Методики до сукупного доходу сімей (одержувачів) входять інші доходи, які підлягають оподаткуванню відповідно до законодавства.

У відповідності до пункту 46 Порядку призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001 року особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми у разі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати допомоги, зобов'язані у десятиденний строк повідомити про це органи соціального захисту населення.

Згідно п.49 Порядку особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо).

Суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.

Відрахування на підставі рішень відповідних органів провадиться у розмірі не більш як 20 відсотків суми виплачуваної допомоги.

Органи, що призначають і виплачують державну допомогу сім'ям з дітьми, мають право перевіряти матеріальне становище сімей з дітьми.

Органи соціального захисту населення мають право робити запити та у строк до п'яти календарних днів з дня надходження відповідного запиту безоплатно отримувати від ДФС, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, органів Пенсійного фонду України інформацію, необхідну для перевірки достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням державної допомоги сім'ям з дітьми.

Для підтвердження даних про доходи (відсутність доходів) використовуються відомості ДФС з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном.

Відповідно до ч.1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Судом встановлено, що суми державної допомоги відповідачці були виплачені надміру внаслідок недобросовісної поведінки з боку останньої (в результаті подання нею документів із завідомо неправдивими у них відомостями), чим була завдана майнова шкода позивачу в розмірі надміру виплачених коштів, а тому вказана сума підлягає стягненню з відповідача.

З огляду на встановлені факти та у відповідності до наведених норм чинного законодавства, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача необхідно стягнути сплачений судовий збір в сумі 1921,00 грн.

Керуючись ст. ст. 4, 12, 13, 18, 89, 141, 259, 263-265, 273, 280 Цивільного процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

Позов Управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради надміру виплачені кошти у розмірі 1281 (одна тисяча двісті вісімдесят одна) грн. 06 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради судовий збір в розмірі 1921 (одну тисячу дев'ятсот двадцять одну) грн. 00 коп.

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи. .

Позивач: Управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради, місцезнаходження за адресою:

10009, м. Житомир, площа Польова, 8, ЄДРПОУ 42103215.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1

Суддя О. Й. Адамович