Україна
Донецький окружний адміністративний суд
10 лютого 2020 р. Справа№200/2557/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кочанової П.В., при секретарі судового засідання Дяченко А.В., розглянувши у судовому засіданні у режимі відеоконференції адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення недоотриманої пенсії,-
за участю представників сторін:
від позивача - Євтехов І.Є., паспорт,
від відповідача 1 - не з'явився
від відповідача 2 - Цатурян Е.В., довіреність
Позивач, ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління ДФС у Донецькій області в якому просить суд (з урахуванням уточнених позовних вимог):
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови в проведенні перерахунку розміру пенсії відповідно до грошового забезпечення, встановленого ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", вимог постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393" та виплати пенсії в повному обсязі без обмежень та додаткових умов,
- зобов'язати Головне управління ДФС у Донецькій області надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області "Довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій" з урахуванням повного обсягу заробітку (грошового забезпечення), враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення встановлені Наказом міністерства фінансів України від 17.07.2018 №616 "Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення особам рядового та начальницького складу податкової міліції" (100% надбавку до посадового окладу за особливості проходження служби, 15% надбавку до посадового окладу за службу в умовах режимних обмежень, підвищення та премії в розмірах, встановлених законодавством), відповідно до ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", п.5 Постанови КМУ від 13 лютого 2008 року №45,
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на підставі наданої ГУ ДФС в Донецькій області "Довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій" здійснити перерахунок пенсії з 01.01.2018, відповідно до грошового забезпечення, встановленого ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", вимог постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393", та виплачувати 100 відсотковий розмір пенсії без обмежень та додаткових умов з вищенаведеної дати,
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області вплатити на користь ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 суму недоплаченої пенсії, починаючи з 01 січня 2018 року.
В обґрунтування позовних вимог з урахуванням уточнень, позивач зазначає, що він є військовим пенсіонером і перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області. Під час судового процесу за його позовом до ГУ ПФУ в Донецькій області, ним було отримано Довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій від 02.03.2018 за №95/05-99-05-02-219, яка стала підставою для перерахунку розміру його пенсії, відповідно до постанови Кабінету міністрів України від 21.02.2018 року за №103. Згідно Довідки, для перерахунку було взято до уваги лише: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за вислугу років. При цьому, не враховано 100 % надбавку до посадового окладу за особливості проходження служби, 15 % надбавку до посадового окладу за службу в умовах режимних обмежень, підвищення та премії в розмірах, установлених законодавством. Проведене перерахування (підвищення) його пенсії, згідно з постановою КМУ від 21.02.2018 № 103, було розраховане виходячи не із 100 % заробітної плати, що береться за основу при призначенні пенсії, відповідно до положень ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а лише її частку - посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за вислугу років, що складає приблизно 50 % від загального обсягу заробітної плати. 19.12.2018 року він звернувся до ГУ ПФУ у Донецькій області з вимогою негайно усунути наявне порушення. Листом ГУ ПФУ України в Донецькій області від 04.01.2019 №6474-Е-01 відмовило в проведенні перерахунок розміру пенсії за період з 01.01.2018 по теперішній час виходячи з вимог ст.43 Закон №2262, вимог постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262, та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393». Окрім того, зазначив, що з метою повного захисту його прав вважає за необхідне зобов'язати Головне управління ДФС у Донецькій області надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області Довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій» з урахуванням повного обсягу заробітку (грошового забезпечення), враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (100% надбавку до посадового окладу за особливості проходження служби, 15% надбавку до посадового окладу за службу в умовах режимних обмежень, підвищення та премії в розмірах, встановлених законодавством).
Позивач вважає, що відмова відповідача 1 в проведенні перерахунку розміру пенсії відповідно до вимог ст.43 Закону №2262, вимог постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262 та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393» є протиправною та такою, що порушує його права.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 22 лютого 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі № 200/2557/19-а за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення недоотриманої пенсії. При цьому, судом зазначено, що за правилами статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
12 березня 2019 року через відділ документообігу та архівної роботи суду, відповідачем 1 надано відзив на адміністративний позов ОСОБА_1 , в якому відповідач заперечив проти задоволення позовних вимог. В обґрунтування заперечень зазначив, що позивач перебуває на обліку в головному управлінні, як отримувач пенсії за вислугу років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262 від 09 квітня 1992 року. На уповноважений структурний підрозділ міністерств та інших державних органів, в яких колишні військовослужбовці проходили службу покладається визначення розміру та складових грошового забезпечення для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до закону №2262. Отже, органи Пенсійного фонду України здійснюють перерахунок та виплату пенсій військовослужбовцям на підставі документів, що надані уповноваженими структурними підрозділами, де особа проходила службу. Головним управлінням отримано довідку від головного управління Державної фіскальної служби в Донецькій області №95/05-99-05-02-24 від 21.03.2018 року, в якій зазначені такі складові, як: посадовий оклад - 7890, 00, оклад за військовим званням полковник податкової міліції - 1480,00 надбавка за стаж служби 50% - 4685,00. Перерахунок пенсії здійснено з 01.01.2018 року. Довідкою про грошове забезпечення для перерахунку пенсії №95/05-99-05-02-24 від 21.03.2018 року такі складові, як надбавка до посадового окладу за високі досягнення в роботі у розмірі 100%, надбавка до посадового окладу за службу в умовах режимних обмежень у розмірі 15% та премія не передбачені, а головне управління не має повноважень самостійно їх включати до грошового забезпечення.
На підставі зазначеного, просив суд відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
21 березня 2019 року через відділ документообігу та архівної роботи суду, позивачем надані письмові пояснення, в яких позивач не погоджується з запереченнями, викладеними у відзиві та зазначив, що пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку є протиправними та такими, що не відповідають правовим актам вищої юридичної сили. При цьому, зазначив, що Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області є належним Відповідачем у даній справі, а не інший орган як те вважає Відповідач, оскільки довідка на яку посилається Відповідач складається на підставі списків, за формою, за ініціативою та вимогою відповідного Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 25 березня 2019 року розгляд справи за позовом громадянина ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення недоотриманої пенсії призначено здійснювати в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 22 квітня 2019 року. Заяву ОСОБА_1 про зміну позовних вимог - задоволено. Викладено позовні вимоги в наступній редакції:
« - визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області ЄДРПОУ 13486010 щодо відмови в проведенні перерахунку розміру пенсії відповідно до грошового забезпечення, встановленого ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», вимог постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393» та виплати пенсії в повному обсязі без обмежень та додаткових умов;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області ЄДРПОУ 13486010 невідкладно витребувати у ГУ ДФС в Донецькій області ЄДРПОУ 39406028 «Довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій» з урахуванням повного обсягу заробітку (грошового забезпечення), враховуючи відповідні оклади за. посадою, військовим, (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення встановлені Наказом міністерства фінансів України від 17.07.2018 року за № 616 «Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення особам рядового та начальницького складу податкової міліції» (100 % надбавку до посадового окладу за високі досягнення в роботі, 15 % надбавку до посадового окладу за службу в умовах режимних обмежень), підвищення та премії в розмірах, установлених законодавством, відповідно до ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», п.5 Постанови КМУ від 13 лютого 2008 року № 45 в редакції станом на 13.02.2008 року, та на їх підставі провести перерахунок пенсії з 01.01.2018, та виплачувати 100 відсотковий розмір пенсії без обмежень та додаткових умов з вищенаведеної дати;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області ЄДРПОУ 13486010 виплатити на користь - ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 суму недоплаченої пенсії, починаючи з 01 січня 2018 року;
- у разі необхідності вийти за межи позовних вимог, в тому числі у разі необхідності залучення співвідповідачів у справі та захистити права у повному обсязі;
- розгляд справи здійснювати без особистої участі, але про усі процесуальні дії повідомляти на фактичну адресу проживання, зазначену у позовній заяві».
11 квітня 2019 року через відділ документообігу та архівної роботи суду, відповідачем 1 надано відзив на уточнений адміністративний позов, в якому окрім іншого зазначено, що органи Пенсійного фонду України отримують довідки для здійснення перерахунку лише в чіткій відповідності до вимог Порядку №45. Підстави для витребування будь-яких довідок про розмір грошового забезпечення в головного управління відсутні. При цьому, звертає увагу суду, що позивач просить суд витребувати довідку на підставі Наказу №616 від 17.07.2018 року станом на 01.01.2018 року, що суперечить нормам чинного законодавства. Щодо позовної вимоги про виплату пенсії з 01.01.2018 року без обмежень передбачених Постановою №103, зазначив, що управління не має підстав здійснювати перерахунок та виплату пенсії позивачу без врахування положень порядку №45 та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103. Окрім того, зазначив, що оскільки рішення щодо скасування в судовому порядку 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 прийнято 05 березня 2019 року, то до означеної дати воно є чинним та підлягає застосуванню органами виконавчої влади у тому числі і головними управліннями.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 22 квітня 2019 року залучено Головне управління ДФС у Донецькій області до участі у справі в якості третьої особи на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору, відкладено підготовче засідання по справі № 200/2557/19-а за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення недоотриманої пенсії до 15 травня 2019 року о 10 годині 00 хвилин.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 15 травня 2019 року продовжено строк підготовчого засідання на тридцять днів та оголошено перерву до 27 травня 2019 року.
15 травня 2019 року через відділ документообігу та архівної роботи суду, головним управлінням ДФС у Донецькій області надані пояснення на позовну заяву, в якій окрім іншого зазначено, що Головне управління ДФС у Донецькій області відповідно до затвердженої форми підготовило довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 21.03.2018 № 95/05-99-05-02-21а та вказану довідку направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області. В чинній редакції Порядку № 45 інші складові розміру грошового обчислення, що враховуються для перерахунку пенсій відсутні. За відповідною посадою заступника начальника управління - начальника відділу ніяких щомісячних надбавок, доплат та підвищень у конкретних розмірах Кабінетом Міністрів України не встановлено. Надбавка за особливості проходження служби, яка передбачена відповідно до положень пункту 5 постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» має не обов'язковий характер та встановлюється за рішенням керівника державного органу у межах асигнувань, що виділяються на утримання цього органу. За відповідною посадою заступника начальника управління - начальника відділу надбавка за особливості проходження служби за березень 2018 року не встановлювалась та не виплачувалась. Враховуюче викладене та відповідно до Порядку № 45 грошове забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій військовослужбовцям та деяким іншим особам здійснюється із урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення: окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, а також зазначено, що врахування інших видів грошового забезпечення не передбачено.
15 травня 2019 року через відділ документообігу та архівної роботи суду від позивача надійшли пояснення на відзив-пояснення Головного управління ДФС у Донецькій області, в якому позивач не погоджується з доводами, викладеними у вище зазначених поясненнях, оскільки Рішенням окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 залишеним без змін Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, у справі №826/3858/18 визнані протиправними та не чинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Окрім того, зазначив, що в період часу з 01.03.2018 по теперішній час в ГУ ДФС у Донецькій області надбавка до посадових окладів певний проміжок часу призначалась та виплачувалась, відповідно до Наказу міністерства фінансів України від 17.07.2018 за №616 «Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення особам рядового та начальницького складу податкової міліції». У зв'язку з чим, вважає, що вищенаведена 100% надбавка до посадового окладу обов'язково повинна бути врахована та відображена у «Довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується-для перерахунку пенсій».
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 27 травня 2019 року залучено в якості другого відповідача у справі - Головне управління ДФС у Донецькій області, розгляд справи розпочато спочатку. Зобов'язано позивача направити примірник позовної заяви з урахуванням зазначення позовних вимог до відповідача 2 на адресу другого відповідача - Головне управління ДФС у Донецькій області та надати до суду підтверджуючі докази такого направлення. Зобов'язано Головне управління ДФС у Донецькій області упродовж п'ятнадцяти днів з дня отримання від позивача примірника позовної заяви подати до канцелярії суду відзив на позовну заяву з доказами надіслання відзиву на адресу учасників справи.
У підготовчому засіданні 27 травня 2019 року відкладено розгляд справи до 25 червня 2019 року.
21 червня 2019 року через відділ документообігу та архівної роботи суду відповідачем 2 надано відзив на позовну заяву ОСОБА_1 , в якому відповідач заперечив проти задоволення позовних вимог. В обґрунтування заперечень зазначив, що Головне управління ДФС у Донецькій області відповідно до затвердженої форми підготовило довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 21.03.2018 № 95/05-99-05-02-21 а та вказану довідку направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (копія довідки додається). Однак, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 та зміни до пункту 5 та додатка 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", яке залишено без змін згідно з постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, тобто пункти 1, 2 та зміни до пункту 5 додатка 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" скасовані. Враховуючи положення попередньої редакції пункту 5 Порядку № 45 до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 слід було б додатково включити: надбавку за службу в умовах режимних обмежень у розмірі 15% посадового окладу, яку він отримував на день звільнення зі служби; щомісячну премію у розмірі 50% посадового окладу - фактично виплачену за березень 2018 року за відповідною посадою заступника начальника управління - начальника відділу. Але в чинній редакції Порядку № 45 інші складові розміру грошового обчислення, що враховуються для перерахунку пенсій відсутні. За відповідною посадою заступника начальника управління - начальника відділу ніяких щомісячних надбавок, доплат та підвищень у конкретних розмірах Кабінетом Міністрів України не встановлено. Надбавка за особливості проходження служби, яка передбачена відповідно до положень пункту 5 постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» має не обов'язковий характер та встановлюється за рішенням керівника державного органу у межах асигнувань, що виділяються на утримання цього органу. За відповідною посадою заступника начальника управління - начальника відділу надбавка за особливості проходження служби за березень 2018 року не встановлювалась та не виплачувалась. Враховуюче викладене та відповідно до Порядку № 45 грошове забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій військовослужбовцям та деяким іншим особам здійснюється із урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення: окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, а також зазначено, що врахування інших видів грошового забезпечення не передбачено.
На підставі зазначеного, просив суд відмовити позивачу у повному обсязі.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 25 червня 2019 року закрито підготовче провадження та призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 11 липня 2019 року.
01 липня 2019 року через відділ документообігу та архівної роботи суду, відповідачем 1 надано відзив на уточнений позов, в якому зазначено, що до управління довідка зі складовими, зазначеними у позові не надходила, у зв'язку з чим вважає вимоги позивача до органу Пенсійного фонду передчасними.
10 липня 2019 року через відділ документообігу та архівної роботи суду, відповідачем 2 надані додаткові пояснення, в яких окрім іншого зазначено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться відповідно до положень статті 63 Закону. В пункті 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок), немає положень щодо надання Довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій з урахуванням повного обсягу заробітку (грошового забезпечення), що передбаченого законодавством на дату перерахунку пенсії, зокрема, щодо включення надбавки за особливості проходження служби у максимальному розмірі 100%, який може (не обов'язково) встановлюватись згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». У пункті 5 Порядку визначено, що грошове забезпечення для перерахунку пенсії визначається із фактично виплаченого за відповідною посадою грошового забезпечення момент виникнення права на перерахунок пенсії. На поточний час абзац 1 пункту 5 Порядку має наступну редакцію: під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. Головне управління ДФС у Донецькій області відповідно до затвердженої форми підготовило довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 21.03.2018 № 95/05-99-05-02-21а, та вказану довідку направило до Головного управління ПФУ в Донецькій області.
На підставі зазначеного, просив суд відмовити позивачу у повному обсязі.
У судовому засіданні 11 липня 2019 року відкладено розгляд справи на 22 липня 2019 року та призначено до розгляду у режимі відеоконференції.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 22 липня 2019 року провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення недоотриманої пенсії - зупинено до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі №240/6263/18 (Пз/9901/1/19) та рішенням Верховного Суду у справі №826/3858/18.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 31 січня 2020 року поновлено провадження у справі та призначено до розгляду на 03 лютого 2020 року.
У зв'язку з перебуванням судді на лікарняному з 03 лютого 2020 року по 07 лютого 2020 року розгляд справи призначено на 10 лютого 2020 року.
У судове засідання, призначене на 10 лютого 2020 року у режимі відеоконференції з'явився позивач та повноважний представник відповідача 2.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 10 лютого 2020 року у задоволенні заяви позивача про здійснення процесуального правонаступництва та заміни сторони Головного управління ДФС у Донецькій області на Головне управління ДПС у Донецькій області - відмовлено.
Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача 2 в судовому засіданні в режимі відеоконференції, перевіривши доводи, викладені в адміністративному позові та відзиві, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Позивач, ОСОБА_1 є громадянином України (паспорт серії НОМЕР_2 , виданий 03 травня 2002 року Кіровським РВ ДМУ УМВС України в Донецькій області), РНОКПП НОМЕР_1 , внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується довідкою від 30.11.2017 року № 0000232277 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області, як отримувач пенсії за вислугою років, призначеної відповідно до Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
Відповідно до довідки Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області від 21.03.2018 року № 95/05-99-05-02-21а про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, виданої ОСОБА_1 про те, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою, за нормами, чинними на 01.03.2018 року, за посадою: Заступник начальника управління-начальник відділу організації оперативно-розшукової діяльності управління ОРД УПМ ДПА у Донецькій області становить:
- посадовий оклад - 7 890,00 грн.
- оклад за військовим (спеціальним званням) полковник податкової міліції - 1480,00 грн.
- надбавка за вислугу років (50 відсотків)-4 685,00 грн.
Усього - 14 055,00 грн.
На підставі довідки Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області від 21.03.2018 року № 95/05-99-05-02-21а про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, відповідачем 1 проведено позивачу перерахунок пенсії. Перерахунок пенсії здійснено (згідно ПКМУ № 704) ПКМУ №103 від 21.02.2018 року та складається із наступних сум грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 7 890,00 грн.,
- оклад за військове звання - 1 480,00 грн.,
- процентна надбавка за вислугу років(50%) - 4 685,00 грн.
ВСЬОГО: 14 055,00 грн.
Основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 30) у розмірі - 9 838,50 грн.
Вид підвищення або надбавки до пенсії:
-Бойові дії в інших країнах учасник бойових дій (ст.6)- 363,00 грн.,
-учасник бойових дій - 40,00 грн.
-підсумок пенсії (з надбавками): 10 241,50 грн.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018, підвищення складає 4 541,69 грн. З них виплачується: з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно 50% від підвищення (2 270,85), з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно 75% від підвищення (3 406,27), з 01.01.2020 щомісячно 100% від підвищення (4 541,69).
Разом з цим, судом встановлено, що рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 06 листопада 2018 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010) які полягають у відмові в перерахуванні розміру пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) відповідно до 85 % грошового забезпечення. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010) зробити перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за період з 01 січня 2018 року, виходячи з розміру 85% грошового забезпечення. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010) перерахувати на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) суму недоплаченої пенсії за період з 01 січня 2018 року. В іншій частині позовних вимог - відмовлено.
Листом від 19.12.2018 року, позивач звернувся до ГУ ПФУ в Донецькій області із заявою в якій просив відповідача надати пояснення з приводу не врахування в повному обсязі заробітку (грошового забезпечення) для обчислення та перерахування пенсій, встановленого ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», п.5 Постанови КМУ від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393» при здійсненні перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року за №103. Окрім того у своєму зверненні просив ГУ ПФУ в Донецькій області витребувати від ГУ ДФС в Донецькій області Довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії'з урахуванням повного обсягу заробітку (грошового забезпечення) для обчислення та перерахунку пенсій, встановленого ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», п.5 Постанови КМУ від 13 лютого 2008 року №45 при здійсненні перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року за №103 та на її підставі провести перерахунок пенсії з 01.01.2018 року.
Листом від 04.01.2019 року № 6474-Е-01 ГУ ПФУ повідомило позивача про те, що перерахунок проведено з 01.01.2018 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії з Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області за №95/05-99-05-02-219 у відповідності до норм чинного законодавства.
Вважаючи протиправними дії та бездіяльність відповідачів, а свої права порушеними, з метою їх відновлення позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
В зв'язку з чим, суд розглядає позовну заяву ОСОБА_1 в межах заявлених позовних вимог.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості й в інших випадках, передбачених законом (стаття 44 Конституції України).
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон № 2262-ХІІ).
Згідно зі статтею 1 Закону № 2262 особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Частиною 1 статті 15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" передбачено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992 року (надалі - Закон №2262-XII), який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України зокрема із числа осіб, які перебували на військовій службі.
Згідно з ч.3 ст.1-1 Закону №2262-XII зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до ст.10 Закону №2262-XII призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.
Порядок перерахунку раніше призначених пенсій врегульовано статтею 63 Закону №2262.
Частиною 4 статті 63 Закону України №2262-XII (в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" №1774-VIII від 06.12.2016 року, який набрав чинності з 01.01.2017 року) передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Згідно з п.7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" (у редакції постанови Кабінетом Міністрів України №103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб) перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №704 від 30.08.2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою зокрема затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, додаткові види грошового забезпечення та розміри надбавки за вислугу років військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу. Ця постанова набрала чинності з 1 березня 2018 року.
У відповідності до ч.4 ст.63 Закону України №2262-XII Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (надалі - постанова КМУ №103), яка набрала чинності 24.02.2018 року.
Пунктом 1 постанови КМУ №103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Згідно п.2 постанови КМУ №103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Пунктами 4, 7 постанови КМУ №103 постановлено, що у разі коли внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією постановою, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно із Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Також постановлено уповноваженим органам, у тому числі Державній фіскальній службі, після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45.
Крім того, постановою КМУ №103 внесено зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 (надалі - Порядок №45).
Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку №45 (у редакції постанови КМУ №103) пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Пунктом 3 Порядку №45 передбачено, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Абзацом 1 пункту 5 Порядку №45 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Отже, набрання чинності 01.03.2018 року постановою Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою змінено (збільшено) грошове забезпечення військовослужбовців, у розумінні частини 2 статті 51 Закону №2262-XII стало обставиною, що зумовила зміну розміру пенсії позивача, призначеної на підставі цього Закону. Водночас, з огляду на норми пунктів 1, 2 постанови КМУ №103 позивач набув право на підвищення пенсії, починаючи з 01.01.2018 року.
Судом встановлено, що Головним управлінням Державної фіскальної служби у Донецькій області, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення військовослужбовців складено довідку №95/05-99-05-02-21а від 21.03.2018 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача.
До вказаної довідки включені такі види грошового забезпечення як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років, що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", як це передбачено пунктом 1 постанови КМУ №103 та абзацом 1 пункту 5 Порядку №45, чинних на час здійснення перерахунку.
На підставі вказаної довідки Головним управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснено перерахунок пенсії, призначеної позивачу за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Внаслідок такого перерахунку, розмір пенсії позивача збільшився у порівнянні з розміром раніше призначеної та перерахованої йому пенсії.
При цьому, суд звертає увагу, що пункти 1, 2 постанови КМУ №103 та зміни до пункту 5 Порядку №45, додатка 2 до Порядку №45 визнані протиправними та нечинними рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року у справі №826/3858/18.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 у справі №826/3858/18 апеляційну скаргу Кабінету Міністрів України залишено без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 - без змін, та постановою Верховного Суду від 12.11.2019 р., в адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
За правилами ч.2 ст.265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Таким чином, станом на момент розгляду даної справи, пункт 2 постанови КМУ №103, який передбачав поетапну виплату пенсіонерам суми підвищення перерахованої пенсії, визнаний протиправним та нечинним.
Однак, на момент видачі Головним управління Пенсійного фонду України в Донецькій області довідки для проведення перерахунку спірні норми постанови КМУ №103 та Порядку №45 були чинними і підлягали застосуванню у правовідносинах, пов'язаних з перерахунком пенсій, призначених за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
Суд зазначає, що у 2018 році та до 05.03.2019 Постанова КМУ №103 від 21.02.2018 року була діючою та такою, що підлягала обов'язковому застосуванню в межах даних правовідносин, оскільки встановлений Кабінетом Міністрів України порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, є обов'язковим для виконання органами державної влади, зокрема відповідачем 1 у справі, який є учасником цих відносин та на якого розповсюджується дія цього нормативно-правового акту, та є обов'язком для виконання. Діяти у інший спосіб, ніж це встановлено на законодавчому рівні для відповідача, останній немає правової можливості, а тому не можна вважати, що ГУ ПФУ в Донецькій області здійснюючи з 01.01.2018 по 05.03.2019 виплати перерахованої пенсії позивачу в порядку встановленому постановою КМУ №103, діяв протиправно.
На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку, що відповідач, здійснюючи виплати з урахуванням приписів постанови КМУ №103 за період з 01.01.2018 по 05.03.2019, діяв правомірно, протиправних дій не допустив, отримавши довідку №95/05-99-05-02-21а від 21.03.2018 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача у зв'язку з підвищенням з 01.03.2018 року грошового забезпечення військовослужбовців здійснив відповідний перерахунок пенсії та виплачував пенсію у відповідності до постанови КМУ №103.
Разом з тим, враховуючи, що пункт 2 постанови КМУ №103 втратив чинність з 05.03.2019 (з дня набрання рішенням суду у справі №826/3858/18 законної сили), тому і обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано.
Отже, з 05 березня 2019 року пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо зменшення розміру пенсії позивача за рахунок виплати з 05 березня 2019 року 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року, є протиправними.
При цьому, суд враховує, що на момент ухвалення рішення у цій справі Кабінетом Міністрів України 14.08.2019 прийнято постанову №804 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", яка набрала чинності 04.09.2019.
Згідно даної постанови установлено, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 р. з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року.
Так, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області, на виконання постанови КМУ №103, здійснювалась з 01.01.2018 р. виплата пенсії позивачу щомісячно з урахуванням 50% від суми підвищення, а з 01.01.2019 р. з урахуванням 75% від суми підвищення, що не заперечувалось позивачем в позовній заяві.
Однак, після набрання законної сили (05.03.2019 р.) рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року у справі №826/3858/18, у відповідача 1 виник обов'язок здійснювати виплату позивачу пенсії щомісячно з урахуванням 100% суми підвищення.
Разом із тим, з 04.09.2019 набрала чинності Постанова №804 від 14.08.2019, яка підлягає обов'язковому застосуванню відповідачем у справі.
Аналогічна правова позиція, висловлена у рішенні Верховного Суду від 06 серпня 2019 року у зразковій справі №160/3586/19 (провадження №Пз/9901/12/19).
Так, Верховним судом зазначено, що обставини, які можуть впливати на інше застосування норм матеріального права, ніж у зразковій справі. Зміна правового регулювання спірних правовідносин або визначення Кабінетом Міністрів України нових умов та порядку перерахунку пенсії або розмірів грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, є обставинами, які можуть впливати на інше застосування норм матеріального права, ніж у зразковій справі.
Щодо вимоги позивача про зобов'язання відповідача 2 надати Головному управлінню Пенсійного фонду України Донецької області Довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій з урахуванням повного обсягу заробітку (грошового забезпечення), враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення встановлені Наказом міністерства фінансів України від 17.07.2018 №616 "Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення особам рядового та начальницького складу податкової міліції" (100% надбавку до посадового окладу за особливості проходження служби, 15% надбавку до посадового окладу за службу в умовах режимних обмежень, підвищення та премії в розмірах, встановлених законодавством), суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 5 Порядку № 45, в редакції Постанови № 103, під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням ( до зазначених змін - в такій редакції: для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію; щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства. Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються).
Суд вказує, що абзац 7 пункт 5 Порядку № 45 ( в редакції до змін, внесених ПКМУ № 103) та вказаний пункт 5 Порядку № 45 в редакції ПКМУ № 103 спрямований на визначення видів грошового забезпечення, які враховуються для перерахунку пенсії, що не узгоджується із Законом №2262-ХІІ, оскільки вказані питання є прерогативою Верховної Ради України, але не Кабінету Міністрів України .
Так, стаття 1-1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачає, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
При цьому, визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій є однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців.
Про це зазначив Конституційний Суд України у рішенні від 03.05.2015 у справі № 1-9/2015 за конституційним зверненням громадянина щодо офіційного тлумачення положень частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Конституційний Суд у вказаному рішенні наголосив, що виключно Верховна Рада України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом, а Кабінет Міністрів України вживає заходів щодо забезпечення права осіб на пенсійне забезпечення, керуючись Конституцією та законами України.
Конституційний Суд України дійшов висновку, що додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються при перерахунку пенсій, визначаються виключно законами України.
Зміна умов і норм пенсійного забезпечення шляхом запровадження правил, що не засновані на Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", не узгоджується з його спрямуванням на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Суд зазначає, що Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", зокрема, стаття 63, не містить положень, які б давали підстави не враховувати для перерахунку пенсії певні види грошового забезпечення, що отримував позивач.
Крім того, суд вказує, що рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року по справі № 826/3858/18 було визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"; зобов'язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правого акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт .
Вказане рішення було залишене без змін Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року та постановою Верховного Суду від 12.11.2019 р., в адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Таким чином, рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року по справі № 826/3858/18 є таким, що набрало законної сили.
Суд звертає увагу, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Враховуючи викладене, а також, з огляду на те, що у судовому порядку було скасовано відповідні норми ПКМУ № 103 та Порядку № 45, які обмежували розрахунок пенсії позивача виключно такими складовими, як посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, надбавка за вислугу років, суд приходить до висновку про обґрунтованість вимоги зобов'язального характеру.
Суд вказує, що у даних правовідносинах, враховуючи вищенаведене, відповідач повинен керуватись виключно положеннями Постанови КМУ № 704, Закону № 2262-ХІІ та Закону від 20.12.1991 № 2011-XII без обмежень, встановлених ПКМУ № 103 .
Відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Як вже зазначалось, абзацу 7 пункт 5 Порядку № 45 ( в редакції до змін, внесених ПКМУ № 103) та вказаний пункт 5 Порядку № 45 в редакції ПКМУ № 103 спрямований на визначення видів грошового забезпечення, які враховуються для перерахунку пенсії, що не узгоджується із Законом № 2262-ХІІ, оскільки вказані питання є прерогативою Верховної Ради України, але не Кабінету Міністрів України .
У свою чергу, суд вказує, що зазначений відповідач 1, посилаючись на приписи ПКМУ №103 в контексті вказання на правомірність своїх дій та дій відповідного органу, що надавав довідку, у свою чергу, залишає поза увагою, що цією ж постановою № 103, абзац 7 пункту 5 Порядку № 45 втратив свою силу та на момент спірних правовідносин вже не діяв.
Згідно із ч. 2 і 3 ст. 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1.
Відповідно до п. 23 Порядку №3-1, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно п. 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262 уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.
Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі №21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі №553/3619/16-а.
Постановою Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 р. (далі - Постанова №704), яка набрала чинності 01.03.2018 р., затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років.
Окрім того, п. 2 Постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Також пп. 2 п. 5 постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
З огляду на вищенаведене суд вважає, що з 05 березня 2019 року, тобто з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18, у ОСОБА_1 виникли підстави для перерахунку пенсії, призначених згідно із Законом №2262, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704, відповідно до вимог ст.ст. 43 та 63 Закону №2262.
Нормами Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантується захист власності, тобто на мирне володіння своїм майном.
Згідно з прецедентною практикою Європейського суду з прав людини, право на виплати зі сфери соціального забезпечення, в тому числі, пенсійні виплати, також відносяться до поняття «власності», що захищається положеннями Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Зокрема, у своєму рішенні від 16.12.1974 у справі «Міллер проти Австрії» Суд встановив принцип, згідно з яким обов'язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні «Гайгузус проти Австрії» від 16.09.1996, в якому зазначено, що якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.
Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини у справі «Кечко проти України» (рішення від 08.11.2005 р.) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними.
Принцип верховенства права зобов'язує державу поважати і застосовувати запроваджені нею закони, створюючи правові й практичні умови для втілення їх в життя. Будь-яка дія органів державної влади має будуватися на цьому принципі, а відтак чинні положення національного законодавства потрібно формулювати так, щоб вони були достатньо доступними, чіткими і передбачуваними у практичному застосуванні. (Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Броньовський проти Польщі» від 22 червня 2004 року).
Ч. 2 ст. 6 КАС України передбачає, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Зазначене кореспондується також з положеннями ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», якою передбачено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Отже, суд вважає, що Головне управління ДФС у Донецькій області повинен був скласти та направити ГУ ПФУ в Донецькій області довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 р. для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_3 відповідно до постанови №704 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення.
Разом з цим, суд відмовляє у задоволенні вимог позивача щодо зобов'язання Головного управління ДФС у Донецькій області зазначити у довідці наступні додаткові види грошового забезпечення та їх розмір: 100% надбавку до посадового окладу за особливості проходження служби, 15% надбавку до посадового окладу за службу в умовах режимних обмежень, підвищення та премії в розмірах, встановлених законодавством, оскільки матеріали справи не підтверджують наявність права у позивача саме на зазначені додаткові види грошового забезпечення. При цьому, визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій належить до повноважень відповідача 2.
Щодо позовних вимог про зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області на підставі довідки, виданої ГУ ДФС у Донецькій області здійснити перерахунок пенсії та виплачувати 100 розмір пенсії без обмежень та додаткових умов, та виплатити суму недоплаченої пенсії з 01.01.2018 року, суд зазначає наступне.
Право на захист - це суб'єктивне право певної особи, тобто вид і міра її можливої (дозволеної) поведінки із захисту своїх прав. Воно випливає з конституційного положення: Права і свободи людини і громадянина захищаються судом (стаття 55 Конституції України).
Отже, кожна особа має право на захист свого права у разі його порушення, невизнання чи оспорювання у сфері цивільних, господарських, публічно-правових відносин та за наявності неврегульованих питань.
Порушення права означає необґрунтовану заборону на його реалізацію або встановлення перешкод у його реалізації, або значне обмеження можливостей його реалізації тощо.
Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Суд зазначає, що захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення, що має існувати на момент звернення до суду, передувати йому та підтверджуватися належними доказами. Порушення прав, свобод чи інтересів особи - це фактичний наслідок протиправного рішення, дії чи бездіяльності відповідного органу щодо неї. Моментом порушення є момент прийняття рішення, вчинення дій чи бездіяльності, які породжують або можуть породити в майбутньому негативні наслідки. Іншими словами, таке рішення (дії чи бездіяльність) є юридичним фактом, котрий має існувати на момент звернення до суду, передувати йому та підтверджуватися належними доказами.
Кодексом адміністративного судочинства України не встановлено можливості захисту порушених прав та інтересів осіб на майбутнє, а судове рішення не повинно містити приписів, що прогнозують можливі порушення з боку відповідача та про зобов'язання відповідача вчинити чи утриматись від вчинення певних дій на майбутнє.
Вказані правові позиції містяться, зокрема, в постановах Верховного Суду від 21.02.2018 р. по справі №826/15718/16, від 24.04.2018 р. по справі №167/592/17, від 31.07.2018 р. по справі №348/9/17, від 23.10.2018 р. по справі №344/4560/17, від 14.02.2019 р. по справі №362/7962/15-а.
Отже, дані позовні вимоги, на думку суду, є передчасними та відповідно підстави для задоволення позову у цій частині відсутні.
В силу вимог частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Отже, адміністративний суд не обмежений у виборі способів відновлення права особи, порушеного суб'єктами владних повноважень, а вправі обрати найбільш ефективний спосіб відновлення порушеного права, який відповідає характеру такого порушення.
Враховуючи вищевикладене, суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню шляхом визнання протиправними дії відповідача 1 щодо зменшення розміру пенсії позивачу за рахунок виплати з 05 березня 2019 року 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, зобов'язання відповідача 1 провести позивачу виплату пенсії з 05 березня 2019 року по 04 вересня 2019 з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01 березня 2018 року та з врахуванням раніше виплачених сум та зобов'язання відповідача 2 підготувати та надати до відповідача 1 нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача за відповідною посадою, за нормами чинними станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ та з врахуванням положень Постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 №704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії позивачу.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд враховує, що позивач звільнений від сплати судового збору за подання позову, доказів понесення ним інших судових витрат суду не надано, тому судові витрати, що підлягають відшкодуванню, відсутні.
На підставі вищевикладеного та керуючись статями 2-15, 19-21, 72-79, 90, 94, 122, 123, 132, 159-161, 164, 192-194, 224-228, 241-247, 255, 253-263, 293-295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення недоотриманої пенсії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати з 05.03.2019 року до 04.09.2019 року 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести ОСОБА_1 виплату пенсії з 05 березня 2019 року до 04 вересня 2019 з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01 березня 2018 року та з врахуванням раніше виплачених сум.
Зобов'язати Головне управління ДФС у Донецькій області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за відповідною посадою, за нормами чинними станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ та з врахуванням положень Постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 №704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 .
В іншій частині задоволення позовних вимог - відмовити.
Вступну та резолютивну частину рішення складено у нарадчій кімнаті та проголошено у судовому засіданні в режимі відеоконференції 10 лютого 2020 року в присутності сторін.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 17 лютого 2020 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: 1) на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Апеляційна скарга згідно положень статті 297 КАС України подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Донецький окружний адміністративний суд.
Суддя П.В. Кочанова