Рішення від 17.02.2020 по справі 200/14454/19-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 лютого 2020 р. Справа№200/14454/19-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Мозгової Н.А.

розглянувши без повідомлення сторін за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Мангушського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

13 грудня 2019 року позивач, ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ), звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Мангушського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 42171919, місце знаходження: Донецька область, м. Мангуш, вул. Тітова, 72-А) про визнання протиправними дії Мангушського об'єднаного управління пенсійного фонду України Донецької області щодо не включення при розрахунку заробітної плати довідок про заробітну плату за період з грудня 1987 року по квітень 1994 року та зобов'язання Мангушське об'єднане управління пенсійного фонду України Донецької області провести перерахунок та зарахувати позивачу, при розрахунку коефіцієнта по заробітній платі довідки про заробітну плату: з грудня 1987 року по листопад 1989 року; з листопада 1989 року по квітень 1994 року.

В обґрунтування позову зазначив, що з 11.08.2014 року йому призначено пенсію на загальних умовах відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення». 16.09.2014року ним було додатково додано до УПФУ в Ворошиловському районі м. Донецька довідку №116 від 21.07.2014р. з грудня 1987 р. по листопад 1989р. та довідку №30 від 01.07.2014р. з листопада 1989р. по квітень 1994р. для нарахування йому пенсії. З 01.03.2016р. його було взято на облік як ВПО до Мангушського об'єднаного управління пенсійного фонду України Донецької області.

27.05.2019р. він звернувся до Мангушського об'єднаного управління пенсійного фонду України Донецької з заявою про те, як нараховується йому пенсія. З відповіді від 14.08.2019р. стало відомо, що відповідач при розрахунку пенсії не зарахував до коефіцієнта по заробітній платі заробітну плату з грудня 1987 р. по листопад 1989р.; з листопада 1989р. по квітень 1994р. Відповідач відмовляється від перерахунку, посилаючись на те, що пенсія нараховується згідно електронної справи, а пенсійна справа залишилась у м. Донецьк. Вважає таку відмову необґрунтованою, незаконною та такою, що порушує гарантоване Конституцією право на пенсію.

22 січня 2020 року позивач надав позовну заяву про збільшення позовних вимог у якій просить суд:

-визнати протиправними дії Мангушського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо не включення при розрахунку заробітної плати довідок про заробітну плату за період з грудня 1987 року по квітень 1994 року та зобов'язати Мангушське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області провести перерахунок та зарахувати ОСОБА_1 при розрахунку коефіцієнта по заробітній платі довідки про заробітну плату: з грудня 1987 року по листопад 1989 року, з листопада 1989 року по квітень 1994 року;

- визнати протиправними дії Мангушського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, щодо припинення з 01.03.2016 року виплати пенсії за віком та зобов'язання поновити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 , та виплатити виниклу заборгованість.

03 лютого 2020 року представник відповідача через відділ документообігу надав відзив на позовну заяву, в якому зазначає, що позивач перебуває на обліку у Мангушському об'єднаному управління Пенсійного фонду України Донецької області, як отримувач пенсії за віком. Згідно із довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 18.07.2017 року, позивач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 124А. Вказує, що позивач отримував пенсію по жовтень 2018 року, однак була отримана інформація СБУ про повернення позивача, який є внутрішньо переміщеною особою на тимчасово окуповану територію України, що є підставою для припинення виплати пенсії. Додав, що позивач із заявою про призначення (перерахунок коефіцієнту по заробітній платі) на підставі довідки від 21.07.2014 року №116 шахти ім.. «Максима Горького» не звертався, тому просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .

Ухвалою суду від 18 грудня 2019 року було відкрито провадження у справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Ухвалою суду від 17 лютого 2020 року відмовлено ОСОБА_1 в прийнятті уточненого адміністративного позову вхідний номер 2721/20 від 22.01.2020 року про збільшення позовних вимог у справі за позовом ОСОБА_1 до Мангушського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, а саме щодо позовних вимог про визнати протиправними дії Мангушського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області щодо припинення з 01.03.2016 року виплати пенсії за віком ОСОБА_1 , та зобов'язати Мангушське об'єднане управління Пенсійного фонду України у Донецькій області поновити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2016 року.

Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, судом встановлено наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером та внутрішньо переміщеною особою, місце проживання якого було зареєстровано на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, а саме за адресою: АДРЕСА_2 , а фактичне місце проживання/перебування - на підконтрольній українській владі території за адресою: Донецька область, смт.Мангуш, вулиця Тітова, будинок №124А, що підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 18.07.2017 року №0000269547.

Відповідач - Мангушське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 42171919) є суб'єктом владних повноважень - органом виконавчої влади, основним завданням якого, згідно вимог чинного законодавства, зокрема, є реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення.

Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2 на управління покладені повноваження, зокрема, щодо призначення (здійснення перерахунку) і виплати пенсії, щомісячного довічного грошове утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат відповідно до законодавства; забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством (підпункти 7,8 пункту 4 Положення).

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Мангушському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області, як отримувач пенсії за віком, що відповідачем не заперечується.

27.05.2019 року на підставі Закону України «Про звернення громадян» позивач звернувся із заявою до Мангушського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про надання інформації.

Листом №2869/02 від 17.08.2019 Мангушське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області роз'яснило, що позивач перебуває на обліку у відповідача з 01.03.2016 року, як внутрішньо переміщена особа. Станом на 01.03.2016 року розмір пенсії ОСОБА_1 становить 1157,68 грн. Страховий стаж за даними електронної пенсійної справи складає 32 роки 10 місяців 3 днів, стаж за списком 1 складає 11 років. Індивідуальний коефіцієнт страхового стажу - 0,43833. Заробітна плата при призначенні пенсії врахована за період з 01.07.2000 року по 31.03.2014 року за даними персоніфікованого обліку.

Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії складає 2882,29 грн. Розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2019 року складає: 2882,29 грн. (середньомісячний заробіток) * 0,43833=1263,39 грн.

ОСОБА_1 відпрацьовано 8 років понаднормативного стажу, доплата до пенсії становить - 101,07 грн. (1263,39 грн.*8%).

1263,39 грн. (розмір пенсії за віком) + 101,07 грн. (доплата за понаднормативний стаж) + 132,54 грн. (доплата до прожиткового мінімуму) = 1497,00 грн. - загальний розмір пенсії з 01.03.2019 року.

Вважаючи лист від №2869/02 від 17.08.2019 відмовою пенсійного органу щодо здійснення перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Згідно приписів статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначає Закон №1058-IV.

Згідно з частиною першою статті 27 Закону №1058-IV розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

За змістом частини другої статті 40 Закону №1058-IV коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується при обчисленні пенсії, визначається за формулою: Кз = Зв : Зс, де: Кз - коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи; Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу); Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), а в разі одноразової сплати єдиного внеску відповідно до частини 5 статті 10 закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - за місяць, в якому укладено договір про добровільну участь.

Коефіцієнт заробітної плати не є сталою величиною, розраховується кожного разу при перерахунку пенсії у зв'язку зі змінами розміру заробітних плат.

Матеріалами справи встановлено, що позивач перебуває на обліку в Мангушському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області, як отримувач пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування » №1058-IV.

Заробітна плата при призначенні пенсії ОСОБА_1 врахована за період з 01.07.2000 року по 31.03.2014 року за даними персоніфікованого обліку.

Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії складає 2882,29 грн.

Розмір пенсії позивача з 01.03.2019 року складає: 2882,29 грн. (середньомісячний заробіток) * 0,43833=1263,39 грн.

ОСОБА_1 відпрацьовано 8 років понаднормативного стажу, доплата до пенсії становить - 101,07 грн. (1263,39 грн.*8%).

1263,39 грн. (розмір пенсії за віком) + 101,07 грн. (доплата за понаднормативний стаж) + 132,54 грн. (доплата до прожиткового мінімуму) = 1497,00 грн. - загальний розмір пенсії з 01.03.2019 року.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Порядок №22-1).

За змістом пункту 4.1 розділу ІV Порядку №22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про перерахунок раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.

Пунктом 1.7 розділу І Порядку №22-1 передбачено, що днем звернення за перерахунком пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.

У судовому засіданні встановлено, що з заявою про перерахунок пенсії в порядку, визначеному Порядком №22-1 позивач до відповідача не звертався. Подана до Мангушського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області заява стосувалась виключно отримання роз'яснення пенсійного законодавства.

За правилами частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Судовому захисту підлягає лише порушене право. До адміністративного суду вправі звернутись кожна особа, яка вважає, що її право чи охоронюваний законом інтерес порушене чи оспорюється. Особа, стосовно якої суб'єкт владних повноважень прийняв рішення, вчинив дію чи допустив бездіяльність, має право на захист.

Таким чином, обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В процесі судового розгляду позивач не довів факт наявності спору з відповідачем щодо перерахунку пенсії та існування у зв'язку з цим її законного права, яке потребує судового захисту.

Оскільки позивач не звертався до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії у встановленому порядку та доказів того, що позивач надавав відповідачу довідки про заробітну плату для обчислення пенсії за період з грудня 1987 року по листопад 1989 року, з листопада 1989 року по квітень 1994 року матеріали справи не містять, то суд не може під час прийняття рішення вирішувати питання щодо правовідносин, які можливо будуть мати місце у майбутньому.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 .

Відповідно до ч. 2 ст. 133 КАС якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.

Ухвалою суду від 18 грудня 2019 року суд відстрочив позивачу сплату судового збору до ухвалення рішення по справі.

У зв'язку із тим, що у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено, судові витрати підлягають стягненню до Державного бюджету України з позивача.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-10, 20, 22, 25, 72-77, 90, 132, 139, 143, 241-246, 250, 251, 255, 295, 297, підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ), до Мангушського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 42171919, місце знаходження: Донецька область, м. Мангуш, вул. Тітова, 72-А) про визнання протиправними дії Мангушського об'єднаного управління пенсійного фонду України Донецької області щодо невключения при розрахунку заробітної плати довідок про заробітну плату за період з грудня 1987 року по квітень 1994 року та зобов'язання Мангушське об'єднане управління пенсійного фонду України Донецької області провести перерахунок та зарахувати ОСОБА_1 , при розрахунку коефіцієнта по заробітній платі довідки про заробітну плату: з грудня 1987 року по листопад 1989 року; з листопада 1989 року по квітень 1994 року - відмовити.

Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп. на користь Державного бюджету України.

Повний текст судового рішення складено 17 лютого 2020 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя Н.А. Мозговая