Україна
Донецький окружний адміністративний суд
17 лютого 2020 р. Справа №805/2265/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Арестової Л.В. розглянувши в порядку письмового провадження заяву Слов'янського міжрайонного відділу державної виконавчої служби Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про заміну способу і порядку виконання рішення суду по справі № 805/2265/18-а за позовом ОСОБА_1 до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду в Донецькій області про перегляд справи за виключними обставинами,-
28 травня 2019 року рішенням Донецького окружного адміністративного суду по адміністративній справі № 805/2265/18-а: заяву ОСОБА_1 про перегляд судового рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07.05.2018 за виключними обставинами за позовом ОСОБА_1 до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області - задовольнено.
Переглянуто за виключними обставинами рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07 травня 2018 року по справі №805/2265/18-а.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07 травня 2018 року по справі № 805/2265/18-а - скасовано.
Позов ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; рнокпп: НОМЕР_1 ) до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду в Донецькій області (місце знаходження: пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька області, код ЄДРПОУ: 37803258) про визнання неправомірним та скасування рішення Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 22 березня 2018 року № 9 про відмову в перерахунку його пенсії та зобов'язання Слов'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити та виплачувати позивачу пенсію на рівні з військовослужбовцями строкової служби відповідно до абз. 3 ст. 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», постанови Кабінету Міністрів від 15 листопада 2017 року № 851 та п. «г» ч. 1 ст. 3 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 01 жовтня 2017 року - задоволено.
Визнано протиправним та скасовано рішення Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 22 березня 2018 року № 9 про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язано Слов'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію на рівні з військовослужбовцями строкової служби відповідно до п. 3 ст. 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року.
29 серпня 2019 року судом видано виконавчий лист по справі, яким зобов'язано Слов'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію на рівні з військовослужбовцями строкової служби відповідно до п. 3 ст. 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року, відповідно до тексту абз. 6 резолютивній частині рішення.
05 лютого 2020 року від Слов'янського міжрайонного відділу державної виконавчої служби Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції по справі 805/2265/19-а надійшла заява про зміну способу виконання рішення, в якій державний виконавець просить суд змінити порядок і спосіб виконання рішення суду № 200/6233/19-а, за яким 29 серпня 2019 року видано виконавчий лист Донецьким окружним адміністративним судом, про зобов'язання Слов'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію на рівні з військовослужбовцями строкової служби відповідно до п. 3 ст. 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року.
У вказаній заяві заявник просить суд розглянути та винеси ухвалу, якою змінити спосіб та порядок виконання рішення шляхом стягнення з Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на користь ОСОБА_1 виплату нарахованого боргу за рішенням суду у розмірі 167 068,28 грн.
В обґрунтування вищезазначеної заяви, державний виконавець посилається на наступні обставини.
16 вересня 2019 року ОСОБА_1 надав до управління заявника заяву, якою просив прийняти на виконання виконавчий лист по справі № 805/2265/18-а.
Головним державним виконавцем Слов'янського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області Федосенко Сергієм Анатолійовичем постановою від 17.09.2019 року відкрито виконавче провадження № 60068093 з виконання виконавчого листа № 805/2265/18-а виданого 29.08.2019 року.
11 грудня 2019 року до відділу надійшла заява про прийняття виконавчого документа, в якому боржник повідомив, що Управлінням добровільно виконано рішення Донецького окружного адміністративного суду. ОСОБА_1 було поновлено та нараховано виплату пенсії. Борг з 01.10.2017 року по 06.08.2019 року у сумі 167 068,28 грн. нараховано та буде виплачено, як буде проведено фінансування боргів за рішенням суду по Постанвоі № 649 від 22.08.2018 року. Борг з 07.08.2018 року по 31.08.2018 року у сумі 1 078,73 грн. нараховано та виплачено у жовтні 2019 року.
Сторони та заявник до засідання не з'явились, про місце, дату, та час проведення повідомлені належним чином.
Позивач ОСОБА_1 17 лютого 2020 року надав клопотання про розгляд заяви в письмовому проваджені.
Розглянувши заяву Слов'янського міжрайонного відділу державної виконавчої служби Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про заміну способу і порядку виконання рішення суду по справі № 805/2265/18-а, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 3 статті 33 Закону України "Про виконавче провадження" за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.
За приписами статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду. Заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду. Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Дослідивши заяву та додані до неї матеріали суд дійшов наступних висновків.
Згідно з частинами 1, 3 статті 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Отже, під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у встановленими раніше порядку і способом. Змінюючи спосіб і порядок виконання судового рішення, суд не може змінювати останнє по суті.
Поняття "спосіб і порядок" виконання судового рішення мають спеціальне значення, яке розраховане на виконавче провадження. Вони означають визначену рішенням суду послідовність і зміст вчинення виконавчих дій державним виконавцем. Спосіб виконання судового рішення - це спосіб реалізації та здійснення способу захисту, що встановлено КАС України. Під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти вжиття адміністративним судом нових заходів для реалізації рішення. Ці заходи повинні забезпечити виконання конкретного судового рішення і не поширюватися на відносини, які виникли після його ухвалення.
Між тим, суд, аналізуючи норми статті 378 КАС України у системному зв'язку із нормами, які гарантують право на судовий захист і передбачають форми й способи його реалізації, прийшов до висновку, що в контексті спірних правовідносин обставини, якими обґрунтовується необхідність зміни способу і порядку виконання судового рішення, не можуть бути підставами для такої зміни, оскільки обраний позивачем спосіб захисту порушеного права не може бути змінений на стадії виконання судового рішення і поза межами судового розгляду позову по суті.
Беручи до уваги викладене, суд дійшов висновку, що заява державного виконавця про зміну способу і порядку виконання судового рішення є не обґрунтованою, зміна способу і порядку виконання судового рішення, запропонована заявником фактично змінить по суті рішення, оскільки буде змінено обраний спосіб захисту прав позивача, а тому суд відмовляє в задоволенні поданої заяви.
Керуючись статтями 2, 3, 5, 241, 248, 250, 251, 256, 294, 295, 297, 378, підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні заяви Слов'янського міжрайонного відділу державної виконавчої служби Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про заміну способу і порядку виконання рішення суду від 28 травня 2019 року по справі № 805/2265/18-а за позовом ОСОБА_1 до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду в Донецькій області про перегляд справи за виключними обставинами - відмовити.
Повний текст ухвали складено та підписано суддею 17 лютого 2020 року.
Ухвала, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя Л.В. Арестова