Ухвала від 17.02.2020 по справі 805/2265/18-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

17 лютого 2020 р. Справа №805/2265/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Арестової Л.В. розглянувши в порядку письмового провадження заяву Слов'янського міжрайонного відділу державної виконавчої служби Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про заміну способу і порядку виконання рішення суду по справі № 805/2265/18-а за позовом ОСОБА_1 до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду в Донецькій області про перегляд справи за виключними обставинами,-

ВСТАНОВИВ:

28 травня 2019 року рішенням Донецького окружного адміністративного суду по адміністративній справі № 805/2265/18-а: заяву ОСОБА_1 про перегляд судового рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07.05.2018 за виключними обставинами за позовом ОСОБА_1 до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області - задовольнено.

Переглянуто за виключними обставинами рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07 травня 2018 року по справі №805/2265/18-а.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07 травня 2018 року по справі № 805/2265/18-а - скасовано.

Позов ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; рнокпп: НОМЕР_1 ) до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду в Донецькій області (місце знаходження: пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька області, код ЄДРПОУ: 37803258) про визнання неправомірним та скасування рішення Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 22 березня 2018 року № 9 про відмову в перерахунку його пенсії та зобов'язання Слов'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити та виплачувати позивачу пенсію на рівні з військовослужбовцями строкової служби відповідно до абз. 3 ст. 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», постанови Кабінету Міністрів від 15 листопада 2017 року № 851 та п. «г» ч. 1 ст. 3 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 01 жовтня 2017 року - задоволено.

Визнано протиправним та скасовано рішення Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 22 березня 2018 року № 9 про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язано Слов'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію на рівні з військовослужбовцями строкової служби відповідно до п. 3 ст. 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року.

29 серпня 2019 року судом видано виконавчий лист по справі, яким зобов'язано Слов'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію на рівні з військовослужбовцями строкової служби відповідно до п. 3 ст. 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року, відповідно до тексту абз. 6 резолютивній частині рішення.

05 лютого 2020 року від Слов'янського міжрайонного відділу державної виконавчої служби Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції по справі 805/2265/19-а надійшла заява про зміну способу виконання рішення, в якій державний виконавець просить суд змінити порядок і спосіб виконання рішення суду № 200/6233/19-а, за яким 29 серпня 2019 року видано виконавчий лист Донецьким окружним адміністративним судом, про зобов'язання Слов'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію на рівні з військовослужбовцями строкової служби відповідно до п. 3 ст. 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року.

У вказаній заяві заявник просить суд розглянути та винеси ухвалу, якою змінити спосіб та порядок виконання рішення шляхом стягнення з Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на користь ОСОБА_1 виплату нарахованого боргу за рішенням суду у розмірі 167 068,28 грн.

В обґрунтування вищезазначеної заяви, державний виконавець посилається на наступні обставини.

16 вересня 2019 року ОСОБА_1 надав до управління заявника заяву, якою просив прийняти на виконання виконавчий лист по справі № 805/2265/18-а.

Головним державним виконавцем Слов'янського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області Федосенко Сергієм Анатолійовичем постановою від 17.09.2019 року відкрито виконавче провадження № 60068093 з виконання виконавчого листа № 805/2265/18-а виданого 29.08.2019 року.

11 грудня 2019 року до відділу надійшла заява про прийняття виконавчого документа, в якому боржник повідомив, що Управлінням добровільно виконано рішення Донецького окружного адміністративного суду. ОСОБА_1 було поновлено та нараховано виплату пенсії. Борг з 01.10.2017 року по 06.08.2019 року у сумі 167 068,28 грн. нараховано та буде виплачено, як буде проведено фінансування боргів за рішенням суду по Постанвоі № 649 від 22.08.2018 року. Борг з 07.08.2018 року по 31.08.2018 року у сумі 1 078,73 грн. нараховано та виплачено у жовтні 2019 року.

Сторони та заявник до засідання не з'явились, про місце, дату, та час проведення повідомлені належним чином.

Позивач ОСОБА_1 17 лютого 2020 року надав клопотання про розгляд заяви в письмовому проваджені.

Розглянувши заяву Слов'янського міжрайонного відділу державної виконавчої служби Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про заміну способу і порядку виконання рішення суду по справі № 805/2265/18-а, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 3 статті 33 Закону України "Про виконавче провадження" за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.

За приписами статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду. Заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду. Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Дослідивши заяву та додані до неї матеріали суд дійшов наступних висновків.

Згідно з частинами 1, 3 статті 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Отже, під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у встановленими раніше порядку і способом. Змінюючи спосіб і порядок виконання судового рішення, суд не може змінювати останнє по суті.

Поняття "спосіб і порядок" виконання судового рішення мають спеціальне значення, яке розраховане на виконавче провадження. Вони означають визначену рішенням суду послідовність і зміст вчинення виконавчих дій державним виконавцем. Спосіб виконання судового рішення - це спосіб реалізації та здійснення способу захисту, що встановлено КАС України. Під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти вжиття адміністративним судом нових заходів для реалізації рішення. Ці заходи повинні забезпечити виконання конкретного судового рішення і не поширюватися на відносини, які виникли після його ухвалення.

Між тим, суд, аналізуючи норми статті 378 КАС України у системному зв'язку із нормами, які гарантують право на судовий захист і передбачають форми й способи його реалізації, прийшов до висновку, що в контексті спірних правовідносин обставини, якими обґрунтовується необхідність зміни способу і порядку виконання судового рішення, не можуть бути підставами для такої зміни, оскільки обраний позивачем спосіб захисту порушеного права не може бути змінений на стадії виконання судового рішення і поза межами судового розгляду позову по суті.

Беручи до уваги викладене, суд дійшов висновку, що заява державного виконавця про зміну способу і порядку виконання судового рішення є не обґрунтованою, зміна способу і порядку виконання судового рішення, запропонована заявником фактично змінить по суті рішення, оскільки буде змінено обраний спосіб захисту прав позивача, а тому суд відмовляє в задоволенні поданої заяви.

Керуючись статтями 2, 3, 5, 241, 248, 250, 251, 256, 294, 295, 297, 378, підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви Слов'янського міжрайонного відділу державної виконавчої служби Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про заміну способу і порядку виконання рішення суду від 28 травня 2019 року по справі № 805/2265/18-а за позовом ОСОБА_1 до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду в Донецькій області про перегляд справи за виключними обставинами - відмовити.

Повний текст ухвали складено та підписано суддею 17 лютого 2020 року.

Ухвала, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя Л.В. Арестова