вул. Шевченка, 41а, смт Семенівка, Полтавська обл., 38200
тел. (05341) 9-17-39, факс 9-17-39, 9-15-37, E-mail inbox@sm.pl.court.gov.ua
Справа №547/105/20
Провадження №3/547/33/20
14 лютого 2020 року смт Семенівка, Полтавська область
Суддя Семенівського районного суду Полтавської області В.Ф.Харченко, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , прокурор Я.М.Курченко, секретар судових засідань Т.В.Зінченко, розглянувши справу про адміністративне правопорушення, що надійшла з Управління стратегічних розслідувань в Полтавській області Департаменту стратегічних досліджень Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 , народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, проживає і зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , фахівець відділу відеонагляду ТОВ АФ "Дніпроагролан", депутат Пузирівської сільської ради Семенівського району Полтавської області, за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 1726 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановив:
05.08.2019 о 08 год. 14 хв. ОСОБА_1 , як депутат Пузирівської сільської ради Семенівського району Полтавської області, подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік, граничним строком подання якої є 01.04.2019, без поважних причин. Декларація перебуває у відкритому доступі на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції за посиланням https://public.nazk.gov.ua/declaration/e6414b93-dc9f-4ddd-8acc-7ed07dc3890c.
Зазначеними діями ОСОБА_3 не дотрималася вимог, передбачених п.п. "б" п. 1 ч. 1 ст. 3, ч. 1 ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції", п. 6 розділу ІІ Прикінцеві положення Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо особливостей фінансового контролю окремих категорій посадових осіб" від 23.03.2017 № 1975-VIII, чим вчинила адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 1726 КУпАП - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій місцевого самоврядування.
ОСОБА_1 погодилася з порушенням, пояснила, що подала декларацію пізніше через несвоєчасне оновлення відповідного електронного ключа для подання декларації. Про обов'язок і строк подання декларації вона знала.
Прокурор Я.М.Курченко вказала, що про несвоєчасне подання декларації вона дізналася у серпні 2019 року, відповідні перевірки потім проводила обласна прокуратура та НАЗК.
ОСОБА_4 у правопорушенні також підтверджується відповідними даними протоколу про адміністративне правопорушення від 06.02.2020; листом Департаменту перевірки декларації та моніторингу способу життя НАЗК від 01.01.2020 № 44-05/224/20; рішенням Пузирівської сільської ради Семенівського району Полтавської області від 04.11.2015 № 1 і додатком до нього, згідно яких ОСОБА_5 визнано обраною депутатом сільської ради; поясненням ОСОБА_6 від 06.02.2020 згідно якого вона знала про необхідність та термін подачі декларації, не встигла виготовити новий електронний клюц для її подання, провину визнає; відомостями сайту НАЗК про подання ОСОБА_7 декларації за 2018 рік 05.08.2019 о 08 год. 14 хв.; списком депутатів Пузирівської сільської ради, згідно якого ОСОБА_1 отримала письмову інформацію про подання електронних декларацій за 2018 рік; рапортом о/у А.Панасенка від 06.02.2020.
Ураховуючи зазначене, роблю висновок про доведеність вини ОСОБА_6 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 1726 КУпАП, за зазначених обставин, за яке вона підлягає адміністративній відповідальності.
Обставиною, що пом'якшує відповідальність за адміністративне правопорушення, є щире розкаяння винного. Обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, не встановлено.
Водночас суддя зазначає, що відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 38 КУпАП якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій і четвертій цієї статті. Адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 164-14, 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Тобто ключовим моментом є тримісячний строк для можливого накладення стягнення саме з моменту його виявлення.
Так, постановою судді Семенівського районного суду Полтавської області від 20.11.2019 № 547/1092/19 повернуто до Семенівського ВП Хорольського ВП ГУНП в Полтавській області протокол (адміністративний матеріал) про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 1726 КУпАП, - для належного оформлення. Копію постанови направлено, у т.ч. до Семенівського відділу Лубенської місцевої прокуратури.
Постановою судді, зокрема, наголошено, що відповідно до ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Відповідно до ст.ст. 7, 254, 279 КУпАП розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється лише в межах протоколу про адміністративне правопорушення.
Пунктом 5 розділу ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом МВС України від 06.11.2015 № 1376, визначено, що протокол про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією (додаток 3) складається на бланку, що виготовлений друкарським способом.
Бланк протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, складається з 4-х аркушів, на відміну від так званого звичайного протоколу про адміністративне правопорушення (Додаток 1 до вказаної Інструкції), який складається на спеціальному бланку, що виготовлений друкарським способом згідно з відповідним технічним описом бланка протоколу про адміністративне правопорушення (додаток 2), на якому проставлено відповідні серію та номер, та виготовляється типографським способом на спеціальному кольоровому та пронумерованому бланку обсягом 1 аркуш.
Натомість протокол про адміністративне правопорушення серія ГР № 246821, що складений 06.11.2019 дільничним інспектором поліції Семенівського ВП Хорольського ВП ГУНП у Полтавській області Корайбіда Владиславом Олеговичем, складений не за формою протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язаного з корупцією (додаток 3).
З огляду на характер корупційного правопорушення, зміст протоколу щодо нього є значно структурованішим та змістовнішим, аніж "звичайний" протокол: конкретизовано зміст прав особи за Конституцією України і КУпАП, окремо виділено такі реквізити як: суть адміністративного правопорушення, факт правопорушення підтверджується, пояснення особи тощо.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Також звернуто увагу, що відповідно до абз. 2 п. 1 ч. 1 ст. 255 КУпАП протоколи про адміністративні правопорушення мають право складати уповноважені на те посадові особи органів внутрішніх справ (Національної поліції), зокрема за ст. 1726 КУпАП. Чи є дільничний офіцер поліції Семенівського ВП такою уповноваженою особою, матеріали адміністративної справи не зазначають, що, водночас не було підставою для повернення протоколу для дооформлення.
Матеріали справи № 547/1092/19 стосовно ОСОБА_8 містять, зокрема, лист Департаменту перевірки декларацій та моніторингу способу життя НАЗК від 09.10.2020 № 44-05/73316/19 яким вказано про розгляд матеріалів прокуратури Полтавської області щодо несвоєчасного подання декларації ОСОБА_7 , а також направлення відповідних матеріалів до ГУНП в Полтавській області.
Також матеріали містять пояснення ОСОБА_8 від 21.08.2019 яким вона повідомляє керівника Лубенської місцевої прокуратури про те, що подала 05.08.2019 декларацію за 2018 рік. Пояснення отримала прокурор Семенівського відділу Лубенської місцевої прокуратури Я.М.Курченко.
Законом України "Про запобігання корупції" спеціально уповноваженими суб'єктами у сфері протидії корупції визначено - органи прокуратури, Національної поліції, Національне антикорупційне бюро України, Національне агентство з питань запобігання корупції.
Відтак, орган прокуратури отримав відомості про подання ОСОБА_7 декларації за 2018 рік щонайменше 21.08.2019, а НАЗК склало відповідний висновок не пізніше 09.10.2019.
Суддя наголошує, що адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Строк накладення стягнення сплив щонайменше 21.11.2019 (21.08.2019 + 3 місяці) стосовно інформування органу прокуратури; а також 09.01.2020 (09.10.2019 + 3 місяці) стосовно висновку НАЗК), тобто до направлення відповідного протоколу від 06.02.2020 стосовно ОСОБА_6 до суду.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП розпочате провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю у разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 КУпАП. Постанова про закриття справи виноситься при наявності обставин, передбачених статтею 247 КУпАП (ч. 2 ст. 284 КУпАП).
Відтак провадження у справі про адміністративне правопорушення слід закрити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 38, 247, 251, 252, 277-2, 283-285, 294 КУпАП, суддя
Визнати ОСОБА_2 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 1726 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Провадження в справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 1726 Кодексу України про адміністративні правопорушення закрити у зв'язку із закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строку накладення адміністративного стягнення, передбаченого ч. 3 ст. 38 КУпАП.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення до Полтавського апеляційного суду через Семенівський районний суд Полтавської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених ч. 5 ст. 7 та ч. 1 ст. 287 КУпАП.
Суддя В.Ф.Харченко