Рішення від 05.02.2020 по справі 923/965/19

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРCОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул.Театральна,18, м. Херсон, 73000,

тел./0552/26-47-84, 49-31-78, факс 49-31-78, веб сторінка: ks.arbitr.gov.ua/sud5024/

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 лютого 2020 року м.Херсон Справа № 923/965/19

Господарський суд Херсонської області у складі судді Пінтеліної Т.Г. при секретарі судового засідання Кудак М.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Берегиня" с.Львівські Отруби, Бериславського району, Херсонської області, вул. Центральна, 12, ідентифікаційний код юридичної особи ЄДРПОУ 32170166

до Відповідача-1 - Бериславської районної державної адміністрації, м.Берислав, Херсонської області, пл. Перемоги, 2, код ЄДРПОУ 04059987

до Відповідача-2 - Товариства з обмеженою відповідальністю "Зерноком Херсон Агро" м.Херсон, Миколаївське шосе, 19А, офіс 104, код ЄДРПОУ 37959564

про визнання незаконним і скасування розпорядження та визнання недійсним договору оренди землі

за участю представників:

від позивача - адвокат Карасьов І.О., ордер серії ХС № 141042 від 14.01.2020

від відповідача-1 - не прибули

від відповідача-2 - адвокат Стельникович О.І., ордер серії ХС №115021 від 02.12.2019

Запис розгляду судової справи здійснюється за допомогою технічних засобів,

а саме: програмно-апаратного комплексу "Оберіг".

Для архівного оригіналу звукозапису надано диск CD-R, серійний номер Д 8161219 .

Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Берегиня" (позивач, СТОВ "Берегиня") у листопаді 2019 року звернулось до суду з позовом до відповідачів: Бериславської районної державної адміністрації (відповідач - 1, Бериславська РДА) та Товариства з обмеженою відповідальністю "Зерноком Херсон Агро" (відповідач - 2, ТОВ "Зерноком Херсон Агро"), яким просить:

- визнати незаконним та скасувати розпорядження голови Бериславської районної державної адміністрації від 03.11.2016 № 634 "Про передачу земельної ділянки в оренду";

- визнати недійсним договір оренди землі від 08.11.2016, укладений між Бериславською районною державною адміністрацією та Товариством з обмеженою відповідальністю "Зерноком Херсон Агро", зареєстрований державним реєстратором Милівської сільської ради Бериславського району Херсонської області Ковш Максимом Володимировичем за індексним номером 32430550 18.11.2016.

- судові витрати покласти на Відповідачів.

Позивач просить визнати незаконним та скасувати розпорядження голови Бериславської РДА від 03.11.2016 № 634 та визнати недійсним договір оренди землі від 08.11.2016, мотивуючи тим, що СТОВ «Берегиня» є орендарем земельної ділянки, розташованої за адресою: Херсонська область, Бериславський район, с/рада Ольгівська з кадастровим номером 6520685500:03:001:0113, загальною площею 60.2635 га. на підставі договору оренди землі, укладеного 20.04.2018 року між СТОВ «Берегиня» та Бериславською РДА, про що в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно міститься відповідний запис за № 25964170 про зареєстроване за СТОВ «Берегиня» речове право - право оренди, згідно з рішенням державного реєстратора Милівської сільської ради Бериславського району Херсонської області Ковш Максима Володимировича про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 02.05.2018 року, індексний номер 40897157.

Водночас орендарем наведеної земельної ділянки вважає себе ТОВ «Зерноком Херсон Агро», оскільки на його думку дана земельна ділянка перебуває у складі орендованої ним на підставі розпорядження Голови Бериславської РДА від 03.11.2016 року за № 634 «Про передачу земельної ділянки в оренду» та на підставі договору оренди землі від 08.11.2016 року, укладеному між Бериславською РДА, як орендодавцем, з однієї сторони, та ТОВ «Зерноком Херсон Агро», як орендарем, з іншою сторони, земельної ділянки загальною площею 120,8759 га, кадастровий номер: 6520685500:03:010:0306.

Позивач вважає, що земельна ділянка резервного фонду площею 120,8759 га, кадастровий номер 6520685500:03:010:0306, на території Ольгівської сільської ради Бериславського району Херсонської області, була сформованою як об'єкт цивільних прав держави (державна власність), цільове призначення землі для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Земельна ділянка мала передаватися у користування відповідно до Земельного кодексу України. Так, відповідно до ст.124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній чи комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків встановлених ч.2,3 ст.134 цього Кодексу, що не було дотримано в процедурі передачі в оренду земельної ділянки ТОВ "Зерноком Херсон Агро".

За ст.135 ЗК України земельні торги проводяться у формі аукціону, за результатами проведення якого укладається договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з учасником (переможцем) земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продається, або найвищу плату за користування нею, зафіксовану в ході проведення земельних торгів. Продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) здійснюється виключно на земельних торгах, на яких не може бути використане переважне право купівлі (в редакції на момент виникнення спірних відносин).

Як вбачається з розпорядження Голови Бериславської РДА від 03.11.2016 року за №634 «Про передачу земельної ділянки в оренду» - земельні торги не передували передачі земельної ділянки площею 120,8759 га, кадастровий номер 6520685500:03:010:0306, розташованої на території Ольгівської сільської ради Бериславського району Херсонської області в оренду ТОВ "Зерноком Херсон Агро". Саме це позивач вважає є підставою для визнання незаконним та скасування розпорядження голови Бериславської РДА від 03.11.2016 року за № 634 «Про передачу земельної ділянки в оренду» та визнання недійсним договору оренди землі від 08.11.2016 року, укладеному між Бериславською РДА та ТОВ «Зерноком Херсон Агро».

Ухвалою від 26.11.2019 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 17.12.2019. Позивач і відповідач-1 в засідання суду 17.12.2019 не прибули з невідомих причин, незважаючи на те, що були належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи, що підтверджується поштовими повідомленнями про вручення їм ухвали про відкриття провадження у справі.

Враховуючи неявку позивача і відповідача -1 в засідання, розгляд справи відкладено ухвалою від 17.12.2019 на 14.01.2020. Цією ж ухвалою суд встановив учасникам справи строк на надіслання до суду відповіді на відзив та заперечення, відповідно до вимог ст.ст.165-167 ГПК України - до дня засідання.

Всі процесуальні документи направляються учасникам справи рекомендованими листами. Докази вручення ухвали про відкриття провадження у справі рекомендованим листом з повідомлення про вручення приєднано до матеріалів справи. Ухвала від 26.11.2019 вручена відповідачу-1 29.11.2019.

Станом на 14.01.2020 відповідач - 1 не надіслав до суду відзив на позовну заяву, будь-яких інших заяв з процесуальних питань або по суті позову не надходило.

Відповідач-2 16.12.2019 надав до суду відзив на позов, з доказами направлення його іншим учасникам справи, відповідно до якого не погоджується з позовом та вважає його необгрунтованим, таким, що не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Відповідач-2 у відзиві вказує, що системний аналіз п.17 Перехідних положень Земельного кодексу України, Законом України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», п. 12 Порядку організації робіт та методики розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04 лютого 2004 року № 122 та ст.13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості' земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», дає підстави стверджувати, що нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки - частки (паї) не є землями державної чи комунальної власності, а перебувають лише у розпорядженні відповідних рад та адміністрацій, а тому надання таких ділянок у користування здійснюється без проведення земельних торгів, що передбаченні статтею 124 Земельного кодексу України, на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади чи місцевого самоврядування. Враховуючи позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 06.02.2018 у справі №822/712/15, розпорядження Голови Бериславської РДА від 03.11.2016 року №634 «Про передачу земельної ділянки оренду» прийнято правомірно. Окрім цього, зазначає про необхідність застосування строків позовної давності у вигляді трьох років, починаючи з 03.11.2016 року.

Стосовно вимоги про визнання недійсним договору оренди землі від 08.11.2016, відповідач - 2 зазначає, що існування чинного договору оренди землі жодним чином не порушує права позивача. Навпаки, існування договору оренди укладеного між позивачем та відповідачем-1 від 20.04.2018 порушує права відповідача-2, що встановлено рішенням Господарського суду Херсонської області у справі №923/689/18 від 01.07.2019, постановою Південно-західного апеляційного господарського суду у справі №923/689/18 та постановою Верховного Суду від 27.11.2019 у справі №923/689/18.

Судами встановлено, що відповідачем - 2 правомірно було набуто право оренди на земельну ділянку з кадастровим номером 6520685500:03:010:0306, яка в подальшому була поділена на дві земельні ділянки. Розпорядження голови Бериславської РДА від 05.03.2018 №96 "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу та обєднання земельних ділянок" на підставі якого утворено орендовану Позивачем земельну ділянку, на сьогодні скасовано. Крім того, Позивач не посилається на жодні з підстав для визнання оскаржуваного договору недійсним в розумінні Закону України «Про оренду землі» та ст. 203 ЦК України. Позивач по суті, лише вважає вимогу про його скасування похідною від вимоги щодо визнання незаконним та скасування розпорядження Голови Бериславської РДА від 03.11.2016 року №634 «Про передачу земельної ділянки оренду».

Ухвалою від 14.01.2019 закрито підготовче провадження та справу призначено до розгляду по суті на 28.01.2019. Копію ухвали надіслано учасникам справи.

В судовому засіданні 28.01.2020 було заявлено клопотання представником ТОВ "Зерноком Агроюг" Тимофеєвим Д.В. про залучення товариства у справу в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача. Розглянувши вказане клопотання в судовому засіданні суд вирішив залишити його без задоволення, зважаючи на те, що дане клопотання могло бути заявлено лише у підготовчому провадженні. Ухвалою від 14.01.2020 судом було призначено розгляд справи по суті.

В судових засіданнях представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги з підстав зазначених в позові.

Відповідач - 1 не надіслав до суду відзив на позовну заяву, представник в судові засідання не з'являвся.

Представник відповідача-2 в судових засіданнях наполягав на безпідставності позовних вимог, просив врахувати практику Верховного Суду та відмовити в задоволенні позову.

З'ясувавши обставини справи, дослідивши надані докази, заслухавши пояснення представників сторін, присутніх в судових засіданнях, суд

ВСТАНОВИВ:

20 квітня 2018 року між Бериславською районною державною адміністрацією та Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Берегиня" укладено договір оренди земельної ділянки загальною площею 60,2635 га, у тому числі ріллі - 60,2635 га, кадастровий номер 6520685500:03:001:0113, ділянка №1, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель резервного фонду (не витребувані паї) Ольгівської сільської ради, Бериславського району, Херсонської області. Відповідно до умов вказаного договору земельна ділянка передана в оренду строком на 10 років, про що зазначено у пункті 8 Договору. Розділом договору "Орендна плата" сторони передбачили розмір та порядок оплати орендної плати.

Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права за №122542536, сформованого 02.05.2018 (а.с.13), право оренди СТОВ "Берегиня" на земельну ділянку з кадастровим номером 6520685500:03:001:0113 за вище зазначеним договором зареєстровано 27.04.2018.

Згідно розпорядження Голови Бериславської районної державної адміністрації Херсонської області від 03 листопада 2016 року за № 634 «Про передачу земельної ділянки в оренду» (а.с. 14) вбачається, що розглянувши заяву ТОВ "Зерноком Херсон Агро", технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі, з метою передачі її в оренду, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, загальною площею 120,8759 га. в контурі №15 ТОВ "Зерноком Херсон Агро" розташованої на території Ольгівської сільської ради, Бериславського району, Херсонської області, розроблену ПП "Південний Азимут", вирішено: 1. Погодити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі, з метою передачі її в оренду, загальною площею 120,8759 га. в контурі №15 ТОВ "Зерноком Херсон Агро"; 2.Передати ТОВ "Зерноком Херсон Агро" в оренду строком на 20 років земельну ділянку з кадастровим номером 6520685500:03:010:0306, загальною площею 120,8759 га., у т.ч. ріллі - 120,8759 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель Ольгівської сільської ради в контурі №15; 3. Встановити річну орендну плату в розмірі 4 вдсотки від нормативної грошової оцінки землі; 4. ТОВ "Зерноком Херсон Агро": забезпечити укладення догодвору оренди та реєстрацію права оренди у Державному реєстрі речових прав; надати Відділу Держгеокадастру у Бериславському районі копію витягу про реєстрацію права оренди та інше.

На підставі розпорядження Голови Бериславської РДА від 03 листопада 2016 року за №634 «Про передачу земельної ділянки в оренду», 08 листопада 2016 року між Бериславською РДА, як орендодавцем, з однієї сторони, та ТОВ «Зерноком Херсон Агро», як орендарем, з іншою сторони, був укладений договір оренди землі, згідно пунктів 2 розділу «Об'єкт оренди», 8 розділу «Строк дії договору» та 43 розділу «Прикінцеві положення» якого «... В оренду передається земельна ділянка загальною площею 120,8759 га. (кадастровий номер: 6520685500:03:010:0306), в тому числі рілля - 120,8759 га, з цих земель рілля (невитребувані паї) - 120,0002 га та рілля під проектними шляхами і прогонами - 0,8757 га., із земель резервного фонду (невитребувані паї) на території Ольгівської сільської ради Бериславського району Херсонської області. Договір укладено на 20 років до моменту реєстрації права власності на земельні ділянки власниками земельних паїв в Державному реєстрі прав. Цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації...».

Рішенням Господарського суду Херсонської області від 18.04.2019 у справі №923/558/18 за позовом ТОВ "Зерноком Херсон Агро" до ТОВ "Зерноком Агроюг", СТОВ "Берегиня", третя особа Бериславська РДА про визнання права власності на посіви, стягнення збитків у розмірі 2265033,54 грн., яке постановою Південно-західного апеляційного господарського суду від 19.06.2019 набрало законної сили, в задоволенні позову відмовлено повністю.

Рішенням від 01.07.2019 Господарський суд Херсонської області у справі № 923/689/18 за позовом ТОВ "Зерноком Херсон Агро" до Бериславської РДА Херсонської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог: ТОВ "Зерноком Агроюг", СТОВ "Берегиня", Милівська сільська рада, ГУ Держгеокадастру у Херсонській області про визнання незаконними та скасування розпоряджень, вирішив позов задовольнити в повному обсязі, визнати незаконними та скасувати розпорядження Голови Бериславської районної державної адміністрації Херсонської області від 20.12.2017 року за №753 «Про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок» та від 05.03.2018 року за № 96 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок».

Постановою Південно-західного апеляційного господарського суду від 25.09.2019 у справі №923/689/18 апеляційну скаргу СТОВ «Берегиня» задоволено частково, рішення Господарського суду Херсонської області від 01.07.2019 частково скасовано та викладено резолютивну частину рішення суду першої інстанції у редакції, відповідно до якої позов ТОВ «Зерноком Херсон Агро» задоволено частково. Визнано незаконним та скасовано розпорядження голови Бериславської РДА від 05.03.2018 № 96 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок». У решті позову відмовлено. Стягнуто з Бериславської РДА на користь ТОВ «Зерноком Херсон Агро» витрати зі сплати судового збору за подання позовної заяви в сумі 1 762,00 грн. Стягнуто з Бериславської РДА на користь СТОВ «Берегиня» витрати зі сплати судового збору за подання апеляційної скарги в сумі 2 643,00 грн.

Постановою Верховного суду від 27.11.2019 касаційну скаргу СТОВ «Берегиня» залишено без задоволення. Постанову Південно-західного апеляційного господарського суду від 25.09.2019 та рішення Господарського суду Херсонської області від 01.07.2019 у справі №923/689/18 залишено без змін. Поновлено дію постанови Південно-західного апеляційного господарського суду від 25.09.2019 у справі № 923/689/18.

Вказаним рішенням суду у справі № 923/689/18 встановлено, окрім іншого, що

"ТОВ «Зерноком Херсон Агро» правомірно було набуто право оренди земельної ділянки за кадастровим номером 6520685500:03:010:0306, загальною площею 120,8759 га., яка в подальшому була поділена на дві земельні ділянки з кадастровим номером 6520685500:03:001:0112, загальною площею 60,6124 га. та з кадастровим номером 6520685500:03:001:0113, загальною площею 60,2635 га. й після чого, при діючому (зареєстрованому) за ТОВ «Зерноком Херсон Агро» речовому праві - праві оренди земельної ділянки, не припинивши з ТОВ "Зерноком Херсон Агро" орендні правовідносини в установленому законодавством України порядку і одночасно проігнорувавши пропозицію ТОВ «Зерноком Херсон Агро» щодо внесення відповідних змін в договір оренди землі в частині зміни кадастрових номерів, Бериславська РДА замість цього незаконно передала була всю цю земельну ділянку по відповідним частинам на користь ТОВ «Зерноком Агроюг» та СТОВ «Берегиня», чим загалом грубо порушено законні права та інтереси ТОВ «Зерноком Херсон Агро» щодо існуючих у позивача прав на оренду земельної ділянки, адже в кінцевому результаті вийшло так, що тепер земельну ділянку загальною площею 120.8759 га., яка розташована за адресом: Херсонська область, Бериславський район, с/рада Ольгівська орендує три орендаря - позивач ТОВ «Зерноком Херсон Агро», ТОВ «Зерноком Агроюг» та СТОВ «Берегиня» у відповідних частинах, що є неприпустимим та таким, що суперечить приписам законодавства України, у зв'язку з чим ТОВ «Зерноком Херсон Агро» й звернувся до суду з цим позовом задля захисту і відновлення своїх порушених законних прав та інтересів на орендовану земельну ділянку.".

Зважаючи на вищевказане рішення суду, розпорядження Голови Бериславської РДА від 05.03.2018 року № 96 "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок" на підставі якого було утворено та орендовано позивачем земельну ділянку - кадастровий номер 6520685500:03:001:0113, на сьогодні скасовано.

Згідно додаткових доказів, доданих до матеріалів справи за відповідним клопотанням відповідача - 2 вбачається, що ТОВ "Зерноком Херсон Агро" 08.07.2016 звертався до Голови Бериславської РДА із заявою про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки з кадастровим номером 6520685500:03:010:0306, загальною площею 120,8759 га. для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, просило передати її в оренду строком на 49 років, встановити річну орендну плату. До заяви додані: графічні матеріали; копія витягу з ЄДР юридичних осіб; копія статуту.

Заявою від 26.07.2016 №14-1526/0/1-16 ТОВ "Зерноком Херсон Агро" зверталось до відділу Держгеокадастру у Бериславському районі Херсонської області з проханням повідомити про результати розгляду пакету документів, який був направлений на виконання до відділу з Бериславської РДА.

22.09.2016 ТОВ "Зерноком Херсон Агро" звертався до відповідача - 1 із письмовим повідомленням про те, що оскільки протягом місяця РДА не надала дозволу на розроблення документації із землеустрою або мотивовану відмову у його наданні, тому товариство замовило вказану документацію без дозволу, про що письмово повідомляє Бериславську РДА. До повідомлення додано договір на виконання робіт №56 від 10.08.2016.

Статтею 1 Земельного кодексу України (далі ЗК України) визначено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Відповідно до ст.2 ЗК України земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади. Об'єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї).

Згідно з ч.ч. 1-3 ст.78 ЗК України, право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них. Земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності.

Відповідно до положень ч.1-2 ст.84 ЗК України у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. Право державної власності на землю набувається і реалізується державою через органи виконавчої влади відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.

Згідно з ч.4 ст.122 ЗК України, центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Частиною 2 статті 123 ЗК України, також передбачено, що особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки. У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідно до ч.3 ст.123 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення документації із землеустрою або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення документації із землеустрою без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Згідно ч. 1 ст. 116 ЗК України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Ч.1,2 ст.124 ЗК України, передбачає, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

Позивач СТОВ «Берегиня» у позові посилається саме на відсутність проведення земельних торгів, передбачених ст. 116, 124 ЗК України, щодо надання в оренду земельної ділянки з кадастровим номером 6520685500:03:010:0306, загальною площею 120.8759 га, за оскаржуваним розпорядженням Голови Бериславської РДА від 03.11.2016 року за №634 «Про передачу земельної ділянки в оренду», як на підставу задоволення позову.

Проте, пункт 17 Перехідних положень ЗК України в редакції, чинній на момент винесення оскаржуваного розпорядження, говорить про те, що сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, вважаються правовстановлюючими документами при реалізації ними права вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства. Сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю.

Преамбулою Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» (в редакції чинній на момент винесення оскаржуваного розпорядження) визначено, що цей Закон визначає організаційні та правові засади виділення власникам земельних часток (паїв) земельних ділянок у натурі (на місцевості) із земель, що належали колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам на праві колективної власності, а також порядок обміну цими земельними ділянками.

Згідно з пунктом 12 Порядку організації робіт та методики розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04 лютого 2004 року № 122, (в редакції чинній на момент винесення оскаржуваного розпорядження) нерозподілені (невитребувані) земельні частки (паї) передаються в розпорядження сільських, селищних, міських рад чи райдержадміністрацій з метою надання їх в оренду.

Відповідно до статті 13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості' земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» (в редакції чинній на момент винесення оскаржуваного розпорядження) нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки, а власники земельних часток (паїв) чи їх спадкоємці, які не взяли участь у розподілі земельних ділянок, повідомляються про результати проведеного розподілу земельних ділянок у письмовій формі, у разі якщо відоме їх місцезнаходження.

Таким чином, аналізуючи наведені норми є підстави стверджувати, що нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки - частки (паї) не є землями державної чи комунальної власності, а перебувають лише у розпорядженні відповідних рад та адміністрацій (резервний фонд), а тому надання таких ділянок у користування здійснюється без проведення земельних торгів, що передбаченні статтею 124 Земельного кодексу України, на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади чи місцевого самоврядування.

Суд відповідно до ч. 4 ст. 236 ГПК України враховує правову позицію Верховного Суду, яка викладена у постанові від 06.02.2018 р. у справі №822/712/15.

Отже, розпорядження Голови Бериславської РДА від 03.11.2016 року №634 «Про передачу земельної ділянки оренду» ТОВ "Зерноком Херсон Агро" було прийнято правомірно, оскільки надання такої земельної ділянки, яка не має статусу державної, у користування здійснюється не за результатами проведення аукціону, без проведення земельних торгів.

Крім того, позивач не посилається на жодну з підстав для визнання оскаржуваного договору оренди землі від 08.11.2016 недійсним, в розумінні Закону України «Про оренду землі» та положень Цивільного кодексу України.

За приписами ст. ст. 74, 86 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Таким чином, враховуючи подані докази, а саме: заяву до Бериславської РДА про надання дозволу на розробку технічної документації від 08.07.2016, письмове повідомлення до Бериславської РДА про розроблення технічної документації від 22.09.2016, а також договору на виконання робіт та послуг від 10.08.2016, відповідач - 2 при зверненні до Бериславської РДА задля встановлення меж земельної ділянки (кадастровий номер 6520685500:03:010:0306, загальна площа 120,8759 га.) в натурі, з метою отримання її в оренду, діяв відповідно до чинного на той час законодавства України, зокрема норм ЗК України.

Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та, враховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що заявлені позивачем вимоги задоволенню не підлягають.

Щодо зазначеного відповідачем-2 у відзиві спливу строку позовної давності, то суд зауважує наступне.

Позовна давність, за визначенням статті 256 Цивільного кодексу України це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу. Загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.

Пунктом 2.2. Постанови Пленуму Вищого Господарського суду України № 10 від 29.05.2013 "Про деякі питання практики застосування позовної давності у вирішенні господарських спорів" визначено, що за змістом ч. 1 ст. 261 ЦК України позовна давність застосовується лише за наявності порушення права особи.

Тобто, перш ніж застосовувати позовну давність, господарський суд повинен з'ясувати та зазначити в судовому рішенні, чи порушене право або охоронюваний законом інтерес позивача, за захистом якого той звернувся до суду. У разі коли такі право чи інтерес не порушені, суд відмовляє в позові з підстав його необґрунтованості. І лише якщо буде встановлено, що право або охоронюваний законом інтерес особи дійсно порушені, але позовна давність спливла і про це зроблено заяву іншою стороною у справі, суд відмовляє в позові у зв'язку зі спливом позовної давності - за відсутності наведених позивачем поважних причин її пропущення.

Таким чином, положення закону про правові наслідки спливу позовної давності можуть застосовуватися лише у тих випадках, коли буде доведено існування самого суб'єктивного цивільного права і факт його порушення або оспорювання.

Якщо ж під час розгляду справи буде встановлено, що у позивача немає суб'єктивного права, про захист якого він просить, або ж воно не порушувалось чи не оспорювалось, суд повинен відмовити в позові не через пропущення позовної давності, а за безпідставністю матеріально-правової вимоги.

У разі відмови у задоволенні позову у зв'язку з відсутністю підстав для його задоволення, коли порушені права та охоронювані законом інтереси позивача не підлягають судовому захисту, позовна давність застосуванню не підлягає.

У зв'язку з відмовою в задоволенні позову, витрати зі сплати судового збору, понесені позивачем, покладаються на позивача, згідно з ст. 129 ГПК України.

Після виходу суду з нарадчої кімнати судом оголошувалась вступна та резолютивна частини рішення.

Керуючись статтями 129, 232, 233, 236, 238 - 241, 243 Господарського процесуального кодексу України, суд,

ВИРІШИВ:

1. В задоволенні позову відмовити.

Відповідно до ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з ч. 1 ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається до Південно-західного апеляційного господарського суду через Господарський суд Херсонської області (п. 8, 17.5 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України).

Повне рішення складено 14.02.2020.

Суддя Т.Г. Пінтеліна