Ухвала від 12.02.2020 по справі 537/2413/19

Провадження № 2/537/46/2020

Справа № 537/2413/19

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12.02.2020 року Крюківський районний суд міста Кременчука Полтавської області в складі: головуючої судді Зоріної Д.О., при секретарі Маслій М.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Кременчуцького відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування у Полтавській області, за участю третьої особи - акціонерного товариства «Атек», про відшкодування шкоди, спричиненої здоров'ю, та страхових виплат в результаті нещасного випадку на виробництві, -

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Крюківського районного суду міста Кременчука Полтавської області перебуває цивільна справа за позовом ОСОБА_1 до Кременчуцького відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування у Полтавській області, за участю третьої особи - АТ «Атек», про відшкодування шкоди, спричиненої здоров'ю, та страхових виплат в результаті нещасного випадку на виробництві

В судовому засіданні представник Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування у Полтавській області - Ковтун Н.І. заявила клопотання про закриття провадження у справі з тих підстав, що даний позов не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, оскільки відповідач є суб'єктом владних повноважень, який наділений владними управлінськими функціями, а відтак спір має ознаки публічно - правових відносин та повинен розглядатися в порядку адміністративного судочинства.

Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні заперечувала проти заявленого клопотання, та вважала, що даний спір повинен розглядатися в порядку цивільного судочинства.

Суд, вислухавши думку учасників справи, дослідивши матеріали справи, приходить до наступних висновків.

Згідно частини 1 статті 19 Цивільного процесуального кодексу України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Відповідно до частини 1 статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Суб'єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова особа чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Пунктом частиною 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України визначено тлумачення поняття публічно-правового спору та тлумачення поняття суб'єкта владних повноважень, а саме: публічно - правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи; суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

За положеннями пункту 2 частини 4 статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України, в порядку адміністративного судочинства розглядаються справи щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо позивачем також заявлено вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної такими рішеннями, діями чи бездіяльністю, у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Згідно із частиною 1 статті 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» №1105-ХІV від 23 вересня 1999 року, фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом.

Відповідно до пунктів 6, 7 статті 6 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» №1105-ХІV від 23 вересня 1999 року, рішення правління Фонду, прийняте в межах його компетенції, є обов'язковим для виконання, у тому числі всіма страхувальниками та застрахованими особами, яких воно стосується. Рішення правління Фонду оформляється постановою. Постанови правління Фонду підлягають обов'язковому оприлюдненню на офіційному веб-сайті Фонду протягом 20 робочих днів після їх прийняття; рішення правління Фонду, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".

Згідно положень статті 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» №1105-ХІV від 23 вересня 1999 року, серед основних завдань Фонду та його робочих органів є, зокрема, реалізація державної політики у сферах соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, медичного страхування, надання матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг відповідно до цього Закону, профілактика нещасних випадків.

Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду у зв'язку із відмовою Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування у Полтавській області у наданні допомоги з тимчасової непрацездатності, яка відноситься до виплат по загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, а відтак, фактично позивач не погодилась із рішенням суб'єкта владних повноважень щодо здійснення виплат, які призначаються державою.

Аналізуючи зазначені вище положення чинного законодавства, суд приходить до висновку, що відповідач - Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування у Полтавській області, є суб'єктом владних повноважень, який наділений владними управлінськими функціями, зокрема щодо здійснення виплат державного соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, та, відповідно, за предметним та суб'єктним складом даний спір носить публічно - правовий характер, який підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.

Пунктом 1 частини 1 статті 255 Цивільного процесуального кодексу України встановлено, що суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Враховуючи вищевикладене, приймаючи до уваги обставини справи, оскільки спірні правовідносини носять публічно-правовий характер, суд приходить до висновку про необхідність закриття провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Кременчуцького відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування у Полтавській області, за участю третьої особи - АТ «Атек», про відшкодування шкоди, спричиненої здоров'ю, та страхових виплат в результаті нещасного випадку на виробництві.

Одночасно суд роз'яснює позивачу його право звернення із позовом до суду в порядку адміністративного судочинства.

Керуючись статтями 255, 256, 260 Цивільного процесуального кодексу України, суддя -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання представника відповідача, Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування у Полтавській області - Ковтун Наталії Іванівни, про закриття провадження у справі - задовольнити.

Провадження у справі №537/2413/19 за позовом ОСОБА_1 до Кременчуцького відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування у Полтавській області, за участю третьої особи - акціонерного товариства «Атек», про відшкодування шкоди, спричиненої здоров'ю, та страхових виплат в результаті нещасного випадку на виробництві, - закрити.

Роз'яснити позивачу її право звернення із даним позовом до Полтавського окружного адміністративного суду.

Ухвала може бути оскаржена протягом п'ятнадцяти днів з дня складання повного тексту.

Повний текст ухвали суду виготовлено 14 лютого 2020 року.

Суддя: Д.О. Зоріна