07 лютого 2020 року м. Дніпросправа № 160/8236/19
Суддя Третього апеляційного адміністративного суду Чабаненко С.В. перевіривши на відповідність вимогам Кодексу адміністративного судочинства України апеляційну скаргу Київської митниці Держмитслужби на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 листопада 2019 року в адміністративній справі №160/8236/19 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Інженерні Світлотехнічні Технології» до Київської міської митниці ДФС про визнання протиправними та скасування рішень, визнання протиправними та скасування карток відмов, -
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 листопада 2019 року позов задоволено.
Київська митниця Держмитслужби, не погодившись з вказаним рішенням суду першої інстанції звернулась до суду з апеляційною скаргою, в якій просить його скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволені адміністративного позову відмовити повністю.
За результатами перевірки апеляційної скарги, судом встановлено, її не відповідність вимога КАС України
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем у справі є Київська митниця ДФС (код ЄДРПОУ 39422888). В свою чергу Київська митниця Держмитслужби (код ЄДРПОУ 43337359), у відповідності до приписів ч.1 ст. 293 КАС України не наведено обставин, які свідчать про те, що оскаржуваним рішенням суду першої інстанції порушено права, свободи, інтереси та (або) обов'язки заявника апеляційної скарги.
Також, відповідно до частини першої статті 55 КАС України сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.
Згідно з ч. З ст. 55 КАС України юридична особа незалежно від порядку її створення, суб'єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, беруть участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її (його) імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи, суб'єкта владних повноважень), або через представника.
За приписами частини 4 статті 55 КАС України Держава, Автономна Республіка Крим, територіальна громада беруть участь у справі через відповідний орган державної влади, орган влади Автономної Республіки Крим, орган місцевого самоврядування відповідно до його компетенції, від імені якого діє його керівник, інша уповноважена особа відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування), або через представника.
Отже, процесуальний кодекс розмежовує такі юридичні категорії, як «представництво» і «самопредставництво».
Відповідно до підпункту 19 пункту 1 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, у редакції Закону України від 3 жовтня 2017 року № 2147-VIII «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів», положення цього Кодексу застосовуються з урахуванням підпункту 11 пункту 16-1 розділу XV «Перехідні положення» Конституції України.
02.06.2016 за № 1401-VIII Верховною Радою України було прийнято зміни до Конституції України, відповідно до яких розділ XV «Перехідні положення» Основного Закону України було доповнено пунктом 11, який передбачає, що представництво відповідно до пункту 3 частини першої статті 131-1 та статті 131-2 цієї Конституції виключно прокурорами або адвокатами у Верховному Суді та судах касаційної інстанції здійснюється з 1 січня 2017 року; у судах апеляційної інстанції - з 1 січня 2018 року; у судах першої інстанції - з 1 січня 2019 року (абзац перший пункту). Представництво органів державної влади та органів місцевого самоврядування в судах виключно прокурорами або адвокатами здійснюватиметься з 1 січня 2020 року (абзац другий пункту). ЗО вересня 2016 року зміни набули чинності.
Отже, представництво органів державної влади та органів місцевого самоврядування в судах з 1 січня 2020 року здійснюється виключно прокурорами або адвокатами.
Відповідно до ч. 4 ст. 59 КАС України повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України «Про адвокатуру і адвокатську діяльність».
Апеляційна скарга від імені Київської митниці Держмитслужби підписана державним інспектором відділу представництва держави у судах (у. Київ та у м. Бориспіль) Управління з напряму реалізації правових питань Федько Ю.В.
До апеляційної скарги додано оригінал довіреності від 22.01.2020 року № 7.8-10/278, виданої в.о. начальника Київської митниці Держмитслужби, на представництво Федько Ю.В. інтересів відповідача без права передоручення із строком дії на один рік.
Разом з тим, до апеляційної скарги не надано документу на підтвердження повноважень того, що Федько Ю.В. має статус адвоката. Відсутні відомості про такий статус зазначеної особи й у Єдиному реєстрі адвокатів, а отже ця особа не може бути представником Київської митниці Держмитслужби, оскільки не є адвокатом.
Одночасно до апеляційної скарги не надано й документів, які підтверджують, що Федько Ю.В. може здійснювати самопредставництво апелянта як суб'єкта владних повноважень. З тексту довіреності та апеляційної скарги апеляційним судом встановлено відсутність доказів які б підтверджували, що представник Федько Ю. В. перебуває в трудових відносинах з відповідачем.
Крім того, вказана апеляційна скарга подана без додержання вимог, встановлених ст.296 КАС України.
Відповідно до п.1 ч. 5 ст. 296 КАС України до апеляційної скарги додається документ про сплату судового збору.
Відповідно до ч.2 ст.132 КАС України, розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Згідно з ч.1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно підпункту 1 пункту 3 частини 3 статті 4 Закону України "Про судовий збір" визначено, що за подання адміністративного позову майнового характеру суб'єктом владних повноважень, юридичною особою ставка судового збору становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. В свою чергу, за подання адміністративного позову немайнового характеру ставка судового збору становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2019 рік" розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01 січня 2019 року становить 1921грн.
Приписами ч.3 ст. 6 Закону України "Про судовий збір" визначено, що у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Згідно підпункту 2 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" визначено, що при поданні до адміністративного суду апеляційної скарги на рішення суду ставка судового збору складає 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.
Враховуючи викладене та те, що позивачем заявлено вимогу майнового та дві вимоги немайнового характеру, тому при зверненні до суду першої інстанції сплаті підлягав судовий збір в розмірі ((695046,93*1,5%)+(1921грн.*2)) 14267,70 грн., а тому при поданні апеляційної скарги на рішення суду заявнику, в даному випадку, необхідно сплатити судовий збір в сумі 21401,55грн. (14267,70*150%) за реквізитами:
Отримувач коштів: УК у Шевчен.р.м.Дніпра/Шев.р/22030101
Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37989274
Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП)
Код банку отримувача (МФО): 899998
Рахунок отримувача: UA708999980313141206081004004
Код класифікації доходів бюджету: 22030101
Призначення платежу: *;101;__________(код платника); судовий збір, за апеляційною скаргою ___________ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Третій апеляційний адміністративний суд.
Відповідно до п.2 ч.5 ст. 296 КАС України до апеляційної скарги додаються копії апеляційної скарги відповідно до кількості учасників справи. Як вбачається з матеріалів справи учасниками даної справи є ТОВ «Інженерні Світлотехнічні Технології» та Київська міська митниця ДФС, проте апеляційну скаргу подано Київською митницєю Держмитслужби та надано два примірники апеляційної скарги. Отже, в даному випадку заявнику необхідно надати додатковий примірник апеляційної скарги для направлення всім учасникам справи, зокурема позивачу та відповідачу.
Згідно з ч. 2 ст. 298 Кодексу адміністративного судочинства України до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 296 цього Кодексу, застосовуються положення статті 169 цього Кодексу, тобто суддя, встановивши, невідповідність поданої скарги вимогам, встановленим статтею 296 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення апеляційної скарги без руху.
З огляду на вищевикладене, суд дає можливість заявнику апеляційної скарги у десятиденний строк з дня отримання копії ухвали надати апеляційну скаргу оформлену у відповідності до статті 296 Кодексу адміністративного судочинства України, тобто надати суду:
- навести обставин, які свідчать про те, що оскаржуваним рішенням суду першої інстанції порушено права, свободи, інтереси та (або) обов'язки заявника апеляційної скарги;
- докази на підтвердження повноважень на супроводження даної справи у суді Київської митниці Держмитслужби;
- документ про сплату судового збору у визначеному законом розмірі;
- апеляційну скаргу, в кількості достатній для направлення всім учасникам справи, в якій зазначити: повне найменування особи, яка подає апеляційну скаргу, її місцезнаходження, поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, номери засобів зв'язку та електронної пошти, офіційна електронна адреса, за наявності.
Керуючись ст.ст. 296, 298 КАС України суддя, -
Апеляційну скаргу Київської митниці Держмитслужби на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 листопада 2019 року в адміністративній справі №160/8236/19 залишити без руху та надати десятиденний строк з дня отримання копії даної ухвали для усунення вищезазначених недоліків.
Ухвала набирає чинності з моменту підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя С.В. Чабаненко