Справа № 511/241/19
Провадження №2-а/522/85/20
11 лютого 2020 року
Приморський районний суд м. Одеси:
під головуванням судді Абухіна Р.Д.,
за участю секретаря судового засідання Стогнієнко Т.Г.
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області про скасування постанови,-ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до суду, по якому просить суд скасувати постанову про притягнення до адміністративної відповідальності від 08.01.2019 року та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 510 грн.
Відповідач надав до суду відзив на позов у якому вважає доводи позивача необґрунтованим, а позов таким що не підлягає задоволенню.
Позивач в судовому засіданні позов підтримав.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, надав до суду відзив на позов у якому вважає доводи позивача необґрунтованим, а позов таким що не підлягає задоволенню.
Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Перевіркою з виїздом на місце встановлено, що земельна ділянка площею 36,00 га сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Бецилівської сільської ради Роздільнянського району Одеської області використовується та засіяна зерновою культурою. Ознаки зняття та (або) перенесення ґрунтового покриву з земельної ділянки відсутні. Ознаки засмічення земельної ділянки відсутні.
За результатами перевірки, встановлено, що за інформацією Відділу Держгеокадастру у Роздільнянському районі Головного управлінняДержгеокадастру в Одеській області на території Бецилівської сільської ради Роздільнянського району Одеської області (за межами населеного пункту) знаходяться 681,403 га земель сільськогосподарського призначення державної власності (земель запасу), які не надані у власність, користування (оренду).
Відповідно до постанови №945-ДК/001По/08/010/-19 від 08.01.2019 року, вбачається, що ОСОБА_1 самовільно зайняв земельну ділянку площею 36,0 га на території Бецилівської сільської ради Роздільнянського району Одеської області на підставі чого на ОСОБА_1 було накладено адміністративне стягнення у розмірі 510 грн. за порушення ст. 53-1 КУпАП.
Листом Бецилівської сільської ради Роздільнянського району Одеської області надано інформацію стосовно фактичних користувачів земель сільськогосподарського призначення державної власності, які не надані у власність, користування (оренду) загальною площею 65,0 га.
Бецилівською сільською радою Роздільнянського району Одеської області на виконання рішень, укладено тимчасові угоди між юридичним^ та фізичними особами для внесення орендної плати за використання вказаних земельних ділянок, в тому числі з ТОВ «Зоря» (ЄДРПОУ: 03767908), яке в особі голови ОСОБА_2 Євгенії ОСОБА_3 використовує земельну ділянку площею 36,0 га на підставі тимчасової угоди на внесення орендної плати за землю рішенням сільської ради від 14.03.2018 № 206-УІІ.
Розпорядження земельними ділянками державної власності сільськогосподарського призначення, які відносяться до земель запасу, які не надані у власність або у користування громадянам чи юридичним особам має здійснюватися в порядку статей 122, 123 Земельного кодексу України (далі - ЗК України), та з урахуванням статті 134 ЗК України, після формування її як об'єкта цивільно-правових відносин відповідно до вимог статті 79-1 ЗК України.
Сільською радою в порушення вимог статей 79-1, 122, 134 ЗК України, Закону України «Про оренду землі» прийняті рішення, якими передано у користування юридичним та фізичним особам землі державної власності.
У зв'язку з чим, Головне управління звернулося до Бецилівської сільської ради Роздільнянського району Одеської області з клопотанням щодо приведення у відповідність із законодавством прийнятих рішень з питань регулювання земельних відносин, використання та охорони земель від 22.12.2018 № 945- ДК/033/КВ/06/01 /-18.
За інформацією Бецилівської сільської ради Роздільнянського району Одеської області земельну ділянку площею 36,0 га фактично використовує ТОВ «Зоря» в особі ОСОБА_4 .
З приводу фактичного використання земельної ділянки площею 36,0 га, яка розташована на території Бецилівської сільської ради Роздільнянського району Одеської області (за межами населеного пункту), державному інспектору у сфері державного контролю за використанням та охороною земель в Іванівському, Любашівському, Роздільнянському, Ширяївському районах Одеської області Цуркану М.С. представник ТОВ «Зоря» надав усні пояснення і зазначив, що за домовленістю з ОСОБА_1 , останній використовує вказану земельну ділянку.
Разом з тим, вказанйй факт підтвердив, сам ОСОБА_1 надавши 27.12.2018 письмові пояснення, згідно яких, останній зазначив, що саме ним обробляється земельна ділянка площею 36 га, яка розташована на території Бецилівської сільської ради Роздільнянського району Одеської області (за межами населеного пункту), договір оренди відсутній.
Положеннями Цивільного кодексу України, Земельного кодексу України. Закону України «Про оренду землі» орендні відносини регулюються відповідним договором оренди.
Так, статтею 124 ЗК України визначено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянку (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Статтею 125 ЗК України визначено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
На час проведення перевірки правовстановлюючі документи, які надають право щодо використання земельної ділянки загальною площею 36,0 га, яка розташована на території Бецилівської сільської ради Роздільнянського району Одеської області (за межами населеного пункту) у ОСОБА_1 відсутні.
За таких обставин, у діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 53-1 КУпАП.
Порядок оформлення матеріалів у разі виявлення державними інспекторами у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель порушень вимог земельного законодавства, їх обліку, розгляду, а також оскарження та контролю за провадженням у справах про адміністративні правопорушення визначено Інструкцією з оформлення державними інспекторами у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель матеріалів про адміністративні
правопорушення, затвердженої Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 19.01.2017 № 6 (далі - Інструкція).
Вимоги Інструкції є обов'язковими для виконання державними інспекторами у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру (далі - Держгеокадастру) та її територіальних органів (далі - державні інспектори), яким відповідно до законодавства України надано право складати протоколи про адміністративні правопорушення, розглядати справи про адміністративні правопорушення та накладати адміністративні стягнення, які діють як державні інспектори сільського господарства відповідно до статті 244 Кодексу України про адміністративні правопорушення (частина 2 розділу 1 Інструкції).
Так, відповідно до частини 1 розділу 2 Інструкції у разі виявлення порушення законодавства у сфері використання та охорони земель, за яке Кодексом України про адміністративні правопорушення, передбачена адміністративна відповідальність, державний інспектор складає протокол про адміністративне правопорушення.
У зв'язку з виявленим правопорушенням, а саме: самовільним зайняттям земельної ділянки площею 36,0 га, яка розташована на території Бецилівської сільської ради Роздільнянського району Одеської області (за межами населеного пункту) за яке передбачена адміністративна відповідальність статтею 53-1 КУпАП, державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель в Іванівському, Любашівському, Роздільнянському, Ширяївському районах Одеської області Цурканом М.С. складено протокол про адміністративне правопорушення від 27 грудня 2018 року № 945-ДК/0308П/07/01/- 18.
Другий примірник протоколу про адміністративне правопорушення від 27 грудня 2018 року № 945-ДК/0308П/07/01/-18, ОСОБА_1 отримав, про що свідчить підпис останнього.
Під час вручення протоколу, ОСОБА_1 роз'яснені права та обов'язки передбачені статтею 268 КУпАП та повідомлено про час і місце розгляду справи про адміністративне правопорушення, що підтверджується його особистим підписом. Разом з тим, в протоколі позивач зазначив, що: «з порушенням згоден».
Також, позивачем надано заяву на ім'я заступника начальника Головного управління Держгеокадастру в Одеській області Задорожної Н.В. про розгляд справи про адміністративне правопорушення за протоколом від 27 грудня 2018 року № 945-ДК/0308П/07/01/-18, яка відбудеться 08.01.2019 о 10:00 без його участі.
Відповідно до Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25 липня 2007 року № 963, державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель в Іванівському, Любашівському, Роздільнянському, Ширяївському районах Одеської області Цурканом М.С. здійснено розрахунок розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки який становить 49 271,04 грн .
Керуючись статтею 268 КупАП, з урахуванням заяви ОСОБА_1 та вивчених матеріалів справи про адміністративне правопорушення заступником Головного державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням законодавства України про охорону земель в Одеській області Задорожною Н.В. винесено постанову про накладення адміністративного стягнення від 08 січня 2019 року № 945-ДК/0001По/08/01/-19, якою громадянина ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 53-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 510 грн.
Постанову про накладення адміністративного стягнення від 08 січня 2019 року № 945-ДК/0001По/08/01/-19, складено відповідно до вимог статті 283 КУпАП та Інструкції.
Доводи Позивача, про те що в протоколі про адміністративне правопорушення не вказано місця і часу його вчинення. Аналогічні порушення допущено також при розгляді справи та винесенні постанови є такими, що не відповідають дійсності.
Під час перевірки з виїздом на місце, громадянином ОСОБА_1 надані письмові пояснення, згідно яких останній зізнався, що саме він обробляє земельну ділянку площею 36,0 га, яка розташована на території Бецилівської сільської ради Роздільнянського району Одеської області (за межами населеного пункту).
Вказане зізнання в сукупності з іншими доказами доводить вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 53-1 КУпАП, про що зазначено в оскаржуваній постанові.
З урахуванням положень листа державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель державного комітету України по земельних ресурсах від 24.10.2003 № 14-26-4/6782 та пояснень позивача щодо використання вищевказаної земельної ділянки, що свідчить про самовільне зайняття такої земельної ділянки та яке носить триваючий характер.
Датою виявлення вказаного правопорушення є - дата складення акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об'єктом - земельної ділянки № 945-ДК/1021 /АП/09/01 /-18, а саме - 19.12.2018.
Місцем вчинення адміністративного правопорушення є - місце знаходження земельної ділянки на якій воно вчинено, а саме: земельна ділянка розташована на території Бецилівської сільської ради Роздільнянського району Одеської області (за межами населеного пункту). Про що, неодноразово зазначалося в акті обстеження від 07.12.2018, акті перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об'єктом - земельної ділянки від 19.12.2018 №945-ДК/1021/АП/09/01/-18, протоколі про адміністративне правопорушення від 27.12.2018 № 945-ДК/03082П/07/01/-18 та постанові пропосилання позивача на те, що протокол про адміністративне правопорушення від 27 грудня 2018 року № 945-ДК/0308П/07/01/-18 та: про накладення адміністративного стягнення від 08 січня 2019 року Ні ДК/0001По/08/01/-19 складено та винесено не уповноваженою особою, відповідно до пункту 7-1 частини 2 статті 255 КУпАП протокол адміністративне правопорушення, передбачене статтею 53-1 КУпАП громадський інспектор сільського господарства, а розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право головні державні інспектори сільського господарства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, їх заступники з застосуванням невірної норми, а саме - пункту 2 частини 2 статті 255 КУпАП - є необгрунтованими з нижчевказаних причин.
Громадських інспекторів в силу пункту 45 частини 4 Закону України «Про Державну інспекцію сільського господарства України» призначає Держсільгоспінспекція України.
Відповідно до частини 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» від 10 вересня 2014 року № 442 Державну інспекцію сільського господарства ліквідовано та покладено функції із здійснення державного нагляду (контролю) в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, родючості ґрунтів - на Державну службу з питань геодезії, картографії та кадастру.
Законом, який визначає правові, економічні та соціальні основи організації здійснення державного контролю за використанням та охороною земель і спрямований на забезпечення раціонального використання і відтворення природних ресурсів та охорону довкілля є Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» (далі - Закон).
Статтею 10 Закону визначені повноваження державних інспекторів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель та дотриманням вимог законодавства України про охорону земель. Так, державні інспектори у сфері у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель, зокрема мають право складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності.
Згідно пункту 1 Положення Головне управління є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та йому підпорядковане.
Начальник Головного управління є Головним державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель в Одеській області, а його перший заступник та заступник - відповідно першим заступником та заступником Головного державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель в Одеській області (пункт 9 Положення).
Також, головні та провідні спеціалісти, які безпосередньо здійснюють державний нагляд (контроль), є одночасно державними інспекторами у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель.
Крім того, як вже зазначалося вище, частиною 2 Загальних положень Інструкції визначено, що вимоги Інструкції є обов'язковими для виконання державними інспекторами у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру (далі - Держгеокадастру) та її територіальних органів (далі - державні інспектори), яким відповідно до законодавства України надано право складати протоколи про адміністративні правопорушення, розглядати справи про адміністративні правопорушення та накладати адміністративні стягнення, які діють як державні інспектори сільського господарства відповідно до статті 244 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Таким чином, з урахуванням вищевказаного, протокол про адміністративне правопорушення від 07 грудня 2018 року № 945-ДК/0308П/07/01 /-18 складений уповноваженою на те особою, а саме - державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель в Іванівському, Любашівському, Роздільнянському, Ширяївському районах Одеської області Цурканом М.С.
Разом з тим, в межах наданих статтею 244 КУпАП повноважень, заступником Головного державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням законодавства України про охорону земель в Одеській області Задорожною Н.В. винесеною постановою від 08 січня 2019 року № 9458-ДК/0001По/08/01/-19 ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 53-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 510 грн.
Доводи позивача щодо законності використання ТОВ «Зоря» земель сільськогосподарського призначення площею 648,3 га, які розташовані на території Бецилівської сільської ради Роздільнянського району Одеської області, не спростовують результати перевірки, якою встановлений факт самовільного зайняття ОСОБА_1 земельної ділянки площею 36,0 га.
Згідно зі статтею 141 ЗК України, підставами припинення права користування земельною ділянкою є: а) добровільна відмова від права користування земельною ділянкою; б) вилучення земельної ділянки у випадках, передбачених цим Кодексом; в) припинення діяльності релігійних організацій, державних чи комунальних підприємств, установ та організацій; г) використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам; ґ) використання земельної ділянки не за цільовим призначенням; д) систематична несплата земельного податку або орендної плати; е) набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці; є) використання земельної ділянки у спосіб, що суперечить вимогам охорони культурної спадщини.
Тобто є безпідставним посиланням на державний акт та розмір земельної ділянки, який вказаний у акті, оскільки він втратив чинність з моменту припинення юридичної особи.
Щодо розміру та визначення площі самовільного зайняття земельної ділянки, то під час проведеної перевірки не було здійснено геодезичні обміри спеціалістами та не було виготовлено кадастровий план земельної ділянки по фактичному використанні земельної ділянки, що ставить під сумнів розраховану інспекторами приблизну площу самовільного зайняття земельної ділянки, площу використання земельної ділянки не за цільовим призначенням та розрахунки розмірів шкоди, заподіяної внаслідок нецільового використання земельної ділянки.
За відсутності геодезичного обміру спеціалістами та за відсутності кадастрового плану земельної ділянки по фактичному використанню земельної ділянки неможливо визначити площу самовільного зайняття земельної ділянки.
Відповідно до статті 168 Земельного кодексу України застосовується поняття ґрунтовий покрив земельних ділянок та поверхневий шар ґрунту. У Кодексі України про адміністративні правопорушення (ст. 53-3) закріплені поняття ґрунтовий покрив земельних ділянок та родючий шар ґрунту (як різні поняття). Закон України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» використовує поняття родючий шар ґрунту (ст. 1). А у Порядку видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок (далі - Порядок) зазначається, що ґрунтовий покрив земельної ділянки - поверхневий шар ґрунту, який характеризується родючістю. Тобто ґрунтовий покрив має обов'язково характеризуватися родючістю.
Для визначення якісного стану земель (наявності чи відсутності родючого шару ґрунту) на землях несільськогосподарського призначення необхідно проведення ґрунтового обстеження земельної ділянки, на якій планується проведення земляних робіт. Ця позиція також відображена в листі Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель від 27.11.2008 року № 6-8-3923.
Отже, у випадку земель промислового призначення необхідно проводити ґрунтові обстеження, щоб визначити, чи характеризується земельні ділянка родючістю.
При проведенні перевірки не були проведені ґрунтові обстеження та не було визначено, чи характеризується земельна ділянка родючістю.
Відповідно до ст.283 КУпАП, розглянувши справу про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить постанову по справі.
Постанова повинна містити: найменування органу (прізвище, ім'я та по батькові, посада посадової особи), який виніс постанову; дату розгляду справи; відомості про особу, стосовно якої розглядається справа (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності), дата народження, місце проживання чи перебування; опис обставин, установлених під час розгляду справи; зазначення нормативного акта, що передбачає відповідальність за таке адміністративне правопорушення; прийняте у справі рішення.
Постанова по справі про адміністративне правопорушення підписується посадовою особою, яка розглянула справу, а постанова колегіального органу - головуючим на засіданні і секретарем цього органу.
Главою ІІІ зазначеної вище Інструкції встановлено, що справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.
Справа розглядається у 15-денний строк з дня одержання державним інспектором, правомочним розглядати справу, протоколу про адміністративне правопорушення та інших матеріалів справи.
Адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через два місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - два місяці з дня його виявлення.
Отже, сумніви позивача щодо вірності визначення державним інспектором площі та місця розташування земельної ділянки в повній мірі спростовані матеріалами справи.
За результатами перевірки дотримання вимог земельного законодавства державним інспектором зібрано достатній обсяг доказів, який свідчить про фактичне використання земельної ділянки та у своїй сукупності об'єктивно підтверджують вину Позивача у вчиненні правопорушень, передбачених статтями 53-1 Кодексу України про адміністративне правопорушення.
Таким чином, суд дійшов висновку про те, що позов ОСОБА_1 не підлягає задоволенню.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 7, 245, 255, 280, 288 289 КУпАП, ст. 289 КАС України, суд -
У задоволені позову ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області про скасування постанови - відмовити.
Рішення може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Повний текст рішення суду буде складено протягом 5 днів.
Суддя: Р.Д. Абухін
11.02.20