Рішення від 11.02.2020 по справі 909/1198/19

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11.02.2020 м. Івано-ФранківськСправа № 909/1198/19

Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Шкіндер П.А., секретар судового засідання Кучма І. І., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області, вул. А. Сахарова, буд.23 А, м. Івано-Франківськ,76014

до відповідача: Державного підприємства "Надвірнянське лісове господарство" вул.Соборна, буд.163, м. Надвірна, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, 78405

про стягнення шкоди в сумі 213 996,96грн.

за участю:

Від позивача: Голубчак Наталія Вікторівна, (довіреність № 02-12/960 від 21.11.19 )-начальник відділу правового забезпечення; Півторак Михайло Васильович (довіреність №02-12/990 від 21.12.19)-головний спеціаліст;

Від відповідача: Сторчоус Олег Віталійович, (посвідчення адвоката № 1093 від 01.04.19)-адвокат

ВСТАНОВИВ

до Господарського суду Івано-Франківської області звернулася Державна екологічна інспекція в Івано-Франківській області із позовною заявою до Державного підприємства "Надвірнянське лісове господарство" про стягнення шкоди заподіяної лісу в розмірі 273 996, 96 гривень, внаслідок порушення норм лісового законодавства.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що з 11.03.2019 по 22.03.2019 Державною екологічною інспекцію в Івано-Франківській області здійснено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства на території лісового фонду Державного підприємства "Надвірнянське лісове господарство", та виявила незаконну рубку дерев. Позивач вказує, що відповідач є постійним лісокористувачем визначеної ділянки лісу та зобов'язаний здійснювати охорону лісів в порядку визначеному природоохоронним законодавством. В результаті не виконання підприємством даного обов'язку лісовому фонду завдано шкоду у розмірі 27399,96гривень. Матеріально-правовою підставою позову визначені статті 1, 17, 19, 63, 64, 69, 86, 90, 91, 93, 105, 107 Лісового кодексу України, статті 12, 20-2, 40, 47, 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", статті 1166, 1172 Цивільного кодексу України, статті 153, 222, 224 Господарського кодексу України.

Ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 05.11.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження та призначено дату підготовчого засідання.

28.11.2019 позивач адресував суду відзив на позов ( вх20894/19 від 28.11.2019), у якому зазначає, що позовні вимог необгрунтовані, просить суд в позові відмовити. У відзиві на позов відповідач вказує, що відсутня вина відповідача у заподіянні шкоди лісу, що виключає можливість застосування до спірних правовідносин норми статті 1166 Цивільного кодексу України; акт позапланової перевірки від 22.03.2019 не є належним та достовірним доказом вини відповідача та розміру заподіяної шкоди в розумінні статей 76, 78 Господарського процесуального кодексу України, оскільки не містить інформації про конкретну кількість кожної зрубаної деревини

03.12.2019 позивач направив суду відповідь на відзив на позовну заяву.

03.12.2019 через канцелярію суду представником позивача подано заяву про зменшення розміру позовних вимог № 02-12/965 від 03.12.2019, в якій заявник просить зменшити розмір позовних вимог, зв"язку з технічною опискою у позовній заяві. та просить стягнути з відповідача 213 996,96грн.

-137242,78грн. шкоди у фонд охорони навколишнього природного середовища с Бистриця Надвірнянського району на: р/р UA0489999800000117331009313, отримувач: УК у Надвірнянському р-ні/с.Бистриця/24062100, Код ЄДРПОУ 37904033, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП) на території якої вчинені дані правопорушення;

- 48402,81грн. шкоди у фонд охорони навколишнього природного середовища с. Зелена Надвірнянського району на: р/р UA8589999800000331009320, отримувач: УК у Надвірнянському р-ні/с.Зелена/24062100, Код ЄДРПОУ 37904033, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП) на території якої вчинені, дані правопорушення;

- 14696,92грн. шкоди у фонд охорони навколишнього природного середовища с. Пасічна Надвірнянського району UA: р/р НА70899998000001і'3331009328, отримувач: УК у Надвірнянському р-ні/с.Пасічна/24062100, Код ЄДРПОУ 37904033, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП) на території якої вчинені дані правопорушення;

- 13654,45грн. шкоди у фонд охорони навколишнього природного середовища м. Надвірна Надвірнянського району на: р/р UA18999980000033111331009308, отримувач: УК у Надвірнянському р-ні/м.Надвірна/24062100, Код ЄДРПОУ 38026376, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП) на території якої вчинені дані правопорушення.

16.01.2020 через канцелярію суду представником позивача подано заяву про зменшення розміру позовних вимог № 02-12/12 від 15.01.2020, в якій заявник просить зменшити розмір позовних вимог, зв"язку з частковою оплатою заборгованості відповідачем та просить стягнути з відповідача 207 014,45грн.

У судовому засіданні 21.01.2020 відповідач зазначив, що у період з листопада по січень 2020 відповідачем було частково погашено заборгованість. Вказаний факт позивачем не заперечувався. 21.01.2020 відповідач подав суду докази сплати заборогованості, а саме платіжне доручення № 71 від 16.01.2020, платіжне доручення № 70 від 16.01.2020, платіжне доручення № 72 від 16.01.2020.

Ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 21.01.2020 суд закрив підготовче провадження та призначив розгляд по суті на 11.02.2020.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд встановив наступне.

З 11.03.2019 по 22.03.2019 відповідно до наказу Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області від07.03.2019 № 118, направлення на перевірку від 07.03.2019 №69 Державна екологічна інспекція в Івано-Франківській області провела планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства на території лісового фонду ДП "Надвірнянське лісове господарство".

В ході перевірки встановлено факт незаконної рубки дерев, внаслідок чого завдано шкоду в розмірі 213 996,96грн.

Факт правопорушення, яке вчинено ДП «Надвірнянське лісове господарство» зафіксований актом планового заходу від 22.03.2019 року, складеного за результатами проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів на території Річанського, Довжинецького, Максимецького, Бистрицького, Зеленського, Бухтівецького, Пасічнянського, Надвірнянського лісництв, що є складовою загальної площі лісового фонду, що знаходиться у підпорядкуванні ДП «Надвірнянське ЛГ», виявлено ряд порушень та розраховано розмір шкоди.

Згідно розрахунку розміру шкоди, що проведений відповідно до Постанови КМУ від 23.07.2008 року за №665 по місцю перевірки вищеназваних лісництв, підпорядкованих ДП «Надвірнянське лісове господарство», а саме:

Річанське лісництво: при натурному обстеженні виявлено:

- у кварталі 16 виділ №1.2, площа 0,6га. СР-2019 року - незаконну рубку 1 сироростучого дерева породи ялина, з діаметром пня: 34см;

- у кварталі 13 виділ №11.2, площа 0,6га. СР-2018 року - пошкодження до ступеня не припинення росту 1 сироростучого дерева породи ялина, з діаметром пня: 28 см, що є порушення ст.105 Лісового кодексу України, за що розраховано 6982,51грн. шкоди.

Довжинецьке лісництво: при натурному обстеженні виявлено:

- у кварталі 3 виділ №6.1, площа 0,8га. СР-2019 року - пошкодження до ступеня не припинення росту 1 сироростучого дерева породи ялина, з діаметром пня: 28см, що є порушення ст.105 Лісового кодексу України, за що розраховано 1250,13грн. шкоди.

Бистрицьке лісництво: при натурному обстеженні виявлено:

- у кварталі 20 виділ №9.11, площа 1,7га. ВСР-2018 року - незаконну рубку 7 сироростучих дерев породи ялина, з діаметром пнів: 28; 18; 34; 24; 22; 20; 20 см; 9 сухостійних дерев породи ялина, з діаметром пнів: 16; 16;14; 14; 16; 16; 16; 18; 20 см; 1 вітровальне (сухостійне) дерево породи ялина, з діаметром пня: 36см;

- у кварталі 21 виділ №19.20, площа 1,7га. ВСР-2018 року - незаконну рубку 5 сироростучих дерев породи ялина, з діаметром пнів: ЗО; 40; 35; 31; 32 см; 15 вітровальних (сухостійних) дерев породи ялина, з діаметром пнів: 30; 34; 20; 30; 32; 29; 34; 14; 33; 44; 32; 20; 50; 38; 39 см; 7 сухостійних дерев породи ялина, з діаметром пнів: 37; 33; 35; 34; 28; 41; 29 см, за що розраховано 129 010,14грн. шкоди.

Максимецьке лісництво: при натурному обстеженні виявлено:

- у кварталі 69 виділ №9, площа 1,6га. ВСР-2019 року - незаконну рубку 2 сироростучих

дерева породи бук, з діаметром пнів: 34; 22см;

- у кварталі 50 виділ №43, площа 2,3га. ВСР-2019 року - пошкодження до ступеня не припинення росту 1 сироростучого дерева породи ялина, з діаметром пня: 28см, за що розраховано 8525,39грн. шкоди.

Зел енське лісництво:

при натурному обстеженні виявлено:

- у кварталі 13 виділ №34 - незаконну рубку 2 сироростучих дерев породи бук, з діаметром пнів: 45; 51см; 2 сироростучих дерев породи явір, з діаметром пнів: 29; 32см;

- у кварталі 13 виділ №3.1, площа 1,0 га. СР-2019 року - незаконну рубку 4 сироростучих дерев породи бук з, діаметром пнів: 25; 13; 16; 20см;

- у кварталі 6 виділ №1.7, площа 0.6 га. ЛІР - 2019 року - пошкодження до ступеня не припинення росту 3 сироростучих дерев породи ялина, з діаметром пнів: 18; 19; 20см, що є порушення ст. 105 Лісового кодексу України за що розраховано 39877,42грн. шкоди.

ДП «Надвірнянське ЛГ» відповідно до ст. 47 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», необхідно перерахувати у фонд охорони навколишнього природного середовища села Зелена Надвірнянського району, на території якої вчинені дані правопорушення 48402,81грн. шкоди на: р/р ИА858999980000033111331009320, отримувач: УК у Надвірнянському р-ні/с. Зелена/24062100, Код ЄДРПОУ 37904033, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАЛ).

Бухтівецьке лісництво: при натурному обстеженні виявлено:

- у кварталі 29 виділ №30, площа 0,4га. СРС-2019 року - незаконну рубку 1 сироростучого дерева породи ялина, з діаметром пня: 19 см;

- у кварталі 28 виділ №4.1, площа 0,8 га. СРС-2019 року - пошкодження до ступеня не припинення росту 1 сироростучого дерева породи ялина, з діаметром пня: 23см;

- у кварталі 7 виділ №19, площа 5,6га. ВРС- 2018року - незаконну рубку 1 сироростучого дерева породи бук, з діаметром пня: 19 см, за що розраховано 3940,28грн. шкоди.

Пасічнянське лісництво: при натурному обстеженні виявлено:

- у кварталі 34 виділ №17, площа 1,9 га. ЛВР-20І8 року - пошкодження до ступеня не припинення росту 1 сироростучого дерева породи ялина, з діаметром пня: 24см;

- у кварталі 33 виділ №18.2, площа 2,0га. ДВР-2018 року - незаконну рубку 1

сухостійного дерева породи ялина, з діаметром пня: 42 см;

- у кварталі 47 виділ №2, площа 4,1га. ПРХ-20І8 року - незаконну рубку 1 сироростучого дерева породи ялина, з діаметром пня: 26 см;

- у кварталі 27 виділ №6.1, площа 0,9га, ПР-2018 року - незаконну рубку 1 сироростучого дерева породи бук, з діаметром пня: 25 см, за що розраховано 10756,64грн. шкоди.

Надвірнянське лісництво: при натурному обстеженні виявлено:

- у кварталі 15 виділ №6, площа 6,8га. СРВ-2018 року - незаконну рубку 2 сироростучих

дерев породи дуб, з діаметром пнів: 31; 28см; 1 сухостійне дерево породи дуб, з діаметром пня: 3 8см, що є порушення ст. 105 Лісового кодексу України за що розраховано 13654,45грн- шкоди.

Під час натурного обстеження території лісового фонду квартал №20 виділ №11,9 Бистрицького лісництва та квартал №13 виділ № 34 Зеленського лісництва ДП «Надвірнянське ЛГ», у присутності, уповноважених представників підприємства, державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища складалися Відомості обліку пнів незаконно зрубаних дерев на території лісового фонду із зазначенням стану дерев та їх діаметрів, які підписані представниками Відповідача без зауважень та заперечень, а саме: провідний інженер по охороні і захисту лісу відділу лісового господарства П.Приймак, лісничий Бистрицького лісництва І.Герба, лісничий Зеленського лісництва В.Жолобчук, майстер лісу Зеленського лісництва С.Пирожук, які є посадовими особами державної лісової охорони та основними завданнями яких є здійснення державного контролю за додержанням вимог лісового та мисливського законодавства.

Заміри пнів зрубаних дерев проводилися повіреною металевою вимірювальною рулеткою Р-2 № 019.

Розрахунок заподіяної шкоди проведено відповідно до додатку № 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.2008 № 665. Загальна сума завданої шкоди згідно акту складає 213 996,96 гривень.

Листом від 25.03.2019 року № 04-12/609 Інспекцією надіслано матеріали перевірки до Надвірнянського ВП ГУНП в Івано-Франківській області для внесення відомостей в ЄРДР та проведення досудового розслідування. 02.04.2019 року зареєстроване кримінальне провадження №12019090200000247 за ч. 1 ст. 367 КК України.

Державною екологічною інспекцією в Івано-Франківській області, з метою досудового врегулювання спору було надіслано ДП «Надвірнянське лісове господарство» претензію від 26.03.2019 року № 17/19 про сплату шкоди в розмірі 273996,96грн., яку Відповідач заподіяв державі внаслідок незаконної рубки та пошкодження дерев, яку підприємство отримало 27.03.2019 року, про що свідчить Рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу.

Станом на 31.10.19 претензія залишена відповідачем без відповіді та задоволення.

Наведене стало підставою для звернення Державною екологічною інспекцією в Івано-Франківській області з позовом про стягнення з відповідача завданої навколишньому природному середовищу шкоди в розмірі 213996,96гривень.

На доказ часткової оплати шкоди відповідач надав суду платіжне доручення № 71 від 16.01.2020, платіжне доручення № 70 від 16.01.2020, платіжне доручення № 72 від 16.01.2020.

Норми права, що підлягають застосуванню.

Як визначено в абзацах 2, 3 статті 1 Кодексу, ліси України є її національним багатством і за своїм призначенням та місцерозташуванням виконують переважно водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні, виховні, інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах. Усі ліси на території України, незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них, становлять лісовий фонд України і перебувають під охороною держави.

В силу приписів статті 16 та частини 1 статті 17 Кодексу, право користування лісами здійснюється в порядку постійного та тимчасового користування лісами. У постійне користування ліси на землях державної власності для ведення лісового господарства без встановлення строку надаються спеціалізованим державним лісогосподарським підприємствам, іншим державним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані лісогосподарські підрозділи.

Відповідно до частини 2 статті 19 Кодексу, постійні лісокористувачі зобов'язані, зокрема, забезпечувати охорону, захист, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень, посилення їх корисних властивостей, підвищення родючості ґрунтів, вживати інших заходів відповідно до законодавства на основі принципів сталого розвитку; дотримуватися правил і норм використання лісових ресурсів; вести лісове господарство на основі матеріалів лісовпорядкування, здійснювати використання лісових ресурсів способами, які забезпечують збереження оздоровчих і захисних властивостей лісів, а також створюють сприятливі умови для їх охорони, захисту та відтворення; вести первинний облік лісів; дотримуватися встановленого законодавством режиму використання земель; забезпечувати охорону типових та унікальних природних комплексів і об'єктів, рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення, видів тваринного і рослинного світу, рослинних угруповань, сприяти формуванню екологічної мережі відповідно до природоохоронного законодавства.

Положеннями статті 63 Кодексу передбачено, що ведення лісового господарства полягає у здійсненні комплексу заходів з охорони, захисту, раціонального використання та розширеного відтворення лісів.

Згідно з пунктом 5 статті 64 Кодексу, підприємства, установи, організації і громадяни здійснюють ведення лісового господарства з урахуванням господарського призначення лісів, природних умов і зобов'язані, здійснювати охорону лісів від пожеж, захист від шкідників і хвороб, незаконних рубок та інших пошкоджень.

За змістом статті 105 Кодексу, порушення лісового законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність відповідно до закону. Відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи, винні у, зокрема, порушенні строків лісовідновлення та інших вимог щодо ведення лісового господарства, встановлених законодавством у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісів.

Статтею 107 Кодексу встановлено, що підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.

Закон України "Про охорону навколишнього природного середовища" (далі - Закон)

В силу приписів частини 1 статті 5 Закону, державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і невикористовувані в економіці в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.

Відповідно до приписів статей 68, 69 Закону, порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Загальні підстави відповідальності за завдану майнову шкоду визначені статтею 1166 Кодексу, відповідно до якої майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам юридичної особи, а також шкода, завдана майну юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала; особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

З встановлених судом обставин справи та норм чинного законодавства вбачається, що

- Державне підприємство "Надвірнянське лісове господарство" є постійним лісокористувачем обстежуваної лісової ділянки, а тому обов'язок по охороні лісів від незаконних рубок та обов'язок дотримуватися правил і норм використання лісових ресурсів покладено саме на відповідача;

- з акту перевірки щодо додержання відповідачем вимог природоохоронного законодавства № 81 вбачається факт незабезпечення лісокористувачем (відповідачем) охорони і збереження закріплених за ним лісів;

- розмір заподіяної та не відшкодованої шкоди, розрахований відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.2008 № 665 "Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу " та складає 213996.96 гривень;

- жодних доказів, які б свідчили про вжиття відповідачем заходів для забезпечення збереження та охорони лісу і недопущення незаконної рубки дерев відповідачем не подано.

При вирішенні даного спору суд виходить з того, що організація і забезпечення охорони та захисту лісів, яка передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження та охорону лісів, зокрема, від незаконних рубок та інших пошкоджень, покладається на постійних лісокористувачів. Порушення вимог щодо ведення лісового господарства, встановлених у сфері охорони, захисту та використання лісів, є підставою для покладення на постійного лісокористувача цивільно-правової відповідальності. При цьому, не важливо, хто конкретно здійснював незаконне вирубування дерев на ділянках лісу, наданих у постійне користування, оскільки визначальним є факт порушення постійним лісокористувачем встановлених правил лісокористування, що спричинило завдання державі збитків внаслідок незаконної рубки дерев третіми особами на підконтрольній постійному лісокористувачу ділянці лісу (аналогічної правової позиції дотримано у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 27.03.2018 у справі № 909/1111/16).

Така позиція спростовує доводи відповідача стосовно відсутності обов'язку відповідача цілодобово здійснювати захист лісів від незаконної рубки.

Відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства, здійснюється в порядку статті 1166 Цивільного кодексу України та розмірах встановлених законодавством України.

В спірному випадку суд виходити з презумпції вини правопорушника (особа вважається винною якщо не доведе відсутності своєї вини). Як вже зазначалось, відповідач не надав суду жодних доказів, які б свідчили про вчинення ним дій задля збереження і охорони лісів та недопущення самовільної рубки дерев на території лісового фонду, що переданий йому у користування. Між бездіяльністю відповідача та завданою шкодою існує причинний зв'язок, відсутності вини відповідача суду не доведено.

Отже, відповідач як постійний лісокористувач не забезпечив охорону і збереження лісового фонду на підвідомчій йому території, допустив самовільну вирубку лісу, чим заподіяв матеріальну шкоду лісовому фонду України.

Судом встановлено, що під час розгляду справи відповідачем було частково сплачено суму заподіяної шкоди у розмірі 27 514,67 грн., що підтверджується платіжними документами, які містяться в матеріалах справи .

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 231 Господарського процесуального кодексу України господарський суд закриває провадження у справі, якщо відсутній предмет спору.

Враховуючи часткову сплату суми шкоди, заподіяної лісу в наслідок порушення норм лісового законодавства, суд дійшов до висновку про необхідність закриття провадження у справі в частині стягнення 27 514,67 грн. у зв'язку із відсутністю предмета спору на підставі п. 2 ч. 1 ст. 231 ГПК України.

На підставі викладеного, за результатами оцінки доказів, з урахуванням факту несплати відповідачем шкоди у добровільному порядку, доведеністю позивачем власних вимог, не спростування їх відповідачем, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню частково.

Відповідно до статті 47 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", для фінансування заходів щодо охорони навколишнього природного середовища утворюються Державний, Автономної Республіки Крим та місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища. Місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища утворюються у складі відповідного місцевого бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок, зокрема, частини грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в результаті господарської та іншої діяльності, згідно з чинним законодавством.

Таким чином, відшкодування шкоди завданої навколишньому природному середовищу слід здійснити на користь відповідних бюджетів за місцем заподіяння екологічної шкоди.

Відповідно до статті 73 Кодексу, доказами у справі є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно зі статтею 86 Кодексу, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог у частині стягнення 186 482,29грн, в частині стягнення 27514,67грн. - провадження закрити.

Пунктом 2 частини 1 статті 129 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Позивач як судові витрати визначив судовий збір у розмірі 4 109,95гривень.

Враховуючи задоволення позову в повному обсязі, судовий збір належить покласти на відповідача.

Позивач подав суду клопотання про повернення Державній екологічній інспекції Франківській області надмірно сплачений судовий збір ( вх. 24009/19 від 03.12.2019, № 918/20 від 16.01.2020). суд приходить до висновку про повернення позивачу 1004,74грн. судового збору.

Керуючись статтями 73, 86, 123, 129, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області до Державного підприємства "Надвірнянське лісове господарство" про стягнення шкоди заподіяної лісу в розмірі 213 996,96 гривень, внаслідок порушення норм лісового законодавства - задовольнити частково..

2. Стягнути з Державного підприємства "Надвірнянське лісове господарство" (вул. Соборна, 163, м. Надвірна, Івано-Франківська область, 78400; ідентифікаційний код: 22189564) шкоду, заподіяної внаслідок порушення норм лісового законодавства в розмірі 129 010,14 грн. шкоди у фонд охорони навколишнього природного середовища с. Бистриця Надвірнянського району на: р/р UA0489999800000117331009313, отримувач: УК у Надвірнянському р-ні/с.Бистриця/24062100, Код ЄДРПОУ 37904033, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП) на території якої вчинені дані правопорушення.

3.Стягнути з Державного підприємства "Надвірнянське лісове господарство" (вул. Соборна, 163, м. Надвірна, Івано-Франківська область, 78400; ідентифікаційний код: 22189564) шкоду, заподіяної внаслідок порушення норм лісового законодавства в розмірі 39877,42грн. шкоди у фонд охорони навколишнього природного середовища с. Зелена Надвірнянського району на: р/р UA8589999800000331009320, отримувач: УК у Надвірнянському р-ні/с.Зелена/24062100, Код ЄДРПОУ 37904033, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП) на території якої вчинені, дані правопорушення.

3.Стягнути з Державного підприємства "Надвірнянське лісове господарство" (вул. Соборна, 163, м. Надвірна, Івано-Франківська область, 78400; ідентифікаційний код: 22189564) шкоду, заподіяної внаслідок порушення норм лісового законодавства в розмірі 3940,28грн. шкоди у фонд охорони навколишнього природного середовища с. Пасічна Надвірнянського району UA: р/р НА70899998000001і'3331009328, отримувач: УК у Надвірнянському р-ні/с.Пасічна/24062100, Код ЄДРПОУ 37904033, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП) на території якої вчинені дані правопорушення.

4.3.Стягнути з Державного підприємства "Надвірнянське лісове господарство" (вул. Соборна, 163, м.Надвірна, Івано-Франківська область, 78400; ідентифікаційний код: 22189564) шкоду, заподіяної внаслідок порушення норм лісового законодавства в розмірі

- 13654,45грн. шкоди у фонд охорони навколишнього природного середовища м. Надвірна Надвірнянського району на: р/р UA18999980000033111331009308, отримувач: УК у Надвірнянському р-ні/м.Надвірна/24062100, Код ЄДРПОУ 38026376, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП) на території якої вчинені дані правопорушення.

зазначити у виконавчому документів стягувач -Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області, боржник- Державне підприємство "Надвірнянське лісове господарство"

5. в решті позову провадження закрити.

6. Стягнути з Державного підприємства "Надвірнянське лісове господарство" (вул. Соборна, 163, м. Надвірна, Івано-Франківська область, 78400; ідентифікаційний код: 22189564) на користь Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області (вул. Академіка Сахарова, 23-А, м. Івано-Франківськ, 76014; ідентифікаційний код: 37952307; р/р 35213078081073 ) -3209,95гривень судового збору.

Накази видати після набранням рішенням законної сили.

Повернути Державній екологічній інспекції в Івано-Франківській області 1004,74 грн. судового збору на: р/р 35213078081073 в ДКСУ м. Київ, МФО 820172, ЄДРПОУ 37952307.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Західного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 13.02.2020

СУДДЯ ШКІНДЕР П.А.