Рішення від 06.02.2020 по справі 908/3283/19

номер провадження справи 9/222/19

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06.02.2020 Справа № 908/3283/19

м.Запоріжжя

За позовом: Публічного акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго" в особі Запорізьких міських електричних мереж, код ЄДРПОУ 00130926 (69035, м. Запоріжжя, вул.Волгоградська, 25)

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Місто для людей Запоріжжя", код ЄДРПОУ 41279924 (69035, м. Запоріжжя, вул. Перемоги, 131-В)

про стягнення суми 192750,86 грн.

Суддя Боєва О.С.

при секретарі судового засідання Бичківській О.О.

За участю представників сторін:

від позивача: Сарібекян Н.А., довіреність № 39 від 01.01.2020;

від відповідача: Шибеко І.С., довіреність б/н, від 21.01.2020

СУТЬ СПОРУ:

До господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява Публічного акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго" в особі Запорізьких міських електричних мереж до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Місто для людей Запоріжжя" про стягнення суми 192750,86 грн. боргу за необліковану електроенергію.

Згідно витягом з протоколу автоматизованого розподілу від 26.11.2019 здійснено автоматичний розподіл судової справи між суддями, присвоєно єдиний унікальний номер судової справи 908/3283/19 та визначено до розгляду судді Боєвій О.С.

Ухвалою суду від 16.12.2019 вказану позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі № 908/3283/19 (номер провадження 9/222/19). Постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін, судове засідання призначено на 15.01.2020. У судовому засіданні 15.01.2020 оголошено перерву до 06.02.2020.

06.02.2020 справу розглянуто, оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Позивач підтримав позовні вимоги, викладені у позовній заяві, які мотивовані наступним. 01.11.2017 між ПАТ «Запоріжжяобленерго» в особі Запорізьких МЕМ та ТОВ «Місто для людей» укладено договір про постачання електричної енергії № 14418. З 01.01.2019 відповідач приєднався до публічного договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії. Приєднання відбулось на умовах чинного договору про постачання електричної енергії від 01.11.2017 № 14418 щодо індивідуальних характеристик об'єкта, потужності, особливостей обліку тощо згідно п. 4 постанови НКРЕКП від 14.03.2018 № 312. Згідно з п. 6 вказаної постанови після укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії договори про постачання електроенергії продовжують свою дію в частині регулювання відносин щодо заборгованості/передплати за цими договорами з відповідними правами та обов'язками. Відповідно до п. 8.7 договору про розподіл, у разі виявлення представниками оператора системи самовільних підключень до електричних мереж, в тому числі розкрадання електричної енергії розрахунок електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до Методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором. Такі ж приписи містить п. 8.2.4 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312. 25.07.2019 під час здійснення технічної перевірки електроустановки відповідача за адресою: вул. Козака Бабури, 10 у м.Запоріжжя у присутності представника споживача, яким було забезпечено доступ до електроустановки, було виявлено порушення п. 5.5.5 ПРРЕЕ, а саме: підключення до електричної мережі, що не є власністю оператора систем розподілу, електроустановок комунального навантаження та ліфта поза розрахунковими приладами обліку електричної енергії з порушенням схеми обліку. Підключення комунального навантаження та ліфта виконано по мережі 0,38 кВ в розподільчій шафі в електрощитовій житлового будинку. У зв'язку із виявленим порушенням складено Акт про порушення ПРРЕЕ від 25.07.2019 № 00001717 від підписання якого представник відповідача відмовився, що зафіксовано в акті. Другий примірник акту з додатками та запрошенням на засідання комісії, призначеного на 29.08.2019, направлено відповідачу поштою та отримано ним 01.08.2019. На засіданні комісії за участю представника відповідача - головного енергетика Гончар Т.І., було прийнято рішення про перенесення засідання комісії на 19.09.2019. На засіданні комісії з розгляду Акту 19.09.2019 відповідач не прибув. Позивачем прийнято рішення про застосування до споживача оперативно-господарської санкції за порушення ПРРЕЕ, затверджено розрахунок необлікованої електричної енергії у розмірі 74830 кВт/г (за двома точками самовільного підключення) на загальну суму 192750,86 грн., що оформлено відповідним протоколом. Другий екземпляр протоколу із розрахунком та рахунком на сплату направлено відповідачу поштою та отримані останнім 25.09.2019. Позовні вимоги обґрунтовано ст.ст. 15, 16, 526, 530, 610-612, 629 Цивільного кодексу України, ст.ст. 193, 216, 230, 235, 236 Господарського кодексу України, Законом України "Про ринок електричної енергії", п.п. 5.1.1, 5.5., 8.2.6, 8.2.7, 8.4, 2 Правила роздрібного ринку електричної енергії, постановами НКРЕКП № 312 від 14.03.2018, № 1415 від 13.11.2018, умовами договору про постачання електричної енергії від 01.11.2017 № 14418.

Відповідач проти позову заперечив з підстав, викладених у відзиві, зазначивши, зокрема, про наступне. Відповідно до закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» та з метою виконання рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради від 01.09.2017 № 520 від імені співвласників багатоквартирних будинків м.Запоріжжя було укладено договори про надання послуг з управління багатоквартирним будинком з управителем - ТОВ «Місто для людей Запоріжжя». Власниками (співвласниками) житлових багатоквартирних будинків є власники квартир або нежитлового приміщення відповідного багатоквартирного будинку. Відповідач на підставі укладених договорів є лише управителем, що виступає від імені, в інтересах та за рахунок співвласників при взаємовідносинах з іншими юридичними особами, будинки не знаходяться на балансі Товариства, електроустановки є власністю співвласників багатоквартирного будинку. У зв'язку з цим, відповідач вважає, що відповідальність за стан електроустановок будинку несуть співвласники цього будинку, які згідно з договором №14418 про постачання електричної енергії є споживачами електричної енергії, що поставляється до будинку. Крім того, відповідач зауважив, що позивачем не надано всіх додатків до договору про постачання електричної енергії № 14418, зокрема додатків №8 та № 9 "Акт розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін", які зазначені в п. 9.1 договору. Також позивач не надав доказів приєднання відповідача до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії. Крім того, на думку відповідача, акт про порушення № 00001717 від 25.07.2019 не може вважатися дійсним в силу норми п. 8.2.5 ПРРЕЕ та засвідчувати обставини, які зафіксовані в ньому. Акт про порушення підписаний ПАТ "Запоріжжяобленерго" як представниками постачальника, яким позивач не є. На думку відповідача, акт повинен був бути підписаний представниками оператора системи розподілу. Оскільки відповідно до постанови НКРЕКП від 13.11.2018 №1415 у позивача анульована ліцензія з 01.01.2019 на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії, відносини позивача з відповідачем регулюються договором про розподіл електричної енергії, в якому позивач визначений оператором системи, а не постачальником електричної енергії. Акт про порушення складався в односторонньому порядку, без присутності уповноваженого представника відповідача, не здійснювалося вимірювання струму споживача. Акт не підписаний двома незаінтересованими особами. У зв'язку з цим, на думку відповідача, вказаний акт про порушення не може вважатися дійсним, засвідчувати обставини, які в ньому зафіксовано, не є належним доказом у справі та не може слугувати підставою для нарахування необлікованої електроенергії за порушення, зафіксоване таким актом. За наявності суперечностей між нормами діючих договорів про постачання електричної енергії та нормами законодавства про електроенергетику сторону керуються вимогами чинного законодавства, зокрема положеннями ПРРЕЕ. Відповідно до наведеного у відповідача немає обов'язку скасовувати оперативно-господарську санкцію, щоб довести свою незгоду з прийнятим позивачем рішенням, а достатньо лише показати свою незгоду та відмовитися від сплати вартості необліковоаної електричної енергії. На підставі викладеного, відповідач просив у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.

Позивач надав відповідь на відзив у якій, зокрема, зауважив, що споживачем електричної енергії за договором із позивачем є саме відповідач, який зобов'язаний утримувати електроустановку у належному технічному стані, не допускати порушення ПРРЕЕ та нести повну відповідальність за невиконання або неналежне виконання взятих на себе зобов'язань, у тому числі і у будинку за адресою: вул. Козака Бабури, 10 у м.Запоріжжя. Щодо порядку складення акту про порушення, позивач зазначив, що його складено з дотриманням чинного законодавства, акт містить зміст виявленого порушення усі необхідні дані. При складанні акту був присутній представник споживача - енергетик Гончар Т.І., якою забезпечено доступ до електроустановки, однак від підписання акту представник відмовився, що відображено в цьому акті. Акт підписано трьома уповноваженими представниками позивача, а також двома незаінтересованими особами, а саме: електромонтерами ТОВ «Єврокомунсервіс», копії посвідчень їх осіб додано до позовної заяви. При розрахунку за порушення, яке передбачено п. 8.4.2 ПРРЕЕ, не повинно здійснюватись вимірювання струму споживання проводу, яким було здійснено самовільне підключення. Акт є належним доказом порушення відповідачем ПРРЕЕ, відповідач в свою чергу не заперечує про наявність порушення.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення сторін, суд

ВСТАНОВИВ:

01.11.2017 Публічним акціонерним товариством "Запоріжжяобленерго" в особі Запорізьких міських електричних мереж (Постачальник електричної енергії, позивач у справі) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Місто для людей Запоріжжя" (Споживач, відповідач у справі) укладено договір про постачання електричної енергії за № 14418, відповідно до якого постачальник електричної енергії продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача згідно додатка № 5 з приєднаною потужністю, зазначеною у додатку № 1 "Обсяги постачання електричної енергії споживачу", а споживач оплачує постачальнику електричної енергії вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору. Точки продажу електричної енергії визначаються додатком № 2 "Точки продажу електричної енергії споживачу".

Згідно з додатками до договору до переліку найменувань площадок (об'єктів) споживача, в тому числі, включено об'єкт за адресою: вул. Козака Бабури, 10, комунальне навантаження, ліфт.

Відповідно до п. 2.1 договору під час виконання умов цього договору, а також при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов'язуються керуватися чинним законодавством України та Правилами користування електричною енергією (ПКЕЕ).

Пунктом 4.2.3 договору, зокрема, встановлено, що Споживач сплачує Постачальнику вартість недорахованої електроенергії, розраховану виходячи із приєднаної потужності струмоприймачів та кількості годин їх використання у разі: самовільного внесення змін до схеми обліку електроенергії; споживання електроенергії поза засобами обліку.

Споживач не несе відповідальність перед Постачальником електричної енергії відповідно до вимог пунктів 4.2.1 - 4.2.3 цього договору, якщо доведе, що порушення виникли з вини Постачальника або внаслідок дії обставин непереборної сили (п. 4.2.5 договору).

Матеріали справи свідчать, що 25.07.2019 представниками ЗМЕМ ПАТ «Запоріжжяобленерго» під час перевірки електроустановки ТОВ "Місто для людей Запоріжжя" (договір № 14418) було складено Акт про порушення від 25.07.2019 за № 00001717, згідно з яким встановлено, що споживач при користуванні електричною енергією за адресою: м.Запоріжжя, вул. Козака Бабури, 10, порушив вимоги п. 5.5.5 ПРРЕЕ, а саме: «Підключення до електричної мережі, що не є власністю оператора системи розподілу, електроустановок комунального навантаження та ліфта поза розрахунковими засобами обліку електричної енергії з порушенням схеми обліку. Підключення комунального навантаження та ліфта виконане по мережі 0,38 кВ в розподільчій шафі в електрощитовій житлового будинку. Порушення виявлено під час технічної перевірки".

Додатками до акту є: Схема електропостачання від 25.07.2019 (Додаток №1) (в якій відображено точки самовільного підключення комунального навантаження та ліфту); зразки дротів комунального навантаження та ліфту (Додатки №№ 2, 3); акт технічної перевірки (додаток №4); акт пломбування (Додаток №5). Згідно з відомостями, зазначеними в додатках до Акту: акті технічної перевірки засобів обліку електричної енергії від 25.07.2019, схемі електропостачання та акті про пломбування від 25.07.2019 споживачем самовільно проведено відключення приладів обліку - живлення лічильників електричної енергії; опломбування засобів обліку електроенергії проведено у відключеному стані.

В Акті про порушення № 00001717 від 25.07.2019 вказано, що його складено за участю споживача (уповноваженої ним особи : енергетик Гончар Тетяна Іванівна), який, як зазначено в акті, від підпису з ознайомленням акту відмовився. Акт підписаний трьома представниками позивача та двома свідками - електромонтерами ТОВ «Єврокомунсервіс» - ОСОБА_1 та ОСОБА_2

Другий екземпляр Акту про порушення, схеми, акту технічної перевірки, акту-вимоги та запрошення на засідання комісії з розгляду Акту, призначеного на 29.08.2019, було направлено відповідачу 31.07.2019 на адресу для листування (згідно з інформаційним листом ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» (а.с.53) та відповідно до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення вручено уповноваженому представнику 01.08.2019 (а.с. 52).

Згідно з протоколом від 29.08.2019, засідання комісії з розгляду Акту про порушення № 00001717 від 25.07.2019, на якому була присутня представник споживача Гончар Т.І. (головний енергетик, посвідчення № 58 видане 02.05.2019), було перенесено на 19.09.2019. В акті поряд із зазначенням прізвища представника споживача міститься запис «Присутня» та підпис, отже про перенесення засідання відповідача було повідомлено. Особам, які були свідками при складанні Акту про порушення, 12.09.2019 під розпис також вручено запрошення на засідання комісії 19.09.2019 (а.с. 54, 55).

19.09.2019 року на засіданні комісії з розгляду Актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, без присутності споживача та за участі свідків ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , було прийнято рішення про виконання розрахунку недоврахованої електричної енергії по Акту № 00001717 від 25.07.2019 згідно п. 8.4.8 та 8.4.12 ПРРЕЕ за порушення, що відповідає п. 7 п. 8.4.2 ПРРЕЕ, у кількості 74830 кВт.год за період з 25.01.2019 по 25.07.2019 на загальну суму в розмірі 192750,86 грн., що оформлено протоколом.

Відповідач на засідання комісії не прибув, другий екземпляр протоколу від 19.09.2019, розрахунок нарахувань та рахунок № 14418/АН по акту № 00001717 від 25.07.2019 на оплату суми 192750,86 грн. було направлено на адресу ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» засобами поштового зв'язку 23.09.2019 та отримано останнім 25.09.2019 (а.а.60-61).

У зв'язку із несплатою ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» суми 192750,86 грн. за необліковану електроенергію, ПАТ «Запоріжжяобленерго» звернулося до господарського суду Запорізької області з позовом, за яким порушено провадження у даній справі.

Відповідно до ст. 5 Цивільного кодексу України акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності. Якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов'язків, що виникли з моменту набрання ним чинності.

19.04.2018 набрав чинності Кодекс систем розподілу, затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 310 від 14.03.2018.

Відповідно до положень абз. 1, 22, 23 п. 13 розділу XVII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ринок електричної енергії" від 13.04.2017 № 2019-VIII (зі змінами, внесеними згідно із Законом № 2628-VIII від 23.11.2018) встановлено, що під час здійснення заходів з відокремлення оператора системи розподілу вертикально інтегрований суб'єкт господарювання повинен до 1 січня 2019 року вжити заходів для відокремлення оператора системи розподілу від виробництва, передачі, постачання електричної енергії шляхом створення відповідних суб'єктів господарювання.

У разі відокремлення оператор системи розподілу є правонаступником в частині прав та обов'язків: пов'язаних із провадженням діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом та із провадженням діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електромережами за договорами на постачання електричної енергії та про користування електричною енергією.

13.11.2018 Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг прийнято постанову № 1415 «Про видачу ПАТ "Запоріжжяобленерго" ліцензії з розподілу електричної енергії та анулювання ліцензії з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами і постачання електричної енергії за регульованим тарифом». Згідно з п. 4 ця постанова набирає чинності з дня прийняття, крім пунктів 1 та 2, які набирають чинності з 01.01.2019.

Відповідно до п.п. 1, 2 вказаної постанови, НКРЕКП постановлено: видати ПАТ "Запоріжжяобленерго" (код ЄДРПОУ 00130926) ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії у межах місць провадження господарської діяльності, а саме: на території Запорізької області в межах розташування системи розподілу електричної енергії, що перебуває у власності ПАТ "Запоріжжяобленерго", та електричних мереж інших власників, які приєднані до мереж ліцензіата (з якими укладені відповідні договори згідно з законодавством); анулювати з 01 січня 2019 року ліцензію на право провадження господарської діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами та ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом.

Згідно з п. 3 постанови ПАТ «Запоріжжяобленерго» зобов'язано, зокрема:

- до 01 січня 2019 року забезпечити завершення організаційних заходів, пов'язаних з анулюванням ліцензій з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами та з постачання електричної енергії за регульованим тарифом та провадженням діяльності за ліцензією з розподілу електричної енергії, зокрема, але не виключно:

- до 01 січня 2019 року укласти договори про надання послуг з розподілу електричної енергії зі споживачами, електроустановки яких приєднані до системи розподілу електричної енергії Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго», та договори електропостачальника про надання послуг з розподілу електричної енергії з електропостачальниками, які мають намір здійснювати діяльність з постачання електричної енергії таким споживачам, із відкладальною умовою набрання ними чинності з 01 січня 2019 року.

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 312 від 14.03.2018 було затверджено Правила роздрібного ринку електричної енергії (далі - ПРРЕЕ) та визнано такою, що втратила чинність з 11.06.2018 постанову Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31 липня 1996 року № 28 «Про затвердження Правил користування електричною енергією» (із змінами) (далі - ПКЕЕ).

Відповідно до п. 1.2.1 ПРРЕЕ на роздрібному ринку електричної енергії споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановки споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та продажу (постачання) електричної енергії на підставі договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, надання послуг комерційного обліку, які укладаються відповідно до цих Правил, Кодексу системи передачі, Кодексу систем розподілу та Кодексу комерційного обліку.

Згідно з п.п. 2, 6 вищевказаної постанови : Укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови.

До укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, який укладається зі споживачем, договірні відносини між споживачем та суб'єктом господарювання, що провадить діяльність з розподілу електричної енергії на підставі ліцензії з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами (або ОСР як правонаступником за договорами про користування електричною енергією та договорами про постачання електричної енергії), урегульовуються окремими положеннями діючих договорів про користування електричною енергією або договорів про постачання електричної енергії (у частині взаємовідносин споживача і електророзподільної організації), які не суперечать вимогам чинного законодавства у сфері електроенергетики. Зокрема сторони керуються вимогами діючих договорів про користування електричною енергією (про постачання електричної енергії) з питань потужності, якості електроенергії, окремих процедурних питань тощо. У разі виникнення суперечності між нормами діючих договорів про користування електричною енергією (про постачання електричної енергії) та нормами законодавства про електроенергетику сторони керуються вимогами чинного законодавства.

Після укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії договори про користування електричною енергією та договори про постачання електричної енергії продовжують свою дію в частині регулювання відносин щодо заборгованості/переплати за цими договорами з відповідними правами та обов'язками, пов'язаними з такою заборгованістю/переплатою, а також щодо нарахування пені, неустойки, обмеження та припинення постачання електричної енергії тощо.

Згідно з п.п. 2.1.4., 2.1.6 ПРРЕЕ договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії є публічним договором приєднання та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України на основі типового договору, що є додатком 3 до цих Правил. Фактом приєднання споживача до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, зокрема повернення (надання) підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка оператора системи розподілу та/або документально підтверджене споживання електричної енергії.

Таким чином, з 01.01.2019 відповідач приєднався до умов публічного договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії на умовах договору про постачання електричної енергії № 14418 від 01.11.2017, про що свідчить заява-приєднання від 21.12.2018 долучена до матеріалів справи (а.с.106-109). Укладеним сторонами договір про постачання електричної енергії № 14418 від 01.11.2017 продовжує свою дію в частині регулювання відповідних відносин.

Як вказує відповідач, рішенням Запорізької міської ради від 01.09.2017 № 520 ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» було визначено управителем багатоквартирних будинків у м.Запоріжжя, згідно з додатком № 2 до цього рішення, з управителем від імені співвласників багатоквартирних будинків м.Запоріжжя укладено договір про надання послуг з управління.

Відповідно до умов договору про постачання електричної енергії № 14418 від 01.11.2017 саме ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» виступає Споживачем. Публічний договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, складений на базі вказаного договору. Отже відповідач відповідно до умов вказаних договорів зобов'язаний утримувати електроустановки у належному технічному стані, не допускати порушення Правил та несе відповідальність за невиконання або неналежне виконання взятих на себе зобов'язань.

Відповідно до умов п. 6.2. типового договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (а.а. 31-42) споживач, зокрема, зобов'язаний:

1) Виконувати умови цього Договору, в тому числі, своєчасно проводити

розрахунки відповідно до умов Договору.

2) Забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх

внутрішніх електромереж, електроустановок та електроприладів.

3) Невідкладно повідомляти Оператора системи про недоліки в роботі вузла

вимірювання.

4) Узгоджувати з оператором системи нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності.

5) Забезпечувати доступ представникам Оператора системи, які пред'явили свої службові посвідчення, до свого об'єкта для обстеження вузла вимірювання, електроустановок та електропроводки.

9) У разі, якщо споживач є власником засобу вимірювання, виконувати обґрунтовані вимоги Оператора системи щодо приведення засобу вимірювання в технічний стан відповідно до вимог нормативних документів.

Згідно з п. 8.7 договору, у разі виявлення представниками Оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором.

Відповідно до п. 1.1.2 ПРРЕЕ, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 312 від 14.03.2018, необлікована електрична енергія - обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом в електромережі, що належать іншим власникам електричних мереж, але неврахований розрахунковими засобами комерційного обліку або врахований неправильно (п. 1.1.2 ПРРЕЕ).

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку електричної енергії, зокрема, є: крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку.

Згідно з п. 5.5.5 ПРРЕЕ споживач електричної енергії зобов'язаний, зокрема не допускати без облікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.

Відповідно до п. 8.2.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії (в редакції від 28.12.2018, чинній на момент складення Акту про порушення) у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача або представника споживача оформлюється акт про порушення.

В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил або методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором, та вихідні дані, необхідні для визначення обсягу необлікованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.

Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.

Акт про порушення підписується представником оператора системи та споживачем або представником споживача.

У разі відмови споживача або представника споживача підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо він підписаний уповноваженим представником оператора системи та двома незаінтересованими особами (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення їх осіб.

Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта про порушення та викласти мотиви своєї відмови від його підписання, які зазначаються в акті про порушення або надаються (надсилаються) оператору системи окремим письмовим повідомленням.

Як встановлено судом вище, в Акті про порушення від 25.07.2019 за № 00001717, складеному представниками ЗМЕМ ПАТ «Запоріжжяобленерго» встановлено порушення споживачем - ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» вимог п. 5.5.5 ПРРЕЕ, а саме: «Підключення до електричної мережі, що не є власністю оператора системи розподілу, електроустановок комунального навантаження та ліфта поза розрахунковими засобами обліку електричної енергії з порушенням схеми обліку».

При складанні вказаного Акту про порушення був присутній уповноважений представник споживача - енергетик Гончар Тетяна Іванівна, якою забезпечено доступ до електроустановки, однак від підписання з ознайомленням акту представник відповідача відмовився, про що в акті зроблено відповідний запис. Акт підписаний трьома уповноваженими представниками позивача, а також двома незаінтересованими особами (свідками), а саме: електромонтерами ТОВ «Єврокомунсервіс» ОСОБА_1 та ОСОБА_2, копії посвідчень їх осіб додано до позовної заяви.

Отже, вищевказаний Акт складений з додержанням вимог п. 8.2.5 ПРРЕЕ, містить усі необхідні дані та підписи, чим спростовуються твердження відповідача про те, що акт не може вважатися дійсним та засвідчувати викладені у ньому обставини.

Складений 25.07.2019 Акт про порушення свідчить про виконання представниками ПАТ "Запоріжжяобленерго" певних дій, обумовлених вимогами нормативно-технічних документів у сфері електроенергетики України, в процесі здійснення господарської діяльності з послідуючим складанням необхідних документів. Таким чином, зазначення у бланках застарілого зразка формулювань: ПАТ "Запоріжжяобленерго" як «Постачальник електричної енергії», замість - «Оператор системи», не спростовує проведення перевірки об'єкту саме представниками ПАТ "Запоріжжяобленерго" та не спростовує дійсності складених документів на підтвердження порушення відповідачем вимог Правил роздрібного ринку електричної енергії, в процесі споживання електричної енергії та отримання послуг з розподілу.

Відповідачу направлено поштою другий екземпляр Акту про порушення, схеми, акту технічної перевірки, акту-вимоги та запрошення на засідання комісії з розгляду Акту, призначеного на 29.08.2019 (вручено уповноваженому представнику 01.08.2019). Пояснень і зауважень щодо змісту акта про порушення із викладенням мотивів відмови від його підписання споживачем не надавалося.

Представник споживача Гончар Т.І. була присутня 29.08.2019 на засідання комісії, про що свідчить відповідна відмітка у протоколі, отже споживач був обізнаний про перенесення засідання на 19.09.2019.

19.09.2019 року на засіданні комісії з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ було прийнято рішення про застосування до споживача оперативно-господарської санкції за порушення ним ПРРЕЕ, а саме: затверджено розрахунок недоврахованої електричної енергії по Акту № 00001717 від 25.07.2019, здійсненого за період з 25.01.2019 по 25.07.2019, у розмірі 74830 кВт.год. на загальну суму: 192750,86грн., що оформлено протоколом від 19.09.2019.

Відповідно до змісту абз. 1-3, 5, 9 п. 8.2.6 глави 8.2 ПРРЕЕ передбачено, що на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання. Акт про порушення, не розглянутий у визначеному цими Правилами порядку протягом 60 календарних днів від дня його складення, вважається недійсним та підлягає скасуванню (крім випадків необхідності проведення експертизи пломб, індикаторів та/або засобу вимірювальної техніки електричної енергії для встановлення факту порушення). Якщо для розгляду акта про порушення необхідні результати експертного дослідження, зазначений термін розгляду відраховується з дати їх отримання оператором системи від експертної установи. Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.

На час проведення засідання комісії 19.09.2019 та здійснення розрахунку було внесено зміни до Правил роздрібного ринку електричної енергії згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1525 від 18.07.2019, яка набрала чинності 27.07.2019.

Розрахунок недоврахованої електричної енергії по Акту № 00001717 від 25.07.2019 було проведено згідно п. 8.4.8 та 8.4.12 ПРРЕЕ за порушення, що відповідає п. 7 п. 8.4.2 ПРРЕЕ, у кількості 74830 кВт.год за період з 25.01.2019 по 25.07.2019 на загальну суму в розмірі 192750,86 грн., що оформлено протоколом.

Згідно з абзацем десятим пункту 8.2.6 глави 8.2 розділу VIII із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1525 від 18.07.2019, у разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.

Відповідно до п. 8.2.4 глави 8.2 розділу VIII цих Правил (зі змінами) у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу.

Згідно з підпунктом 7 пункту 8.4.2 глави 8.4 розділу VIII Правил визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень: самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електромережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку.

За змістом п. 8.4.8. ПРРЕЕ кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача: якщо споживач здійснив самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі з порушенням схеми обліку, вчинив інші дії, що призвели до споживання необлікованої електричної енергії, виявити які представники оператора системи під час проведення контрольного огляду засобу комерційного обліку мали можливість, - з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.

У відповідності до пункту 8.4.12 у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 6-8 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підключення (Wдоб.с.п., кВт·год), розраховується за формулою:

W доб.с.п = Р с.п. . t вик.с.п., де

Р с.п. -потужність самовільного підключення (кВт), що розраховується за формулами у разі підключення до однієї фази;

t вик.с.п.-час використання самовільного підключення протягом доби (приймається рівним 12 год/добу).

Отже, при розрахунку за порушення, яке передбачено п. 8.4.2 ПРРЕЕ, вимірювання сили струму споживання проводу, яким було здійснено самовільне підключення, не вимагається.

Відповідно до п. 8.2.7. глави 8.2 Правил (з внесеними змінами) кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи.

Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день).

У разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії.

Спірні питання, які виникають між сторонами при складанні акта про порушення та/або визначенні обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, вирішуються Регулятором, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики відповідно до компетенції, енергетичним омбудсменом та/або судом.

Якщо судом прийнято рішення, яким спростовано факт безоблікового споживання електричної енергії споживачем та/або відмовлено оператору системи в задоволенні позову щодо стягнення зі споживача вартості необлікованої електричної енергії, розрахованої на підставі акта про порушення, та за умови набрання рішенням суду законної сили, оператор системи скасовує відповідний акт про порушення.

Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутністю конкретних вимог щодо виконання зобов'язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

За змістом ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини. Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.

Частиною 1 ст. 216 ГК України передбачено, що учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.

Відповідно до положень ч. 1, 2 ст. 218 ГК України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

Положеннями ст. 235 Господарського кодексу України встановлено, що за порушення господарських зобов'язань до суб'єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватися оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов'язання, що використовуються самими сторонами зобов'язання в односторонньому порядку.

Із змісту положень ст.ст. 15,16 ЦК України, ст.20 ГК України слідує, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права у разі його порушення, невизнання або оспорювання у спосіб та в порядку, що встановлені договором або законом.

Зі статей 7, 13, 14 Господарського процесуального кодексу України вбачається, що правосуддя у господарських судах здійснюється на засадах рівності усіх учасників судового процесу та змагальності сторін. Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відсутності факту безоблікового споживання електричної енергії відповідачем не доведено, конкретних обставин незгоди, що стосуються безпосередньо суті виявленого порушення, в межах даного позовного провадження відповідачем не заявлено. Викладені у відзиві заперечення відповідача спростовуються вищевикладеними висновками суду.

На підставі усього вищевикладеного, суд вважає позовні вимоги позивача про стягнення з ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» нарахованої суми вартості необлікованої електричної енергії в розмірі 192750,86 грн., розрахованої на підставі акта про порушення, обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 129 ГПК України з відповідача на користь позивача слід стягнути суму 2891,26 грн. витрат зі сплати судового збору.

При зверненні до суду позивачем згідно з платіжними дорученнями № 33415 від 25.10.2019 (1921,00 грн.) та № 33425 від 25.10.2019 (1921,00 грн.) сплачено судовий збір в загальному розмірі 3842,00 грн. Враховуючи розмір заявленої до стягнення суми (192750,86 грн.), судовий збір, що належить до сплати, в даному випадку, становить 2891,26 грн. (1,5 % від ціни позову). Таким чином, позивачем зайво сплачено суму 950,74 грн.

Відповідно до ч. 2 ст.123 ГПК України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Згідно з п.1 ч. 1, ч.ч. 2, 5 статті 7 Закону України «Про судовий збір» в разі внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом, судовий збір повертається в розмірі переплаченої суми. Сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду. Повернення сплаченої суми судового збору здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної фінансової політики.

Оскільки у позовній заяві викладено відповідне клопотання позивача про повернення переплаченої суми судового збору, суд вважає за необхідне повернути із Державного бюджету України зайво сплачений судовий в розмірі 950,74 грн., про що винести ухвалу.

Керуючись ст.ст. 129, 232, 233, 236-238, 240, 241, 247, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Місто для людей Запоріжжя", код ЄДРПОУ 41279924 (69035, м. Запоріжжя, вул. Перемоги, 131-В) на користь Публічного акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго" в особі Запорізьких міських електричних мереж, код ЄДРПОУ 00130926 (69035, м. Запоріжжя, вул. Волгоградська, 25) суму 192750 (сто дев'яносто дві тисячі сімсот п'ятдесят) грн. 86 коп. боргу за необліковану електроенергію, суму 2891 (дві тисячі вісімсот дев'яносто одна) грн. 26 коп. витрат зі сплати судового збору.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено та підписано 13.02.2020.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено впродовж двадцяти днів з дня складення повного судового рішення у порядку, встановленому ст. 257 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя О.С. Боєва