Постанова від 11.02.2020 по справі 826/16948/18

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 826/16948/18 Суддя (судді) першої інстанції: Каракашьян С.К.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 лютого 2020 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Федотова І.В.,

суддів: Єгорової Н.М. та Сорочка Є.О.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 вересня 2019 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - відповідач), в якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві у проведенні перерахунку та виплаті ОСОБА_1 пенсії з 01 січня 2016 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві перерахувати пенсію з 01 січня 2016 року без обмеження граничного розміру та виплатити її ОСОБА_1 , а також виплатити заборгованість різниці пенсії за 2016-2017 роки у розмірі 24336,96 грн. єдиним платежем.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 вересня 2019 року позов задоволено частково.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 у розмірі 24336,96 грн. єдиним платежем.

В іншій частині позовних вимог було відмовлено.

Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій, вказуючи на порушення норм матеріального та процесуального права та невідповідність висновків суду першої інстанції обставинам справи, просить скасувати рішення від 11 вересня 2019 року та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

У своїй апеляційній скарзі апелянт посилається на те, що судом першої інстанції неправильно застосовано норми матеріального права, зокрема рішення Окружного адміністративного суду м.Києва у справі 826/3858/18 від 05.03.2019 року, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінет Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».

Також, апелянт обґрунтовує свою апеляційну скаргу тим, що на момент здійснення перерахунку пенсії позивачу постанова КМУ від 21.02.2018 року №103 була чинною, та передбачала порядок виплати перерахованої пенсії у відсотках, тому до здійсненого відповідно до пункту 1 перерахунку мають застосовуватись вимоги пункту 2 цієї постанови.

Справа розглянута апеляційним судом в порядку письмового провадження відповідно до ст. 311 КАС України, якою передбачено, що суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги та перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.315, п.п.1, 4 ч.1 ст.317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Відповідно до ст. 308 КАС України справа переглядається колегією суддів в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Судом апеляційної інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, те деяких інших осіб» (згідно копії пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 ).

Як вбачається з матеріалів справи, позивач 13.06.2018 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві із заявою, в якій просив видати засвідчені копії документів, що знаходяться у його пенсійній справі, разом з випискою з розпорядження про нарахування (перерахування) пенсії та довідками про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, починаючи з 2011 року по 10.06.2018р.

За результатами розгляду вказаного звернення відповідач повідомив, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» управлінням було здійснено перерахунок пенсії на підставі довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, наданої до управління уповноваженим структурним підрозділом Міністерства внутрішніх справ України.

Також, відповідачем зазначено, що сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 року та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету у визначеному законодавством порядку.

Позивач, вважаючи протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у проведенні перерахунку та виплати йому пенсії з 01 січня 2016 року протиправною, звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, висновкам суду першої інстанції та доводам апелянта, колегія суддів зазначає наступне.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, є Закон № 2262-ХІІ.

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Законом № 900-VIII, який набрав чинності 29 грудня 2015 року внесені доповнення до ст. 63 Закону №2262-ХІІ такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Статтею 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, непроведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Згідно із статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію», пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Постановою КМУ від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено грошове забезпечення для поліцейських, яке за своїми складовими є вищим від раніше встановленого грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ.

Отже, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром є більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції, на підставі Постанови КМУ №988.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 15 лютого 2018 року у зразковій справі №820/6514/17.

Як вбачається з матеріалів справи, після проведеного перерахунку розмір різниці пенсії позивача за період з 01 січня 2016 по 31 грудня 2017 року склав 24336,96 грн. та, як повідомлено відповідачем, буде виплачена у 2019-2020 р.р. у відповідності до постанови КМ України №103 від 21.02.2018 року.

Однак, позивач, вважає такі дії Головного управління Пенсійного фонду в м. Києві незаконними, посилаючись на те, що відповідач мав би здійснити перерахунок пенсії та її виплату ще у 2016-2017 рр., а Постанова КМ України №103 є прикриттям своєї бездіяльності протягом двох років.

Проаналізувавши норми чинного законодавства та вказані доводи позивача колегія суддів вважає їх необґрунтованими з огляду на наступне.

Перерахунок пенсій колишнім працівникам міліції здійснюється відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок №45).

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Згідно з п. 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені ч. 2, 3 ст. 51 Закону.

Як вбачається з матеріалів справи, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням вимог пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», чинної на момент здійснення такого перерахунку, відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016 року.

Таким чином, колегія суддів погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає позовну вимогу позивача про визнання протиправною бездіяльність відповідача у проведенні перерахунку пенсії безпідставною та такою, що не підлягає задоволенню.

Щодо позовної вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльності у частині виплати йому пенсії з 01.01.2016 р. колегія суддів зазначає наступне.

Пунктом 3 Постанови №103 КМУ вирішено перерахувати з 01 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до Постанови КМУ № 988. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Разом з цим, виплату перерахованих відповідно до абз. 1 цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), проводити з 01 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 01 січня 2018 року та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:

- з 01 січня 2019 року по 31грудня 2019 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року;

- з 01 січня 2020 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

При цьому, колегія суддів суду апеляційної інстанції звертає увагу на те, що Постанова № 103 не позбавляє позивача права на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення поліцейських згідно Постанови № 988 та права на виплату перерахованої пенсії з 01 січня 2018 року, а лише визначає особливий порядок виплати заборгованості, що виникла з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року (включно) у зв'язку із таким перерахунком.

На цьому ж наголосив Верховний Суд в ухвалі від 02 травня 2018 року по справі №818/1076/18, зазначивши, що Постанова № 103 не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції на підставі Закону № 2262-XII та Постанови № 988, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій.

Таким чином, позивач має право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.

Разом з тим, пенсія у перерахованому розмірі має виплачуватися йому у загальному порядку з 01 січня 2018 року, а заборгованість, що виникла за 01 січня 2016 року - 31 грудня 2017 року, буде виплачуватись у порядку, встановленому абз. 3, 4 п. 3 Постанови №103, а саме: починаючи з 01 січня 2019 року.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі №П/811/578/18.

На підставі вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції безпідставно не врахував положення п.3 Постанови № 103, яким передбачено порядок виплати заборгованості пенсії призначеної згідно із Законом № 2262-ХІІ особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), що виникла з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем з урахуванням вимог статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постанови № 988 22.03.2018 здійснено перерахунок пенсії позивачеві з 01.01.2016 та її виплату за період з 01.01.2018 по дату перерахунку, та повідомлено позивача про те, що виплата різниці в пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 буде проведена з урахуванням особливостей, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, тобто починаючи з 01.01.2019.

Відтак, позовні вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльності у частині виплати йому пенсії з 01.01.2016 р., колегія суддів вважає необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню.

Враховуючи викладене, вимоги позивача про зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачу без обмеження граничним строком є передчасними та задоволенню не підлягають, так як на час розгляду справи в суді права позивача в цій частині вимог не порушені.

Враховуючи вищевикладене та проаналізувавши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції було неповно встановлено обставини справи та ухвалено рішення з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи та є підставою для його скасування в частині.

Керуючись ст.ст. 310, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві задовольнити.

Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 вересня 2019 року в частині зобов'язання здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 у розмірі 24336,96 грн. єдиним платежем, скасувати та ухвалити постанову якою у задоволенні позову ОСОБА_1 в цій частині, відмовити.

В іншій частині рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 вересня 2019 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду у порядку та строки, визначені ст.ст. 329-331 КАС України.

Головуючий суддя:

Судді: