Рішення від 11.02.2020 по справі 826/12959/18

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 лютого 2020 року м. Київ № 826/12959/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кармазіна О.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1

до Київського обласного військового комісаріату Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області

про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код: НОМЕР_1 ) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ), ГУ ПФУ в Київській області (04071, м. Київ, вул. Ярославська, буд. 40, код ЄДРПОУ 22933548), в якому просить:

визнати протиправну бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови скласти, оформити і подати до ГУ ПФУ в Київській області довідку для перерахунку пенсії;

зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 скласти, оформити і подати до ГУ ПФУ в Київській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: премії - 10%, надбавки за виконання особливо важливих завдань - 50%, надбавка за кваліфікацію в/сл. 1 клас 11%, надбавка за особливі умови служби - 15%;

визнати протиправну бездіяльність ГУ ПФУ в Київській області щодо не проведення перерахунку пенсії;

зобов'язати ГУ ПФУ в Київській області нарахувати і виплачувати ОСОБА_2 пенсію з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: премії - 10%, надбавки за виконання особливо важливих завдань - 50%, надбавка за кваліфікацію в/сл. 1 клас 11%, надбавка за особливі умови служби - 15%.

Позов направлений до суду кур'єрським зв'язком 10.08.2018.

Позиція позивача.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що проходив військову службу у Збройних Силах України.

З 2000 року, після звільнення з військової служби, йому призначена і виплачується пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсійна справа № ФК 70765.

Зазначає, що 21.06.2018 отримав розрахунок по своїй пенсійній справі, з якого йому стало відомо, що органами Пенсійного фонду України у квітні 2018 року його пенсія перерахована, та з 01.01.2018 обчислена з наступних складових: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років.

Основний розмір пенсії - 50% грошового забезпечення.

У той же час, відповідно до розрахунку за грудень 2017 року, структура пенсії була наступна: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років, додаткові види грошового забезпечення: премія - 10%, надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50%, надбавка за кваліфікацію в/сл. клас майстер - 11%, надбавка за особливі умови служби - 15%.

Тобто, як зазначає позивач, у квітні 2018 року, при здійсненні перерахунку пенсій відповідно до постанови КМ України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" на підставі наданих Київським ОВК відомостей, працівниками ГУ ПФУ в Київській області до складу пенсії не ввійшли вищевказані додаткові види грошового забезпечення, які при призначенні пенсії були нараховані та виплачувалися до перерахунку, змінено структуру його пенсії.

У зв'язку з цим, 21.06.2018 позивач звернувся до Київського ОВК із заявою, в якій просив підготувати та, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою КМ України № 45 від 13.02.2008, подати до ГУ ПФУ в Київській області довідку для перерахунку його пенсії з включенням додаткових видів грошового забезпечення, що зазначені вище.

Позивач зазначає, що 29.07.2018 ним отримано лист військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_3 за вих. № 1/2/3551 від 23.07.2018, відповідно до якого йому відмовлено у включенні до структури його пенсії додаткових видів грошового забезпечення.

Крім того, як зазначено у позові, 21.06.2018 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Київській області із заявою, в якій просив провести перерахунок та доплату до його пенсії з включенням додаткових видів грошового забезпечення з 01.01.2018 року з урахуванням виплачених сум.

06.08.2018 позивачем отримано лист ГУ ПФУ в Київській області за вих. № 2196/С-01 від 20.07.2018, відповідно до якого позивачу відмовлено у включенні до структури його пенсії додаткових видів грошового забезпечення.

Позивач вважає бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 та ГУ ПФУ в Київській області щодо неподання довідки з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, не проведення перерахунку та виплати його пенсійного забезпечення протиправними, внаслідок чого обмежуються його права, гарантовані ст. ст. 17. 22, 46 Конституції України, відповідно до яких держава забезпечує соціальний захист військовослужбовців, які мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів, у тому числі і постанов Кабінету Міністрів України, не допускається.

В обґрунтування позову позивач посилається на положення: ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ч. 1 та ч. 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей», п. 2, п. 5 постанови КМ України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" № 704 від 30.08.2017, п. 6, додаток 25 Постанови КМ України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу».

Звертає увагу, що до постанови КМ України від 17.07.1992 № 393 вносилися зміни, у т.ч. постановою КМ України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".

Наголошує, що вказані додаткові види грошового забезпечення йому виплачувалися, і мали постійний характер, оскільки їх виплата була обов'язковою, а конкретний розмір встановлювався з урахуванням певних обставин.

З одержаного під час служби грошового забезпечення, у т.ч. додаткових видів грошового забезпечення щомісячно сплачувався єдиний внесок на загальнообов'язкове соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Позивач підсумовуючи зазначає, що аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що додаткові види грошового забезпечення, а саме: премія; надбавка за виконання особливо важливих завдань; надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (за роботу з таємними виробами, носіями, документами); надбавка за особливі умови служби, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Враховуючи викладене у позовній заяві, позивач просить задовольнити позов.

Позиція відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідач просив відмовити у задоволенні позову.

Як і ГУ ПФУ звертає увагу на те, що функції з призначення пенсій передані від МО України до органів ПФУ.

Також звертає увагу, що відповідно до Порядку № 45 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення КМ України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовців або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій у розмірах, установлених законодавством.

Звертає увагу, що відповідно до абзацу 2 п. 3 цього Порядку, довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Таким чином, зазначає відповідач, КОВК не уповноважений надавати органам ПФУ довідки про додаткові види грошового забезпечення осіб, звільнених з військової служби, як того просить заявник

Позиція відповідача - ГУ ПФУ.

Відповідач просив відмовити у задоволенні позову.

Відносно вимоги про зобов'язання нарахувати та виплачувати пенсію з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, які не зазначені у довідці, звертає увагу, що функції з призначення та виплати пенсії передані від МО України органам ПФУ. У свою чергу органи ПФУ не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках.

Звертає, крім іншого, увагу на те, що оскільки ст. 63 Закону № 2262 встановлено, що перерахунок пенсії здійснюється у порядку, встановленому КМ України, саме КМ України було визначено, що під час перерахунку використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років (Порядок № 45).

Процесуальні дії, вчинені у справі.

Ухвалою від 20.08.2018 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику сторін на підставі п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України.

Ухвалою від 31.08.2018 відмовлено у задоволенні клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з викликом сторін.

Ухвалою від 13.12.2018 та за клопотанням позивача про зупинення провадження у справі до вирішення спору у справі № 826/3783/18 щодо оскарження постанови КМ України № 103 від 21.02.2018 задоволено вказане клопотання позивача та зупинено провадження у справі.

Ухвалою від 18.09.2019 та за клопотанням позивача поновлено провадження у справі, запропоновано учасникам справи надати додаткові пояснення з урахуванням рішенням ОАС м. Києва у справі № 826/3858/18.

Встановлені судом обставини.

У даному випадку учасниками справи не спростовуються та не заперечуються, а матеріалами справи підтверджуються обставини призначення позивачу пенсії як колишньому військовослужбовцю, перебування його на обліку, обставини звернення позивача відносно врахування при розрахунку пенсії додаткових сум грошового забезпечення.

Зокрема, 21.06.2018 позивач звернувся до військового комісаріату в якому зазначав, що УПФУ здійснено перерахунок, зокрема, на підставі постанови КМ України № 103 від 21.02.2018 та довідки КОВК без врахування додаткових видів грошового забезпечення, які до цього враховувались.

Позивач просив підготувати та подати до УПФУ довідку для перерахунку пенсії з включенням додаткових видів грошового забезпечення.

У свою чергу, військовий комісаріат у листі від 23.07.2018 № 1/2/3551 на ім'я позивача зазначив, що не уповноважений видавати довідки, що в силу Порядку № 45 такі довідки видаються органами, з якого особу було звільнено зі служби.

21.06.2018 позивач також звернувся до УПФУ в якому просив провести перерахунок та доплату до пенсії з включенням додаткових видів грошового забезпечення.

У листі від 20.07.2018 № 2196/С/-01 на ім'я позивача ГУ ПФУ посилається на положення постанови КМ України № 103 від 21.02.2018 та проведення з 01.03.2018 перерахунку враховуючи розмір окладу за посадою, військовим званням, відсоткову надбавку за вислугу років, що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови КМ України від 30.08.2017 № 704. Звертає, крім іншого, увагу на те, що перерахунок проведено на підставі довідки військового комісаріату про розмір грошового забезпечення відповідно до якої та положень ст. 63 Закону № 2262, постанови КМ України № 704 у порядку, визначеному постановою КМ України № 103.

Водночас, судом встановлено, що відповідно до перерахунку пенсії позивача від 01 грудня 2017 року, пенсія розраховувалась із сум грошового забезпечення: посадовий оклад; оклад за військове звання; процентна надбавка за вислугу років 30%; надб. за кваліфікацію в/сл клас майстер - 11%, ОУС 15%, надбавка за особливо важливі завдання 50%; премія 10%.

Всього 2513,30 грн.

Основний розмір пенсії - 50% у розмірі 1306,65 грн. З урахуванням мінімального розміру пенсії 1452,00 грн.

Підстава перерахунку - ПКМУ № 704, ПКМУ № 103 від 21.02.2018 (п.1).

Підсумок пенсії з надбавками 1894,67 грн.

З 01.05.2018 - 3077,25 грн.

Згідно з перерахунком розміру пенсії позивача з 01 січня 2018 року пенсія позивача розрахована із сум грошового забезпечення: посадовий оклад; оклад за військове звання; процентна надбавка за вислугу років 45%; премія 0%.

Всього 8178,00 грн.

Основний розмір пенсії - 50% - 4089,00 грн.

Підсумок пенсії з надбавками - 4259,82 грн., з урахуванням попередньої суми пенсії 1894,67 грн. та підвищення 1182,58 (50% від 2365,152094) - 3077,25 грн., з визначенням етапів та розмірів виплат.

З 01.05.2018 - 3077,25 грн.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі також Закон № 2262-ХІІ).

Статтею 9 Закону № 2011-XII визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно із частиною другою статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону № 2011-ХІІ).

Так, статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Зазначена норма статті 43 Закону міститься в розділі V «Обчислення пенсії», тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій.

При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення. Такий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону.

При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

В контексті останнього слід додати, що вказана редакція ст. 63 Закону набула чинності у зв'язку з набуттям чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 № 1774-VIII, якою частину четверту статті 63 Закону № 2262-ХІІ викладено у новій редакції, наведеній вище, а саме: «Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України».

Таким чином, із набранням чинності 01.01.2017 Законом України № 1774-VIII Кабінету Міністрів України були делеговані повноваження визначати не лише порядок, а й умови та розмір складових грошового забезпечення для перерахунку.

Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» затвердив Порядок № 45.

Пунктом 1 Порядку № 45 (в редакції постанови КМ України № 103) передбачалося, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103, пунктами 1, 2 якої було вирішено перерахувати з 01.01.2018 пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови № 704.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 в редакції постанови № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Між тим, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 та з цієї дати набрало законної сили, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року N 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

В подальшому ці судові рішення залишені без змін постановою Верховного Суду від 12 листопада 2019 року.

Крім того, згідно з частковим рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.05.2019 р., яке залишено без змін згідно з постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019 року та з цієї дати набрало законної сили, визнано протиправним та скасовано пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".

Водночас, слід зазначити, що алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема ГУ ПФУ та відповідач у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.

Зокрема, на час звернення позивача до відповідача із заявою про видачу довідки про розміри його грошового забезпечення пункт 3 Порядку № 45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Згідно з абзацами другим, четвертим та п'ятим пункту 2.6 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 №937 (в редакції, на час звернення позивача до КОВК), на обласні військові комісаріати покладаються: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей» (зі змінами) та Порядку № 45 і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок № 3-1).

У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою.

Тобто, на КОВК покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку № 45. Наведене вказує на помилковість доводів КОВК відносно відсутності повноважень та компетенції видавати відповідні довідки (за наявності підстав).

Проте, зміни внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін, тобто до набрання чинності постановою КМ України № 103.

За змістом ч. 1 ст. 49 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» від 27.02.2014 № 794-VII акти Кабінету Міністрів України (постанови і розпорядження) є обов'язковими для виконання.

З аналізу вищенаведених правових норм чинного законодавства та встановлених судом обставин, суд приходить до висновку, що КОВК у 2018 році та при розгляді питання за звернення позивача від 21.06.2018 про видачу довідки, яку позивач просив оформити з урахуванням додаткових складових грошового забезпечення та для цілей проведення перерахунку з додатковими складовими грошового забезпечення, не мав правових підстав не врахувати та не застосовувати до спірних правовідносин положення норм ст. 63 Закону № 2262-ХІІ та Постанову № 103, оскільки її окремі положення зазначені вище, зокрема щодо складових грошового забезпечення та форми довідки, втратили чинність лише з 05.03.2019.

Оцінка ж впливу обставин втрати чинності певними положеннями Постанови № 103 на відносини позивача та КВОК, які виникли вже надалі - поза межами спірних обставин, знаходиться поза межами компетенції суду у даній справі.

Втрата чинності вказаними положеннями не є підставою звернення позивача до суду з даним позовом, не є підставою даного позову.

У той же час, слід додати, що рішення у справі № 826/3858/18 за певних обставин може впливати на права позивача лише з дати набрання ним законної сили.

Однак, визнання нечинними пунктів 1, 2 Постанови №103 рішенням суду у справі № 826/3858/18, не може мати наслідком зобов'язання відповідача до вчинення певних дій за період до 05 березня 2019 року При цьому, суд зазначає, що порядок та строки нарахування пенсій можуть бути змінені законодавцем за умов іншого законодавчого регулювання.

Враховуючи викладене, у суду відсутні підстави для висновку щодо протиправної відмови військового комісаріату у видачі позивачу довідки за зверненням від 21.06.2018 про складові грошового забезпечення із додатковими складовими, визначеними до прийняття Постанови № 103, оскільки існували нормативні обмеження, які втратили чинність, як вже зазначалося, з 05.03.2019, а відтак у задоволенні позову в цій частині, а саме щодо вимог до КОВК слід відмовити.

Тобто, оскільки суд перевіряє, чи були порушені права позивача саме станом на час виникнення спірних відносин, звернення до суду, тобто за оцінкою сукупності обставин взаємовідносин позивача та КОВК, обставини втрати чинності пунктами 1, 2 Постанови № 103 та щодо редакції відповідних додатків до Порядку № 45 за рішенням суду у справі № 826/3858/18, не можуть бути враховані в рамках даної справи для оцінки вказаних взаємовідносин та, відповідно, слугувати підставою для висновку про протиправність дій КОВК, про що зазначалося вище.

Що стосується вимог до ГУ ПФУ, у т.ч. щодо зобов'язання нарахувати і виплачувати пенсію з урахуванням вищезгаданих додаткових видів грошового забезпечення, слід зазначити, що виходячи з вищевикладених приписів норм законодавства, ГУ ПФУ самостійно не здійснює формування сум грошового забезпечення, його складових. Ці суми формуються відповідним органом (у даному випадку - КОВК) та подаються у формі довідки до УПФУ та саме до цих сум УПФУ. Відтак, оскільки УПФУ не отримувало документів щодо змін у складі грошового забезпечення, зокрема, довідку КОВК, в цій частині позовні вимоги є передчасними та задоволенню не підлягають, адже УПФУ має застосовувати загальний відсотковий розмір пенсії до відповідних сум грошового забезпечення, визначених, як у даному випадку - у відповідній довідці КОВК.

Доводи учасників справи та надані ними матеріали, досліджені та оцінені судом, не спростовують наведених висновків суду та не доводять зворотного.

У взаємозв'язку з наведеним слід зазначити, що відповідно до п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд, що і вчинено судом у даній справі.

Відтак, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позову у повному обсязі.

На підставі вищевикладеного та керуючись положеннями ст.ст. 2, 5 - 11, 19, 72 - 77, 90, 139, 241 - 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п.: НОМЕР_1 ) відмовити у повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням положень п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону № 2147-VIII).

Суддя О.А. Кармазін