Рішення від 11.02.2020 по справі 640/4289/19

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 лютого 2020 року м. Київ № 640/4289/19

Окружний адміністративний суд м. Києва у складі судді Шевченко Н. М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області про визнання протиправним та скасування пункту наказу, зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі по тексту також - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області (надалі по тексту також - відповідач, УМВС в Черкаській області), в якому просить визнати протиправним та скасувати пункт наказу Управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області від 18.02.2019 № 348о/с в частині формулювання підстав та причин звільнення зі служби в органах внутрішніх справ в запас ЗС України майора міліції ОСОБА_1 , заступника начальника сектору дільничних інспекторів міліції Черкаського РВ УМВС України в Черкаській області: - «за п.64 «г» (через скорочення штатів Положення:)»; зобов'язати Управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області змінити формулювання підстав звільнення: із «звільнити з органів внутрішніх справ в запас ЗС України за п.64 «г» (через скорочення штатів) Положення:» на: «звільнити з органів внутрішніх справ за п.64 «з» (у зв'язку з переходом у встановленому порядку на роботу (службу) в інші міністерства, центральні органи виконавчої влади, установи, організації - до Національної поліції України) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ:».

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем при звільненні позивача зазначено підставу «через скорочення штату», що суперечить чинному трудовому законодавству та нормативним документам, що регламентують порядок проходження служби в органах внутрішніх справ, оскільки позивач звертався із рапортом звільнити його у зв'язку з переходом у встановленому порядку на службу до Національної поліції України.

Відповідач заперечував проти задоволення позовних вимог, до матеріалів справи надано відзив, в якому зазначено, що на час прийняття спірного наказу від будь-яких органів щодо звільнення позивача зі служби в органах внутрішніх справ у зв'язку з переведенням не надходило, а тому відсутні підстави для зазначення звільнення за п.64 «з».

Вивчивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи, суд зазначає наступне.

ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ в підрозділах УМВС України в Черкаській області на посадах середнього та старшого начальницького складу із вересня 1997 року по листопад 2015 року.

Наказом УМВС України в Черкаській області від 06.11.2015 № 312о/с позивача звільнено із органів внутрішніх справ в запас ЗС України за п. 64 «г» (через скорочення штатів) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ», затвердженого Постановою КМУ від 29.07.1991 № 114, на підставі закону України «Про Національну поліцію».

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 21.02.2019 у справі №823/133/16 наказ УМВС України в Черкаській області від 06.11.2015 № 312о/с, в частині звільнення позивача, визнано протиправним та скасовано. Позивача поновлено на службі в органах внутрішніх справ у раніше займаній посаді.

Наказом УМВС України в Черкаській області від 18.02.2019 р. № 348 о/с на виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 21.02.2019 у справі 823/133/16 поновлено на службі в органах внутрішніх справ України ОСОБА_1 на посаді заступника начальника сектору дільничних інспекторів міліції Черкаського РВ УМВС України в Черкаській області з 07.11.2015, та одночасно звільнено із органів внутрішніх справ в запас ЗС України за п. 64 «г» (через скорочення штатів) Положення 21.09.2016.

Порядок проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, їхні права і обов'язки регулюється Законом України від 20 грудня 1990 року № 565-XII «Про міліцію» у редакції, чинній на момент першочергового звільнення позивача.

Відповідно до статті 18 вказаного Закону, порядок та умови проходження служби в міліції регламентується Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29 липня 1991 року № 114 (далі - Положення № 114), згідно з пунктом 8 якого дострокове звільнення зі служби осіб середнього, старшого і вищого начальницького складу, які не досягли граничного віку перебування на службі в органах внутрішніх справ, провадиться, зокрема у зв'язку зі скороченням штатів - у разі відсутності можливості використання на службі.

За приписами пункту 64 «г» Положення № 114 особи середнього, старшого і вищого начальницького складу звільняються зі служби в запас (з постановкою на військовий облік) через скорочення штатів - при відсутності можливості подальшого використання на службі.

Водночас, на момент повторного звільнення Закон України від 20 грудня 1990 року № 565-ХІІ «Про міліцію» втратив чинність та вступив у дію Закон України від 02 липня 2015 року № 580-VІІІ «Про Національну поліцію» (далі - Закон № 580-VІІІ).

Згідно з пунктом 1 розділу XI Закону № 580-VІІІ Закон № 580-VІІІ набирає чинності через три місяці з дня наступного за днем його опублікування, крім: 1) пунктів 1, 2, 3, 7- 13, 15, 17- 18 розділу XI, які набирають чинності з дня, наступного за днем його опублікування; 2) частини сьомої статті 15 та частини п'ятої статті 21 цього Закону, які набирають чинності з 01 січня 2017 року.

Закон № 580-VІІІ опублікований у газеті Голос України 06 серпня 2015 року за № 141-142, набрав чинності 07 листопада 2015 року.

Отже, пункти 1, 2, 3, 7- 13, 15, 17- 18 розділу XI цього Закону набирають чинності з 07 серпня 2015 року.

Пунктом 8 розділу XI Закону № 580-VІІІ визначено, що з дня опублікування цього Закону всі працівники міліції (особи рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ), а також інші працівники Міністерства внутрішніх справ України, його територіальних органів, закладів та установ вважаються такими, що попереджені у визначеному порядку про можливе майбутнє звільнення через скорочення штатів.

Отже, починаючи з 06.08.2015, всі працівники міліції (особи рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ) вважаються такими, що попереджені у визначеному порядку про можливе майбутнє звільнення через скорочення штатів.

З системного аналізу наведених законодавчих норм слідує, що законодавець імперативно визначив спосіб і час попередження про можливе майбутнє звільнення працівників міліції.

За правилами пункту 9 розділу XI цього Закону працівники міліції, які виявили бажання проходити службу в поліції, за умови відповідності вимогам до поліцейських, визначеним цим Законом, упродовж трьох місяців з дня опублікування цього Закону можуть бути прийняті на службу до поліції шляхом видання наказів про призначення за їх згодою чи проходження конкурсу на посади, що заміщуються поліцейськими, у будь-якому органі (закладі, установі) поліції.

У пункті 10 розділу XI Закону № 580-VІІІ визначено, що працівники міліції, які відмовилися від проходження служби в поліції та/або не прийняті на службу до поліції в тримісячний термін з моменту попередження про наступне вивільнення, звільняються зі служби в органах внутрішніх справ через скорочення штатів.

Поряд з цим, відповідно до пункту 64 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29.07.1991 №114 (надалі - Порядок №114), особи середнього, старшого і вищого начальницького складу звільняються зі служби в запас (з постановкою на військовий облік): а) за віком - при досягненні віку, встановленого для них пунктом 7 цього Положення. Крім того, за віком можуть бути звільнені особи середнього начальницького складу, які мають вислугу 20 і більше років (у пільговому обчисленні), і яким до досягнення встановленого віку перебування на службі залишилося 3 роки і менше, а за їх бажанням при досягненні цього віку - незалежно від наявності вислуги років; б) через хворобу - у разі визнання їх непридатними до військової служби в мирний час (у військовий час - обмежено придатними 2-го ступеня) за рішенням військово-лікарської комісії; в) через обмежений стан здоров'я - у разі визнання їх придатними до військової служби поза строєм у мирний час (у військовий час обмежено придатними 1-го ступеня) за рішенням військово-лікарської комісії при неможливості використання їх на службі у зв'язку з відсутністю відповідних вакантних посад; г) через скорочення штатів - при відсутності можливості подальшого використання на службі; д) через службову невідповідність; є) за порушення дисципліни; ж) за власним бажанням - при наявності поважних причин, що перешкоджають виконанню службових обов'язків; з) у зв'язку з переходом у встановленому порядку на роботу (службу) в інші міністерства, центральні органи виконавчої влади, установи, організації; и) через сімейні обставини або з інших поважних причин, перелік яких затверджується Кабінетом Міністрів України; і) у зв'язку з непроходженням випробування в період іспитового строку; ї) у зв'язку з прямим підпорядкуванням близькій особі; й) у разі набрання законної сили рішенням суду щодо притягнення до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, яким накладено стягнення у виді позбавлення права обіймати посади або займатися діяльністю, що пов'язані з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, чи кримінального правопорушення.

Суд відзначає, що приписи розділу ХІ Закону № 580-VІІІ та Положення № 114, на які є посилання у спірному наказі, містять три підстави для звільнення особи зі служби через скорочення штатів, а саме: при відмові працівника міліції від проходження служби в поліції; не прийнятті на службу до поліції в тримісячний термін з моменту попередження про наступне вивільнення; при відсутності можливості подальшого використання на службі.

Отже, при вирішенні питання щодо звільнення за скороченням штату, керівник органу прямо зобов'язаний розглянути можливість подальшого використання на службі особи, що звільняється.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.09.2015 № 730 "Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ" утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Національної поліції за переліком (згідно з додатком 1) та ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Міністерства внутрішніх справ за переліком (згідно з додатком 2), в тому числі, Управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 1388 від 06.11.2015 "Про організаційно-штатні питання" наказано вважати такими, що втратили чинність, штати органів, підрозділів, закладів, установ та підприємств МВС України згідно з Переліком змін у штатах МВС.

Відповідно до матеріалів справи встановлено, та відповідачем не заперечується, що 03.11.2015 позивачем на ім'я Начальника УМВС України в Черкаській області подано рапорт про звільнення з органів внутрішніх справ, з зазначенням причини «у зв'язку з переходом у встановленому порядку на службу до НПУ».

Також, враховуючи призначення позивача в порядку проведення конкурсу на посаду дільничного офіцера поліції сектору превенції Згурівського відділення поліції Переяслав-Хмельницького відділу поліції ГУНП в Київській області з 22.09.2016 та з метою забезпечення належного виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 21.02.2019 у справі № 823/133/16, позивач повторно звернувся до УМВС України в Черкаській області з рапортом від 12.02.2019 про звільнення з органів внутрішніх справ у зв'язку із переходом у встановленому порядку на службу до Національної поліції України, згідно із п. 64 «з» Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ. Вказаний рапорт зареєстровано відповідачем 15.02.2019 за №1/я-106.

До матеріалів справи позивачем долучено лист від 24.01.2016 №287/109/12-01-17, відповідно до якого у зв'язку з успішним проходженням конкурсу на посаду дільничного офіцера поліції Головного управління Національної поліції в Київській області у відповідача затребувалась особова справа колишнього працівника майора міліції ОСОБА_1 .

Таким чином, послання відповідача на те, що він не був обізнаний про переведення позивача на службу до Національної поліції України є неприйнятними.

Крім цього, у відзиві відповідач сам зазначає, що наказом від 22.09.2016 №552о/с ОСОБА_1 призначений на посаду дільничного офіцера поліції сектору превенції Згурівського відділення поліції Переяслав-Хмельницького відділу поліції ГУНП в Київській області.

Таким чином, належною підставою для звільнення є саме у зв'язку з переходом у встановленому порядку на роботу (службу) в інші міністерства, центральні органи виконавчої влади, установи, організації на підставі п.64 «з» Положення № 114.

Також слід зауважити, що у відзиві відповідач посилається на те, що на момент прийняття спірного наказу про звільнення станом на 18.02.2018 у зв'язку з переходом до іншого органу немає правових підстав, оскільки останній вже проходить службу в національній поліції з 22.09.2016.

При цьому, суд не бере до уваги такі посилання, оскільки у спірному наказі позивача звільнено датою 21.09.2016, а не датою прийняття наказу 18.02.2018 як то зазначав відповідач.

Отже, підсумовуючи викладене в сукупності суд вважає, що пункт наказу Управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області від 18.02.2019 № 348о/с в частині формулювання підстав та причин звільнення зі служби в органах внутрішніх справ в запас ЗС України майора міліції ОСОБА_1 , заступника начальника сектору дільничних інспекторів міліції Черкаського РВ УМВС України в Черкаській області: - «за п.64 «г» (через скорочення штатів Положення:)» є протиправним, а тому суд зобов'язує Управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області змінити формулювання підстав звільнення: із «звільнити з органів внутрішніх справ в запас ЗС України за п.64 «г» (через скорочення штатів) Положення:» на: «звільнити з органів внутрішніх справ за п.64 «з» (у зв'язку з переходом у встановленому порядку на роботу (службу) в інші міністерства, центральні органи виконавчої влади, установи, організації - до Національної поліції України) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ:».

При цьому, слід відмовити в частині позовної вимоги про скасування оскаржуваного пункту, оскільки в даному випадку належним захистом для відновлення порушених прав є саме заміна формулювання підстав звільнення зі служби спірним наказом.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ч.ч. 1-3 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, системно проаналізувавши норми законодавства, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню частково.

Згідно з частиною четвертою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Керуючись ст. ст. 72-77, 139, 241- 246, 257, 262, 293, 295- 297 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

2. Визнати протиправним пункт наказу Управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області від 18.02.2019 № 348о/с в частині формулювання підстав та причин звільнення зі служби в органах внутрішніх справ в запас ЗС України майора міліції ОСОБА_1 , заступника начальника сектору дільничних інспекторів міліції Черкаського РВ УМВС України в Черкаській області: - «за п.64 «г» (через скорочення штатів Положення:)».

3. Зобов'язати Управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області змінити формулювання підстав звільнення: із «звільнити з органів внутрішніх справ в запас ЗС України за п. 64 «г» (через скорочення штатів) Положення:» на: «звільнити з органів внутрішніх справ за п. 64 «з» (у зв'язку з переходом у встановленому порядку на роботу (службу) в інші міністерства, центральні органи виконавчої влади, установи, організації - до Національної поліції України) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ:».

4. В іншій частині позовних вимог відмовити.

5. Стягнути на користь ОСОБА_1 понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 768,40 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач: Управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області (18036, м. Черкаси, вул. Смілянська, 57, код ЄДРПОУ 08592537).

Рішення набирає законної сили відповідно до ст. 255 КАС України та може бути оскаржене протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. 293, 295- 297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно.

Суддя Н.М. Шевченко