ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
11 лютого 2020 року м. Київ № 826/13146/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Пащенка К.С., за участю секретаря судового засідання Легейди Я.А., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві,
Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат,
Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації,
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 19, ідентифікаційний код 42098368), Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (адреса: 03165, м. Київ, проспект Космонавта Комарова, 7, ідентифікаційний код 22886300), Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації (адреса: 02125, м. Київ, вул. Курнатовського, 7-А, ідентифікаційний код 3739200), в якому просить суд:
визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (Дніпровський відділ), який є правонаступником управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва, щодо недоплати ОСОБА_1 основної пенсії, додаткової пенсії за інвалідністю, надбавки до пенсії;
визнати неправомірними дії Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат щодо недоплати ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення та компенсації вартості проїзду за 2016 рік;
визнати неправомірними дії управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації по нарахуванню ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення та компенсації вартості проїзду за 2016 рік;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (Дніпровський відділ), який є правонаступником управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва, виконати постанову Дніпровського районного суду міста Києва від 16 серпня 2011 року, яку залишено без змін ухвалою від 16 серпня 2012 року Київського апеляційного адміністративного суду та ухвалою від 13 листопада 2012 року Вищого адміністративного суду України року в частині нарахування, перерахунку та виплати ОСОБА_1 державної пенсії в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію, в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком з 23.07.2011, та надбавку до пенсії з 22.07.2011 у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням раніше виплачених сум;
зобов'язати Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат виконати постанову Дніпровського районного суду міста Києва від 16 серпня 2011, яку залишено без змін ухвалою від 16 серпня 2012 року Київського апеляційного адміністративного суду та ухвалою від 13 листопада 2012 року Вищого адміністративного суду України року в частині нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення у розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат з 2011 року з урахуванням раніше виплачених сум та компенсації вартості проїзду за 2016 рік;
зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації виконати постанову Дніпровського районного суду міста Києва від 16 серпня 2011 року, яку залишено без змін ухвалою від 16 серпня 2012 року Київського апеляційного адміністративного суду та ухвалою від 13 листопада 2012 року Вищого адміністративного суду України року в частині нарахування та виплаті ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення у розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат з 2011 року з урахуванням раніше виплачених сум та компенсації вартості проїзду за 2016 рік.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.09.2018 (суддя Пащенко К.С.) відкрито провадження у адміністративній справі, постановлено розглядати справу у порядку загального позовного провадження у підготовчому судовому засіданні 30.10.2018.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 04.12.2018 закрито підготовче провадження, призначено справу до розгляду по суті.
28.01.2020 до канцелярії Окружного адміністративного суду міста Києва надійшло клопотання позивача про залучення Міністерства юстиції України до участі у справі № 826/13146/18 в якості співвідповідача.
В обґрунтування залучення Міністерства юстиції України позивачем зазначено, що пунктом 3 Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 № 395/2011, представником інтересів держави у судах України є Міністерство юстиції України.
Суд, розглянувши клопотання, зазначає наступне.
Згідно ч. 1 ст. 12 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Відповідно ч. 3 зазначеної статті, загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
В свою чергу, завданнями підготовчого провадження у справах, що розглядаються за правилами загального позовного провадження, у відповідності п.п. 1-6 ч. 2 ст. 173 КАС України, є: 1) остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; 2) з'ясування заперечень проти позовних вимог; 3) визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; 4) вирішення відводів; 5) визначення порядку розгляду справи; 6) вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.
Частиною 1 ст. 179 КАС України встановлено, що для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання.
Відповідно ч. 2 ст. 180 КАС України, у підготовчому засіданні суд з поміж інших питань, зокрема, вирішує питання про вступ у справу інших осіб, заміну неналежного відповідача, заміну позивача, залучення співвідповідача, об'єднання справ і роз'єднання позовних вимог, прийняття зустрічного позову, якщо ці питання не були вирішені раніше; вирішує заяви та клопотання учасників справи.
Разом з тим, згідно ч. 2 ст. 204 КАС України, суд залишає без розгляду заяви та клопотання, які без поважних причин не були заявлені в підготовчому провадженні або в інший строк, визначений судом.
Суд звертає увагу, що ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 04.12.2018 підготовче провадження у справі № 826/13146/18 було закрито, тобто, на момент подачі та розгляду клопотання позивача про залучення співвідповідача справа перебуває на стадії розгляду по суті.
Отже, враховуючи те, що позивач мав достатньо часу для звернення до суду з клопотанням про залучення співвідповідача, проте своїм правом протягом підготовчого провадження не скористався, разом з тим, заявив відповідне клопотання лише 28.01.2020, тобто на стадії розгляду справи по суті, а поважних причин несвоєчасності подання даного клопотання заявником не наведено, суд дійшов висновку про залишення клопотання позивача про залучення співвідповідача без розгляду.
Керуючись 180, 204, 240, 241-243, 248, 256 КАС України, суд, -
Залишити клопотання позивача про залучення Міністерства юстиції України до участі у справі у якості співвідповідача без розгляду.
Ухвала, відповідно до ч. 2 ст. 256 КАС України, законної сили негайно після її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя К.С. Пащенко