ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
10 лютого 2020 року м. Київ № 826/11179/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Шейко Т.І.,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «Сучасні будівельні рішення»
доГоловного управління Державної фіскальної служби у м. Києві
провизнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю ««Будівельна компанія «Сучасні будівельні рішення» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві, у якому просило суд:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві від 06 березня 2018 року №0152031206.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач вказував на протиправні висновки відповідача, викладені в акті перевірки, а саме те, що реєстрація податкових накладних вчинена с порушенням встановленого законодавством строку, не з вини позивача, а з вини контролюючого органу.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 липня 2018 року, відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у порядку письмового провадження).
Розпорядженням керівника апарату суду від 22 травня 2019 року №657, у зв'язку з відстороненням від здійснення правосуддя судді, в провадженні якого перебувала адміністративна справа №826/11179/18, відповідно до пунктів 2.3.49, 2.3.50 Положення про автоматизовану систему документообігу суду, справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «Сучасні будівельні рішення» до Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення передано на повторний автоматизований розподіл справ між суддями, за результатами якого визначено суддю Шейко Т.І.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 травня 2019 року справу №826/11179/18 прийнято до свого провадження суддею Шейко Т.І.
Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому заперечив проти задоволення позовних вимог, зазначив, що службові особи діяли в межах наданих повноважень при прийнятті оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Головним управлінням Державної фіскальної служби у м. Києві на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, пункту 75.1 статті 75, в порядку пункту 76.3 статті 76 Податкового кодексу України проведено камеральну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «Сучасні будівельні рішення» з питань своєчасності реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних за період: березень-листопад 2017 року.
Перевіркою встановлено порушення пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, а саме несвоєчасна реєстрація податкових накладних за період березень-листопад 2017 року на загальну суму ПДВ 1277603,91 грн.:
- №13 від 13 березня 2017 року на суму ПДВ 1666,67 грн. (фактично зареєстрована 06 квітня 2017 року - строк прострочення 6 днів);
- №43 від 27 червня 2017 року на суму ПДВ 33333,33 грн. (фактично зареєстрована 17 липня 2017 року - строк прострочення 2 дні);
- №49 від 19 червня 2017 року на суму ПДВ 27876,33 грн. (фактично зареєстрована 16 липня 2017 року - строк прострочення 1 день);
- №42 від 26 червня 2017 року на суму 33333,33 грн. (фактично зареєстрована 18 липня 2017 року - строк прострочення 3 дня);
- №44 від 19 червня 2017 року на суму 229,62 грн. (фактично зареєстрована 19 червня 2017 року - строк прострочення 4 дня);
- №112 від 10 листопада 2017 року на суму 1181164,73 (фактично зареєстрована 15 грудня 2017 року - строк прострочення 15 днів).
Враховуючи викладене, контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 06 березня 2018 року №0152031206, на підставі якого до платника податків застосована штрафна санкція на суму 127760,38 грн.
Вважаючи рішення відповідача протиправним, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам Окружний адміністративний суд міста Києва виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Згідно з пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (надалі - ПК України) при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну (розрахунок коригування) та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.
Відповідно до пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» № 1246 від 29 грудня 2010 року, податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України, порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.
Між тим, Верховною Радою України прийнято Закон України «Про внесення змін до підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо незастосування штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкових та акцизних накладних внаслідок несанкціонованого втручання в роботу комп'ютерних мереж платників податків» №2143-VIII від 13 липня 2017 року (далі - Закон).
Вказаним Законом, внесено доповнення до підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, зокрема: доповнено пунктом 42, яким передбачено, що штрафні санкції, передбачені пунктом 120-1.1 статті 120-1 цього Кодексу за порушення граничних строків для реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених пунктом 201.10 статті 201 цього Кодексу, які були складені у період з 1 червня 2017 року по 30 червня 2017 року, не застосовуються до платника податків за умови реєстрації таких податкових накладних не пізніше 31 липня 2017 року.
Податкові накладні та/або розрахунки коригувань до податкових накладних, складені у період з 1 червня 2017 року по 30 червня 2017 року та зареєстровані у Єдиному реєстрі податкових накладних не пізніше 31 липня 2017 року, вважаються своєчасно зареєстрованими.
Тобто, вказана норма є спеціальною і виключає у платника податку обов'язку сплачувати штрафні санкції за порушення граничних строків реєстрації лише відносно тих податкових накладних, які складені у період з 1 червня 2017 року по 30 червня 2017 року та зареєстровані у Єдиному реєстрі податкових накладних не пізніше 31 липня 2017 року. У всіх інших випадках платники податків несуть відповідальність на загальних підставах.
Отже, з аналізу положень пункту 42 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України встановлено, що штрафні санкції, передбачені пунктом 120-1.1 статті 120-1 цього Кодексу за порушення граничних строків для реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних не застосовуються до платника податків при наявності двох обов'язкових умов: 1) складання податкових накладних та/або розрахунків коригувань до податкових накладних у період з 1 червня 2017 року по 30 червня 2017 року; 2) реєстрація не пізніше 31 липня 2017 року складених податкових накладних та/або розрахунків коригувань до податкових накладних у період з 1 червня 2017 року по 30 червня 2017 року.
Товариством з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «Сучасні будівельні рішення» дотримано вимоги пункту 42 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, а саме:
- №43 від 27 червня 2017 року на суму ПДВ 33333,33 грн. (фактично зареєстрована 17 липня 2017 року - строк прострочення 2 дні);
- №49 від 19 червня 2017 року на суму ПДВ 27876,33 грн. (фактично зареєстрована 16 липня 2017 року - строк прострочення 1 день);
- №42 від 26 червня 2017 року на суму 33333,33 грн. (фактично зареєстрована 18 липня 2017 року - строк прострочення 3 дня);
- №44 від 19 червня 2017 року на суму 229,62 грн. (фактично зареєстрована 19 червня 2017 року - строк прострочення 4 дня).
В той же час, щодо податкової накладної №13 від 13 березня 2017 року на суму ПДВ 1666,67 грн. (фактично зареєстрована 06 квітня 2017 року - строк прострочення 6 днів) позивачем не надано жодного пояснення щодо поважності пропущення строку.
Щодо податкової накладної №112 від 10 листопада 2017 року на суму 1181164,73 грн. (фактично зареєстрована 15 грудня 2017 року - строк прострочення 15 днів) суд зазначає, що посилання позивача, на відсутність необхідного ліміту податкового кредиту, що позбавило можливості позивача своєчасно зареєструвати вищевказану податкову накладну, однак з незалежних від нього причин така реєстрація не відбулася, суд зазначає, що законодавець не ставить у залежність звільнення від відповідальності, у разі відсутності необхідного податкового кредиту.
Більше того, позивачем не надано жодного доказу в підтвердження факту, що останнім податкова накладна №112 від 10 листопада 2017 року вчасно направлялась на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних.
Тому, податкові накладні №13 від 13 березня 2017 року на суму ПДВ 1666,67 грн. (фактично зареєстрована 06 квітня 2017 року - строк прострочення 6 днів) та №112 від 10 листопада 2017 року на суму 1181164,73 (фактично зареєстрована 15 грудня 2017 року - строк прострочення 15 днів), зареєстровані несвоєчасно.
Відповідно до пункту 4 частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України одним із принципів здійснення правосуддя в адміністративних судах є змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з'ясування всіх обставин у справі.
Дотримання цього принципу, розкритого в частині четвертій статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, вимагає від суду, який розглядає адміністративну справу, вжиття визначених законом заходів, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі.
Згідно частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Під час ухвалення рішення суд вирішує, зокрема, чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження (стаття 244 Кодексу адміністративного судочинства України).
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби в м. Києві №0152031206 від 06 березня 2018 року, часткове протиправне та підлягає частковому скасуванню, в частині штрафних санкцій у розмірі 9477,24 грн.
Відповідно до частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Судом встановлено, що під час подання позовної заяви Товариством з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «Сучасні будівельні рішення» сплачено судовий збір у розмірі 1916,42 грн. згідно платіжного доручення №3317 від 04 липня 2018 року, який підлягає відшкодуванню пропорційно задоволеним позовним вимогам.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 2, 72-77, 139, 241-246, 251 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
вирішив:
1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «Сучасні будівельні рішення» задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві від 06 березня 2018 року №0152031206 в частині штрафних санкцій у розмірі 9477,24 грн.
3. В решті позовних вимог відмовити.
4. Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «Сучасні будівельні рішення» (04053, м. Київ, вулиця Кудрявський узвіз, 5-Б, офіс 601/6, код ЄДРПОУ 37469814) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві (04116, м. Київ, вулиця Шолуденка, 33/19, код ЄДРПОУ 39439980) понесені судові витрати у вигляді судового збору у розмірі 153,31 грн.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку та у строки, встановлені статтями 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Т.І. Шейко