ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
10 лютого 2020 року м. Київ № 640/15791/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Шейко Т.І.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Імпел Гріффін Груп»
до Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві
провизнання протиправним та скасування наказу
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Імпел Гріффін Груп» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві, у якому просило суд:
- визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві №11545 від 14 серпня 2019 року про проведення документальної планової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Імпел Гріффін Груп».
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що наказ Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві від 14 серпня 2019 року №11545 про проведення документальної планової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Імпел Гріффін Груп» винесений безпідставно у зв'язку з порушенням відповідачем вимог податкового законодавства, а саме пункту 77.1 статті 77 Податкового кодексу України (тут і надалі нормативно-правові акти в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин), згідно з яким план-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки та абзацу 2 пункту 77.4 статті 77 Податкового кодексу України, відповідно до якого право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.
Представник відповідача позов не визнав, надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що Головне управління Державної фіскальної служби у м. Києві діяло в межах наданих повноважень та на підставі чинного законодавства при винесенні оскаржуваного наказу.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Як вбачається із матеріалів справи, 14 серпня 2019 року Головним управлінням Державної фіскальної служби у м. Києві винесено наказ №11545, згідно з яким на підставі плану-графіка проведення документальних перевірок суб'єктів господарювання на 2019 рік, відповідно до статей 20, 77, 82 Податкового кодексу України, пункту 2 частини 1 статті 13 розділу IV, статті 25 розділу IV Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», з метою дотримання вимог податкового законодавства за період з 01 квітня 2018 року по 30 червня 2019 року, валютного - за період з 01 квітня 2018 року по 30 червня 2019 року, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - за період з 01 січня 2011 року по 30 червня 2019 року та іншого законодавства за відповідний період наказано провести документальну планову виїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Імпел Гріффін Груп» (код 35634872), тривалістю 20 робочих днів з 29 серпня 2019 року по дату завершення перевірки.
Копія вказаного наказу №11545 від 14 серпня 2019 року та повідомлення про проведення документальної планової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Імпел Гріффін Груп» №155193/10/26-15-14-02/06 від 15 серпня 2019 року отримано представником позивача за довіреністю 19 серпня 2019 року.
Керуючись приписами абзацу 2 пункту 77.1 статті 77 Податкового кодексу України, згідно з яким план-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки та абзацу 2 пункту 77.4 статті 77 Податкового кодексу України, відповідно до якого право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки позивач дійшов висновку, що наказ Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві від 14 серпня 2019 року №11545 про проведення документальної планової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Імпел Гріффін Груп» винесено безпідставно у зв'язку з порушенням порядку призначення перевірок, а тому у відповідача відсутні законні підстави для проведення документальної планової виїзної перевірки.
Не погоджуючись з оскаржуваним наказом, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.
У відповідності до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частини шостої статті 19 Господарського кодексу України органи державної влади і посадові особи зобов'язані здійснювати інспектування та перевірки діяльності суб'єктів господарювання неупереджено, об'єктивно і оперативно, дотримуючись вимог законодавства, поважаючи права і законні інтереси суб'єктів господарювання.
Згідно приписів статті 21 Податкового кодексу України посадові особи контролюючих органів зобов'язані, зокрема, дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами.
Функції контролюючих органів визначені в статті 19№ Податкового кодексу України, зокрема підпунктом 19№.1.1 пункту 19№.1 статті 19№ цього Кодексу зазначено, що контролюючі органи здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів, у тому числі проводять відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків.
Відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки (пункт 75.1 статті 75 Податкового кодексу України).
Порядок проведення документальних планових перевірок визначений в статті 77 Податкового кодексу України, та як зазначено у пункті 77.1 вказаної статті - документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.
Пунктом 77.2 статті 77 Податкового кодексу України встановлено, що до плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.
Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік.
Порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Пунктом 77.4 статті 77 Податкового кодексу України встановлено, що про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.
Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.
Отже, з огляду на наведене, підставою для проведення планової документальної перевірки платника податків є включення такого платника до плану-графіку проведення планових документальних перевірок.
Рішення про проведення документальної планової перевірки оформлюється наказом.
Так, згідно витягу з плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на 2019 рік, наданого представником відповідача, Товариство з обмеженою відповідальністю «Імпел Гріффін Груп» (код ЄДРПОУ 35634872) включено до даного плану-графіку із зазначенням місяця початку і періоду, за який проводиться перевірка.
На підставі плану-графіка, у відповідності до пункту 77.4 статті 77 Податкового кодексу України, Головним управлінням Державної фіскальної служби у м. Києві винесено наказ №11545 від 14 серпня 2019 року та на вимогу цього ж пункту згаданої статті 19 серпня 2019 року представнику позивача за довіреністю вручено копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки, що підтверджується копією повідомлення.
Даний факт не заперечується ані позивачем, ані відповідачем.
Окрім цього, позивач посилається на абзац 2 пункту 77.1 статті 77 Податкового кодексу України, згідно з яким план-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки та наголошує на тому, що інформація стосовно плану-графіка проведення документальної перевірки на 2019 рік на офіційному веб-сайті ДФС України відсутня.
Однак, пункт 77.1 статті 77 Податкового кодексу України доповнено абзацом другим згідно із Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» № 1797-VIII від 21 грудня 2016 року, який набрав чинності з 01 січня 2017 року.
Тобто, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, оприлюднює на офіційному веб-сайті план-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на поточний рік до 25 грудня року, що йому передує, а саме до 25 грудня 2018 року та, аналогічно, на наступні роки. Відповідно, план-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2019 рік можна знайти на офіційному веб-сайті Державної фіскальної служби України за посиланням http://sfs.gov.ua/diyalnist-/plani-ta-zviti-roboti-/362017.html.
Із наведених норм податкового законодавства України слідує, що умовою для призначення планової документальної виїзної перевірки платника податків є визначення такого суб'єкта господарювання у плані-графіку проведення планових документальних перевірок, а підставою для її проведення є наказ про проведення перевірки.
Порядок формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків затверджений наказом Міністерства фінансів України № 524 від 02 червня 2015 року, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 24 червня 2015 року за №751/27196.
Згідно з пунктами 2, 3, 5 розділу І цього Порядку, формування (коригування) планів-графіків територіальних органів Державної фіскальної служби України здійснюється у порядку, встановленому у розділах ІІІ-V цього Порядку. Формування (коригування) планів-графіків здійснюється засобами інформаційно-телекомунікаційних систем Державної фіскальної служби України. Проекти річних планів-графіків складаються територіальними органами ДФС не пізніше 01 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки, квартальних планів-графіків - не пізніше 20 числа останнього місяця поточного кварталу засобами інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС. Проекти коригування планів-графіків у разі здійснення такого коригування формуються територіальними органами ДФС не пізніше 03 числа кожного місяця поточного року, починаючи з другого місяця поточного року, засобами інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС. Разом з проектом плану-графіка (коригування плану-графіка) формуються інформаційно-аналітичні довідки за кожним платником податків з використанням інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС. Після остаточного узгодження проектів планів-графіків (коригування планів-графіків) територіальні органи ДФС надають департаментам аудиту та податків і зборів з фізичних осіб засобами автоматизованої інформаційної системи «Управління документами» плани-графіки (коригування планів-графіків) з відповідними додатками та обґрунтування підстав включення платника податків до плану-графіка (коригування плану-графіка). План-графік складається із планів-графіків територіальних органів ДФС та затверджується Головою ДФС. Затверджений план-графік є обов'язковим для виконання всіма підрозділами територіальних органів ДФС. Належну якість формування плану-графіка та його коригування забезпечує територіальний орган ДФС, який сформував план-графік (коригування плану-графіка).
Отже, планова документальна виїзна перевірка призначається відповідно до плану-графіку проведення планових документальних перевірок, а положеннями Податкового кодексу України не передбачено можливості змінити іншим наказом період проведення планової документальної виїзної перевірки за межами строків, передбачених планом-графіком.
Так, судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Імпел Гріффін Груп» включено до плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2019 рік (з урахуванням коригування), що оприлюднений на офіційному сайті органу ДФС.
Як вбачається із матеріалів справи, наказ Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві №11545 від 14 серпня 2019 року винесено на підставі плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, а саме плану-графіка 2019 року (з урахуванням внесених змін на серпень місяць).
Таким чином, аналізуючи наведене в сукупності, суд приходить до висновку, що наказ Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві №11545 від 14 серпня 2019 року, який є предметом оскарження в даній справі, винесено у відповідності до вимог пункту 77.4 статті 77 Податкового кодексу України.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є не обґрунтованими, а відтак такими, що задоволенню не підлягають.
Керуючись статтями 2, 77, 241-246, 251 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва -
У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Імпел Гріффін Груп» до Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві - відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку та у строки, встановлені статтями 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Т.І. Шейко