Рішення від 30.01.2020 по справі 826/17175/18

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 січня 2020 року м. Київ № 826/17175/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Пащенка К.С., за участю секретаря судового засідання Легейди Я.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомОСОБА_1

доДарницької районної в місті Києві державної адміністрації, Дарницького районного у місті Києві військового комісаріату, Київського міського військового комісаріату

про представники сторін:визнання дій протиправними позивач - ОСОБА_1 ; представник позивача - Муляр Д.В.; відповідача-1 - ОСОБА_2 ; відповідача-2 - ОСОБА_3 ; відповідача-3: Івашковський Р.І., Мациборчук Л.Г.

(в судовому засіданні 30.01.2020, відповідно до ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України (по тексту - КАС України), проголошено вступну та резолютивну частини рішення (скорочене рішення)),

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 ) (надалі - позивач або ОСОБА_1 або Призовник) подано на розгляд Окружному адміністративному суду міста Києва позов до Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації (адреса: 02068, м. Київ, вул. Олександра Кошиця, 11, ідентифікаційний код - 37388222) (далі - відповідач-1 або Дарницька адміністрація), Дарницького районного у місті Києві військового комісаріату (адреса: м. Київ, вул. Бориспільська, 26-А, ідентифікаційний код - НОМЕР_2 ) (нижче - відповідач-2 або ІНФОРМАЦІЯ_1 ) та ІНФОРМАЦІЯ_2 (адреса: АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код - НОМЕР_3 ) (по тексту - відповідач-3 або ІНФОРМАЦІЯ_3 ), в якому позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати протокол Дарницької призовної комісії № 7 від 25 квітня 2018 року у частині призову на строкову військову службу ОСОБА_1 ;

- визнати протиправними дії посадових осіб Дарницького районного в місті Києві військового комісаріату, а саме направлення ОСОБА_1 до Київського об'єднаного збірного пункту (вул. Зрошувальна 17 А, м. Київ);

- визнати протиправними дії посадових осіб Київського об'єднаного збірного пункту, а саме утримання ОСОБА_1 у Київському об'єднаному збірному пункті (вул. Зрошувальна 17 А, м. Київ);

- стягнути з Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації та ІНФОРМАЦІЯ_2 на користь ОСОБА_1 моральну шкоду у сумі 300 000,00 грн.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.11.2018 (суддя Пащенко К.С.) відкрито провадження у даній адміністративній справі, постановлено розглядати справу у порядку загального позовного провадження у підготовчому судовому засіданні.

Ухвалами Окружного адміністративного суду міста Києва від 02.05.2019 закрито підготовче провадження у адміністративній справі та призначено справу до розгляду по суті на 27.06.2019; відмовлено у задоволенні клопотання представника вих. № 30-вих. 19 від 21.02.2019 «Про призначення експертизи» ОСОБА_1 .

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27.06.2019 викликано у судове засідання 01.08.2019 у якості свідків членів військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 , а саме: голову комісії, лікаря - травматолога ОСОБА_4 ; заступника голови комісії, лікаря - невропатолога ОСОБА_5 ; секретаря комісії, медичну сестру ОСОБА_6 ; лікаря-терапевта ОСОБА_7 та лікаря-хірурга ОСОБА_8 .

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 01.08.2019 витребувано у Дарницького районного у місті Києві військового комісаріату інформацію щодо адрес місця роботи членів військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 , а саме: голови комісії, лікаря - травматолога ОСОБА_4 ; заступника голови комісії, лікаря - невропатолога ОСОБА_5 ; секретаря комісії, медичної сестри ОСОБА_6 ; лікаря-терапевта ОСОБА_7 та лікаря-хірурга ОСОБА_8 .

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 20.09.2019 викликано у судове засідання 10.10.2019 у якості свідків членів військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 , а саме: голову комісії, лікаря - травматолога ОСОБА_4 ; заступника голови комісії, лікаря - невропатолога ОСОБА_5 ; секретаря комісії, медичну сестру ОСОБА_6 ; лікаря-терапевта ОСОБА_7 та лікаря-хірурга ОСОБА_8 .

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.10.2019 повторно викликано у судове засідання 14.11.2019 у якості свідків членів військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_5 у місті Києві військовому комісаріаті, а саме: голову комісії, лікаря - травматолога ОСОБА_4 ; заступника голови комісії, лікаря - невропатолога Литвиненко І.В.; секретаря комісії, медичну сестру Аврамчук В.Г.; лікаря-терапевта ОСОБА_7 та лікаря-хірурга Шумакова П.О.

У судових засіданнях 22.02.2019, 28.03.2019, 27.06.2019, 01.08.2019, 10.10.2019 та 14.11.2019 судом оголошувалась перерва, справу призначено до розгляду на 30.01.2020.

Вказаної дати в судовому засіданні позивач та його представник підтримали, за викладених у позові підстав, позовні вимоги в повному обсязі та просили задовольнити позов.

Мотивуючи позовні вимоги позивач зазначає про протиправність рішення про призов його на строкову військову службу, а відтак подальше утримання останнього на обласному збірному пункті є неправомірним та здійснюється проти волі ОСОБА_1 .

Представники відповідачів проти позову, за викладених у відзивах підстав, заперечували, та, за акцентів про необґрунтованість та недоведеність позовних вимог, зауважили на відсутності підстав для задоволення позову.

Щодо інших процесуальних дій, вчинених судом, слід вказати, що під час перебування справи на розгляді, в порядку ст. 91 КАС України, в судовому засіданні 14.11.2019 були допитані в якості свідків ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_6 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , які надали суду пояснення про відомі їм по справі обставини в розрізі питання проходження ОСОБА_1 медичного огляду.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Як вказує позивач, 25.04.2018 він самостійно з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_6 за адресою: АДРЕСА_3 , та цього ж дня його направлено на медичне обстеження для встановлення ступеню його придатності до строкової військової служби.

ОСОБА_1 примічає, що при проведенні медичного огляду усі його скарги ігнорувались і проставлялись відмітки про його придатність до військової служби.

Як відзначає позивач, в подальшому Дарницькою призовною комісією прийнято рішення про призов ОСОБА_1 на строкову військову службу (протокол Дарницької призовної комісії № 7 від 25.04.2018).

В той же час, позивач наголошує, що має ряд захворювань, зокрема, виразкову хворобу шлунку та інші, що підтверджується лікарськими висновками.

Так, ОСОБА_1 зазначає, що громадяни, що мають виразкову хворобу шлунку дванадцятипалої кишки є непридатними до військової служби в мирний час, обмежено придатними у воєнний час згідно з вимогами статті 53 «Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби», що міститься у додатку № 1 до «Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України».

За твердженнями позивача, наявні у нього захворювання вказують на непридатність до строкової військової служби, а отже прийняте рішення Дарницькою призовною комісією за результатами медичного огляду, що оформлено протоколом № 7 від 25.04.2018, є протиправним та підлягає скасуванню (далі - Рішення або Спірне рішення або Оскаржуване рішення).

Позивач зауважує, що після проведення медичного огляду, його направлено до Київського об'єднаного збірного пункту (вул. Зрошувальна 17 А, м. Київ), де він пробув три доби та, у зв'язку з постійними усними скаргами, останнього направили на додаткове медичне обстеження та відпустили.

При цьому, 27.04.2018 позивача перестали протиправно утримувати у Київському об'єднаному збірному пункті (вул. Зрошувальна, 17 А, м. Київ) та відпустили.

Зважаючи на наведене, ОСОБА_1 вважає, що рішення про призов на строкову військову службу є неправомірним, а тому і доставка останнього до Київського об'єднаного збірного пункту ( АДРЕСА_4 ), і його подальше утримання не відповідає вимогам закону.

Крім цього, на думку повивача, оскільки 26.04.2018 його не було направлено у військову частину, як зазначено у рішенні про призов на строкову військову службу, то і подальше утримання Призовника на обласному збірному пункті відбуваються поза волею відповідного суб'єкта.

Окремо, позивач примітив, що через вказані протиправні дії у нього загострився посттравматичний синдром та станом на 05.09.2018 він проходив курс реабілітації у Центрі психосоціальної реабілітації НаУКМА. Через загострення посттравматичного синдрому позивач не може працювати військовим кореспондентом. У зв'язку з наведеним, ОСОБА_1 завдано моральні збитки у сумі 300 000 (триста тисяч) гривень.

З викладеними позивачем в позові доводами відповідач-2 не погоджується та у своєму відзиві зазначив, що у зв'язку із проведенням весняного призову на строкову військову службу ОСОБА_1 , як призовника, було відібрано для комплектування Національної гвардії України та викликано до призовної дільниці Дарницького району міста Києва на 25.04.2018.

Цієї дати позивача, по прибуттю на призовну дільницю, було направлено на медичний огляд лікарями відділення постійно діючої медичної комісії при Дарницькому РВК КНП «КДЦ № 1 Дарницького району м. Києва - позаштатної постійно діючої військово-лікарської Дарницького РВК у м. Києві» (в рішення скорочено - ВЛК).

Перед медичним оглядом позивачу було проведено відповідні аналізи, результати яких були надані на розгляд BЛK.

Під час медичного огляду, лікарями враховувались обставини про те, що:

- за результатами медичного огляду, пройденого під час приписки до призовної дільниці у 2008 році, ОСОБА_1 був визнаний придатний до військової служби за станом здоров'я, у зв'язку з чим був приписаний до призовної дільниці та поставлений на військовий облік призовників;

- про незгоду з рішенням військово-лікарської комісії про придатність до військової служби, винесеним під час приписки у 2008 році, позивач не заявляв та його перегляду у встановленому порядку не вимагав;

- в період з 10.07.2008 по 25.04.2018 (під час перебування на обліку призовників у Дарницькому районі м. Києва та в день проходження медичного огляду) ОСОБА_1 не повідомляв Дарницький військовий комісаріат про зміни у стані свого здоров'я та не надавав на розгляд ВЛК жодних документів, які б підтверджували такі зміни;

- результати аналізів, які проводились позивачу 25.04.2018 відповідали нормальним показникам;

- під час проходження медичного огляду ОСОБА_1 скарг не висловлював;

- станом на дату проходження медичного огляду Призовник не перебував на жодному диспансерному обліку;

- від лікувально-профілактичних закладів жодних відомостей про погіршення стану здоров'я ОСОБА_1 у вище вказаний період на адресу відповідача-2 також не надходило.

Також до уваги була взята Медична характеристика КНП «ЦПМСД № 2» Дарницького району м. Києва від 25.04.2018.

Додатково Дарницький військовий комісаріат звертає увагу на той факт, що акт обстеження призовника вих. № 303 від 07.05.2018, виписка із медичної картки амбулаторного (стаціонарного) хворого від 10.09.2018, дослідження (магнітно-резонансна томографія) від 20.05.2018, амбулаторні картки пацієнта № 53392 від 05.05.2018 та від 10.05.2018, довідка «Центру психосоціальної реабілітації НАУКМА» № 02/002 від 05.09.2018 були складені та видані після проходження Призовником 25.04.2018 медичного огляду, а тому не могли бути розглянуті та враховані ВЛК Дарницького РВК у м. Києві під час вказаного медичного огляду.

За результатами проведеного 25.04.2018 спеціалістами медичного огляду ВЛК постановила, що позивач є придатним до військової служби за графами ТДВ «А» 1, 5 - 11, у зв'язку із чим прийнято рішення про призначення ОСОБА_1 у відповідну бойову команду.

Відповідно до результатів вище вказаного медичного огляду ВЛК винесла і оголосила рішення про придатність позивача до військової служби та його призов на строкову військову службу з призначенням до Національної Гвардії України, а також визначила термін відправки у військову частину 26.04.2018.

На виконання рішень ВЛК та Дарницької призовної комісії у м. Києві «Про придатність ОСОБА_1 до військової служби та його відправку у військову частину в термін до 26.04.2018», внесених до протоколу призовної комісії № 7 від 25.04.2018 за порядковим номером 30/627, відповідач-2 оформив належним чином усі необхідні документи та забезпечив прибуття позивача на збірний пункт ІНФОРМАЦІЯ_2 за добу до відправлення бойової команди, до якої ОСОБА_1 був призначений.

Дарницький військовий комісаріат акцентує, що як вбачається з сукупного аналізу положень абзацу п'ятнадцятого п. 2.3.4., п. 2.4.5., п. 2.10.3 розділу І та п. 20.2 розділу II «Положення про військову лікарську експертизу» постанови ВЛК районних військових комісаріатів у м. Києві переглядаються та скасовуються військово-лікарськими комісіями вищого рівня, зокрема ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 , ВЛК регіону або ЦВЛК.

Разом із тим, позивач не звертався до ВЛК вищого рівня з вимогами щодо перегляду або скасування постанови ВЛК Дарницького РВК у м. Києві «Про придатність ОСОБА_1 до військової служби за графами ТДВ «А» 1, 5-11 та прийняття рішення направити позивача на збірний пункт ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 25.04.2018.

Підсумовуючи зазначені у відзиві обставини, відповідач-2 констатує, що постанова ВЛК Дарницького РВК у м. Києві від 25.04.2018 станом на теперішній час є чинною, а тому Рішення є правомірним, дії посадових осіб відповідача-2 вчинені в межах і у спосіб, визначені законом та не порушували законних прав та інтересів позивача, а твердження ОСОБА_1 щодо спричинення йому моральної шкоди є надуманими та необґрунтованими.

У поданому до суду відзиві на позов відповідач-3 відзначив, що 25.04.2018 позивач пройшов медичний огляд військово-лікарською комісією Дарницького РВК у м. Києві, за результатами якого був визнаний придатним до військової служби за станом здоров'я та у відповідності до ч. 1 ст. 15 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» рішенням Дарницької призовної комісії у м. Києві від 25.04.2018 був призваний на строкову військову службу і призначений у команду для відправки для подальшого проходження служби 26.04.2018, внаслідок чого був направлений до збірного пункту Київського міського військкомату, де був поставлений на забезпечення.

Водночас, впродовж всього часу перебування на збірному пункті Київського міського військкомату ОСОБА_1 всілякими методами вимагав надати йому добове звільнення перед відправкою. Згодом позивач, з метою уникнути відправку до військ, почав скаржитись на стан здоров'я, у зв'язку з чим був направлений на контрольний медичний огляд військово-лікарською комісією Київського міського військкомату.

Під час проходження контрольного медичного огляду 25.04.2018 позивач заявив, що вживає наркотичні засоби та має ряд інших захворювань, зокрема старі травми, виразку шлунку у зв'язку з чим за рішенням лікаря-хірурга був направлений на фіброгастродуоденоскопію (ФГДС), яка була проведена йому 26.04.2018.

Однак результати ФГДС не підтвердили та не спростували наявність у позивача виразки шлунку, тому за рішенням лікаря-терапевта 27.04.2018 ОСОБА_1 був направлений на стаціонарне обстеження до гастроентерологічного відділення Київської міської клінічної лікарні № 8, про що йому було видано направлення № 811043 від 27.04.2018.

Разом з цим, позивач зазначив про свою суїцидальну поведінку, де мали місце спроби неодноразового умисного спричинення власної смерті, на підставі чого позивачу було видано направлення № 811042 від 27.04.2018 та направлено в Київську міську психіатричну лікарню № 2.

КМВК відмічає, що результати вказаних обстежень позивач мав надати на розгляд військово-лікарської комісії КМВК в термін до 07.05.2018, для чого йому було надане звільнення до вказаної дати та вручена під особистий відпис повістка з викликом до збірного пункту КМВК на 07.05.2018 з метою закінчення контрольного медичного огляду та прийняття рішення щодо наявності або відсутності протипоказань за станом здоров'я щодо відправки у війська та проходження військової служби.

Так, 07.05.2018 і по день подачі відзиву ОСОБА_1 , в порушення приписів Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» до збірного пункту КМВК не з'явився та результатів стаціонарного обстеження, на яке був направлений, не подав, порушивши таким чином порядок комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань.

Викладаючи висновки відзиву, відповідач-3 зазначив, що станом на 28.12.2018 постанова ВЛК Дарницького РВК у м. Києві про придатність позивача до військової служби та призначення його у бойову команду від 25.04.2018 не була переглянута ВЛК Київського міського військкомату, не є скасованою, тобто чинна, у зв'язку із неявкою та не наданням відповідних медичних результатів, на підставі яких вноситься рішення. Тому рішення Дарницької призовної комісії у м. Києві про придатність позивача до військової служби та його призов на строкову військову службу з призначенням до Національної Гвардії України та відправку військову частину 26.04.2018 було прийняте згідно встановленого порядку.

В частині заявленої до стягнення моральної шкоди та її розміру КМВК, за обставин відсутності протиправності дій або бездіяльності, зауважує про недоведеність визначеної в позові суми моральної шкоди.

У відзиві на позов ОСОБА_9 окреслює, що рішення Дарницької призовної комісії у м. Києві щодо придатності до військової служби громадянина ОСОБА_1 винесено з врахуванням результатів медичного огляду Призовника, його моральних і професійних якостей, рівня освіти, а також матеріального та соціального стану призовника і членів його сім'ї. Тому в діях відповідача-1 не вбачається порушення прав позивача.

У своїх відповідях на відзиви позивач, в аспекті наголосу на його непридатність до військової служби за станом здоров'я, примічає про протиправність рішення щодо призову на таку службу. Окремо позивач зауважує, по-перше, про проведення медичного огляду ОСОБА_1 неналежним чином. По-друге, що проходження Призовником повторної призивної комісії до предмету доказування у цій справі не відноситься. По-третє, що судовий розгляд справи не є втручанням у прийняття рішення посадовими особами КВМК. По-четверте, про неможливість порушення прав Призовника, як громадянина України, непридатного до строкової військової служби.

Вирішуючи спір по суті, суд зауважує на таке.

Спірні правовідносини, які виникли між сторонами, регулюються Конституцією України, Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» (в тексті - Закон), «Положенням про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом», затв. Постановою Кабінету Міністрів України від 21.03.2002 № 352 (надалі в рішенні - Положення № 352), «Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», затв. Наказом Міністра оборони України № 402 від 14.08.2008 (нижче скорочено - Положення № 402), та іншими нормативно-правовими актами, виданими на їх виконання (тут і по тексту відповідні нормативно-правові акти наведено в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Положеннями Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» здійснюється правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначаються загальні засади проходження в Україні військової служби.

Згідно ст. 1 Закону, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом.

Виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи і організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (об'єднані міські) військові комісаріати (далі - районні (міські) військові комісаріати), військові комісаріати Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, а також територіальні центри (в Автономній Республіці Крим, областях, місті Києві) та філіали (в районах та містах) комплектування військовослужбовцями за контрактом.

Порядок утворення та повноваження територіальних центрів, філіалів комплектування військовослужбовцями за контрактом визначаються положенням, яке затверджується Кабінетом Міністрів України.

Щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний та воєнний час.

Громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані: прибувати за викликом районного (міського) військового комісаріату для оформлення військово-облікових документів, приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних; проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії районного (міського) військового комісаріату; проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Проходження військової служби здійснюється: громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом; іноземцями та особами без громадянства - у добровільному порядку (за контрактом) на посадах, що підлягають заміщенню військовослужбовцями рядового, сержантського і старшинського складу Збройних Сил України.

Громадяни України, які приписуються до призовних дільниць, направляються для підготовки до військової служби, особи, які призиваються або приймаються на військову службу, приймаються на службу у військовому резерві, та військовозобов'язані, призначені для комплектування посад за відповідними військово-обліковими спеціальностями під час проведення мобілізації, проходять обов'язковий медичний огляд. Порядок проходження медичного огляду затверджується Міністерством оборони України та центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я. Перелік військово-облікових спеціальностей затверджується Міністерством оборони України.

Правовою основою військового обов'язку і військової служби є Конституція України, цей Закон, Закон України "Про оборону України", "Про Збройні Сили України", "Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію", інші закони України, а також прийняті відповідно до них укази Президента України та інші нормативно-правові акти щодо забезпечення обороноздатності держави, виконання військового обов'язку, проходження військової служби, служби у військовому резерві та статусу військовослужбовців, а також міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (ст. 3 Закону).

Збройні Сили України та інші військові формування комплектуються військовослужбовцями шляхом: призову громадян України на військову службу; прийняття громадян України на військову службу за контрактом (ст. 4 Закону).

З правових конструкцій зазначених норм Закону, якими регулюються питання: військового обов'язку; військової служби і виконання військового обов'язку; правової основи військового обов'язку і військової служби, випливає про обов'язок осіб, які призиваються або приймаються на військову службу, пройти обов'язковий медичний огляд.

Тобто, особи, які призиваються на військову службу, зобов'язані пройти медичний огляд.

Поряд із наведеним нормативним регулюванням, Закон визначає правові питання приписки громадян України до призовних дільниць, а також призову і прийняття на військову службу.

Так, за ст. 14 України «Про військовий обов'язок і військову службу», приписка громадян України чоловічої статі до призовних дільниць проводиться з метою взяття їх на військовий облік, визначення наявних призовних ресурсів, ступеня придатності до військової служби, встановлення освітнього рівня, здобутої спеціальності або професії, рівня фізичної підготовки, вивчення особистих якостей.

Для проведення приписки громадян України у районах (містах) утворюються призовні дільниці.

До призовних дільниць щороку протягом січня - березня приписуються допризовники, яким у рік приписки виповнюється 17 років. Приписка проводиться районними (міськими) військовими комісаріатами за місцем проживання.

Для приписки до призовної дільниці громадяни України зобов'язані особисто прибути до районного (міського) військового комісаріату в строк, зазначений у повістці, та подати необхідні документи, перелік яких установлюється Міністерством оборони України.

Для проведення приписки громадян України до призовних дільниць у районних (міських) військових комісаріатах утворюються комісії з питань приписки у такому складі: голова комісії - районний (міський) військовий комісар; члени комісії: представник районного (міського) органу управління освітою; представник уповноваженого підрозділу органу Національної поліції, який проводить роботу з неповнолітніми; лікар, який організовує роботу медичного персоналу з медичного огляду громадян України, які підлягають приписці; психолог відповідного державного (комунального) закладу, розташованого на території району (міста); секретар комісії.

Персональний склад районної (міської) комісії з питань приписки, порядок її проведення затверджуються щороку головою районної державної адміністрації (виконавчого органу міської ради).

На районні (міські) комісії з питань приписки покладаються: організація і проведення медичного огляду допризовників, які викликаються на комісію, визначення їх придатності для військової служби; виявлення і попередній відбір кандидатів для направлення до вступу на навчання у вищих військових навчальних закладах або військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів; направлення призовників, придатних за медичними та іншими показниками, для проходження підготовки з військово-технічних спеціальностей; направлення для медичного огляду до призовної комісії Автономної Республіки Крим, обласних або Київської міської призовних комісій призовників, яких визнано непридатними до військової служби за станом здоров'я, та таких, що виявили незгоду з результатами медичного огляду; прикріплення до лікувально-профілактичних закладів за місцем проживання громадян України, яких визнано під час приписки тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я, та таких, що потребують обстеження або медичного нагляду. Відвідування лікувально-профілактичних закладів згідно з рішенням комісії з питань приписки для громадян-допризовників обов'язкове; прикріплення до відповідних навчальних закладів громадян України, які мають низьку освітню підготовку або не володіють чи недостатньо володіють державною мовою; організація роботи з вивчення особистості призовників, їх морально-ділових якостей та сімейного стану; зняття з військового обліку призовників та взяття на військовий облік військовозобов'язаних громадян, яких: за станом здоров'я визнано непридатними до військової служби в мирний час, обмежено придатними у воєнний час; раніше було засуджено до позбавлення волі, обмеження волі, арешту чи виправних робіт за вчинення злочину невеликої або середньої тяжкості, у тому числі із звільненням від відбування покарання; виключення з військового обліку громадян, яких: за станом здоров'я визнано непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку; раніше було засуджено до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.

За результатами медичного огляду громадянина України і з урахуванням рівня його освітньої підготовки, особистих якостей, роду діяльності та спеціальності комісія з питань приписки може прийняти одне з таких рішень: придатний для військової служби та попередньо призначений до служби у Збройних Силах України чи іншому військовому формуванні; тимчасово непридатний до військової служби, потребує лікування; підлягає направленню на додаткове медичне обстеження та проведення повторного медичного огляду (із зазначенням дати проведення); непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час, підлягає взяттю на облік військовозобов'язаних; непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку, підлягає виключенню з військового обліку; підлягає взяттю на військовий облік військовозобов'язаних як такий, що був раніше засуджений до позбавлення волі, обмеження волі, арешту, виправних робіт за вчинення злочину невеликої або середньої тяжкості, у тому числі із звільненням від відбування покарання; підлягає виключенню з військового обліку як такий, що був раніше засуджений до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Громадянам України, приписаним до призовних дільниць, видаються посвідчення про приписку, роз'яснюються права та обов'язки, правила військового обліку та відповідальність за порушення цих правил.

Так, з положень статті 14 Закону видно про проведення приписки громадян України чоловічої статі до призовних дільниць, які зобов'язані особисто прибути до районного (міського) військового комісаріату в строк, зазначений у повістці, та подати необхідні документи, з метою взяття їх на військовий облік, визначення ступеня придатності до військової служби.

Для здійснення приписки громадян України до призовних дільниць у районних (міських) військових комісаріатах утворюються комісії з питань приписки, на яких покладається, зокрема, організація і проведення медичного огляду допризовників, які викликаються на комісію, визначення їх придатності для військової служби.

За результатами медичного огляду громадянина України комісія з питань приписки уповноважена прийняти рішення про придатність для військової служби та попереднього призначення до служби у Збройних Силах України чи іншому військовому формуванні; чи направлення на додаткове медичне обстеження та проведення повторного медичного огляду (із зазначенням дати проведення).

Згідно ст. 15 Закону, на строкову військову службу призиваються придатні для цього за станом здоров'я громадяни України чоловічої статі, яким до дня відправлення у військові частини виповнилося 18 років, та старші особи, які не досягли 27-річного віку і не мають права на звільнення або відстрочку від призову на строкову військову службу (далі - громадяни призовного віку).

Призов громадян України на строкову військову службу включає проходження ними призовної комісії та відправлення їх до військових частин.

Організація підготовки та проведення призову громадян України на строкову військову службу здійснюється міськими (районними) державними адміністраціями (виконавчими органами міських рад) у взаємодії з міськими (районними) військовими комісаріатами.

Порядок організації підготовки та проведення призову громадян України на строкову військову службу визначається цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України.

Строки проведення призову (призовів) громадян України на строкову військову службу визначаються Указом Президента України. Такий указ публікується в засобах масової інформації не пізніш як за місяць до закінчення року, що передує року призову (призовів) громадян України на строкову військову службу, крім указу про призов (призови) громадян України на строкову військову службу в особливий період, який публікується не пізніш як за місяць до початку проведення призову (призовів) громадян України на строкову військову службу.

Чисельність громадян України, які підлягають призову на строкову військову службу, та обсяги видатків для проведення чергового призову визначаються Кабінетом Міністрів України.

Після набрання чинності Указом Президента України щодо проведення чергового призову: призовники, яким надійшла повістка районного (міського) військового комісаріату на прибуття до призовної дільниці для проходження призовної комісії, зобов'язані прибути в пункт і у строк, зазначені в повістці; у разі якщо за будь-яких обставин повістка не надійшла, громадяни призовного віку зобов'язані з'явитися до призовної дільниці в десятиденний строк з дня початку відповідного чергового призову, визначеного Указом Президента України; призовники, які змінили місце проживання, зобов'язані в семиденний строк прибути до районного (міського) військового комісаріату за новим місцем проживання для взяття на військовий облік; керівники підприємств, установ, організацій і навчальних закладів незалежно від підпорядкування та форм власності на вимогу військових комісаріатів забезпечують своєчасне прибуття громадян призовного віку до призовних дільниць.

У разі неявки призовника без поважних причин за викликом районного (міського) військового комісаріату на призовну комісію він несе відповідальність, установлену законом.

Поважними причинами неприбуття призовників до призовних дільниць у строк, установлений військовим комісаріатом, які підтверджені відповідними документами, визнаються: перешкода стихійного характеру, хвороба призовника або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у зазначені пункт і строк; смерть його близького родича (батьків, дружини, дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини.

За таких обставин, з норми статті 15 Закону випливає про призов на строкову військову службу придатних для цього за станом здоров'я громадян України чоловічої статі.

Призов включає в себе проходження призовниками призовної комісії та відправлення їх до військових частин.

Організація підготовки та проведення призову громадян України на строкову військову службу здійснюється міськими (районними) державними адміністраціями (виконавчими органами міських рад) у взаємодії з міськими (районними) військовими комісаріатами, а порядок організації підготовки та проведення призову громадян України на строкову військову службу визначається Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України.

Строки проведення призову (призовів) громадян України на строкову військову службу визначаються Указом Президента України, який публікується в засобах масової інформації.

Призовники, яким надійшла повістка районного (міського) військового комісаріату на прибуття до призовної дільниці для проходження призовної комісії, зобов'язані прибути в пункт і у строк, зазначені в повістці. При цьому, неявка призовника без поважних причин за викликом районного (міського) військового комісаріату на призовну комісію передбачає відповідальність, установлену законом.

Відповідно до ст. 16 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», для проведення призову громадян України на строкову військову службу в районах (містах) утворюються призовні комісії у такому складі: голова комісії - заступник голови районної державної адміністрації (виконавчого органу міської ради); члени комісії: районний (міський) військовий комісар; заступник керівника районного (міського) органу управління освітою; заступник начальника районного (міського) органу Національної поліції; лікар, який організовує роботу медичного персоналу щодо медичного огляду призовників; психолог відповідного державного (комунального) закладу, розташованого на території району (міста); представники Збройних Сил України та інших військових формувань, громадських організацій, підприємств, установ і організацій за попереднім узгодженням з головою комісії; секретар комісії.

Персональний склад районної (міської) призовної комісії, графік засідань призовної комісії, порядок проведення та забезпечення заходів з організації призову громадян України на строкову військову службу затверджуються головою районної державної адміністрації (виконавчого органу міської ради).

На районні (міські) призовні комісії покладається: організація медичного огляду призовників та призов громадян України на строкову військову службу з призначенням їх для служби у Збройних Силах України чи іншому військовому формуванні; надання призовникам відстрочки від призову на строкову військову службу на підставах, передбачених статтею 17 цього Закону; звільнення призовників від призову на строкову військову службу на підставах, передбачених статтею 18 цього Закону, взяття їх на облік військовозобов'язаних або виключення з військового обліку; направлення призовників, які виявили бажання вступити до вищих військових навчальних закладів або військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів, для проходження випробувань та складання вступних іспитів або прийняття рішення про відмову в такому направленні; направлення до лікувально-профілактичних закладів за місцем проживання (перебування) громадян, яких визнано тимчасово непридатними до військової служби; організація роботи з вивчення особистостей призовників, їх морально-ділових якостей та сімейного стану; направлення до відповідних правоохоронних органів матеріалів на призовників, які ухиляються від призову на строкову військову службу; внесення на розгляд призовної комісії вищого рівня клопотань щодо надання громадянам України відстрочок від призову на строкову військову службу у випадках, не передбачених цим Законом.

Рішення призовної комісії може бути оскаржено громадянином України до призовної комісії вищого рівня або до суду в порядку, передбаченому законом.

Для керівництва і контролю за діяльністю районних (міських) призовних комісій в Автономній Республіці Крим, областях та місті Києві утворюються відповідно призовна комісія Автономної Республіки Крим, обласні та Київська міська призовні комісії. Персональний склад призовної комісії Автономної Республіки Крим, обласних, Київської міської призовних комісій, порядок проведення та забезпечення роботи з організації призову затверджуються відповідно Головою Ради міністрів Автономної Республіки Крим та головами обласних, Київської міської державних адміністрацій.

На призовну комісію Автономної Республіки Крим, обласні та Київську міську призовні комісії покладаються: керівництво діяльністю районних (міських) призовних комісій; організація медичного огляду громадян України, які визнані районними (міськими) комісіями з питань приписки або районними (міськими) призовними комісіями непридатними або тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я, та громадян України, які заявили про незгоду з результатами медичного огляду чи рішеннями районних (міських) комісій з питань приписки або районних (міських) призовних комісій, а також громадян, які призвані на строкову військову службу безпосередньо перед їх відправленням у військові частини; перевірка підстав щодо надання відстрочки або звільнення громадян України від призову на строкову військову службу; контроль за обґрунтованим призначенням призовників для служби у Збройних Силах України чи іншому військовому формуванні з урахуванням їх освіти, досвіду, здібностей, інтересів та особистих можливостей; розгляд скарг громадян на рішення та дії районних (міських) призовних комісій.

Призовна комісія Автономної Республіки Крим, обласні, Київська міська призовні комісії мають право переглядати та змінювати рішення відповідних районних (міських) призовних комісій та рішень районних (міських) комісій з питань приписки стосовно громадян України, визнаних непридатними до військової служби за станом здоров'я.

Рішення призовної комісії Автономної Республіки Крим, обласних, Київської міської призовних комісій може бути оскаржено до суду в порядку, передбаченому законом.

Таким чином, в силу приписів ст. 16 Закону, для проведення призову громадян України на строкову військову службу в районах (містах) утворюються призовні комісії, персональний склад яких, графік їх засідань, порядок проведення та забезпечення заходів з організації призову громадян України на строкову військову службу затверджуються головою районної державної адміністрації (виконавчого органу міської ради).

Таким комісіям надані повноваження з: організації медичного огляду призовників та призов громадян України на строкову військову службу з призначенням їх для служби у Збройних Силах України чи іншому військовому формуванні; надання призовникам відстрочки від призову на строкову військову службу на підставах, передбачених статтею 17 цього Закону; звільнення призовників від призову на строкову військову службу на підставах, передбачених статтею 18 цього Закону, взяття їх на облік військовозобов'язаних або виключення з військового обліку; направлення до відповідних правоохоронних органів матеріалів на призовників, які ухиляються від призову на строкову військову службу.

В свою чергу, для керівництва і контролю за діяльністю районних (міських) призовних комісій в Автономній Республіці Крим, областях та місті Києві утворюються відповідно призовна комісія Автономної Республіки Крим, обласні та Київська міська призовні комісії, які: здійснюють керівництво діяльністю районних (міських) призовних комісій; організацію медичного огляду громадян України, які визнані районними (міськими) комісіями з питань приписки або районними (міськими) призовними комісіями непридатними або тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я, та громадян України, які заявили про незгоду з результатами медичного огляду чи рішеннями районних (міських) комісій з питань приписки або районних (міських) призовних комісій, а також громадян, які призвані на строкову військову службу безпосередньо перед їх відправленням у військові частини; перевірку підстав щодо надання відстрочки або звільнення громадян України від призову на строкову військову службу; контроль за обґрунтованим призначенням призовників для служби у Збройних Силах України чи іншому військовому формуванні з урахуванням їх освіти, досвіду, здібностей, інтересів та особистих можливостей; розгляд скарг громадян на рішення та дії районних (міських) призовних комісій.

При цьому, така комісія має право переглядати та змінювати рішення відповідних районних (міських) призовних комісій та рішень районних (міських) комісій з питань приписки стосовно громадян України, визнаних непридатними до військової служби за станом здоров'я.

У відповідності до статті 17 Закону, відстрочка від призову на строкову військову службу надається призовникам за рішенням районної (міської) призовної комісії відповідно до цього Закону за сімейними обставинами, станом здоров'я, для здобуття освіти та продовження професійної діяльності.

Відстрочка від призову на строкову військову службу за станом здоров'я на строк до одного року надається призовникам, які визнані під час медичного огляду тимчасово непридатними до військової служби.

Призовники, які втратили підстави для надання відстрочки від призову на строкову військову службу, а також особи, які не мають права на відстрочку або підстав для звільнення від призову на строкову військову службу, передбачених статтями 17 та 18 цього Закону, і не призвані з різних причин на строкову військову службу у встановлені строки, повинні бути призвані під час здійснення чергового призову.

Так, стаття 17 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» передбачає відстрочку від призову на строкову військову службу за станом здоров'я, яка надається призовникам за рішенням районної (міської) призовної комісії відповідно до Закону.

Така відстрочка надається призовникам, які визнані під час медичного огляду тимчасово непридатними до військової служби на строк до одного року.

Статтю 18 Закону встановлено, що від призову на строкову військову службу в мирний час звільняються громадяни України: які визнані за станом здоров'я непридатними до військової служби в мирний час; які до дня відправлення на строкову військову службу досягли 27-річного віку; які виконали обов'язки служби у військовому резерві протягом строків першого та другого контрактів; батько або мати, рідний (повнорідний, неповнорідний) брат або сестра яких загинули, померли або стали інвалідами під час проходження військової служби або зборів військовозобов'язаних. Призовники, які мають право на звільнення від призову на цій підставі, можуть його не використовувати; які до набуття громадянства України пройшли військову службу в інших державах; які були засуджені за вчинення злочину до позбавлення волі, обмеження волі, у тому числі із звільненням від відбування покарання; яким після закінчення вищих навчальних закладів присвоєно військові (спеціальні) звання офіцерського (начальницького) складу.

Відповідно, стаття 18 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» визначає вичерпний перелік підстав, за наявності яких громадяни України можуть бути звільненими від призову на строкову військову службу.

Водночас, призовники, які втратили підстави для надання відстрочки від призову на строкову військову службу, а також особи, які не мають права на відстрочку або підстав для звільнення від призову на строкову військову службу, передбачених статтями 17 та 18 цього Закону, і не призвані з різних причин на строкову військову службу у встановлені строки, повинні бути призвані під час здійснення чергового призову.

В контексті норм Закону, якими врегульовано правові питання: призову громадян України на строкову військову службу та проходження ними призовної комісії і відправлення їх до військових частин; організації підготовки та проведення призову громадян України на строкову військову службу; порядку організації підготовки та проведення призову громадян України на строкову військову службу, варто відмітити, що «Положенням про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом» визначаються: повноваження органів військового управління та обов'язки посадових осіб Збройних Сил з підготовки юнаків до військової служби, підготовки та проведення призову громадян на строкову військову службу; основні вимоги до підготовки допризовників та призовників до військової служби; порядок приписки громадян до призовних дільниць, ведення військового обліку призовників та взаємодію військових комісаріатів з державними органами та органами місцевого самоврядування з питань виконання громадянами правил військового обліку; порядок призову громадян на строкову військову службу та відправлення їх до військових частин; порядок роботи з відбору громадян призовного віку, які не проходили строкової військової служби і мають вищу або професійно-технічну освіту, для прийняття на військову службу за контрактом.

Вказаний нормативний акт, поряд з правовим регулюванням особливостей: підготовки допризовників і призовників до строкової військової служби; організації роботи з приписки громадян до призовних дільниць; військового обліку призовників; вивчення особистих якостей призовників і проведення їх відбору для комплектування Збройних Сил та інших військових формувань; встановлює порядок а) проведення роботи з призову громадян на строкову військову службу, який включає в себе: організацію призову; оповіщення громадян про призов на строкову військову службу і їх прибуття на призовні дільниці; медичний огляд призовників; роботу призовної комісії; надання відстрочки від призову; оформлення рішень районної призовної комісії (розділ VI); б) відправлення призваних до військових частин, до якого входять: відправлення призовників на обласні збірні пункти; роботу обласного збірного пункту (розділ VІI).

З огляду на відзначені нормативні аспекти, варто зауважити, що відповідно розд. VI Положення № 352, згідно із статтею 15 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" на строкову військову службу в мирний час призиваються придатні до неї за станом здоров'я громадяни чоловічої статі, яким до дня відправки у військові частини виповнилося 18 років та старші особи, що не досягли 25-річного віку і не мають права на звільнення або відстрочку від призову на строкову військову службу.

Призов громадян на строкову військову службу включає проходження ними призовної комісії та відправлення їх до військових частин.

Призов громадян на строкову військову службу проводиться у встановлені терміни на підставі Указу Президента України та наказу Міністра оборони, виданого на його виконання.

Районний військовий комісаріат після одержання вказівок від обласного військового комісаріату і витягу з плану проведення призову громадян на строкову військову службу (додаток 13 1) розробляє план проведення призову, в якому зазначаються: дані про наявність призовних ресурсів та їх якісна характеристика; розподіл призовників за видами (родами військ) Збройних Сил та іншими військовими формуваннями (командами); терміни добору кандидатів до складу районної призовної комісії і подання їх на затвердження голові райдержадміністрації (виконавчого органу міської ради); порядок і терміни проведення інструкторсько-методичних занять з особовим складом, залученим для роботи на призовній дільниці; перелік лікувально-профілактичних закладів, виділених для лікування і проведення медичного огляду призовників; порядок роботи лікарів-спеціалістів, залучених з обласних лікувально-профілактичних закладів для проведення медичного огляду призовників; порядок направлення призовників на медичний огляд до лікувальних закладів в інші райони області (у разі потреби); заходи щодо проведення виховної роботи з призовниками в період їх призову та відправлення до військових частин; порядок підготовки та облаштування приміщень для роботи призовної комісії.

Крім того, районні військові комісаріати зобов'язані: скласти на призовників списки прибуття їх на призовні дільниці за днями відповідно до графіка роботи призовної комісії і установлених термінів відправки призваних на обласний збірний пункт; дібрати необхідний технічний та обслуговуючий персонал для роботи на призовних дільницях; одержати від лікувально-профілактичних закладів медичні карти амбулаторного хворого з вкладками до них, витяги з історії хвороби, дані медичного огляду і диспансерного обстеження, що характеризують стан здоров'я призовників, а також списки осіб, які перебувають на диспансерному обліку з приводу нервово-психічних захворювань, туберкульозу, венеричних, інфекційних захворювань, трахоми, хронічних захворювань внутрішніх органів, кісток, м'язів, суглобів тощо.

Таким чином, районні військові комісаріати, виконуючи покладені на них обов'язки, одержують від лікувально-профілактичних закладів медичні карти амбулаторного хворого з вкладками до них, витяги з історії хвороби, дані медичного огляду і диспансерного обстеження, що характеризують стан здоров'я призовників, а також списки осіб, які перебувають на диспансерному обліку з приводу нервово-психічних захворювань, туберкульозу, венеричних, інфекційних захворювань, трахоми, хронічних захворювань внутрішніх органів, кісток, м'язів, суглобів тощо.

Для проходження районної призовної комісії викликаються призовники, яким виповнилось або до закінчення поточного призову виповниться 18 років.

Після перевірки документів і записів в обліковій картці призовника начальник другого відділення районного військового комісаріату уточнює у кожного призовника дані про його сімейний стан, стан здоров'я, освіту, спеціальність тощо. Дані звіряються з відомостями, що надійшли від органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій і викладачів допризовної підготовки навчальних закладів під час попереднього вивчення. Результати бесіди заносяться в лист вивчення особистих якостей призовника.

Районні військові комісари зобов'язані особисто контролювати прибуття призовників для проходження призовної комісії, а стосовно осіб, які не прибули на призовну комісію, вживати заходів для встановлення причин їх неприбуття і розшуку.

Призовникам, які не прибули для проходження призовної комісії з поважних причин, визначається інший день для її проходження.

Про всі випадки неприбуття призовників для проходження призовної комісії без поважних причин районні військові комісаріати повідомляють органи внутрішніх справ щодо їх розшуку.

Органи внутрішніх справ у встановленому законом порядку зобов'язані проводити розшук, затримання і доставку до районних військових комісаріатів громадян, які ухиляються від виконання загального військового обов'язку.

Документи з розшуку зберігаються в особових справах призовників, які ухиляються від призову на строкову військову службу. Якщо дії щодо розшуку цих призовників не дають позитивних наслідків, за рішенням призовної комісії на них оформляються та надсилаються до відповідних правоохоронних органів такі документи: копія облікової картки призовника з результатами медичного огляду; витяг з протоколу засідання призовної комісії з рішенням про надіслання до відповідних правоохоронних органів матеріалів на призовника, який ухиляється від призову; копія особової справи призовника; корінець повістки з підписом призовника про те, що його попереджено про день і час явки у районний військовий комісаріат; витяг із списку осіб, які викликались у районний військовий комісаріат, з відміткою про неявку призовника; пояснювальні записки посадових осіб районного військового комісаріату, які проводили перевірку причин неявки призовника; пояснювальні записки осіб, яким доручалося вручити повістки (у разі, коли мала місце відмова від одержання повісток); документи, що підтверджують доведення до відома призовника основних положень Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", встановленої законами відповідальності за їх порушення, застосовані до призовника заходи за ухилення від явки у районний військовий комісаріат; пояснення від особи, яка ухиляється від призову на військову службу, якщо відоме її місцезнаходження; супровідний лист районного військового комісаріату на адресу керівника правоохоронного органу із зазначеними матеріалами та у разі потреби іншими документами.

Тобто, районні військові комісари зобов'язані особисто контролювати прибуття призовників для проходження призовної комісії, а стосовно осіб, які не прибули на призовну комісію, вживати заходів для встановлення причин їх неприбуття і розшуку.

У протилежному випадку, про неприбуття призовників для проходження призовної комісії районні військові комісаріати повідомляють органи внутрішніх справ щодо їх розшуку, а останні, в свою чергу, у встановленому законом порядку зобов'язані проводити розшук, затримання і доставку до районних військових комісаріатів громадян, які ухиляються від виконання загального військового обов'язку.

Медичний огляд призовників проводиться відповідно до «Положення про військово-лікарську експертизу та медичний огляд у Збройних Силах» лікарями: хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, окулістом, отоларингологом і стоматологом. У разі потреби для медичного огляду призовників залучаються лікарі інших спеціальностей.

Кожному лікарю-спеціалісту надається повністю обладнаний та забезпечений необхідним медичним інструментом і медикаментами кабінет (кімната).

Перед проведенням медичного огляду призовників лікарі-спеціалісти повинні уважно ознайомитися з медичними документами, одержаними з лікувально-профілактичних закладів, з метою врахування їх відомостей під час оцінки стану здоров'я, фізичного розвитку і визначення ступеня придатності призовників до військової служби.

Керівництво роботою медичного персоналу на призовній дільниці здійснюється лікарем - членом призовної комісії, призначеним з числа найбільш кваліфікованих лікарів-спеціалістів, які мають необхідні знання і досвід у галузі військово-лікарської експертизи.

Придатність призовників до військової служби за станом здоров'я та фізичного розвитку кожним лікарем-спеціалістом визначається методом індивідуальної оцінки. Висновки про придатність або непридатність призовників до військової служби, подані ними скарги та об'єктивні дані, виявлені в процесі медичного огляду, а також установлений діагноз заносяться кожним лікарем-спеціалістом в облікову картку призовника та інші документи, передбачені «Положенням про військово-лікарську експертизу та медичний огляд у Збройних Силах», і скріплюються особистим підписом лікаря-спеціаліста із зазначенням дати проведення медичного огляду.

Після проходження призовником медичного огляду лікар - член призовної комісії перевіряє якість записів і висновків лікарів про придатність призовника до військової служби та обґрунтованість установлених діагнозів.

З наведених положень випливає про визначення кожним лікарем-спеціалістом придатності призовників до військової служби за станом здоров'я та фізичного розвитку методом індивідуальної оцінки.

При цьому, висновки про придатність або непридатність призовників до військової служби, подані ними скарги та об'єктивні дані, виявлені в процесі медичного огляду, а також установлений діагноз заносяться кожним лікарем-спеціалістом в облікову картку призовника та інші документи.

Надалі, після проходження призовником медичного огляду лікар - член призовної комісії перевіряє якість записів і висновків лікарів про придатність призовника до військової служби та обґрунтованість установлених діагнозів.

Для проведення призову громадян на строкову військову службу в районах (містах) утворюються призовні комісії у такому складі: заступник голови райдержадміністрації (виконавчого органу міської ради) - голова комісії; районний (міський) військовий комісар; заступник керівника районного (міського) органу управління освітою; заступник начальника районного (міського) органу внутрішніх справ; лікар, що організовує роботу медичного персоналу з медичного огляду призовників; психолог соціальної служби райдержадміністрації (виконавчого органу міської ради); представники Збройних Сил та інших військових формувань, громадських організацій, підприємств, установ і організацій (за попереднім узгодженням з головою комісії); секретар комісії.

Персональний склад районної (міської) призовної комісії, графік її засідань, порядок проведення заходів з організації призову громадян на строкову військову службу затверджуються головою райдержадміністрації (виконавчого органу міської ради).

Для керівництва і контролю за діяльністю районної (міської) призовної комісії в Автономній Республіці Крим, області та м. Києві утворюються відповідно призовна комісія Автономної Республіки Крим, обласна та Київська міська призовна комісія. Персональний склад призовної комісії, порядок проведення та забезпечення роботи з організації призову затверджуються Головою Ради міністрів Автономної Республіки Крим, головою обласної, Київської міської держадміністрації.

Відповідно до результатів медичного огляду призовника, його моральних і професійних якостей, рівня освіти, а також матеріального і соціального стану призовника та членів його сім'ї районна призовна комісія виносить і оголошує одне з рішень, яке заноситься до облікової картки призовника та до книги протоколів засідань призовної комісії, про:

придатність до військової служби і призов на строкову військову службу з призначенням до виду (роду військ) Збройних Сил, інших військових формувань, а також визначає термін відправлення його у військову частину;

тимчасову непридатність до військової служби і надання відстрочки за станом здоров'я;

надання відстрочки або звільнення від призову на строкову військову службу на підставах, передбачених статтями 17 і 18 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу";

направлення призовників, які виявили бажання вступити до вищих військових навчальних закладів або військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів, для проходження випробувань та складення вступних іспитів, чи прийняття рішення про відмову в такому направленні;

направлення до лікувально-профілактичних закладів за місцем проживання (перебування) громадян, яких визнано тимчасово непридатними до військової служби;

надіслання до відповідних правоохоронних органів матеріалів на призовників, які ухиляються від призову на строкову військову службу;

виключення з військового обліку призовників громадян у зв'язку з направленням їх для проходження альтернативної (невійськової) служби;

внесення на розгляд призовної комісії вищого рівня клопотань щодо надання громадянам відстрочок від призову на строкову військову службу у випадках, не передбачених Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу".

Приймаючи рішення про призначення призовників до відповідного виду (роду військ) Збройних Сил, іншого військового формування, районна призовна комісія бере за основу одержані ними освіту і технічну підготовку, виробничу кваліфікацію, придатність до військової служби за станом здоров'я та фізичним розвитком, морально-ділові якості, а також враховує потребу в накопиченні відповідних спеціалістів запасу для комплектування військ за мобілізаційним планом.

Відповідно до Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" відстрочка від призову на строкову військову службу надається громадянам за рішенням призовної комісії: за сімейними обставинами, за станом здоров'я, для здобуття освіти та продовження професійної діяльності.

Право на одержання призовниками відстрочки від призову повинно бути підтверджено відповідними документами, які подаються призовниками до військового комісаріату.

Відстрочка від призову за станом здоров'я надається на термін до одного року призовникам, яких визнано під час медичного огляду тимчасово непридатними до військової служби.

Районні військові комісаріати зобов'язані здійснювати контроль за повнотою проходження призначеного курсу лікування призовниками, які одержали відстрочку від призову за станом здоров'я, а також за своєчасним проходженням ними повторного медичного огляду.

З зазначених норм Положення № 352 видно про повноваження призовної комісії, відповідно до результатів медичного огляду призовника, його моральних і професійних якостей, рівня освіти, а також матеріального і соціального стану призовника та членів його сім'ї, винести рішення про придатність до військової служби і призову на строкову військову службу з призначенням до виду (роду військ) Збройних Сил, інших військових формувань, а також визначення термінів відправлення призовника у військову частину, про що комісією оголошується рішення, яке заноситься до облікової картки призовника та до книги протоколів засідань призовної комісії.

В свою чергу, відстрочка від призову на строкову військову службу надається громадянам за рішенням призовної комісії за станом здоров'я.

Згідно з рішенням районної призовної комісії начальник другого відділення районного військового комісаріату повинен провести оформлення документів у такому порядку: на громадян, призваних на строкову військову службу, яким під час призову було встановлено конкретний термін прибуття до районного військового комісаріату для відправлення на обласний збірний пункт, виписати повістки (додаток 18) і вручити їх цим громадянам не пізніше ніж за 5 діб до відправлення; на громадян, призваних на строкову військову службу, виписати військові квитки та обліково-послужні картки, зазначивши в них день прибуття цих громадян до районного військового комісаріату, дату відправлення до військової частини; у цей же день зазначені документи підписуються військовим комісаром та скріплюються гербовою печаткою; до обліково-послужних карток громадян, яких призвано на строкову військову службу, занести рішення районної призовної комісії про придатність до військової служби за станом здоров'я та зазначити вид (рід військ) Збройних Сил, інші військові формування, до яких призначено призовника, і за якою спеціальністю він проходитиме підготовку; призовникам, які одержали відстрочку від призову за сімейними обставинами, для продовження навчання, за станом здоров'я та з інших причин, у посвідченнях про приписку до призовних дільниць у розділі "Результати призову" зробити відповідний запис, який скріплюється гербовою печаткою; на осіб, яких звільнено від призову на строкову військову службу на підставах, передбачених статтею 18 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", оформити витяги з протоколів засідань призовної комісії.

Витяги з книг протоколів засідань районної призовної комісії та облікової картки таких призовників передаються начальнику першого відділення районного військового комісаріату для оформлення відповідних військово-облікових документів. Облікові картки призовників після взяття на військовий облік з відміткою про видачу військового квитка із зазначенням його серії, номера та дати видачі повертаються до другого відділення районного військового комісаріату.

Призовники, які потребують додаткового медичного обстеження, направляються до лікувально-профілактичних закладів, куди одночасно передаються їх медичні картки і вкладки до них. У разі потреби в направленні окремих призовників на медичне обстеження до лікувальних закладів, що знаходяться в інших населених пунктах, районними військовими комісаріатами видаються відповідні військові перевізні документи.

Посвідчення про приписку до призовної дільниці громадян, яких не призвано на строкову військову службу, а також тих, що одержали відстрочку від призову за різними обставинами, після внесення до них відповідних змін повертаються призовникам. У осіб, визнаних непридатними до військової служби в мирний час, обмежено здатними у воєнний час та непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, посвідчення про приписку вилучаються під час видачі їм військових квитків і знищуються в установленому порядку.

Після проведення кожного призову і відправлення призваних до військових частин районні призовні комісії скасовують рішення про призов не відправлених громадян, з обґрунтуванням причини скасування попереднього рішення, про що робляться записи в книзі протоколів засідань призовної комісії. У посвідченнях про приписку та облікових картках призовників також робляться записи про скасування рішення призовної комісії про призов на строкову військову службу, які скріплюються підписом районного військового комісара і гербовою печаткою. Військові квитки у призовників вилучаються і знищуються в установленому порядку.

З окреслених приписів слідує про необхідність оформлення начальником другого відділення районного військового комісаріату документів на громадян, призваних на строкову військову службу, виписки військових квитків та обліково-послужних карток, зазначивши в них день прибуття цих громадян до районного військового комісаріату, дату відправлення до військової частини.

Ці документи підписуються військовим комісаром та скріплюються гербовою печаткою.

Поряд із цим, до обліково-послужних карток громадян, яких призвано на строкову військову службу, заноситься рішення районної призовної комісії про придатність до військової служби за станом здоров'я та зазначається вид (рід військ) Збройних Сил, інші військові формування, до яких призначено призовника, і за якою спеціальністю він проходитиме підготовку.

У відповідності до розд. VІI Положення № 352, обласні військові комісаріати, одержавши із штабу оперативного командування (територіального управління) витяги з плану відправлення, дають вказівки районним військовим комісаріатам про порядок і терміни відправлення призовників на обласні збірні пункти для подальшого відправлення їх до військових частин.

На обласні збірні пункти призовники організовано доставляються районними військовими комісаріатами в терміни, визначені обласним військовим комісаріатом. Відправлення призваних до військових частин проводиться, як правило, з обласних збірних пунктів.

Прибуття призваних до районних військових комісаріатів для відправлення до військових частин призначається з урахуванням їх прибуття на обласні збірні пункти не пізніше ніж за 1 - 2 доби до відправлення військових ешелонів (команд).

Перед відправленням призваних на обласні збірні пункти районні військові комісаріати зобов'язані: скласти в 3 примірниках іменний список на військову команду, що направляється на обласний збірний пункт (додаток 19 1); забезпечити призваних на військову службу військовими перевізними документами на проїзд до обласного збірного пункту, а у разі потреби - і сухим пайком; підготувати для відправлення на обласний збірний пункт особові справи на призовників, які підлягають відправленню до військових частин, для ознайомлення з ними представників військових частин, що прибувають для прийняття і супроводження призваних, а також відповідних посадових осіб обласного збірного пункту. Після відправлення призовників до військових частин їх особові справи повертаються районним військовим комісаріатам.

У день відправлення районні військові комісаріати зобов'язані: перевірити, чи всі призовники, які підлягають відправленню на обласний збірний пункт, прибули до районного військового комісаріату, наявність у них посвідчень про приписку, відповідних посвідчень про військово-технічну спеціальність, здобуту в навчальних закладах ТСО і професійно-технічних навчальних закладах, а у водіїв транспортних засобів - посвідчень водія; чи всі призвані мають справний одяг та взуття, чи є серед них хворі (у разі неприбуття призваного для відправлення до військових частин районний військовий комісар в іменному списку робить відмітку за своїм підписом про причину неприбуття і вживає заходів до повного комплектування команди); видати призовникам, які відправляються на обласний збірний пункт, військові квитки і вилучити у них посвідчення про приписку до призовної дільниці. У разі невідправлення за певних обставин призваного до військової частини посвідчення про приписку до призовної дільниці повертається власнику, про що в обліковій картці призовника робиться запис, а військовий квиток у призовника вилучається.

Прийняті посвідчення про приписку до призовної дільниці призваних на строкову військову службу підлягають знищенню після відправлення команди в установленому порядку.

Призвані на строкову військову службу прибувають на обласний збірний пункт організовано. Для їх доставки призначаються особи, що їх супроводжують, із числа працівників районного військового комісаріату. Супровідникам видаються 3 примірники іменного списку та опечатані особові справи, обліково-послужні картки, вкладки до медичних карток, картки профвідбору.

Обласний збірний пункт створюється за наказом обласного військового комісара з метою організованого відправлення призваних до військових частин, перевірки правильності їх призначення за видами (родами військ) Збройних Сил, іншими військовими формуваннями, формування військових ешелонів (команд), передачі призваних представникам військових частин, які прибули для прийняття і супроводження призваних, а також забезпечення їх усім необхідним на час перевезення до місця призначення.

Обласний збірний пункт спрямовує свою роботу на запобігання випадкам направлення до Збройних Сил та інших військових формувань громадян, непридатних до військової служби за станом здоров'я, призовників, які мають право на відстрочку від призову, а також які не відповідають встановленим вимогам служби у відповідних військових частинах Збройних Сил та інших військових формувань. Обласні збірні пункти можуть створювати резерв призовників у необхідній кількості з числа тих, які відправляються в командах. Резерв використовується в міру потреби для поповнення команд у разі повернення окремих осіб із числа призваних за станом здоров'я або інших обставин. Затримувати на обласних збірних пунктах призовників, які перебувають у резерві, більш як на 2 - 3 доби або повертати осіб, придатних до військової служби, назад до районних військових комісаріатів забороняється.

Обласний збірний пункт повинен мати: приміщення для особового складу, що прибуває із районних військових комісаріатів і підлягає відправленню до військових частин; приміщення для проведення виховної роботи серед призваних на час їх перебування на збірному пункті; кімнати для медичного огляду з розрахунку по одній кімнаті на кожного лікаря-спеціаліста; приміщення (місце) для флюорографічної установки; приміщення для відділення формування військових ешелонів (команд); приміщення для розміщення особового складу, що прибув з військових частин для прийняття і супроводження призваних до військових частин; їдальню (буфет); приміщення для тимчасового ізолювання інфекційного хворого; місця для шикування особового складу і проведення з ним стройових та спортивних занять.

На обласному збірному пункті проводиться:

прийняття громадян, призваних на строкову військову службу, які підлягають відправленню до військових частин, від представників районних військових комісаріатів за іменними списками. Внесені до списків зміни в кожному примірнику скріплюються гербовою печаткою обласного військового комісаріату. Про осіб, які не з'явилися на обласний збірний пункт з числа внесених до списку, в усіх трьох примірниках робиться відмітка із зазначенням причини неприбуття. Запис скріплюється підписом начальника обласного збірного пункту;

медичний огляд громадян, призваних на строкову військову службу, перед відправленням їх до військових частин, а також рентгенографічне (флюорографічне) обстеження органів грудної клітки та щеплення тим, кому його не проведено. Особи, непридатні до військової служби за станом здоров'я, хворі, призвані з порушенням вимог Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", підлягають поверненню з обласного збірного пункту до районних військових комісаріатів, які їх направили. Прізвища призовників, повернутих до районних військових комісаріатів, заносяться до книги обліку призовників, яких повернуто з обласного збірного пункту (додаток 20). На кожного поверненого призовника головою обласної призовної комісії на ім'я районного військового комісара направляється службовий листок (додаток 21), у якому зазначається, з яких причин призовник підлягає поверненню. Цей службовий листок підшивається в особову справу призовника. Усіх призовників, повернених з обласного збірного пункту, районні військові комісари вдруге викликають на призовну комісію для вирішення питання про їх призов на строкову військову службу з урахуванням нових даних, одержаних з обласного збірного пункту;

розподіл разом з начальником військового ешелону призваних на військову службу на команди, а в командах - на роти і взводи та передача їх представникам військових частин.

Крім того, на обласному збірному пункті може проводитись контрольний медичний огляд громадян, визнаних районними призовними комісіями непридатними або тимчасово непридатними до військової служби, а також громадян, які заявили про незгоду з результатами медичного огляду і рішеннями районних призовних комісій.

Стосовно осіб, які самовільно залишили місце розташування обласного збірного пункту, обласний військовий комісар призначає розслідування з метою притягнення їх до відповідальності згідно із законодавством.

З розд. VІI Положення № 352 вбачається, що призовники відправляються до військових частин з обласних збірних пунктів, на які вони організовано доставляються районними військовими комісаріатами.

На обласному збірному пункті проводиться медичний огляд громадян, призваних на строкову військову службу, перед відправленням їх до військових частин, а також рентгенографічне (флюорографічне) обстеження органів грудної клітки та щеплення тим, кому його не проведено.

Усіх призовників, повернених з обласного збірного пункту, районні військові комісари вдруге викликають на призовну комісію для вирішення питання про їх призов на строкову військову службу з урахуванням нових даних, одержаних з обласного збірного пункту.

Крім того, у випадку, якщо громадяни заявляють про незгоду з результатами медичного огляду і рішеннями районних призовних комісій, на обласному збірному пункті може проводитись контрольний медичний огляд громадян.

В свою чергу, стосовно осіб, які самовільно залишили місце розташування обласного збірного пункту, обласний військовий комісар призначає розслідування з метою притягнення їх до відповідальності згідно із законодавством.

При цьому, норми Закону та Положення № 353 в частині відповідальності посадових осіб і громадян України знаходять своє відображення в нормі ст. 42 Закону, за якою керівники, інші посадові особи органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, а також підприємств, установ та організацій незалежно від підпорядкування і форм власності та громадяни України, винні у порушенні порядку військового обліку, допризовної підготовки, приписки до призовних дільниць, призову на строкову військову службу, проходження служби у військовому резерві, проходження зборів, мобілізаційної підготовки та мобілізаційної готовності, прибуття за викликом до військового комісаріату, а також у вчиненні інших порушень законодавства про військовий обов'язок і військову службу, несуть відповідальність згідно із законом.

Наразі, в площині проведення медичного огляду призовників, суд примічає, що згідно «Положення про військово-лікарську експертизу та медичний огляд у Збройних Силах» військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Військово-лікарська експертиза - це:

медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів Міністерства оборони України (далі - ВВНЗ), учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I-II груп патогенності; працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України);

визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом;

установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів.

Основними завданнями військово-лікарської експертизи є: добір громадян України, придатних за станом здоров'я до військової служби, для укомплектування Збройних Сил України; аналіз результатів медичного огляду та розробка заходів щодо комплектування Збройних Сил України особовим складом, придатним до військової служби за станом здоров'я; контроль за організацією і станом лікувально-оздоровчої роботи серед призовників, аналіз результатів і розроблення пропозицій із удосконалення цієї роботи; контроль за організацією, проведенням і результатами лікувально-діагностичної роботи у військових, цивільних лікувальних закладах та медичних підрозділах військових частин, що стосується військово-лікарської експертизи; надання методичної та практичної допомоги з питань військово-лікарської експертизи військово-лікарським комісіям, лікувальним закладам Міністерства оборони України; визначення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтва) у військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, які призвані на збори, у осіб, звільнених із військової служби, а також причинного зв'язку захворювань, поранень, які заподіяли військовослужбовцям смерть; розроблення спільно з головними медичними спеціалістами Міністерства охорони здоров'я України (в подальшому - МОЗ України) і Міністерства оборони України вимог щодо стану здоров'я призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, військовослужбовців, громадян, які приймаються на військову службу за контрактом, резервістів для найдоцільнішого використання їх на військовій службі; визначення ступеня придатності військовослужбовців до військової служби у зв'язку з їх звільненням; проведення наукової роботи з питань військово-лікарської експертизи; підготовка кадрів для військово-лікарських комісій.

Для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (нижче - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.

Штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (надалі - ЦВЛК); ВЛК регіону; ВЛК евакуаційного пункту; ВЛК пересувної госпітальної бази.

Штатні ВЛК комплектуються лікарями із клінічною підготовкою за однією з лікарських спеціальностей (терапія, хірургія, неврологія, психіатрія, оториноларингологія, офтальмологія, організація охорони здоров'я тощо), з досвідом роботи у військових частинах та лікувальних закладах.

На ЦВЛК покладається організація військово-лікарської експертизи у Збройних Силах України, а також: розроблення та участь у розробленні проектів нормативно-правових актів, посібників, методичних рекомендацій з питань військово-лікарської експертизи; розроблення спільно з головними медичними спеціалістами Міністерства оборони України та МОЗ України медичних показань для військово-професійного призначення призовників до видів Збройних Сил України, родів військ та за військовими спеціальностями; розроблення спільно з головними медичними спеціалістами Міністерства оборони України науково обґрунтованих вимог до стану здоров'я військовослужбовців з метою максимального збереження їх на військовій службі, запобігання необґрунтованого їх звільнення із Збройних Сил України за станом здоров'я; перевірка якості лікувально-профілактичної роботи у цілях військово-лікарської експертизи серед військовослужбовців у військових частинах і лікувальних закладах Міністерства оборони України; контроль за лікувально-оздоровчою роботою серед допризовників, організація медичного огляду призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, військовослужбовців, громадян, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов'язаних та резервістів (кандидатів у резервісти); розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи; аналіз та узагальнення результатів і досвіду роботи підпорядкованих ВЛК; проведення спільно з головними (провідними) медичними спеціалістами та іншими лікарями-спеціалістами аналізу й оцінки результатів медичного огляду військовослужбовців та інших контингентів, розробка пропозицій для покращення військово-лікарської експертизи; організація та керівництво науковою роботою з питань військово-лікарської експертизи у підпорядкованих ВЛК; підготовка та вдосконалення кадрів для ВЛК; прийняття та перегляд постанов ВЛК про ступінь придатності колишніх військовослужбовців на період їх фактичного звільнення із Збройних Сил України; проведення спільно з МОЗ України аналізу та узагальнення результатів лікувально-оздоровчої роботи серед допризовників і призовників, медичного огляду призовників та розроблення пропозицій щодо покращення цієї роботи.

ЦВЛК має право: оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення; перевіряти роботу підпорядкованих ВЛК з питань військово-лікарської експертизи; перевіряти організацію медичного огляду військовослужбовців та інших осіб у військових, цивільних лікувальних закладах, військових частинах; перевіряти організацію та стан лікувально-діагностичної роботи у військових, цивільних лікувальних закладах, медичних підрозділах військових частин та ВВНЗ у цілях військово-лікарської експертизи; витребовувати документи в частині, що характеризують обставини отримання захворювання, поранення, травми, каліцтва, необхідні для прийняття постанови про їх причинний зв'язок, а саме: виписки (витяги) з матеріалів адміністративного розслідування, матеріалів дізнання або судового розгляду, а також витяги з наказів, актів; особові та пенсійні справи, медичні документи (у разі витребовування оригіналів зазначених документів вони повертаються за належністю після складання протоколу); архівні довідки, характеристики та інші документи, необхідні для прийняття постанови (у разі надання копій зазначених вище документів копії підшиваються до складеного протоколу та передаються до архіву зі строком зберігання 50 років); залучати головних медичних фахівців Міністерства оборони України, лікарів-спеціалістів Національного військово-медичного клінічного центру та інших військових лікувальних закладів, спеціалістів інших спеціальностей, начальників медичної служби та представників командування (керівництва) військових частин, де проходить службу військовослужбовець, що оглядається, для вирішення питань військово-лікарської, лікарсько-льотної експертизи; перевіряти у військових комісаріатах і закладах охорони здоров'я України організацію, стан та результати лікувально-оздоровчої роботи серед допризовників та призовників, медичного огляду призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, осіб, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов'язаних, резервістів; направляти у військові лікувальні заклади на контрольне обстеження та медичний огляд військовослужбовців, членів їх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби), військовозобов'язаних, резервістів, працівників; запитувати від військових, цивільних лікувальних закладів, військових частин, військових комісаріатів і ВВНЗ додаткові дані для аналізу, узагальнення та оцінки результатів військово-лікарської експертизи; надавати до Генерального штабу Збройних Сил України, командуванням видів, Сил підтримки Збройних Сил України, керівникам органів місцевої адміністрації результати лікувально-оздоровчої роботи, проведеної серед допризовників та призовників, медичного огляду військовослужбовців, членів їх сімей, кандидатів на навчання у ВВНЗ, громадян, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов'язаних, резервістів та іншого контингенту; розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії) Збройних Сил України; надавати роз'яснення щодо формулювання постанов ВЛК (ЛЛК).

Призначення на посади офіцерів у штатні ВЛК погоджується з начальником ЦВЛК.

Начальник ВЛК регіону безпосередньо підпорядковується начальнику ЦВЛК. ВЛК регіону з питань військово-лікарської експертизи підпорядковуються усі позаштатні ВЛК регіону, де обстежуються, лікуються і проходять медичний огляд військовослужбовці.

За рішенням ЦВЛК на ВЛК регіону покладається розгляд, контроль, затвердження постанов позаштатних постійно діючих ВЛК, організованих при військових частинах, які дислокуються на території регіону, незалежно від підпорядкування.

На ВЛК регіону покладаються: організація військово-лікарської експертизи, керівництво підпорядкованими ВЛК, контроль за їхньою роботою та надання їм методичної і практичної допомоги в зоні відповідальності; контроль за організацією та проведенням медичного огляду осіб, визначених у пункті 1.2 розділу I Положення, поповнення, що прибуває для комплектування Збройних Сил України, з метою правильного розподілу його за родами військ, військовими частинами (кораблями), підрозділами та військовими спеціальностями, а також кандидатів на навчання за військовими спеціальностями з урахуванням стану здоров'я та фізичного розвитку; розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи; аналіз та узагальнення результатів і досвіду роботи підпорядкованих ВЛК; проведення спільно з головними (провідними) медичними спеціалістами та іншими лікарями - спеціалістами аналізу та оцінки результатів медичного огляду військовослужбовців та інших контингентів, розробка пропозицій для покращення військово-лікарської експертизи; організація та керівництво науковою роботою з питань військово-лікарської експертизи у підпорядкованих ВЛК; підготовка та вдосконалення кадрів для ВЛК; розробка та подання до ЦВЛК пропозицій з уточнення, доповнення та внесення змін до нормативно-правових актів з питань військово-лікарської експертизи; контроль за організацією та проведенням лікувально-оздоровчої роботи серед допризовників та призовників, обстеженням та медичним оглядом призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, громадян, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов'язаних, резервістів, надання методичної та практичної допомоги органам та закладам охорони здоров'я України та військовим комісаріатам у цій роботі; проведення спільно з органами МОЗ України і військовими комісаріатами аналізу та узагальнення результатів лікувально-оздоровчої роботи серед допризовників і призовників, обстеження та медичного огляду допризовників, призовників, громадян, які вступають у ВВНЗ, громадян, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов'язаних, резервістів, розроблення пропозицій щодо покращення цієї роботи; контроль за організацією та станом лікарсько-льотної експертизи в учбових та спортивних авіаційних закладах Товариства сприянні обороні України (далі - ТСО України), які знаходяться в межах регіону.

ВЛК регіону має право: оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення; перевіряти роботу підпорядкованих ВЛК та давати їм роз'яснення з питань військово-лікарської експертизи; перевіряти організацію медичного огляду військовослужбовців та інших осіб у військових (цивільних) лікувальних закладах, військових частинах; приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК. Постанову про придатність до військової служби колишніх військовослужбовців на період їх фактичного звільнення зі Збройних Сил України має право приймати або переглядати тільки ЦВЛК; перевіряти організацію та стан лікувально-діагностичної роботи у військових (цивільних) лікувальних закладах, медичних підрозділах військових частин та ВВНЗ у цілях військово-лікарської експертизи; направляти у військові лікувальні заклади на контрольне обстеження та медичний огляд військовослужбовців, членів їх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової служби), військовозобов'язаних, резервістів, працівників; витребовувати особові та пенсійні справи, медичні документи, матеріали адміністративного розслідування, дізнання, судового розгляду, характеристики, архівні довідки, витяги з наказів, актів, протоколів та інші документи, необхідні для прийняття постанови; залучати для вирішення питань військово-лікарської експертизи головних (провідних) медичних спеціалістів та інших лікарів-спеціалістів, за необхідності - інших спеціалістів, начальників медичної служби та представників командування (керівництва) військових частин, де проходить службу військовослужбовець; приймати постанови, а за необхідності переглядати свої постанови про причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та смерті у осіб, звільнених з військової служби, з військовою службою (крім постанов ЦВЛК); перевіряти у військових комісаріатах, органах (закладах) охорони здоров'я Автономної Республіки Крим (далі - АР Крим), областей, міста Києва, на території регіону організацію та стан лікувально-оздоровчої роботи серед допризовників та призовників, медичного огляду призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, громадян, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов'язаних, резервістів, результати перевірок доповідати керівникам територіальних командувань та керівникам органів місцевої державної адміністрації та місцевого самоврядування.

Рішенням штатної ВЛК може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд.

ВЛК військового комісаріату створюється у районному (міському) військовому комісаріаті в установленому законодавством порядку за узгодженням із заінтересованими органами.

Для керівництва і контролю за діяльністю цих комісій у військових комісаріатах Автономної Республіки Крим, областей, міста Києва створюються відповідно Кримська республіканська, обласні та Київська міська ВЛК в установленому законодавством порядку за узгодженням із заінтересованими органами.

Головою ВЛК районного (міського) військового комісаріату призначається лікар, найбільш підготовлений та досвідчений з питань військово-лікарської експертизи, наказом районного військового комісара після погодження з головним лікарем районної (міської) лікарні, головою ВЛК обласного військового комісаріату, Автономної Республіки Крим, Київського міського військового комісаріату.

Головою ВЛК обласного військового комісаріату (Автономної Республіки Крим або Київського міського військового комісаріату) призначається начальник медичного відділення цього військового комісаріату наказом військового комісара після погодження з начальником ВЛК регіону.

Персональний склад та порядок роботи ВЛК районного (міського), обласного військових комісаріатів визначаються наказами відповідних військових комісарів.

Роз'яснення ВЛК регіону з питань військово-лікарської експертизи є обов'язковими для виконання ВЛК військового комісаріату.

ВЛК військового комісаріату має право приймати постанови відповідно до цього Положення.

ВЛК військового комісаріату Автономної Республіки Крим, областей, міста Києва мають право переглядати постанови ВЛК районного (міського) військового комісаріату, крім постанов, які згідно з цим Положенням підлягають розгляду, контролю та затвердженню ЦВЛК, ВЛК регіону.

Медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.

Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності: до військової служби допризовників, призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти); військовослужбовців до військової служби; військовослужбовців до військової служби за військовою спеціальністю; військовослужбовців до служби в високомобільних десантних військах, плаваючому складі, морській піхоті; кандидатів на навчання у ВВНЗ, учнів військових ліцеїв; кандидатів до військової служби за контрактом; кандидатів до участі у міжнародних миротворчих операціях та у складі миротворчого персоналу; військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, працівників Збройних Сил України для роботи з ДІВ, КРП, джерелами ЕМП, ЛВ та мікроорганізмами I-II груп патогенності; військовослужбовців та працівників Збройних Сил України до служби (роботи) у спеціальних спорудах, працівників допоміжного флоту ВМС Збройних Сил України; а також з метою визначення: можливості проходження військової служби військовослужбовцями та проживання членів їх сімей за кордоном; необхідності в тривалому спеціалізованому лікуванні, медичному спостереженні або в навчанні (вихованні) у спеціалізованих навчальних закладах членів сімей військовослужбовців, транспортабельності їх за станом здоров'я.

Постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (додаток 3).

Розклад хвороб розроблений відповідно до вимог Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров'я 10-го перегляду.

Кількість оглянутих за робочий день не повинна перевищувати у мирний час 50 чоловік, у воєнний час - 100 чоловік.

Медичний огляд контингентів, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення, проводиться в порядку, визначеному таблицею (додаток).

Організація медичного огляду призовників і допризовників покладається на районні (міські) комісії з питань приписки і районні (міські) призовні комісії, в областях - на обласні призовні комісії та призовні комісії Автономної Республіки Крим і міста Києва.

Медичний огляд призовників проводиться на призовних дільницях районних (міських) військових комісаріатів лікарями, які залучаються з місцевих лікувальних закладів рішенням керівника місцевої державної адміністрації, на збірних пунктах Автономної Республіки Крим, обласних, Київського міського військових комісаріатів - лікарями медичного відділення тимчасового штату збірного пункту, які залучаються з лікувальних закладів відповідних управлінь охорони здоров'я.

Кожний призовник оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, окулістом, оториноларингологом, стоматологом, дерматологом, а за наявності медичних показань і лікарями інших спеціальностей.

Безпосередньо керує роботою медичного персоналу, що залучається для медичного огляду призовників, лікар - член призовної комісії (комісії з питань приписки), який призначається з числа найбільш кваліфікованих лікарів-спеціалістів та має необхідні знання і досвід у галузі військово-лікарської експертизи. Кандидатура лікаря - члена районної призовної комісії (комісії з питань приписки) погоджується з лікарем - членом обласної призовної комісії (начальником медичного відділення тимчасового штату обласного збірного пункту).

До початку роботи комісії з питань приписки, призовної комісії лікар - член призовної комісії (комісії з питань приписки): перевіряє придатність приміщень для роботи лікарів, наявність необхідного обладнання та оснащення, вказаного у Переліку інструментарію, медичного та господарського майна, необхідного для оснащення кабінетів для проведення медичного огляду призовників (додаток 6); уточнює місце, час та порядок направлення призовників на додаткове обстеження, лікування та консультацію в необхідних випадках; проводить інструктивне заняття з медичним персоналом, звертаючи увагу на правильність та об'єктивність огляду і визначення придатності призовників до військової служби; роз'яснює лікарям на конкретних прикладах, як слід вивчати медичні документи, особові справи призовників, оформлювати облікову карту та Висновок лікаря (додаток 7). На заняттях вивчаються вимоги Положення, накази та директиви в тій частині, що стосується медичного огляду призовників. Особлива увага звертається на знання та точне виконання лікарями методики обстеження. Підлягають детальному розбору виявлені раніше недоліки в оглядах призовників (порушення методики дослідження, невірні висновки лікарів, випадки повернення призовників із збірного пункту та дострокового звільнення, неправильно призваних за станом здоров'я тощо); напередодні кожного дня роботи спільно з лікарями вивчає документи призовників, які викликаються для медичного огляду, знайомиться з додатковими вимогами до стану здоров'я призовників у ті роди військ та команди, у які вони будуть відбиратися на комісії; доповідає голові призовної комісії (комісії з питань приписки) про недоліки в підготовці до роботи з огляду призовників та вживає заходів для своєчасного усунення недоліків.

У період роботи призовної комісії (комісії з питань приписки) лікар - член призовної комісії: організовує огляд призовників; забезпечує консультації лікарів; перевіряє якість записів лікарів в облікових картках призовників, висновок лікаря-спеціаліста та робить висновок про придатність призовника до військової служби, придатність до військової служби в конкретних родах військ, навчання, служби за певною військовою спеціальністю, про потребу в наданні відстрочки від призову за станом здоров'я або проведенні додаткових обстежень; щоденно перевіряє правильність медичних записів у книзі протоколів призовної комісії, звертаючи особливу увагу на обґрунтованість діагнозу; перевіряє об'єктивність направлення призовників на додаткове обстеження та лікування; аналізує результати огляду призовників; після закінчення роботи призовної комісії (комісії з питань приписки) бере участь у складанні звіту про результати медичного огляду призовників.

Військові комісаріати до початку приймання допризовників на військовий облік та призову запитують: з поліклінік за місцем проживання допризовників - медичні картки амбулаторного хворого (облікова форма МОЗ України № 025) з вкладними листами до них (облікова форма МОЗ України № 025/о), медичні характеристики на допризовників від лікаря-педіатра дільничного, на призовників, яким більше 18 років, від лікаря дільничного, списки осіб призовного віку, які перебувають на диспансерному обліку у психіатра, нарколога, венеролога, фтизіатра, невропатолога, алерголога, інших спеціалістів; із відділів соціального забезпечення - дані про призовників, які визнані інвалідами; із допоміжних шкіл для розумово відсталих та важковиховуваних - медично-педагогічні характеристики; із санепідемстанцій - дані на осіб, які перехворіли протягом останніх 6 місяців вірусним гепатитом, черевним тифом, паратифами, дизентерією, іншими інфекційними хворобами.

Перед медичним оглядом усім призовникам проводиться загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі, серологічний аналіз крові на: антитіла до вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ), антиген до вірусу гепатиту "В" (HBsAg), антитіла до вірусу гепатиту "С" (anti-HCV), реакція мікропреципітації з кардіоліпіновим антигеном (RW); визначається група крові та резус-належність, проводяться флюорографічне обстеження органів грудної клітки, профілактичні щеплення у відповідності з календарем профілактичних щеплень, електрокардіографічне дослідження. Здійснюється вивчення медичних документів з поліклінік та лікувальних закладів за місцем проживання та перебування на обліку (медичної карти амбулаторного хворого, виписки з медичної карти від дільничного лікаря, лікаря-педіатра дільничного, виписних епікризів, даних диспансерного обстеження та лікарського спостереження, результатів попередніх медичних оглядів, інших документів, що характеризують стан здоров'я). Інші дослідження проводяться за показаннями.

Оцінка стану здоров'я та придатності до військової служби проводиться у відповідності з графою I Розкладу хвороб та графами 1-11 ТДВ "А".

Під час огляду призовників лікарі визначають стан їх здоров'я та ступінь придатності до військової служби. При цьому враховуються характер захворювання або фізичної вади, ступінь їх розвитку, функціональних порушень, а також освіта, спеціальність, фактична працездатність оглянутого та вимоги, які ставить військова служба до стану здоров'я у тому чи іншому виді Збройних Сил України, роді військ.

Після закінчення огляду кожний лікар записує в облікову картку призовника (на збірному пункті - у Картку медичного огляду призовника на збірному пункті (додаток 8)) висновок про придатність (тимчасову непридатність або повну непридатність) до строкової військової служби, відповідну статтю Розкладу хвороб, дату огляду та підписує висновок із зазначенням свого прізвища та ініціалів і скріплює особистою печаткою. За результатами медичного огляду спеціалістами лікар - член призовної комісії приймає підсумкове рішення щодо придатності призовника за станом здоров'я до військової служби та служби в тому чи іншому роді військ, що скріплюється його підписом та особистою печаткою лікаря.

На призовників, у яких виявлені захворювання або відхилення від норми, що обмежують придатність за родами військ або визначають їх тимчасово непридатними та непридатними до строкової військової служби, оформлюється Висновок лікаря. Висновок підписується лікарем з обов'язковим зазначенням дати огляду, висновком про придатність до строкової військової служби, обмеженням за родами військ у відповідності з ТДВ "А" та лікарем - членом призовної комісії (комісії з питань приписки).

Лікар виносить одну з таких постанов: а) придатний до військової служби за графами ТДВ "А" 1-11; б) тимчасово непридатний до військової служби. Потребує лікування (динамічного спостереження) на термін до ________ (указати дату); в) підлягає направленню на додаткове медичне обстеження та повторний медичний огляд; г) непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час; ґ) непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку.

Результати медичного огляду заносяться в книгу протоколів засідань призовної комісії (комісії з питань приписки). Карта медичного огляду та висновки лікарів підшиваються в особову справу призовника як додаток до облікової карти. Крім того, призовникам, які включені до складу команд на відправку у війська, надається довідка Р(М)ВК (додаток 9), яка разом з обліковими документами направляється до військової частини.

У разі коли лікарям важко визначити стан здоров'я призовника, його направляють на амбулаторне або стаціонарне обстеження в лікувально-профілактичний заклад, про що лікарем або лікарем - членом призовної комісії (комісії з питань приписки) робиться відповідний запис в додатковому аркуші до облікової карти призовника, на збірному пункті - у картці амбулаторного обстеження та медичного огляду, на зворотному боці із зазначенням об'єктивних причин направлення, куди направляється, попереднього діагнозу. При цьому призовнику видається направлення, у якому вказується попередній діагноз та що необхідно уточнити при обстеженні для прийняття рішення. Направлення підписує лікар, який призначив обстеження, і лікар - член призовної комісії (комісії з питань приписки), який проводить контроль за об'єктивністю і доцільністю призначеного обстеження.

Після проведення обстеження складається Акт дослідження стану здоров'я (додаток 10), який підписується головним лікарем лікувально-профілактичного закладу. Акт подається у військовий комісаріат на розгляд призовної комісії (комісії з питань приписки).

У спірних питаннях, пов'язаних із незгодою призовника з висновками лікарів, які залучаються до медичного огляду призовників, питаннях контролю за об'єктивністю висновків лікарів за рішенням штатної ВЛК призовник може бути направлений на контрольне обстеження у військовий лікувальний заклад.

З метою організації лікувально-профілактичної роботи серед призовників лікар - член призовної комісії (комісії з питань приписки) після призову (приписки) надає інформацію про результати медичного огляду призовників до головних медичних спеціалістів району, області, Автономної Республіки Крим. Організація лікувально-профілактичної роботи покладена на відповідні заклади МОЗ України.

Військові комісаріати разом з органами управління охороною здоров'я планують і контролюють проведення лікувально-оздоровчої роботи та один раз на рік інформують місцеві органи виконавчої влади про її результати.

У військовому комісаріаті в день відправки призовників на збірний пункт організовується опитування останніх на предмет наявності гострих хвороб, травм, станів, які перешкоджають відправці. За результатами опитування проводяться консультації спеціалістів, госпіталізація в лікувальний заклад, повторний огляд спеціалістами тощо і приймаються рішення про направлення на збірний пункт або вилучення з команди на відправку.

Відповідає за організацію і проведення цієї роботи особисто військовий комісар.

Перед прийняттям призовників, які прибули на збірний пункт на відправку у складі команд з військових комісаріатів, та перед відправкою їх до військових частин проводиться контрольний медичний огляд. За результатами огляду приймається рішення про відсутність протипоказань за станом здоров'я для перебування на збірному пункті (відправки до військових частин). Під час перебування на збірному пункті проводиться флюорографічне обстеження органів грудної клітки тим призовникам, яким його не проведено. У разі виявлення гострих захворювань, травм, інших станів, що перешкоджають перебуванню на збірному пункті (відправці до військових частин), приймається відповідне рішення (про госпіталізацію, ізоляцію, направлення на медичний огляд лікарями - спеціалістами медичного відділення збірного пункту тощо), про що робиться відмітка в особовій справі призовника.

У разі виявлення у призовника захворювання, яке перешкоджає проходженню строкової військової служби, останній повертається у військовий комісаріат з метою організації лікування, а за наявності показань госпіталізується у відповідний лікувальний заклад МОЗ України. Документи повертаються до військового комісаріату на повторний розгляд районної призовної комісії.

Медичні документи призовників, у тому числі результати додаткових досліджень (рентгенограми, флюорограми, КТ, МРТ, ЕКГ, результати аналізів тощо) у повному обсязі, не пізніше ніж через 10 днів після закінчення призову, а на вимогу призовника - негайно, повертаються військовим комісаріатом у місцеві лікувальні заклади, звідки надійшли. Результати вивчення медичних документів, додаткових обстежень, які мають значення при обґрунтуванні діагнозів, лікарями - спеціалістами відображаються у висновках лікарів та карті медичного огляду, які підшиваються до особової справи призовника. Дані про останні профілактичні щеплення проти правця, дифтерії, кору, краснухи, паротиту, про групу крові та резус-належність заносяться у військовий квиток.

З зауважених норм Положення № 402 випливає про повноваження ВЛК, а також визначаються алгоритми проведення медичних оглядів призовників на призовних дільницях районних (міських) військових комісаріатів лікарями і на збірних пунктах військових комісаріатів перед відправкою призовників до військових частин.

Варто акцентувати, що медичний огляд включає в себе: проведення усім призовникам відповідних аналізів; здійснення вивчення медичних документів з поліклінік та лікувальних закладів за місцем проживання та перебування на обліку (медичної карти амбулаторного хворого, виписки з медичної карти від дільничного лікаря, лікаря-педіатра дільничного, виписних епікризів, даних диспансерного обстеження та лікарського спостереження, результатів попередніх медичних оглядів, інших документів, що характеризують стан здоров'я); інші дослідження, які проводяться за показаннями.

Крім того, у військовому комісаріаті в день відправки призовників на збірний пункт організовується опитування останніх на предмет наявності гострих хвороб, травм, станів, які перешкоджають відправці.

За результатами такого опитування проводяться консультації спеціалістів, госпіталізація в лікувальний заклад, повторний огляд спеціалістами тощо і приймаються рішення про направлення на збірний пункт або вилучення з команди на відправку.

Потім, у випадку прийняття рішення про направлення на збірний пункт, перед прийняттям призовників, які прибули на збірний пункт на відправку у складі команд з військових комісаріатів, та перед відправкою їх до військових частин проводиться контрольний медичний огляд.

За результатами такого огляду приймається рішення про відсутність протипоказань за станом здоров'я для перебування на збірному пункті (відправки до військових частин).

У разі виявлення гострих захворювань, травм, інших станів, що перешкоджають перебуванню на збірному пункті (відправці до військових частин), приймається відповідне рішення (про госпіталізацію, ізоляцію, направлення на медичний огляд лікарями - спеціалістами медичного відділення збірного пункту тощо), про що робиться відмітка в особовій справі призовника.

Так, у випадку виявлення у призовника захворювання, яке перешкоджає проходженню строкової військової служби, останній повертається у військовий комісаріат з метою організації лікування, а за наявності показань госпіталізується у відповідний лікувальний заклад МОЗ України.

Документи повертаються до військового комісаріату на повторний розгляд районної призовної комісії.

При цьому, медичні документи призовників, у тому числі результати додаткових досліджень (рентгенограми, флюорограми, КТ, МРТ, ЕКГ, результати аналізів тощо) у повному обсязі, не пізніше ніж через 10 днів після закінчення призову, а на вимогу призовника - негайно, повертаються військовим комісаріатом у місцеві лікувальні заклади, звідки надійшли.

Результати вивчення медичних документів, додаткових обстежень, які мають значення при обґрунтуванні діагнозів, лікарями - спеціалістами відображаються у висновках лікарів та карті медичного огляду, які підшиваються до особової справи призовника.

Таким чином, у випадку виявлення гострих захворювань, травм, інших станів, що перешкоджають перебуванню на збірному пункті (відправці до військових частин), приймається відповідне рішення (про госпіталізацію, ізоляцію, направлення на медичний огляд лікарями - спеціалістами медичного відділення збірного пункту тощо), про що робиться відмітка в особовій справі призовника.

Окремо, суд окреслює, що до «Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби», що затв. Додатковм № 1 до Положення № 402, включено: виразкову хворобу шлунку та дванадцятипалої кишки К25-К26.

Статтею 53 додатку № 2 до Положення № 402 встановлено, що наявність виразкової хвороби обов'язково повинна бути підтверджена ендоскопічним і (або) рентгенологічним дослідженнями в умовах штучної гіпотонії. При виразковій хворобі та наявності рентгенологічного підтвердження за останні 3 - 5 років за графами II, III експертні висновки можуть бути зроблені на підставі ендоскопічних досліджень. Для призовників, осіб, які приймаються на військову службу за контрактом (за наявності в анамнезі виразкової хвороби), наявність рентгеноскопії в умовах штучної гіпотонії обов'язкова.

До пункту "а" належать: екстирпація шлунка або його субтотальна резекція; наслідки резекції шлунка, накладення шлунково-кишкового анастомозу незалежно від ступеня порушення функції; наслідки стовбурової або селективної ваготомії, ушивання (висічення) перфоративної виразки з наявністю ускладнень у вигляді демпінг-синдрому, порушення живлення II-III ступеня, рецидивуючих анастомозитів, виразки анастомозу; виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки, ускладнена пенетрацією, стенозом пілоробульбарної зони (затримкою контрастної речовини в шлунку більше 24 годин), що супроводжується занепадом живлення за наявності протипоказань до оперативного лікування або відмови від нього.

До пункту "б" належать: виразкова хвороба з виразками, що довго не рубцюються (з локалізацією в шлунку протягом трьох місяців і більше, з локалізацією в дванадцятипалій кишці протягом двох місяців і більше); виразкова хвороба з частими (два рази і більше на рік) рецидивами виразки, що потребують тривалого стаціонарного лікування (більше двох тижнів); виразкова хвороба з гігантськими (3 см і більше в шлунку або 2 см і більше у дванадцятипалій кишці) виразками; виразкова хвороба дванадцятипалої кишки із позацибулинною локалізацією виразки; виразкова хвороба шлунка, дванадцятипалої кишки з множинними (дві та більше) виразками за останні 5 років; виразкова хвороба, ускладнена кровотечею з розвитком післягеморагічної анемії (лікована консервативно) або перфорацією (протягом 5 років після зазначених ускладнень); виразкова хвороба, ускладнена грубою рубцевою деформацією цибулини дванадцятипалої кишки при помірних порушеннях евакуаторно-моторної функції. Грубою деформацією дванадцятипалої кишки вважається деформація, яка виявляється при повноцінно виконаній дуоденографії в умовах штучної гіпотонії, що супроводжується сповільненою евакуацією (затримка контрастної речовини в шлунку більше 2 годин); наслідки стовбурової або селективної ваготомії, резекції шлунка, накладення шлунково-кишкового анастомозу без ускладнень.

За графами I, II, III з виразковою хворобою шлунка або дванадцятипалої кишки за наявності незначної деформації цибулини дванадцятипалої кишки з нечастими (раз на рік і рідше) загостреннями, без порушення функції травлення особи оглядаються за пунктом "в". За цим самим пунктом оглядаються особи за графами II, III: з виразковою хворобою, яка була ускладнена кровотечею (лікованою консервативно), перфорацією, а також множинними виразками за умови стійкої ремісії більше п'яти років; з виразковою хворобою, яка була ускладнена кровотечею без розвитку постгеморагічної анемії.

У фазі ремісії захворювання достовірною ознакою перенесеної виразки цибулини дванадцятипалої кишки є післявиразковий рубець при ендоскопічному дослідженні і (або) рубцева деформація цибулини дванадцятипалої кишки при рентгенографії в умовах штучної гіпотонії, а перенесеної виразки шлунка - післявиразковий рубець при ендоскопічному дослідженні.

При неускладнених симптоматичних виразках шлунка і дванадцятипалої кишки висновок виноситься за відповідними статтями Розкладу хвороб залежно від тяжкості перебігу основного захворювання. При ускладнених симптоматичних виразках, крім статей основного захворювання, враховуються пункти "а", "б" чи "в" цієї статті залежно від порушень функцій.

Таким чином, виразкова хвороба шлунку та дванадцятипалої кишки К25-К26 має бути підтверджена відповідними дослідженнями.

Згідно глав 20, 22 розд. ІІ Положення № 402, постанови ВЛК приймаються колегіально, більшістю голосів. У прийнятті постанови голова та члени ВЛК не залежні і у своїй роботі керуються цим Положенням. У разі незгоди голови або членів комісії з думкою інших членів їх окрема думка заноситься до протоколу засідання ВЛК. Члени ВЛК зобов'язані дотримуватися вимог Положення.

Голова або члени ВЛК відповідають за прийняте рішення та видачу документів про встановлення причинного зв'язку захворювань, поранень (контузій, травм або каліцтв).

Постанови ВЛК згідно з цим Положенням розглядаються, затверджуються, контролюються, а за необхідності переглядаються відповідною штатною ВЛК.

При медичному огляді військовослужбовців та інших контингентів ВЛК приймаються постанови такого змісту: а) "Придатний": до військової служби; до військової служби за контрактом; до військової служби у військовому резерві; для підготовки до участі у ММО; до участі у ММО; до служби (роботи) у миротворчому персоналі; до навчання у ВВНЗ ______ (вказати назву ВВНЗ); до служби на підводних човнах, на надводних кораблях, у морській піхоті, високомобільних десантних військах, спеціальних спорудах, підрозділах спеціального призначення; до підводного водіння танків; до роботи з ДІВ, КРП, джерелами ЕМП, ЛВ, мікроорганізмами I-II груп патогенності; до навчання в учбовій частині за спеціальністю водолаза, водолаза-глибоководника, акванавта; до служби водолазом на глибині до _____ метрів, водолазом-глибоководником на глибині до ____ метрів, акванавтом на глибині до ____ метрів; до навчання (служби) за спеціальністю ... (вказати спеціальність. Постанова приймається щодо військовослужбовців, які відбираються для навчання, проходження військової служби за окремими військовими спеціальностями, вказаними у ТДВ); б) "Непридатний": до військової служби.

Дані про тих, хто пройшов медичний огляд (прізвище, ім'я та по батькові, рік народження, військове звання, військова частина, місяць та рік призову на військову службу тощо), діагноз та постанова ВЛК про ступінь придатності до військової служби та про причинний зв'язок записуються в Книгу протоколів засідань ВЛК (ЛЛК).

Крім того, діагноз та постанови ВЛК записуються, зокрема, на кандидатів на військову службу за контрактом, військовослужбовців, які залучаються до участі у ММО, - у Картку амбулаторного обстеження та медичного огляду, у довідку ВЛК та в медичну книжку.

З урахуванням даних приписів Положення № 402 щодо порядку оформлення та змісту постанов ВЛК, необхідно додатково звернути увагу на те, що згідно п. 90 Положення № 352, після проведення кожного призову і відправлення призваних до військових частин районні призовні комісії скасовують рішення про призов не відправлених громадян, з обґрунтуванням причини скасування попереднього рішення, про що робляться записи в книзі протоколів засідань призовної комісії.

Як свідчать матеріали справи, 10.07.2008 ОСОБА_1 прийнято на облік у Дарницькому військовому комісаріаті, про що наявна відмітка про взяття на облік, проставлена у картці призовника, яка долучена до особової справи позивача за номером 232.

Зі змісту особової справи Призовника убачається про закінчення ним допризовної підготовки у 2008 році, та про результати приписки № 8 від 04.02.2008.

За відповідними результатами медичного огляду ОСОБА_1 лікарями: офтальмологом, отоларингологом, стоматологом, невропатологом, терапевтом, хірургом і психіатром встановлено про придатність ОСОБА_1 до військової служби.

Згідно медичної характеристики «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 2» Дарницького району м. Києва, Призовник перебуває під наглядом з 2008 року.

Поряд із цим, з матеріалів справи видно про прийняття 23.02.2018 Дарницькою адміністрацією розпорядження № 134 «Про призов громадян України на строкову військову службу в квітні - травні та жовтні - листопаді 2018 року».

Згідно вказаного рішення, останнє прийнято, в тому числі, на підставі ст. 15 Закону, указу Президента України від 15.02.2018 № 33/2018, та з метою якісного та своєчасного проведення у 2018 році призову громадян на строкову військову службу у Дарницькому районі міста Києва розпоряджено, зокрема: провести призов громадян; утворити районну призовну комісію; начальнику управління охорони здоров'я Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації ОСОБА_10 забезпечити проведення в період з 01.03.2018 по 31.05.2018, та з 01.09.2018 по 30.11.2018 в лікувальних закладах району флюорографії органів грудної клітини, ЕКГ, ЕКГ, інших-обстежень стану здоров'я призовників за направленням Дарницького районного у міст Києві військового комісаріату, а також необхідних медичних щеплень.

Разом з тим, раніше, наказом військового комісара Дарницького районного у місті Києві військового комісаріату ОСОБА_11 від 02.01.2018 № 1 наказано створити на 2018 рік позаштатну постійно діючу військово-лікарську комісію Дарницького районного у місті Києві військового комісаріату.

25.04.2018 Призовник прибув на призовну дільницю Дарницького району м. Києва, та цього ж дня був направлений на медичний огляд ВЛК для вивчення та оцінки стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби.

Як свідчать дані з картки Призовника, під час медичного огляду ОСОБА_1 був оглянутий у лікарів ВЛК: хірурга, терапевта, невропатолога, психіатра, офтальмолога, отоларинголога, дерматолога та стоматолога. Під час медичного огляду скарги щодо стану здоров'я Призовником не заявлялись, про що свідчать відмітки лікарів-спеціалістів про їх відсутність.

Окремо суд зауважує, що допитані у якості свідків: ОСОБА_7 (лікар-терапевт), ОСОБА_8 (лікар-хірург), ОСОБА_6 (медична сестра), ОСОБА_4 (голова комісії, лікар-травматолог), ОСОБА_5 (лікар-невропатолог) відзначили, що Призовник під час медичного огляду 25.04.2018 не висловлювався про наявні у нього скарги щодо стану здоров'я. Лікарі-спеціалісти доповіли про невстановлення об'єктивних даних, які б свідчили про наявність ознак захворювання, про яке зазначає Призовник. Окрім цього, підкреслили на відсутність у ВЛК документальних даних про відповідне захворювання у позивача. В свою чергу, відповідних обставин ОСОБА_1 не спростовано.

Судом установлено, що матеріали особової справи призовника № 232 вказують, що Призовник здав аналізи крові та загальний аналіз сечі. Останньому також проведено електрокардіографічне дослідження. У картці наявна інформація щодо даних флюорографії ОСОБА_1 .

Зі змісту медичної характеристики «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 2» Дарницького району м. Києва, ОСОБА_1 перебуває під наглядом з 2008 року по 25.04.2018, на диспансерному обліку не перебував.

За наслідками проведеного ВЛК медичного огляду Призовника, складено висновок про його придатність до військової служби та його призов на строкову військову службу.

З наявної у картці ОСОБА_1 відмітки про відправлення призовника у військову частину видно про визначення терміну такого направлення, зокрема 26.04.2018, команда № 31.

25.04.2018 Дарницькою призовною комісією у м. Києві прийнято Спірне рішення, згідно якого ОСОБА_1 є придатним до військової служби. Вказаного суб'єкта призвано на строкову військову службу в В/Ч ОП НГ України.

У наведеному блоці обставин справи, слід наголосити, що оскільки під час медичного огляду 25.04.2018 лікарями-спеціалістами ВЛК не встановлено об'єктивних даних, що вказували на наявність у Позовника ознак захворювання, враховуючи, що Призовник скарг щодо стану здоров'я не заявляв, з урахуванням чинності рішення ВЛК щодо придатності Призовника до військової строкової служби та відсутності його оскарження, що, по суті, свідчить про здійснення ВЛК медичного огляду в обсязі та порядку, передбаченому Законом та Положеннями, зважаючи, що відповідні дії з оформлення документів та забезпечення прибуття відповідачем-2 ОСОБА_1 до Київського міського збірного пункту відносяться до повноважень ІНФОРМАЦІЯ_6 , що вказує про вчинення таких останнім на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Законом, недоведеними, на думку суду, є твердження позивача щодо не встановлення ВЛК його непридатності до строкової військової служби, а відповідно необґрунтованими є заявлені вимоги про протиправність Оскаржуваного рішення та про визнати протиправними дій посадових осіб Дарницького районного в місті Києві військового комісаріату, а саме направлення ОСОБА_1 до Київського об'єднаного збірного пункту.

В рамках долучених позивачем до позову, як доказів: акту обстеження призовника вих. № 303 від 07.05.2018, виписки із медичної картки амбулаторного (стаціонарного) хворого від 10.09.2018, дослідження (магнітно-резонансна томографія) від 20.05.2018, амбулаторних карток пацієнта № 53392 від 08.04.2017, № 53392 від 05.05.2018 і від 10.05.2018, довідки «Центру психосоціальної реабілітації НАУКМА» № 02/002 від 05.09.2018, суд, приймаючи до уваги формування таких матеріалів вже після проходження Призовником 25.04.2018 медичного огляду, та зважаючи на не подання до ВЛК подібних за змістом виписок Призовника, відмічає про відхилення таких доказів, як неналежних.

Також судом установлено, що 25.04.2018 військовим комісаром ІНФОРМАЦІЯ_7 , полковником ОСОБА_12 затверджено іменний список на військову команду № НОМЕР_4 , що направляється з ІНФОРМАЦІЯ_7 на обласний збірний пункт для відправлення у військову частину, до якого включено ОСОБА_1 .

Надалі, Дарницьким РВК Призовника було доставлено на збірний пункт Київського міського військкомату, де ОСОБА_1 , після здійснення його контрольного медичного огляду, було направлено на стаціонарне обстеження до гастроентерологічного відділення Київської міської клінічної лікарні № 8, про що йому видано направлення № 811043 від 27.04.2018.

Окрім того, Призовнику видано направлення № 811042 від 27.04.2018 до Київської міської психіатричної лікарні № 2.

Про надання ОСОБА_1 власної згоди на обстеження вбачається з відмітки останнього про таку згоду, засвідченої його підписом 27.04.2018.

Цієї ж дати Призовником отримано розписку про звільнення та про явку на відправку у війська 07.05.2018. При цьому, ОСОБА_1 попереджено про карну відповідальність за військові злочини.

Станом на 07.05.2018 Призовник зі звільнення не повернувся, у зв'язку із чим начальником ВФ збірного пункту КМВК ст. л-ом ОСОБА_13 складено та подано на ім'я Адміністрації зірного пункту КМВК рапорт.

З рапорту видно про відсутність причин неявки ОСОБА_1 зі звільнення.

08.05.2018 КМВК повернуто до Дарницького районного у м. Києві військового комісаріату особову справу та військовий квиток ОСОБА_1 .

Повернення Призовника з Київського міського збірного пункту мало місце через неявку його зі звільнення 07.05.2018, для повторного розгляду на призовній комісії.

30.05.2018 Дарницькою призовною комісією у м. Києві прийнято рішення, оформлене протоколом № 20, про скасування призову ОСОБА_1 .

В обґрунтування причин скасування попереднього рішення про призов ОСОБА_1 зауважено про неявку Призовника на відправку; також прийнято рішення про направлення матеріалів до слідчих органів, про що відображено у особовій картці призовника № 232.

В наведеній частині установлених судом обставин по справі, суд акцентує, що приймаючи до уваги направлення Призовника зі збірного пункту Київського міського військкомату на стаціонарне обстеження до гастроентерологічного відділення Київської міської клінічної лікарні № 8 та до Київської міської психіатричної лікарні № 2 для визначення стану здоров'я ОСОБА_1 , про що останнім не заперечувалося, з урахуванням звільнення Призовника зі збірного пункту ІНФОРМАЦІЯ_3 та з визначення йому строку явки на відправку у війська 07.05.2018, про що ОСОБА_1 проінформовано відповідним листом, зважаючи на нез'явлення Призовника із звільнення до збірного пункту КМВК у визначений йому строк, враховуючи повернення Призовника з Київського міського збірного пункту до Дарницького районного у м. Києві військового комісаріату з підстав неявки позивача зі звільнення 07.05.2018, невмотивованими, за висновками суду, є викладені в позові вимоги про визнання протиправними дій посадових осіб Київського об'єднаного збірного пункту, а саме з утримання ОСОБА_1 у Київському об'єднаному збірному пункті.

Стосовно заявлених вимог про стягнення на користь Призовника моральної шкоди у сумі 300 000,00 грн., суд звертає увагу, що з огляду на недоведеність вимог, викладених у п.п. 1-3 прохальної частини позову, зважаючи на похідність відповідної вимоги, а також беручи до уваги не подання доказів, що підтверджують розмір моральних збитків та його обґрунтовування на означену суму грошових коштів, суд не вбачає правових підстав для визнання доводів позивача у межах вказаної частини позову обґрунтованими.

Згідно частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому, в силу положень частини другої статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На думку суду, в межах даної справи відповідачами доведено правомірність прийнятого Рішення та вчинених дій. В свою чергу, доводи ОСОБА_1 не підтверджені належними та достатніми доказами.

Відповідно до частини першої статті 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

У відповідності до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.

У пункті 50 рішення Європейського суду з прав людини «Щокін проти України» (№ 23759/03 та № 37943/06) зазначено, що перша та найважливіша вимога статті 1 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року полягає в тому, що будь-яке втручання публічних органів у мирне володіння майном повинно бути законним. Говорячи про «закон», стаття 1 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року посилається на ту саму концепцію, що міститься в інших положеннях цієї Конвенції (див. рішення у справі «Шпачек s.r.о.» проти Чеської Республіки» (SPACEK, s.r.o. v. THE CZECH REPUBLIC № 26449/95). Ця концепція вимагає, перш за все, щоб такі заходи мали підстави в національному законодавстві. Вона також відсилає до якості такого закону, вимагаючи, щоб він був доступним для зацікавлених осіб, чітким та передбачуваним у своєму застосуванні (див. рішення у справі «Бейелер проти Італії» (Beyeler v. Italy № 33202/96).

У Висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов'язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення.

При цьому, зазначений Висновок, крім іншого, акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану, зокрема у справах "Салов проти України" (заява № 65518/01; пункт 89), "Проніна проти України" (заява № 63566/00; пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (заява № 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; пункт 29).

Наведена позиція ЄСПЛ також застосовується у практиці Верховним Судом, що, як приклад, відображено у постанові від 24.01.2020 (справа № 420/2921/19).

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, виходячи з наведених висновків в цілому, суд приходить до висновку, що заявлені позовні вимоги є необґрунтованими, недоведеними та такими, що задоволенню не підлягають.

Враховуючи, що адміністративний позов задоволенню не підлягає, то судові витрати позивачу не відшкодовуються.

Керуючись статтями 6, 72-77, 241-246, 250, 255 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову № 8-вих.18 від 22.10.2018 ОСОБА_1 - відмовити повністю.

Рішення, відповідно до ст. 255 КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано, а у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст рішення складено 11.02.2020.

Суддя К.С. Пащенко